Loading…
góry wysokie clear filter
arrow_back View All Dates
Thursday, September 5
 

09:30 CEST

Warsztaty medyczne - warsztaty PATRYCJI JONETZKO (obowiązują zapisy)
Thursday September 5, 2024 09:30 - 10:30 CEST
LIMITOWANE WARSZTATY Z MEDYCYNY WYSOKOGÓRSKIEJ w CZWARTEK!

Lekarka PATRYCJA JONETZKO specjalizuje się w medycynie wysokogórskiej od prawie dwudziestu lat i współpracowała z MARTYNĄ WOJCIECHOWSKĄ, KINGĄ BARANOWSKĄ, ANNĄ CZERWIŃSKĄ, TOMASZEM KOBIELSKIM i wieloma innymi himalaistami.

Podczas warsztatów z Patrycją poznacie podstawy rozpoznawania objawów choroby wysokościowej, jej leczenia, będą też zajęcia praktyczne ze sprężania w torbie Gamowa.
Obowiązują zapisy, max. do 100 osób. Zapisy tutaj:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfqeb-lT1BVW4UcpM_tqx5XWnNvIIbqTQAt0W2TbntEEwTV4Q/viewform
Goście
avatar for Patrycja Jonetzko

Patrycja Jonetzko

Lekarz wyprawowy.Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej, Doktor Uniwersytetu Medycznego w Insbrucku (Austria).Ukończyła studia podoktoranckie z Medycyny Tropikalnej na Uniwersytecie Mahidol w Bangkoku, odbyła staże w Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, RPA, Kambodży, Ugandzie... Read More →

Thursday September 5, 2024 09:30 - 10:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

15:45 CEST

Jak uniknąć fotograficznego disco polo w górach? - MAREK ARCIMOWICZ, warsztaty fotograficze
Thursday September 5, 2024 15:45 - 17:15 CEST
Warsztaty Marka Arcimowicza – wieloletniego SONY Europe Imaging Ambassadors zawsze cieszą się u nas dużą popularnością.
Tym razem Marek o tym, jak uniknąć fotograficznego disco polo w górach...
Zapraszamy.
Warsztaty otwarte.
Goście
avatar for Marek Arcimowicz

Marek Arcimowicz

Fotograf magazynu NATIONAL GEOGRAPHIC Polska – od początku jego istnienia ( od 1999 r.). Członek SONY Imaging Ambassadors (od 2008). Od czasu do czasu przewodnik, wykładowca akademicki. Alpinista, narciarz. W latach 2014-2018 uczestniczył jako fotograf w projekcie KNK... Read More →

Thursday September 5, 2024 15:45 - 17:15 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

16:45 CEST

#AmerykaAmeryka! Polska droga na Fitz Royu - w 40. rocznicę
Thursday September 5, 2024 16:45 - 17:45 CEST
Jesienią 1984 roku Piotr Lutyński, Wiesław Burzyński, Mirosław Dąsal, Michał Kochańczyk i Jacek Kozaczkiewicz znali andyjski szczyt Fitz Roya jedynie z opisów i fotografii.
Zimą, 24 grudnia, stanęli na jego wierzchołku jako pierwsi Polacy.
Jako pierwsi na świecie dotarli na szczyt dziewiczą drogą, nazywaną od tej pory „Polaca”.
Było to jedno z największych polskich osiągnięć wspinaczkowych Polaków w Andach.
 Do tej pory droga ta nie została powtórzona.  
Chociaż oficjalne gratulacje zdobywcom przekazał nawet papież, wyprawa patagońska nie zdobyła też w tamtym czasie adekwatnego rozgłosu. Był to w dużej mierze skutek decyzji zespołu, przypieczętowanej przez Piotra Lutyńskiego, żeby swoją obecnością na ekranie nie legitymizować reżimowej telewizji PRL-u. Cała piątka zdobyła jednak niewątpliwy szacunek i renomę w polskim środowisku alpinistycznym, które zaowocowały również kolejnymi zaproszeniami na wspinaczkowe ekspedycje.
W 40. rocznicę  przeprowadzenia tej nowej  drogi na północnej ścianie Fitz Roya prezentzację przedstawi Michał Kochańczyk. 
Goście
avatar for Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk – taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, afrykanista – jednym słowem Człowiek Przygody. Michał Kochańczyk, urodzony w 1950 roku w Gdańsku,  z wykształcenia ekonomista i afrykanista,  jest  alpinistą,  polarnikiem, żeglarzem,  wspinał się  w... Read More →

Thursday September 5, 2024 16:45 - 17:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

19:00 CEST

Steve House-Nanga Part and Beyond
Thursday September 5, 2024 19:00 - 20:30 CEST
Nanga Parbat and Beyond Climbing Nanga Parbat’s Rupal Face: Steve House’s fifteenyear quest and a milestone in alpinism. Falling from MountTemple: Near-death anda new perspective.
Steve begins by taking his audience with him up the tallestmountain wall in the world: Nanga Parbat’s Rupal Face. In2005 Steve and Vince Anderson spent six days ascendingthis difficult four-thousand-five-hundredmeter wall;arriving at the summit an hour before sunset on their sixthcontinuous day of climbing. Six months later Steve and Vincewere awarded the Piolet d’Or for the best climb of the year.Steve lets the audience in on the doubts which followed him onhis expeditions and climbs for the nextdecade: Is one the sum ofhis accomplishments? What is the value of success? Why riskeverything to climb a mountain? And how this big success causedhim to dread his next performance.What we try to accomplish, and what we actually accomplish,both affect who we are and who we become.Join us and see whatpart of yourself you will recognize in Steve’s inspirationaljourney

Okrzyknięty przez Reinholda Messnera wspinaczem wysokogórskim wszechczasów, Steve House przez 21 lat uprawiał zawodową wspinaczkę. Do swoich najbardziej znanych wyczynów/ osiągnięć zalicza przejście Filaru Centralnego na ścianie Rupal wraz z Vincem Andersonem aczkolwiek lista jego dokonań wspinaczkowych i alpinistycznych jest bardzo długa i wprost proporcjonalnie imponująca. Autor wielu pierwszych przejść i nowych dróg na Alasce, w kanadyjskich Górach Skalistych, Alpach i Karakorum. Od 1992 w posiadaniu blachy przewodnika górskiego a w 1999, jako dziewiąty Amerykanin na świecie, dodał do tego certyfikat przewodnika wysokogórskiego IFMGA. Dzięki tej profesji przemierzył cały świat prowadząc wycieczki i wyprawy od Alaski po Karakorum. Jako jeden z pierwszych dokonywał pionierskich wejść przewodnickich na Alasce, m.in. przejście kuluaru Ham & Eggs na Moose’s Tooth, Peak 11,300 granią Płd.-Zach., Mount Huntington drogami przez zachodni kuluar oraz Harvard Route, czy Moonflower Buttress na Mount Hunter. Co więcej, Steve jest także pierwszym nieeuropejskim przewodnikiem, który poprowadził wejścia północnymi ścianami: Eigeru (1938 Route), Grande Jorasses przez Croz Spur, Cima Grande (Comici-Demai), Piz Badille (Cassin Route) oraz Triglav (Long German Route). Swoją karierę sportową zakończył w 2020 chcąc w pełni poświęcić się rodzinie oraz działalności w Uphill Athlete, organizacji, w której wraz z zespołem zajmuje się profesjonalnym przygotowaniem i treningiem sportowców do aktywności w górach. Obecnie, wraz z dwoma synami, mieszka w Austrii.
Nagrody i kwalifikacje zawodowe
Abslowent Evergreen State College (1995)
Certyfikat międzynarodowego przewodnika górskiego AMGA/ IFMGA (1999)
Laureat Złotego Haka (Golden Piton) magazynu “Climbing” (2004 i 2005)
Zdobywca Złotego Czekana (Piolet d’Or) (2005 i 2006)
Nagroda prezesów Amerykańskiego Stowarzyszenia Przewodników Górskich (2005)
Nagroda olimpijska przyznawana przez pakistańskiego Ministra Sportu (2005)
Najlepsza książka górska na Banff Book Festival (2009) (Beyond the Mountain)
Nagroda Boardman-Tasker w kategorii Literatura górska (2009) (Beyond the Mountain)
Najlepszy Film Górski na Kendal Mountain Film Festival (Ice, Anarchy, and the Pursuit of Madness)
Nagroda Roberta & Miriam Underhill przyznawana przez Amerykański Klub Alpejski za całokształt osiągnięć wspinaczkowych (2014)
Wyróżniony w galerii sław Evergreen State College (2018)


Goście
avatar for Steve House

Steve House

STEVE HOUSE do swoich najbardziej znanych osiągnięć zalicza przejście Filaru Centralnego na ścianie Rupal wraz z Vincem Andersonem, za który otrzymali ZŁOTEGO CZEKANA. Jednak lista jego dokonań wspinaczkowych i alpinistycznych jest bardzo długa i imponująca.Autor wielu pierwszych przejść i nowych dróg na Alasce, w kanadyjskich Górach Skalistych, Alpach i Karakorum.Od 1992 przewodnik górski, a od 1999, jako dziewiąty Amerykanin na świec... Read More →

Thursday September 5, 2024 19:00 - 20:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

19:15 CEST

PIERWSZA POMOC W GÓRACH. Zanim przyleci helikopter - warsztaty ratowników TOPR i autorów podręcznika
Thursday September 5, 2024 19:15 - 20:15 CEST
To bardzo ważny temat, który poruszymy podczas festiwalu - zawodowi ratownicy TOPR: Andrzej Górka i Łukasz Migiel oraz Bezdroża zapraszają na WARSZTAT:

“Pierwsza pomoc w górach – zanim przyleci helikopter”.

Obrażenia ciała, porażenie piorunem, hipotermia, lawina – to realne zagrożenia, które mogą nas spotkać w górach. Nawet dobre przygotowanie do wyprawy może nie uchronić nas przed koniecznością udzielenia pomocy sobie lub innym. Zanim na miejsce przybędą ratownicy, będziemy zdani na własne siły i umiejętności.
Wiedza z pierwszej pomocy pozwoli nam nie tylko kalkulować ryzyko związane z zagrożeniami, ale przede wszystkim samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku.
To od Ciebie zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby w trudnych chwilach i w trudnym terenie rozpocząć łańcuch przeżycia.

Warsztaty prowadzone będą w oparciu o książkę "PIERWSZA POMOC W GÓRACH" autorstwa Andrzeja Górki, Łukasza Migiela, Macieja Minkiewicza i Przemysława Gancarczyka wydanej przez Wydawnictwo Bezdroża.

Pozycja zakwalifikowała się do konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 w kategorii “przewodniki i informatory”.

Finał konkursu, czyli Gala Literatury i Kultury Górskiej odbędzie się 6 września w Kinoteatrze.
 
Goście
avatar for Andrzej Górka

Andrzej Górka

Andrzej Górka – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, przewodnik tatrzański, anglista. 
avatar for Łukasz Migiel

Łukasz Migiel

Łukasz Migiel – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji.

Thursday September 5, 2024 19:15 - 20:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -