Loading…
prezentacja clear filter
arrow_back View All Dates
Thursday, September 5
 

10:30 CEST

O podróżach w góry, które zmieniają życie
Thursday September 5, 2024 10:30 - 11:30 CEST
"Łączą nas góry" to 66 wycieczek górskich, w których wzięło udział 258 osób z niepełnosprawnościami, członkowie ich rodzin, przyjaciele, osoby bliskie. Razem z nimi w góry wyruszyło ponad 400 wolontariuszek i wolontariuszy. Przeszliśmy 587 km górskich tras udowadniając, że góry są dla wszystkich, a ograniczenia istnieją jedynie w naszych głowach.

Planujemy kolejne wycieczki, których harmonogram znajdziecie na naszej stronie;
https://laczanasgory.pl/harmonogram-wycieczek/

Nasz projekt, to społeczność, górskie rodzinne wycieczki, przepiękne trasy oraz niezapomniany czas.

Chcielibyśmy o tym opowiedzieć, pokazać i przybliżyć projekt i wydarzenia, które zmieniają życie.

Zapraszamy,

Koordynatorka projektu - Barbara Małkowicz oraz Maria Zięba i Daniel Gerus

www.laczanasgory

Fot. Z archiwum "Łączą nas góry" i Marcin Trzpiot
Goście
avatar for Daniel Gerus

Daniel Gerus

Biuro podróży Bliżej Gór, Założyciel
Daniel Gerus, absolwent Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu na kierunku Organizacji i Obsługi Ruchu Turystycznego. Pasjonat gór oraz różnych aktywności sportowych i rekreacyjnych na świeżym powietrzu. Od kilku lat z górami związany również zawodowo.Spotkacie... Read More →
avatar for Maria Zięba

Maria Zięba

Fundacja Ładne Historie
Maria Zięba, jako menedżerka i promotorka kultury, doradza organizacjom pozarządowym i zajmuje się fundraisingiem. Jako aktywna badaczka i społeczniczka, Maria prowadzi projekty kulturalne i społeczne, których wspólnym mianownikiem jest Dolny Śląsk. Autorka projektów edukacji... Read More →

Thursday September 5, 2024 10:30 - 11:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
  prezentacja
  • Odpowiednie dla dzieci? tak

10:45 CEST

#AmerykaAmeryka. Patagonia wspinaczkowo i turystycznie - Paweł Zieliński
Thursday September 5, 2024 10:45 - 11:45 CEST
Paweł Zieliński (instruktor PZA i współwłaściciel Szkoły Wspinania Tricamp) miał okazję - w ramach wyjazdu Kadry Narodowej Alpinizmu PZA - ponad miesiąc spędzić w górach Patagonii, uważanej za jedno z najładniejszych pasm górskich na świecie.

Opowie Wam nie tylko o tym, gdzie się wspinać i o tym, co robił tam przez miesiąc, ale również o logistyce, m.in. jak dostać się do Patagonii, gdzie mieszkać, co zabrać oraz jakie są koszty takiego wyjazdu.
Będzie można zadawać także pytania, na które na pewno chętnie odpowie.

Patagonia oprócz samego wspinania oferuje również piękne trekkingi i mnóstwo innych aktywności...zresztą sami posłuchacie.


Goście
avatar for Paweł Zieliński

Paweł Zieliński

TRICAMP, Zalozyciel
Instruktor wspinaczki skalnej PZA. Członek Kadry Narodowej Alpinizmu PZA. Absolwent AWF Kraków. Paweł ze wspinaniem łączy całe życie. Pomysłodawca i założyciel organizacji Integrowanie Przez Wspinanie. Od 2017 roku jest instruktorem wspinaczki. Pasjonat wspinaczki górskiej... Read More →

Thursday September 5, 2024 10:45 - 11:45 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

11:45 CEST

Akcja ratownicza w jaskini Morca (-1276) w Turcji. Złożoność i wielowątkowość ratownictwa jaskiniowego.
Thursday September 5, 2024 11:45 - 12:45 CEST
Na podstawie doświadczeń ratowników górskich Grupy Sudeckiej GOPR. 
We wrześniu, 2023 roku, w trzeciej co do głębokości tureckiej jaskini Morca, miała miejsce jedna z  najtrudniejszych akcji ratowniczych w historii współczesnej speleologii – Operacja Deep Purple.
Podczas eksploracji, na niebagatelnej głębokości -1100m pod ziemią, poważnemu pogorszeniu uległ stan zdrowia amerykańskiego grotołaza, Mark’a Dicky. 
Wieść o wypadku obiegła cały glob. 
Ratownicy z całego świata, w tym z Polski, rozpoczęli heroiczną walkę z czasem o życie Mark’a,  mierząc się z trudnościami, których próżno szukać na powierzchni.  
Zespoły ratunkowe dostarczały Markowi niezbędne leki i środki do podtrzymania życia, jednocześnie  planując i przeprowadzając jego ewakuację. 
Przebieg tego wydarzenia podkreślił znaczenie międzynarodowej współpracy oraz wysokie umiejętności i  zaangażowanie zespołów ratunkowych specjalizujących się w działaniach w trudnych warunkach  jaskiniowych.  
O szczegółach akcji opowiedzą bezpośredni jej uczestnicy. 
Goście
avatar for Paweł “Bajorny” Jeziorny

Paweł “Bajorny” Jeziorny

ratownik GOPR
Ratownik Grupy Sudeckiej GOPR oraz instruktor w Stowarzyszeniu Grupa Ratownictwa Jaskiniowego. Członek Jeleniogórskiego Klubu Jaskiniowego, a także Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego. Uczestniczy w ćwiczeniach ratownictwa jaskiniowego z udziałem międzynarodowych... Read More →
avatar for Michał “eMCe” Macioszczyk

Michał “eMCe” Macioszczyk

ratownik GOPR
“eMCe” to znana postać w środowisku jaskiniowym, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jest doświadczonym grotołazem oraz specjalistą technik linowych aktywnie zaangażowanym w działalność eksploracyjną, sportową oraz ratowniczą. Ratownik Grupy Sudeckiej... Read More →
Thursday September 5, 2024 11:45 - 12:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

12:00 CEST

#AmerykaAmeryka! Wulkany Ekwadoru - przewodnik Tomka Kobielskiego
Thursday September 5, 2024 12:00 - 13:00 CEST
Ekwador, kraj położony na równiku, od którego wziął nawet swoją nazwę: EQUATOR - RÓWNIK.
Ośnieżone szczyty Andów z wulkanami Cotopaxi i Chimborazo na czele stanowią kręgosłup kraju, przebiegający z północy na południe. Prawdziwy „poligon” do wspinania na góry 5 i 6-tysięczne w warunkach lodowcowych.
Miejsce wspaniałe do nabywania doświadczeń w górach wysokich.
Ze względu na dość jednolitą pogodę przez większość miesięcy w roku, także idealne miejsce aklimatyzacyjne przed wyprawami w góry najwyższe.
Łatwa dostępność gór w zakresie 4000-6000 m n.p.m. powoduje, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni można zdobyć ich pokaźną liczbę.
Opowiemy Wam, jak to zrobić bezpiecznie i jakie góry możecie śmiało planować, jeśli zdecydujecie się na wyjazd na Wulkany Ekwadoru.
Zapraszamy!
Goście
avatar for Tomasz Kobielski

Tomasz Kobielski

Dwukrotny zdobywca Mt Everest oraz zdobywca „Korony Ziemi” Aconcaguę zdobył 16 razy, Denali 3 razy, Elbrus 22 razy, Island Peak 16 razy, Kazbek 17 razy, wszedł na Ama Dablam, Chan Tengri i wiele innych. Szczególnie upodobał sobie Afrykę, do której wraca każdego roku. Najwyższ... Read More →

Thursday September 5, 2024 12:00 - 13:00 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

13:15 CEST

#AmerykaAmeryka! Tulakiem przez Amerykę - rok nie tylko w górach i skałach Marty Wrzask i Jarka Woćki
Thursday September 5, 2024 13:15 - 14:15 CEST
48 tysięcy 430 km TULAKIEM PRZEZ AMERYKĘ!  

Tyle przejechali w rok Marta Wrzask i Jarek Woćko.
O dłuuuugim łykendzie (345 dni!) w Ameryce Północnej opowiedzą podczas naszego festiwalu!
Jarkowi zależało na poznaniu ciekawych wspinaczkowo rejonów i oczywiście wspinaniu w nich, a Marcie na kulturze i sztuce odwiedzanych obszarów.
Odwiedzili ponad 40 rejonów wspinaczkowych, w których Jarek poprowadził 336 wyciągów (w większości tradowych). 
Kajakiem przepłynęli 343 km po oceanach, jeziorach i rzekach. 
A Marta wypełniała tulaka rękodziełem z Meksyku. 
Na kartach pamięci i twardym dysku przywieźli ponad 80 tysięcy „wspomnień z podróży”.


Serdecznie zapraszamy na prelekcję!
 
Goście
avatar for Marta Wrzask

Marta Wrzask

Marta - rocznik '69, świadomie fotografuje od 2008, przygodę z fotografią zaczęła jako kilkulatkafotografując aparatem marki Ami, tajniki ciemni fotograficznej poznawała w domowej łazience,od 2012 członkini gorzowskiej nieformalnej grupy fotograficznej fCzasowicze, w 2019... Read More →
avatar for Jarek Woćko

Jarek Woćko

Zodiakalny Baran – choć Marta (żona) twierdzi że raczej uparty osioł. Lat 43 ;) – sięwspina. Taternik, alpinista, grotołaz, eksplorator. Uczestnik i organizator wielu górskich wypraw wniedostępne zakątki całego świata. Stroniący od rozgłosu i całego medialnego szumu... Read More →

Thursday September 5, 2024 13:15 - 14:15 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

14:15 CEST

Szlaki rowerowe Polski - Ola i Daniel Sienkiewiczowie, autorzy książki "Szlaki rowerowe Polski. 70 najpiękniejszych tras na jeden i na kilka dni"
Thursday September 5, 2024 14:15 - 15:15 CEST
Turystyczna infrastruktura rowerowa w Polsce cały czas się rozwija, ale już teraz nie mamy się czego wstydzić. Szlaki rowerowe pozwolą przeżyć niezapomnianą przygodę, inne będą dobrym materiałem na trening, a jeszcze inne okażą się idealnym pomysłem na spędzenie rodzinnego weekendu.
Niezależnie od Twojego rowerowego doświadczenia, znajdziesz swój ulubiony szlak, do którego będziesz wracać z uśmiechem.
A jest z czego wybierać!
W Polsce znajdziemy bowiem zarówno krótkie, jak i te wymagające – długodystansowe szlaki rowerowe.

Po spotkaniu zapraszamy na podpisywanie książki "Szlaki rowerowe Polski. 70 najpiękniejszych tras na jeden i na kilka dni" do naszej Księgarni Festiwalowej.

Na spotkanie zapraszamy wraz z Wydawnictwem BEZDROŻA.



 
Goście
avatar for Ola i Daniel Sienkiewicz

Ola i Daniel Sienkiewicz

Daniel Sienkiewicz i Aleksandra Sienkiewicz - para rowerowych podróżników, znana jako duet Loverowi. W swoich przygodach cenią sobie poczucie wolności i niezależności, a próbują to osiągnąć przemierzając Polskę i Europę na jednośladach z sakwami. Za nimi dwie duże... Read More →

Thursday September 5, 2024 14:15 - 15:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

14:30 CEST

#AmerykaAmeryka! Monika Witkowska i Peru trekingowo, czyli: Chachani, Kanion Colca, Machu Picchu
Thursday September 5, 2024 14:30 - 15:30 CEST
Peru trekingowo czyli jak wejść na Chachani (sześciotysięczny wulkan), jak zejść do Kanionu Colca (zdaniem wielu najgłębszy kanion świata), jak dojść a nie wjechać do Machu Picchu, czyli zrobić Inca Trail.

Thursday September 5, 2024 14:30 - 15:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

15:30 CEST

Łuk Karpat - 84 dni samotnej wędrówki
Thursday September 5, 2024 15:30 - 16:30 CEST

Ewa Chwałko przeszła samotnie - jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie - Łuk Karpat.
Przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację, głównie szczytami gór, w 84 dni przemierzyła blisko 2400 km – trasą, którą sama ułożyła, nie korzystając z depozytów i suportu. Początkiem i końcem jej wędrówki były przełomy Dunaju – pierwszy przy Żelaznych Wrotach w Rumunii, zaś drugi przy Bramie Devińskiej u ujścia Morawy na Słowacji,
zwanej też Bramą Hainburską.
Sama wyprawa została wyróżniona Kolosem w 2022 r. w kategorii Wyczyn.

Z tej wyprawy powstała książka pt. "Łuk Karpat - 84 dni samotnej wędrówki".

Ta książka zdobyła nagrody: Kolosa za najlepszy debiut podróżniczy roku 2022 oraz wyróżnienie
Magellana za najlepszą książkę podróżniczą roku 2022.
Goście
avatar for Ewa Chwałko

Ewa Chwałko

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - filologii polskiej i historii.Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Mieszka w Gminie Czernica. Mama dwóch nastoletnich córek.Chodzenie po górach jest... Read More →

Thursday September 5, 2024 15:30 - 16:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

16:45 CEST

#AmerykaAmeryka! Polska droga na Fitz Royu - w 40. rocznicę
Thursday September 5, 2024 16:45 - 17:45 CEST
Jesienią 1984 roku Piotr Lutyński, Wiesław Burzyński, Mirosław Dąsal, Michał Kochańczyk i Jacek Kozaczkiewicz znali andyjski szczyt Fitz Roya jedynie z opisów i fotografii.
Zimą, 24 grudnia, stanęli na jego wierzchołku jako pierwsi Polacy.
Jako pierwsi na świecie dotarli na szczyt dziewiczą drogą, nazywaną od tej pory „Polaca”.
Było to jedno z największych polskich osiągnięć wspinaczkowych Polaków w Andach.
 Do tej pory droga ta nie została powtórzona.  
Chociaż oficjalne gratulacje zdobywcom przekazał nawet papież, wyprawa patagońska nie zdobyła też w tamtym czasie adekwatnego rozgłosu. Był to w dużej mierze skutek decyzji zespołu, przypieczętowanej przez Piotra Lutyńskiego, żeby swoją obecnością na ekranie nie legitymizować reżimowej telewizji PRL-u. Cała piątka zdobyła jednak niewątpliwy szacunek i renomę w polskim środowisku alpinistycznym, które zaowocowały również kolejnymi zaproszeniami na wspinaczkowe ekspedycje.
W 40. rocznicę  przeprowadzenia tej nowej  drogi na północnej ścianie Fitz Roya prezentzację przedstawi Michał Kochańczyk. 
Goście
avatar for Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk – taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, afrykanista – jednym słowem Człowiek Przygody. Michał Kochańczyk, urodzony w 1950 roku w Gdańsku,  z wykształcenia ekonomista i afrykanista,  jest  alpinistą,  polarnikiem, żeglarzem,  wspinał się  w... Read More →

Thursday September 5, 2024 16:45 - 17:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

18:00 CEST

Sposoby na dobrą kawę w górach, nie tylko w Austrii...
Thursday September 5, 2024 18:00 - 19:00 CEST


Expo
avatar for Meindl

Meindl

W Polsce buty marki MEINDL są dostępne od 2003 roku.W tym czasie udało nam się stworzyć praktycznie od zera efektywną sieć sprzedaży oraz ugruntować pozycję marki na polskim rynku. Zważywszy na to, że MEINDL jest jedną z najdroższych marek w kraju, czas, w jakim udało... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →
Thursday September 5, 2024 18:00 - 19:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

19:00 CEST

Steve House-Nanga Part and Beyond
Thursday September 5, 2024 19:00 - 20:30 CEST
Nanga Parbat and Beyond Climbing Nanga Parbat’s Rupal Face: Steve House’s fifteenyear quest and a milestone in alpinism. Falling from MountTemple: Near-death anda new perspective.
Steve begins by taking his audience with him up the tallestmountain wall in the world: Nanga Parbat’s Rupal Face. In2005 Steve and Vince Anderson spent six days ascendingthis difficult four-thousand-five-hundredmeter wall;arriving at the summit an hour before sunset on their sixthcontinuous day of climbing. Six months later Steve and Vincewere awarded the Piolet d’Or for the best climb of the year.Steve lets the audience in on the doubts which followed him onhis expeditions and climbs for the nextdecade: Is one the sum ofhis accomplishments? What is the value of success? Why riskeverything to climb a mountain? And how this big success causedhim to dread his next performance.What we try to accomplish, and what we actually accomplish,both affect who we are and who we become.Join us and see whatpart of yourself you will recognize in Steve’s inspirationaljourney

Okrzyknięty przez Reinholda Messnera wspinaczem wysokogórskim wszechczasów, Steve House przez 21 lat uprawiał zawodową wspinaczkę. Do swoich najbardziej znanych wyczynów/ osiągnięć zalicza przejście Filaru Centralnego na ścianie Rupal wraz z Vincem Andersonem aczkolwiek lista jego dokonań wspinaczkowych i alpinistycznych jest bardzo długa i wprost proporcjonalnie imponująca. Autor wielu pierwszych przejść i nowych dróg na Alasce, w kanadyjskich Górach Skalistych, Alpach i Karakorum. Od 1992 w posiadaniu blachy przewodnika górskiego a w 1999, jako dziewiąty Amerykanin na świecie, dodał do tego certyfikat przewodnika wysokogórskiego IFMGA. Dzięki tej profesji przemierzył cały świat prowadząc wycieczki i wyprawy od Alaski po Karakorum. Jako jeden z pierwszych dokonywał pionierskich wejść przewodnickich na Alasce, m.in. przejście kuluaru Ham & Eggs na Moose’s Tooth, Peak 11,300 granią Płd.-Zach., Mount Huntington drogami przez zachodni kuluar oraz Harvard Route, czy Moonflower Buttress na Mount Hunter. Co więcej, Steve jest także pierwszym nieeuropejskim przewodnikiem, który poprowadził wejścia północnymi ścianami: Eigeru (1938 Route), Grande Jorasses przez Croz Spur, Cima Grande (Comici-Demai), Piz Badille (Cassin Route) oraz Triglav (Long German Route). Swoją karierę sportową zakończył w 2020 chcąc w pełni poświęcić się rodzinie oraz działalności w Uphill Athlete, organizacji, w której wraz z zespołem zajmuje się profesjonalnym przygotowaniem i treningiem sportowców do aktywności w górach. Obecnie, wraz z dwoma synami, mieszka w Austrii.
Nagrody i kwalifikacje zawodowe
Abslowent Evergreen State College (1995)
Certyfikat międzynarodowego przewodnika górskiego AMGA/ IFMGA (1999)
Laureat Złotego Haka (Golden Piton) magazynu “Climbing” (2004 i 2005)
Zdobywca Złotego Czekana (Piolet d’Or) (2005 i 2006)
Nagroda prezesów Amerykańskiego Stowarzyszenia Przewodników Górskich (2005)
Nagroda olimpijska przyznawana przez pakistańskiego Ministra Sportu (2005)
Najlepsza książka górska na Banff Book Festival (2009) (Beyond the Mountain)
Nagroda Boardman-Tasker w kategorii Literatura górska (2009) (Beyond the Mountain)
Najlepszy Film Górski na Kendal Mountain Film Festival (Ice, Anarchy, and the Pursuit of Madness)
Nagroda Roberta & Miriam Underhill przyznawana przez Amerykański Klub Alpejski za całokształt osiągnięć wspinaczkowych (2014)
Wyróżniony w galerii sław Evergreen State College (2018)


Goście
avatar for Steve House

Steve House

STEVE HOUSE do swoich najbardziej znanych osiągnięć zalicza przejście Filaru Centralnego na ścianie Rupal wraz z Vincem Andersonem, za który otrzymali ZŁOTEGO CZEKANA. Jednak lista jego dokonań wspinaczkowych i alpinistycznych jest bardzo długa i imponująca.Autor wielu pierwszych przejść i nowych dróg na Alasce, w kanadyjskich Górach Skalistych, Alpach i Karakorum.Od 1992 przewodnik górski, a od 1999, jako dziewiąty Amerykanin na świec... Read More →

Thursday September 5, 2024 19:00 - 20:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

19:30 CEST

#SUDECKOŚĆ. Filip Springer. Patrząc na Sudety. Podróż fotograficzno-literacka Filipa Springera
Thursday September 5, 2024 19:30 - 20:30 CEST
Filip powraca!

Tym razem z opowieścią "#SUDECKOŚĆ. Patrząc na Sudety. Podróż fotograficzno-literacka Filipa Springera"

Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka po drodze.

W marcu 2023 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się jego najnowsza książka “Mein Gott, jak pięknie”.

Goście
avatar for Filip Springer

Filip Springer

Jeden z najlepszych reportażystów polskich, pisarz, fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in.: „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury... Read More →
Sponsorzy
avatar for Leica

Leica

Leica Camera AG to międzynarodowa firma w segmencie aparatów i optyki sportowej premium.Wieloletnia tradycja w konstruowaniu doskonałych obiektywów oraz optyki sportowej przyczyniła się do powstania legendarnego statusu Leiki. W dzisiejszych czasach wykorzystanie innowacyjnych... Read More →
Thursday September 5, 2024 19:30 - 20:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -