Loading…
fotografia clear filter
arrow_back View All Dates
Friday, September 6
 

10:00 CEST

Jak fotografować w terenie – warsztaty z Iwoną El Tanbouli-Jabłońską i Maćkiem Jabłońskim
Friday September 6, 2024 10:00 - 14:00 CEST
Od lodowej Antarktydy przez palące słońce Afryki – Iwona i Maciek zabiorą Cię w nieznane części świata i opowiedzą jak fotografować, by zdjęcia opowiadały historię.

Dowiesz się:
– jak przygotować się do fotograficznego wyjazdu
– umiejętność komunikacji i szacunku dla różnorodności kulturowej i środowiskowej
– nawiązywanie interakcji z miejscową społecznością
– zasady bezpieczeństwa i dbałości o sprzęt w trudnych warunkach terenowych

Ćwiczenie:
Skupimy się również na umiejętnościach narracyjnych w fotografii pracując na wybranych zestawach zdjęć. Wspólnie omówimy i dokonamy analizy zdjęć uczestników pod kątem budowania projektu fotograficznego.
Jeśli masz już gotowy projekt lub serię zdjęć, nad którą pracujesz, możesz wysłać je na adres: warsztaty@f11-stories.pl (max 20 zdjęć, max 3 MG każde).

Kto może wziąć udział:
Warsztaty są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych fotografów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności pracy w terenie, rozwijać swoją wrażliwość artystyczną oraz tworzyć niezapomniane obrazy z podróży.
Dołącz do nas i ucz się fotografować w terenie jak profesjonalista, odkrywając piękno otaczającego świata i tworząc niezapomniane fotograficzne historie.

Prowadzący:
Iwona El Tanbouli, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska i Maciej Jabłoński, filmowiec i fotograf. Połączyła ich wspólna pasja do fotografii i przygody. Ukończyli Akademię Sztuk Pięknych na wydziale fotografii i komunikacji multimedialnej i założyli studio F11. Od tego czasu razem odkrywają świat. Iwona skupia się głównie na fotoreportażu i długoterminowych projektach, prowadzi warsztaty fotograficzne i przeglądy portfolio. Maciek realizuje projekty filmowe i dokumentalne. Obydwoje lubią wyzwania, unikają masowej turystyki i kierując się szacunkiem do przyrody, zwierząt, lokalnych społeczności i tradycji, starają się ze swoich podróży przywieźć autentyczne historie.

Data: 6 września (piątek)
Godzina: 10:00 (do 14:00)
Miejsce: Hotel Alhambra
Limit miejsc: 15
Udział: płatny – posiadacze karnetów na Festiwal Górski 45 zł, bez karnetu – 500 zł
Zapisy: KLIKNIJ


Goście
avatar for Maciej Jabłoński

Maciej Jabłoński

Fotograf współpracujący z National Geographic Polska, filmowiec, właściciel studia F11, absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale realizacji obrazu filmowego i fotografii. Najlepiej czuje się w reportażu społecznym i dokumencie filmowym... Read More →
avatar for Iwona El Tanbouli-Jabłońska

Iwona El Tanbouli-Jabłońska

Dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11 Studio. Fotografią zajmuje się od 18 lat. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Fotografii i Komunikacji Multimedialnej. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Podróżuje z aparatem po świecie podejmując tru... Read More →
Friday September 6, 2024 10:00 - 14:00 CEST
05. Hotel ALHAMBRA

11:00 CEST

Pożegnanie z Samotnią – otwarcie wystawy fotograficznej
Friday September 6, 2024 11:00 - Sunday September 8, 2024 18:00 CEST
Wystawa „Pożegnanie z Samotnią” jest opowieścią poplenerową z dwóch wyjazdów zorganizowanych przez Radosława Czaplę dla grupy fotografów ze Śląska do Schroniska Samotnia zarządzanym przez rodzinę Siemaszków i Marka Arcimowicza. To był ostatni moment by wchłonąć ducha tego miejsca w takiej formie.

Schronisko Samotnia to wyjątkowe miejsce znajdujące się w samym sercu Karkonoszy, jest jednym z najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, a jego historia sięga XVII wieku. Od 1966 roku przez 58 lat zarządzała nim rodzina Siemaszków. Początkowo Waldemar, znany ratownik GOPR, wraz z żoną Sylwią, a po jego śmierci w 1994 roku, córki Sylwia i Magdalena oraz Marek Arcimowicz. Jednak teraz, po blisko 60 latach prowadzenia, w wyniku nieprzedłużenia umowy dzierżawy rodzina Siemaszków opuściła schronisko. Aktualnie schroniskiem zarządza Spółka Wysoka II z Zakopanego. Przejęcie tak ważnego i kultowego miejsca jakim jest Samotnia nie obyło się bez protestów i sprzeciwu wielu ludzi, którym bliska jest turystyka jak najmniej komercyjna. Bo właśnie takiego ducha miała Samotnia, było to miejsce, w którym czuć było prawdziwą pasję. Nie wiemy jaki los czeka Samotnię, nie wiemy jakie zmiany ją czekają. Z pewnością będziemy się temu uważnie przyglądać.

Samotnia z ugruntowanym charakterem dawała bezpieczeństwo, cechowała się niezwykłym ciepłem i magiczną atmosferą, która inspirowała wiele osób, turystów, artystów, fotografów, miłośników przyrody i gór podczas ich górskich wypraw i również nas. W czasie bardzo zmiennej pogody powstały prezentowane na wystawie fotografie. Na zdjęcia ma wpływ bardzo wiele czynników... światło, przysłona czy czas otwarcia migawki, to te najbardziej prozaiczne. Jednak dużo ważniejsze są te bardziej nieuchwytne. Mamy tutaj na myśli ludzi, miejsce i szczególna atmosfera, którą bardzo wyraźnie czuliśmy w czasie wspomnianych wyjazdów. Samotnia niezależnie od pogody otaczała ludzi niezwykłą aurą, którą roztaczali przez lata osoby sprawujący opiekę nad obiektem. Prezentowane zdjęcia są naszym hołdem dla tego miejsca, które zainspirowało nas do twórczych działań. Pewnym jest, że Samotnia ulegnie przemianie i być może dla nas nie będzie już tym niezwykłym miejscem, ale miłość do gór i pamięć o chwilach, które tam przeżyliśmy w nas zostanie już na zawsze.

Z dwóch naszych Śląskich wyjazdów - jesiennego pleneru Radosława Czapli i  zimowego Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego powstały prezentowane zdjęci uczestników:

Radosław Czapla
Lilianna Ligęza-Jasik
Katarzyna Janota
Mateusz Janiszewski
Michał Otrębski
Karol Małota

Dodatkowe informacje od kuratora wystawy Radosława Czapli:
„Gdy usłyszałem o problemach z przetargiem dla Samotni poczułem silną potrzebę pojechać w to miejsce i tak oto zorganizowałem dwa wyjazdy. Jesienią zorganizowałem plener górski dla grupy zaprzyjaźnionych fotografów, a zimą namówiłem parę osób na plener zorganizowany przez Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego. Karkonosze są moimi najbliższymi górami – 20 lat mieszkałem we Wrocławiu i większość ferii czy wakacji spędzałem w tych górach, dlatego chciałem podzielić się swoim zamiłowaniem do tego miejsca z moimi kolegami i koleżankami z województwa śląskiego. Niezmiernie się cieszę, że udało nam się wyjechać taką grupą fotografów i wchłonąć jeszcze ile się da tej atmosfery, bo trzeba powiedzieć, że schronisko pod skrzydłami Siemaszków były cudownym , ciepłym i wielce przyjaznym miejscem. Finalnie postanowiliśmy domknąć te wspomnienia wystawą pokazując szeroki spektrum inspiracji jaki w te pare dni potrafiło dać to magiczne miejsce.”

Data: 6 września (piątek)
Wystawa będzie dostępna przez cały Festiwal: 5-8 września
Godzina: 11:00
Miejsce: Zdrój Wojciech
Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte
Udział: bezpłatny
Zapisy: brak zapisów



Goście
avatar for Radosław Czapla

Radosław Czapla

Radosław Czapla – fotograf ZPAF okręg Śląski, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.Miłośnik podróży i fotografii analogowej.Zajmuje się profesjonalnym drukiem wystaw fotograficznych i wydruków kolekcjonerskich FineArt... Read More →

Friday September 6, 2024 11:00 - Sunday September 8, 2024 18:00 CEST
Zdrój Wojciech
  wystawa

14:00 CEST

Robb Maciąg podpisuje nominowaną w konkursie KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 "Książkę o górach"oraz "Wielką Ucieczkę Smoka Wawelskiego", "Tysiąc szklanek herbaty" i inne
Friday September 6, 2024 14:00 - 14:30 CEST
 „Książka o górach” jakiej jeszcze nie było! Wciągająca a zarazem pełna praktycznych wskazówek opowieść o relacji człowieka z górami i o szukaniu własnej drogi, która wiedzie hen, wysoko.

Cześć, człowieku gór!
Nie ma znaczenia, czy jesteś dziewczyną, chłopakiem, dzieckiem czy dorosłym. Wszyscy ludzie gór są dla siebie przyjaciółmi i mówią sobie po imieniu. Czy wiesz, że jedna czwarta całego lądu na Ziemi to góry? Wyobraź sobie, że 100 tysięcy szczytów wciąż nie ma nazwy - nikt na nich nie był.

Czyżby czekały na ciebie? A może zamiast zdobywać, wolisz wędrować po graniach i dolinach lub śmigać po ośnieżonych stokach? Też wspaniale. W górach jest miejsce dla każdego.

Robb Maciąg – doświadczony podróżnik - zaprasza cię na wyprawę, podczas której dowiesz się miedzy innymi, co to jest szpej, jak wspinać się w spódnicy i czy można zjechać na nartach z ośmiotysięcznika.Poznasz też niezwykłych i barwnych ludzi, dzięki którym góry stały się nam wszystkim trochę bliższe.
Ilustratorka Patricija Bliuj Stodulska wzniosła się na wyżyny, aby je pokazać.

Książka bierze udział w Konkursie na Książkę Górską Roku 2024.



Goście

Friday September 6, 2024 14:00 - 14:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

15:00 CEST

Oprowadzanie po wystawie laureatów konkursu "Lampa 2024"
Friday September 6, 2024 15:00 - 15:30 CEST
Goście
avatar for Maciej Jabłoński

Maciej Jabłoński

Fotograf współpracujący z National Geographic Polska, filmowiec, właściciel studia F11, absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale realizacji obrazu filmowego i fotografii. Najlepiej czuje się w reportażu społecznym i dokumencie filmowym... Read More →
avatar for Karol Nienartowicz

Karol Nienartowicz

Karol NienartowiczFotografuje w górach od 2003 roku. Chętnie podróżuje po rejonach górskich Europy i Świata, odwiedził z aparatem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Dużym sentymentem darzy również polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady i... Read More →
avatar for Kasia Piechowicz

Kasia Piechowicz

About mePrzewodnicząca Jury LaMPA – Ladek Mountain Photo Awards, członkini kolektywu fotograficznego RAV.A Stories. Fotografka dokumentalna mieszkająca na Śląsku, stypendystka Magnum Photos, do tego od 8 lat związana z organizacją Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju.W swojej... Read More →
avatar for Iwona El Tanbouli-Jabłońska

Iwona El Tanbouli-Jabłońska

Dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11 Studio. Fotografią zajmuje się od 18 lat. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Fotografii i Komunikacji Multimedialnej. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Podróżuje z aparatem po świecie podejmując tru... Read More →
Friday September 6, 2024 15:00 - 15:30 CEST
12. Chillout Stage

16:30 CEST

Street Photo po Lądku - warsztaty
Friday September 6, 2024 16:30 - 19:00 CEST
Marzysz o niezapomnianych fotografiach ze swoich górskich wędrówek? Albo chciałbyś zachować wspomnienia z Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju to idealna okazja, aby rozwinąć swoje fotograficzne umiejętności!

Fotospacer z Krzysztofem Szlęzakiem, znanym fotografem i ambasadorem marki Leica.
Podczas wspólnego spaceru po urokliwych uliczkach uzdrowiska odkryjesz sekrety fotografowania w plenerze i stworzysz wyjątkowe zdjęcia festiwalowej atmosfery.

Wypróbuj legendarne aparaty Leica i przekonaj się, jak ich niepowtarzalny charakter może wzbogacić Twoje fotograficzne doświadczenia.
Liczba osób, które dostaną aparat Leicy do ręki na czas warsztatu ograniczona - max. 10.

Pozostałych uczestników warsztatu zapraszamy z własnym sprzętem fotograficznym.

Zapisz się na fotospacer, wysyłając email na adres: info@leicastore.pl


Goście
avatar for Krzysztof Szlęzak

Krzysztof Szlęzak

Krzysztof Szlęzak o sobie:Fotografuję od 14, filmuję od 9 a od 4 lat mam przyjemność i zaszczyt być ambasadorem marki Leica Camera Poland. To moja miłość, praca i styl życia.Terytorium fotograficzno-filmowe, po którym się poruszam, określiłbym jako mieszankę reportażu... Read More →
Sponsorzy
avatar for Leica

Leica

Leica Camera AG to międzynarodowa firma w segmencie aparatów i optyki sportowej premium.Wieloletnia tradycja w konstruowaniu doskonałych obiektywów oraz optyki sportowej przyczyniła się do powstania legendarnego statusu Leiki. W dzisiejszych czasach wykorzystanie innowacyjnych... Read More →
Friday September 6, 2024 16:30 - 19:00 CEST
Wejście do Kinoteatru

17:30 CEST

Fotografia szlachetna. Cyjanotypia z Radosławem Czaplą
Friday September 6, 2024 17:30 - 20:30 CEST
Nieco wiedzy o technice i historii cyjanotypii. Dowiemy się o procesie przygotowania papierów, materiałach, które można wykorzystać do tworzenia prac.

Każdy uczestnik wykona jedną pracę, którą będzie mógł zabrać ze sobą. Przetestujemy również tonowanie w herbacie.
Data: 6 września (piątek)
Godzina: 17:30 (do 20:30)
Miejsce: Hotel Alhambra
Limit miejsc: 15
Udział: płatny – posiadacze karnetów na Festiwal Górski 45 zł, bez karnetu – 500 zł
Zapisy: KLIKNIJ

Goście
avatar for Radosław Czapla

Radosław Czapla

Radosław Czapla – fotograf ZPAF okręg Śląski, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.Miłośnik podróży i fotografii analogowej.Zajmuje się profesjonalnym drukiem wystaw fotograficznych i wydruków kolekcjonerskich FineArt... Read More →
Friday September 6, 2024 17:30 - 20:30 CEST
05. Hotel ALHAMBRA
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -