Loading…
ludzie clear filter
arrow_back View All Dates
Friday, September 6
 

07:00 CEST

Wyprawa górska z Moniką Witkowską i Keen - z Bielic do repliki dawnej wieży na Śnieżniku - Dalimilova rozhledna
Friday September 6, 2024 07:00 - 15:00 CEST
Takiej wycieczki jeszcze nie było.
Wyprawa górska z Moniką Witkowską i Keen - Z Bielic do repliki dawnej wieży na Śnieżniku - Dalimilova rozhledna!
A na szczycie Monika Witkowska czytać będzie fragmenty swojej najnowszej, biorącej udział w naszym konkursie KSIĄŻKA ROKU 2024" - publikacji.

Miejsce zbiórki: Parking dla narciarzy biegowych - Bielice
Link do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/aY2nMxGMGsdXgwMp8
Godzina zbiórki: 06.45
Planowany czas wycieczki: 7-8 h
Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.
Wycieczkę rozpoczynamy od parkingu dla narciarzy biegowych w górnej części wsi Bielice. Trasa o długości prawie 22 km, poprowadzona została po szlakach turystycznych, drogach szutrowych, wzdłuż granicy a także przez miejsca obfitujące w piękne panoramy górskie. Przejdziemy przez najdziksze odcinki Gór Bialskich i czeskich Rychlebskich Hor. Odwiedzimy czeskie kultowe schronisko Paprsek, słynące z najlepszych w Republice Czeskiej knedli z jagodami oraz wejdziemy na pięknie położoną na Górze Vetrov Dalimilova Rozhledna, będącą repliką poniemieckiej wieży na szczycie Śnieżnika zburzonej w 1973 roku. Trasa do łatwych nie będzie należała ale warto ją przejść, chociażby z uwagi na walory kulinarne i widokowe oraz ze względu na towarzystwo Moniki Witkowskiej.
Wycieczkę rozpoczynamy idąc w górę Doliny Białej Lądeckiej wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, po chwili skręcamy w prawo ostro do góry do Drogi Rezerwatowej. Jest to jedna z Pętli biegówkowych, wykorzystywanych przez narciarzy zimą. Po dojściu do skrzyżowania skręcamy w lewo i nadal idąc pod górę, już drogą o nazwie Dukt nad Splawami dochodzimy do zielonego szlaku turystycznego, który prowadzi na Rudawiec, szczyt należący do Korony Gór Polski. Wchodzimy w leśną wąska ścieżkę, która prowadzi nas przez rezerwat ponad 200 letnich drzew o nazwie Puszcza Śnieżnej Białki. Jest to jeden z ładniejszych odcinków na trasie. Po dojściu do granicy Państwa, skręcamy w lewo i dalej wzdłuż czeskiej trasy narciarstwa biegowego, granicą idziemy w kierunku niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego z Bielic do schroniska Paprsek. Po dotarciu do schroniska warto zatrzymać się w nim na odpoczynek i spróbowanie czeskich smakołyków. Od schroniska schodzimy w dół do parkingu przy wyciągu narciarskim w miejscowości Velke Vrbno skąd podchodzimy do wieży widokowej na Górze Vetrov. Roztocza się stąd piękna panorama na Masyw Śnieżnika i Masyw Wysokiego Jesennika z Pradziadem (z charakterystyczną wieżą). Wstęp na Dalimilova Rozhledna jest płatny, płatność kartą. Przy wieży znajduje się małe schronisko gdzie można napić się dobrego czeskiego piwa lub skorzystać z toalety.
Po zejściu z wieży udajemy się w drogę powrotną idąc w górę w kierunku schroniska Paprsek niebieskim szlakiem turystycznym a po dotarciu do kapliczki przy schronisku skręcamy w lewo i idziemy czerwonym szlakiem w kierunku kolejnego schroniska o nazwie Nedweda Bouda. Od tego miejsca idziemy cały czas pod górkę szutrową drogą aż do skrzyżowania pod Rudawcem i dalej już trasą narciarstwa biegowego pn. Wielki Szengen. Po przejściu przez granicę i dotarciu do Duktu nad Splawami skręcamy w lewo w kierunku Przełęczy Suchej by po 300 metrach skręcić w prawo do Czarnego Duktu, którą to drogą, po kilku kilometrach idąc wzdłuż malowniczej Doliny Bielawki docieramy do miejsca startu czyli górnego parkingu dla narciarzy biegowych w Bielicach. Tutaj kończymy naszą Pętlę.
https://mapy.cz/s/lacuzosafo
Trasa 21,6 km
Autor trasy: Paweł Dywański, przewodnik sudecki.
Koordynator wycieczek: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372
Kontakt do przewodnika: Jola Nowak ‭+48 605 498 236‬
Udział: w celu wzięcia udziału w wyprawie, trzeba posiadać bilet na dany dzień festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy.
Zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski
Goście Sponsorzy
avatar for KEEN

KEEN

Markę Keen założono w styczniu 2003 w Kalifornii. Misja Keen zawsze była jasno określona - tworzyć najwyższej jakości produkty, uczciwie, odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Zaczęło się od sandałów, rozpoznawanych przez swój hybrydowy design i opatentowany... Read More →

Friday September 6, 2024 07:00 - 15:00 CEST
Śnieżnik Kłodzki

09:00 CEST

Idę! - Dorota Szparaga 860 km solo przez Kaukaz, czyli Transcaucasian Trail
Friday September 6, 2024 09:00 - 10:00 CEST

Dorota Szparaga jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo!
Trasa przechodzi przez Armenię i Gruzję i ciągle się rozwija, więc wyprawa miała charakter zdecydowanie odkrywczy. W sumie Dorota pokonała 1710 km, 55 000 m przewyższenia (najwyższy punkt: Azhdahak 3597 m n.p.m.). Wędrowała przez masyw Małego Kaukazu przez 76 dni.

Szlak Transcaucasian docelowo będzie mieć około 3000 km i prowadzić przez trzy kraje: Gruzję, Armenię i Azerbejdżan.
Inicjatorami szlaku Transcaucasian były dwie niezależne osoby - Tom Allen oraz Paul Stephens. Obaj Panowie niezależnie mieli pomysł na stworzenie szlaku długodystansowego wiodącego przez Kaukaz, aby umożliwić wędrówki po tym terenie z ogromnym potencjałem dla piechurów. Z tym, że Paul Stephens koncentrował się na drodze wiodącej przez Wielki Kaukaz przez Gruzję i Azerbejdżan. Natomiast Tom Allen miał ideę stworzenia szlaku wiodącego przez Mały Kaukaz przez Armenię i Gruzję. Po przejściu w roku 2021 części przez Mały Kaukaz, Tom Allen wraz z Meagan Neal z organizacji Transcaucasian Association uznali, że można ogłosić powstanie trasy północ-południe. Wydarzyło się to na koniec roku 2021. Pracę nad drugą częścią wiodącą przez Wielki Kaukaz nadal trwają. W roku 2022 na szlaku pojawili się pierwsi piechurzy tzw. „Trailblazers”. Bazując na zebranych od nich informacjach trasa została zmodyfikowana i w roku 2023 trasa wiodąca z północy na południe miała poniższe parametry:

Kraj Dystans Do góry W dół
Armenia 860 32,164 30,813
Gruzja 705 26,931 29,078
Razem 1,565 59,095 59,891



Goście
avatar for Dorota Szparaga

Dorota Szparaga

Wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Trenowała amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit. Ma na koncie kilka startów w biegach górskich ultra, pokonała wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii... Read More →

Friday September 6, 2024 09:00 - 10:00 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

10:00 CEST

WERNISAŻ! Wystawa-niespodzianka MARKA ARCIMOWICZA!
Friday September 6, 2024 10:00 - 10:30 CEST
Zapraszamy na wystawę prac Marka Arcimowicza – wieloletniego SONY Europe Imaging Ambassadors.
Wystawa jest niespodzianką od artysty - do ostatnie chwili nie będziemy wiedzieć co przedstawia i jaką jest wykonaną techniką.
Marek, jako osoba niezwykle kreatywna i nieszablonowa zabierze nas do swojego świata i nie wypuści.

Oczywiście, wystawę można zwiedzać przez cały festiwal.
Goście
avatar for Marek Arcimowicz

Marek Arcimowicz

Fotograf magazynu NATIONAL GEOGRAPHIC Polska – od początku jego istnienia ( od 1999 r.). Członek SONY Imaging Ambassadors (od 2008). Od czasu do czasu przewodnik, wykładowca akademicki. Alpinista, narciarz. W latach 2014-2018 uczestniczył jako fotograf w projekcie KNK... Read More →

Friday September 6, 2024 10:00 - 10:30 CEST
Zdrój Wojciech
  wystawa

10:00 CEST

Studenckie Bazy Namiotowe – bez prądu pod prąd. Z dziejów turystyki XXI wieku
Friday September 6, 2024 10:00 - 11:00 CEST
Studenckie Bazy Namiotowe – bez prądu pod prąd. Z dziejów turystyki XXI wieku - o swojej niesłabnącej miłości do bazowania opowiedzą przewodnicy Studenckiego Koła Przewodników Górskich - Natalia Figiel i Adrian Dudziak.

Gdy 56 lat temu przewodnicy z Krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich rozbijali namioty na Lubaniu, tworząc prowizoryczne zaplecze logistyczne studenckich obozów wędrownych, nie wiedzieli, że zapoczątkują trwały fenomen, który wrośnie w wakacyjny krajobraz polskiej turystyki.
Studenckie Bazy Namiotowe przetrwały dziejowe zawieruchy, upadające systemy i rodzący się kapitalizm, stawiły opór zmieniającym się modom, aby dzisiaj być ostatnim wspomnieniem turystyki w starym stylu.
Rozbijane podczas wakacji przez środowiska przewodnickie, prowadzone są niekomercyjnie i na zasadach wolontariatu. Od pól namiotowych zasadniczo różni je to, że rozstawione namioty czekają tam na gości.
Od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady na grzbietach, szczytach i w dolinach potoków oferują nocleg w namiocie, dobre słowo i miejsce przy ognisku.

O swojej niesłabnącej miłości do bazowania opowiedzą przewodnicy SKPG Natalia Figiel i Adrian Dudziak.
Goście
avatar for Natalia Figiel

Natalia Figiel

Natalia Figiel, przewodniczka górska beskidzka związana ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie, prowadzi Studencką Bazę Namiotową na Gorcu,zaangażowana w działalność SKPG oraz Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie, szwenda się z mapą w Akademickim Klubie... Read More →
avatar for Adrian Dudziak

Adrian Dudziak

Przewodnik beskidzki związany ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie. W swoim górskim życiu zorganizował dwa kursy przewodnickie, prowadzi Studencką Bazę Namiotową na Lubaniu, regularnie pracował jako przewodnik a aktualnie w Centralnym Ośrodku Turystyki... Read More →

Friday September 6, 2024 10:00 - 11:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

10:00 CEST

Jak fotografować w terenie – warsztaty z Iwoną El Tanbouli-Jabłońską i Maćkiem Jabłońskim
Friday September 6, 2024 10:00 - 14:00 CEST
Od lodowej Antarktydy przez palące słońce Afryki – Iwona i Maciek zabiorą Cię w nieznane części świata i opowiedzą jak fotografować, by zdjęcia opowiadały historię.

Dowiesz się:
– jak przygotować się do fotograficznego wyjazdu
– umiejętność komunikacji i szacunku dla różnorodności kulturowej i środowiskowej
– nawiązywanie interakcji z miejscową społecznością
– zasady bezpieczeństwa i dbałości o sprzęt w trudnych warunkach terenowych

Ćwiczenie:
Skupimy się również na umiejętnościach narracyjnych w fotografii pracując na wybranych zestawach zdjęć. Wspólnie omówimy i dokonamy analizy zdjęć uczestników pod kątem budowania projektu fotograficznego.
Jeśli masz już gotowy projekt lub serię zdjęć, nad którą pracujesz, możesz wysłać je na adres: warsztaty@f11-stories.pl (max 20 zdjęć, max 3 MG każde).

Kto może wziąć udział:
Warsztaty są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych fotografów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności pracy w terenie, rozwijać swoją wrażliwość artystyczną oraz tworzyć niezapomniane obrazy z podróży.
Dołącz do nas i ucz się fotografować w terenie jak profesjonalista, odkrywając piękno otaczającego świata i tworząc niezapomniane fotograficzne historie.

Prowadzący:
Iwona El Tanbouli, dyrektorka artystyczna National Geographic Polska i Maciej Jabłoński, filmowiec i fotograf. Połączyła ich wspólna pasja do fotografii i przygody. Ukończyli Akademię Sztuk Pięknych na wydziale fotografii i komunikacji multimedialnej i założyli studio F11. Od tego czasu razem odkrywają świat. Iwona skupia się głównie na fotoreportażu i długoterminowych projektach, prowadzi warsztaty fotograficzne i przeglądy portfolio. Maciek realizuje projekty filmowe i dokumentalne. Obydwoje lubią wyzwania, unikają masowej turystyki i kierując się szacunkiem do przyrody, zwierząt, lokalnych społeczności i tradycji, starają się ze swoich podróży przywieźć autentyczne historie.

Data: 6 września (piątek)
Godzina: 10:00 (do 14:00)
Miejsce: Hotel Alhambra
Limit miejsc: 15
Udział: płatny – posiadacze karnetów na Festiwal Górski 45 zł, bez karnetu – 500 zł
Zapisy: KLIKNIJ


Goście
avatar for Maciej Jabłoński

Maciej Jabłoński

Fotograf współpracujący z National Geographic Polska, filmowiec, właściciel studia F11, absolwent Politechniki Śląskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale realizacji obrazu filmowego i fotografii. Najlepiej czuje się w reportażu społecznym i dokumencie filmowym... Read More →
avatar for Iwona El Tanbouli-Jabłońska

Iwona El Tanbouli-Jabłońska

Dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11 Studio. Fotografią zajmuje się od 18 lat. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Fotografii i Komunikacji Multimedialnej. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Podróżuje z aparatem po świecie podejmując tru... Read More →
Friday September 6, 2024 10:00 - 14:00 CEST
05. Hotel ALHAMBRA

11:00 CEST

Pożegnanie z Samotnią – otwarcie wystawy fotograficznej
Friday September 6, 2024 11:00 - Sunday September 8, 2024 18:00 CEST
Wystawa „Pożegnanie z Samotnią” jest opowieścią poplenerową z dwóch wyjazdów zorganizowanych przez Radosława Czaplę dla grupy fotografów ze Śląska do Schroniska Samotnia zarządzanym przez rodzinę Siemaszków i Marka Arcimowicza. To był ostatni moment by wchłonąć ducha tego miejsca w takiej formie.

Schronisko Samotnia to wyjątkowe miejsce znajdujące się w samym sercu Karkonoszy, jest jednym z najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, a jego historia sięga XVII wieku. Od 1966 roku przez 58 lat zarządzała nim rodzina Siemaszków. Początkowo Waldemar, znany ratownik GOPR, wraz z żoną Sylwią, a po jego śmierci w 1994 roku, córki Sylwia i Magdalena oraz Marek Arcimowicz. Jednak teraz, po blisko 60 latach prowadzenia, w wyniku nieprzedłużenia umowy dzierżawy rodzina Siemaszków opuściła schronisko. Aktualnie schroniskiem zarządza Spółka Wysoka II z Zakopanego. Przejęcie tak ważnego i kultowego miejsca jakim jest Samotnia nie obyło się bez protestów i sprzeciwu wielu ludzi, którym bliska jest turystyka jak najmniej komercyjna. Bo właśnie takiego ducha miała Samotnia, było to miejsce, w którym czuć było prawdziwą pasję. Nie wiemy jaki los czeka Samotnię, nie wiemy jakie zmiany ją czekają. Z pewnością będziemy się temu uważnie przyglądać.

Samotnia z ugruntowanym charakterem dawała bezpieczeństwo, cechowała się niezwykłym ciepłem i magiczną atmosferą, która inspirowała wiele osób, turystów, artystów, fotografów, miłośników przyrody i gór podczas ich górskich wypraw i również nas. W czasie bardzo zmiennej pogody powstały prezentowane na wystawie fotografie. Na zdjęcia ma wpływ bardzo wiele czynników... światło, przysłona czy czas otwarcia migawki, to te najbardziej prozaiczne. Jednak dużo ważniejsze są te bardziej nieuchwytne. Mamy tutaj na myśli ludzi, miejsce i szczególna atmosfera, którą bardzo wyraźnie czuliśmy w czasie wspomnianych wyjazdów. Samotnia niezależnie od pogody otaczała ludzi niezwykłą aurą, którą roztaczali przez lata osoby sprawujący opiekę nad obiektem. Prezentowane zdjęcia są naszym hołdem dla tego miejsca, które zainspirowało nas do twórczych działań. Pewnym jest, że Samotnia ulegnie przemianie i być może dla nas nie będzie już tym niezwykłym miejscem, ale miłość do gór i pamięć o chwilach, które tam przeżyliśmy w nas zostanie już na zawsze.

Z dwóch naszych Śląskich wyjazdów - jesiennego pleneru Radosława Czapli i  zimowego Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego powstały prezentowane zdjęci uczestników:

Radosław Czapla
Lilianna Ligęza-Jasik
Katarzyna Janota
Mateusz Janiszewski
Michał Otrębski
Karol Małota

Dodatkowe informacje od kuratora wystawy Radosława Czapli:
„Gdy usłyszałem o problemach z przetargiem dla Samotni poczułem silną potrzebę pojechać w to miejsce i tak oto zorganizowałem dwa wyjazdy. Jesienią zorganizowałem plener górski dla grupy zaprzyjaźnionych fotografów, a zimą namówiłem parę osób na plener zorganizowany przez Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego. Karkonosze są moimi najbliższymi górami – 20 lat mieszkałem we Wrocławiu i większość ferii czy wakacji spędzałem w tych górach, dlatego chciałem podzielić się swoim zamiłowaniem do tego miejsca z moimi kolegami i koleżankami z województwa śląskiego. Niezmiernie się cieszę, że udało nam się wyjechać taką grupą fotografów i wchłonąć jeszcze ile się da tej atmosfery, bo trzeba powiedzieć, że schronisko pod skrzydłami Siemaszków były cudownym , ciepłym i wielce przyjaznym miejscem. Finalnie postanowiliśmy domknąć te wspomnienia wystawą pokazując szeroki spektrum inspiracji jaki w te pare dni potrafiło dać to magiczne miejsce.”

Data: 6 września (piątek)
Wystawa będzie dostępna przez cały Festiwal: 5-8 września
Godzina: 11:00
Miejsce: Zdrój Wojciech
Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte
Udział: bezpłatny
Zapisy: brak zapisów



Goście
avatar for Radosław Czapla

Radosław Czapla

Radosław Czapla – fotograf ZPAF okręg Śląski, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.Miłośnik podróży i fotografii analogowej.Zajmuje się profesjonalnym drukiem wystaw fotograficznych i wydruków kolekcjonerskich FineArt... Read More →

Friday September 6, 2024 11:00 - Sunday September 8, 2024 18:00 CEST
Zdrój Wojciech
  wystawa

11:15 CEST

Przez góry Austrii. Günter Mussnig o zrównoważonych wyprawach i wytyczaniu nowych szlaków, takich jak: m.in. Alpe Adria Trail, Luchs Trail, High Scardus Trail i innych
Friday September 6, 2024 11:15 - 12:45 CEST
Na festiwalowym pokładzie nasz kolejny znakomity Gość! Günter Mussnig! Współtwórca projektów takich jak: Alpe Adria Trail (słynny szlak długodystansowy z Alp Austriackich na wybrzeże Adriatyku we Włoszech), Luchs Trail (Austria), High Scardus Trail (Kosowo, Albania, Macedonia), Snow Leopard Trail (Nepal); Amazon of Europe Bike Trail (Austria, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Serbia) i innych…
W latach 1990-2005 pracownik największego parku narodowego w Alpach, Parku Narodowego Wysokich Taurów, ostatnio zastępca dyrektora. 
W latach 2006-2015 dyrektor zarządzający ośrodka turystycznego Parku Narodowego Wysokich Taurów w Karyntii.
Geograf, przewodnik górski, autor, założyciel biura, które promuje i organizuje zrównoważone wyprawy (w trosce o przyrodę i klimat) - Trail Angels GmbH.
„Jako entuzjasta alpinizmu, długodystansowy turysta i mieszkaniec gór, mam przywilej łączyć osobistą pasję z wyzwaniem zawodowym: rozwojem produktów turystycznych w sektorze przyrody i outdooru na rzecz zrównoważonego rozwoju regionalnego".
Jak organizuje się zrównoważone wyprawy? Jak wytycza się nowe szlaki przez góry i tworzy z nich wysokiej jakości „produkty" turystyczne? Jak współpracować z regionami, krajami, co z infrastrukturą, promocją…? O tym m.,in. podczas spotkania z naszym austriackim Gościem - Günterem Mussnigiem!
 Na prelekcję mamy zaszczyt zaprosić wraz z Narodowym Biurem Promocji Austrii.
Goście
avatar for Günter Mussnig

Günter Mussnig

Na festiwalowym pokładzie nasz kolejny znakomity Gość! Günter Mussnig! Współtwórca projektów takich jak: Alpe Adria Trail (słynny szlak długodystansowy z Alp Austriackich na wybrzeże Adriatyku we Włoszech), Luchs Trail (Austria), High Scardus Trail (Kosowo, Albania, Macedonia... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →

Friday September 6, 2024 11:15 - 12:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

11:30 CEST

Moja droga na Dach Świata - Piotr Krzyżowski
Friday September 6, 2024 11:30 - 12:30 CEST
Piotr opowie o swoich doświadczeniach wysokogórskich i drodze na najwyższe szczyty Ziemi, o tegorocznym przejściu trawersu Lhotse-Everest, i o tym, jak w rekordowym czasie w niespełna 48 godzin stanął na obu szczytach, wspinając się bez użycia tlenu z butli i bez wsparcia Szerpów.
Piotr podzieli się również swoim patentem na to, jak można łączyć życie rodzinne i aktywność zawodową pracownika wymiaru sprawiedliwości z intensywnymi treningami.
Goście
avatar for Piotr Krzyżowski

Piotr Krzyżowski

Piotr Krzyżowski, urodzony w 1979 roku, himalaista, ale również ratownik GOPR i prawnik. Swoje umiejętności wspinaczkowe rozwijał zdobywając szczyty w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze i Tienszanie.Zimą 2019 roku, wraz z partnerem Mariuszem Hatalą, dokonał historycznego... Read More →
Sponsorzy
avatar for 8a.pl

8a.pl

Snap Outdoor Sp. z o. o.
ul. Bojkowska 92C, 44-141 Gliwice

Friday September 6, 2024 11:30 - 12:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin

12:30 CEST

Filip Springer podpisuje swoje książki "Miedzianka", "Mein Gott, jak pięknie" i inne
Friday September 6, 2024 12:30 - 13:00 CEST
"Mein Gott, jak pięknie" to napisana z rozmachem książka Filipa Springera. Nosi ona zarówno znamiona powieści dokumentalnej, jak i fabularyzowanej opowieści. Głównym bohaterem tej historii jest pejzaż.

Statek z tajemniczym ładunkiem przybył do portu w Swinemünde w maju 1787 roku. To właśnie wtedy u szypra Winfrieda Koschke dało się zaobserwować pierwsze sygnały obłędu. Gdy Alexander von Humboldt wrócił z Ameryki Południowej, stanął na szczycie Rosengarten i zaczął zachwycać się roztaczającymi się z niego widokami. Po upływie pół roku żona naczelnika poczty w Weissenhohe, pani Gertude Teske, obserwuje znikające z jej sadu na wzgórzu jabłonie, a następnie zniknięcie samego wzgórza. Co łączy wszystkie te historie? Kraina i antropocen.

Springer ruszył śladami osób, które pochłonęła wizja postępu. Sprawiła ona, że włączyły się w rewolucję przemysłową i powoli zaczęły zmieniać otaczający je świat. Wydarzenia rozgrywają się nad Odrą i w prakwickich lasach. Autor próbuje spojrzeć na pejzaż oczami litografów ze Schmiedebergu, budowniczego pruskiej kolei, a także ojca polskiej fotografii. Ale czym właściwie jest Kraina?
Goście
avatar for Filip Springer

Filip Springer

Jeden z najlepszych reportażystów polskich, pisarz, fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in.: „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury... Read More →

Friday September 6, 2024 12:30 - 13:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

12:45 CEST

#50latPZA - PREMIERA! Droga do Chobutse
Friday September 6, 2024 12:45 - 13:45 CEST
Goście
avatar for Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński - młody alpinista, kierownik programu Polski Himalaizm Sportowy. Pomimo wielu wypraw w odległe i ciekawe góry świata umiłował sobie Tatry, u podnóża których mieszka już prawie czwarty rok. 10 rzeczy na raz to dla niego za mało. Oprócz wszelakich form... Read More →
avatar for Maciej Kimel

Maciej Kimel

Maciej Kimel - rocznik 1998. Wspinacz młodego pokolenia, na stale związany z krakowskim klubem wysokogórskim Sakwa. Członek grupy młodzieżowej w latach 2019-2021. Obecnie członek programu Polski Himalaizm Sportowego. Na swoim koncie ma na kilka nowych dróg, pierwszych powtórze... Read More →
Friday September 6, 2024 12:45 - 13:45 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

12:45 CEST

Góry i przyjaciele - Krzysztof Wielicki. PREMIERA!
Friday September 6, 2024 12:45 - 13:45 CEST
PREMIERY!
KRZYSZTOF WIELICKI specjalnie na festiwal szykuje nową opowieść - "GÓRY I PRZYJACIELE"!
Jak podkreśla Krzysiek:
"W zespole świadomość, że nie tylko mi jest ciężko, że kolega tak samo cierpi, stanowi psychiczną kotwicę. Wysiłek jest niejako dzielony na kilka osób. Kiedy zagrożenie wynosi sto, to jedna osoba odczuwa zagrożenie o takiej właśnie mocy, natomiast gdy są trzy osoby, subiektywnie dzieli się ono na trzy. W tym względzie trzymanie się razem w górach ma głęboki sens.

Źródło: Krzysztof Wielicki, Piotr Drożdż Mój wybór, Góry Books
Goście
avatar for Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.Krzysztof zaczął się wspinać w wieku 20 lat. Podobnie... Read More →
Friday September 6, 2024 12:45 - 13:45 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

13:00 CEST

Dorota Szparaga podpisuje swoją książkę „Szlak Transcaucasian Armenia - 860 km solo przez Mały Kaukaz"
Friday September 6, 2024 13:00 - 13:30 CEST
Dorota Szparaga, pionierka i inspiracja dla podróżników i podróżniczek, dzieli się swoją niezwykła historią przemierzania szlaku Transcaucasian - wyjątkowego szlaku ciągnącego się przez serce Kaukazu. Jej książka to nie tylko relacja z podróży, ale przede wszystkim skarbnica wiedzy dla każdego, kto marzy o wyprawie w nieznane. Na stronach książki znajdziesz opis dzikich, często nieprzebytych terenów Kaukazu, ale także praktyczne porady dotyczące trekkingu i biwakowanie. A także radzenia sobie z wyzwaniami jakie niesie podróżowanie solo w trudnym terenie. Autorka dzieli się także swoimi przemyśleniami na temat podróżowania solo jako kobieta, rozwiewając mity i obawy.
Goście
avatar for Dorota Szparaga

Dorota Szparaga

Wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Trenowała amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit. Ma na koncie kilka startów w biegach górskich ultra, pokonała wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii... Read More →

Friday September 6, 2024 13:00 - 13:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:30 CEST

Steve House podpisuje swoje książki "Poza górą" i "Pod górę. Trening dla biegaczy i skiturowców"
Friday September 6, 2024 13:30 - 14:00 CEST
Poza górą Steve’a House’a nie jest lekką opowiastką o radosnym paśmie sukcesów, nie jest narracją pyszałkowatego samochwała, porwanego manią wielkości, nie jest historią szczęśliwego ryzykanctwa. Jest za to autentyczną, miejscami gorzką  autobiografią człowieka, który uczynił wspinaczkę treścią swego życia. House prezentuje swoje porażki i sukcesy, które były jego udziałem w dziesięcioleciu 1998-2008. 
Jak sam mówi, w zaskakującym miejscu, bo w epilogu:
Te opowieści to nie bajki. To myśli i działania omylnego człowieka i jego bardzo ludzkich partnerów. Nie zakładajcie, że przedstawione na kartach tej książki sylwetki  gloryfikują odwagę, męstwo, umiejętności i inteligencję. Choć to jest ważne, tak samo liczy się strach, nieudolność i bezsensowne narażanie się na niebezpieczeństwo. W wąskich granicach alpinizmu szukamy transcendencji i nieustępliwie gonimy to, co zostaje w ukryciu, gdy jesteśmy na nizinach: nasze prawdziwe ja.
Motto, zaczerpnięte ze słów Waltera Bonatti’ego, sugeruje, że będzie to opowieść o tym, co jest „poza górą”. Rozumieć to można na dwa sposoby: po pierwsze, poza górą jest człowiek jako istota społeczna, racjonalna, ale i powodowana osobistymi emocjami, jak miłość czy strach. Po drugie, poza górą, a może „oprócz góry” jest wspinacz – człowiek stroniący od układów społecznych, lekceważący je aż do ich negacji, działający irracjonalnie, gdyż zaprzeczający instynktowi przetrwania i zdrowemu rozsądkowi, a wreszcie – manipulujący swymi emocjami tak, by wywierały jak najmniejszy wpływ na działalność górską w ogóle, jak i w trakcie pokonywania danej drogi. House w swej książce stara się dać wyraz obydwu postawom, zdecydowanie akcentując tę drugą.
Narracja prowadzona jest w formie opowiadań o pokonywaniu poważnych dróg w górach wysokich, najczęściej dróg wielowyciągowych, wymagających kondycyjnie i technicznie. Zwieńczeniem rozwoju wspinaczkowego House’a jest pokonanie ściany Rupal na południowej stronie Nanga Parbat, czego House dokonał wraz ze swoim partnerem, Vince’m Andersonem, 6 września 2005 roku.
Goście
avatar for Steve House

Steve House

STEVE HOUSE do swoich najbardziej znanych osiągnięć zalicza przejście Filaru Centralnego na ścianie Rupal wraz z Vincem Andersonem, za który otrzymali ZŁOTEGO CZEKANA. Jednak lista jego dokonań wspinaczkowych i alpinistycznych jest bardzo długa i imponująca.Autor wielu pierwszych przejść i nowych dróg na Alasce, w kanadyjskich Górach Skalistych, Alpach i Karakorum.Od 1992 przewodnik górski, a od 1999, jako dziewiąty Amerykanin na świec... Read More →

Friday September 6, 2024 13:30 - 14:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

16:00 CEST

Martyna Wojciechowska - NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE, czyli o tym, co mi w życiu nie wyszło i dlaczego wyszło to na dobre
Friday September 6, 2024 16:00 - 17:30 CEST
Martyna zaprasza na podróż nie tylko na krańce świata, ale też na podróż w czasie!
Dziennikarka, zdobywczyni Korony Ziemi, kierowczyni rajdowa (m.in. ukończyła uchodzący za najtrudniejszy na świecie Rajd Dakar), jej autorski program podróżniczy „Kobieta na krańcu świata” od kilkunastu lat jest jednym z najpopularniejszych programów, twórczyni nagradzanych na świecie filmów dokumentalnych, autorka bestsellerowych książek, regularnie pojawia się na okładkach magazynów, a w 2021 roku znalazła się na 1. miejscu w rankingu "World’s Most Admired" jako Najbardziej Podziwiana Polka.
Brzmi jak pasmo sukcesów?

A za tym wszystkim tak naprawdę stoi wiele porażek, o które nikt nie pyta i nikt o nich nie pisze w gazetach, bo zwykle przeżywa się je w zaciszu własnego domu. Zanim Martyna uwierzyła, że NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE na jej drodze pojawiło się wiele wątpliwości i pytań o to, czy warto to wszystko robić i dokąd prowadzi ta kręta droga.

Martyna podczas swojej prelekcji opowie o kulisach wspinaczki na najwyższą górę świata, opowie o tym, jak to jest walczyć o każdy krok po złamaniu kręgosłupa, jak to jest ścigać marzenie, w które nie wierzy nikt poza tobą. I dlaczego każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od jednego kroku. Pojawi się dużo niepublikowanych wcześniej i dosyć zaskakujących materiałów z archiwum prywatnego.

„Nie wymarzyłam sobie takiego życia jakie mam, bo moja wyobraźnia nie sięgała tak daleko” – powtarza Martyna. A my zapraszamy na prelekcję o tym jak podnosić się po porażkach i że zawsze warto mieć odwagę realizować swoje marzenia.
Goście
avatar for Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska

Przez 10 lat była redaktorką naczelną polskiej edycji magazynów "National Geographic" i "National Geographic Traveler". Miłośniczka przygody i ciągłego odkrywania świata. Zdobyła Koronę Ziemi (7 summits), z czego Mount Everest zaledwie po 1,5 roku po złamaniu kręgosłupa. Jako pierwsza i do niedawna jedyna kobieta z Polski ukończyła Rajd Dakar. Jest licencjonowanym skoczkiem spadochronowym oraz technicznym nurkiem głębinowym, z osobistym rekordem 125 metrów. Członkini The Explorers Club. Jeśli nie ma jej na krańcu świata, to p... Read More →
Sponsorzy
avatar for JACK WOLFSKIN POLAND

JACK WOLFSKIN POLAND

Jack Wolfskin to wiodący na świecie producent najwyższej jakości niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przy ognisku, przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników... Read More →
Friday September 6, 2024 16:00 - 17:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin

17:00 CEST

#Rowerowo. Życie to jazda. Rowerem przez góry.
Friday September 6, 2024 17:00 - 18:00 CEST
BĘDZIE, BĘDZIE GÓRSKO-ROWEROWO-SNOWBOARDOWO! Chcecie poznać człowieka, który tak naprawdę wszystko w swoim życiu zawdzięcza miłości do gór? Nawet żonę? @PIOTR Szwed SZWEDOWSKI urodził się w Karkonoszach i dzieciństwo spędził jeżdżąc na nartach i rowerze po stokach Wołowej Góry.
Pamięta, jak zakochał się w górach siedząc na Skalnym Stole i pamięta, kiedy w wieku 9 lat w zachodniej telewizji zobaczył rower górski...
TO BYŁO TO! Marzył o tym, by rowerem przejechać przez życie…

I tak właśnie jest! Góry, rower MTB i snowboard to jego największe pasje.

A wszystko dzięki determinacji – studia i wykłady polityczne nudziły go przeokropnie, więc postanowił ten czas spędzać na snowboardzie.
W latach 90. słał listy do USA i szukał sponsorów, bo marzył o realizowaniu górskich marzeń w Kalifornii - starcie w Kamikaze Downhill w Mammoth Kalifornia… I tak, wziął udział jako pierwszy Polak w tych zawodach.
A jego agentem został Bob Klein, jeden z pierwszych pro snowboardzistów w USA i agent wielu wybitnych snowboardzistów i rowerzystów górskich.
Z nim jeździł po bajecznych górskich trasach jeziora Tahoe.
Od niego też uczył się marketingu, budowania wizerunku, co pozwala mu dalej utrzymywać się z jazdy na MTB.

W górach też złamał kręgosłup i ścieżką do zdrowia znów okazały się… góry.
Pasją dzieli się też z rodziną.

Jego kolejnym celem jest udział w legendarnym wyścigu Pikes Peak Hill Climb na szczyt Pikes Peak (4300 m n.p.m.) w Colorado Springs.

A o wszystkim tym @PIOTR Szwed SZWEDOWSKI opowie Wam w rozmowie z przyjacielem z gór - Aleksandrem Łężniakiem.


Goście
avatar for Piotr Szwedowski

Piotr Szwedowski

Miłość do jazdy i pełne jej oddanie towarzyszą Piotrowi od najmłodszych lat. Jak mówi, zdecydowana większość dobrych rzeczy, które spotkały go w życiu, zawdzięcza tej pasji.Od dziecka marzył o tym, aby jazda i styl życia z nią powiązany stały się jego pracą i... Read More →

Friday September 6, 2024 17:00 - 18:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

18:00 CEST

REINHOLD MESSNER. Nanga Parbat – najważniejsza dla mnie góra
Friday September 6, 2024 18:00 - 20:30 CEST
Reinhold Messner gościem honorowym 29. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!
Z ogromną radością przekazujemy Wam tę wspaniałą informację – w piątek, 6 września, na scenie Wielkiego Namiotu Jack Wolfskin wystąpi jeden z najsłynniejszych himalaistów świata – Reinhold Messner! To będzie jego pierwsza wizyta w Polsce od ponad dekady, a ostatni raz wystąpił na scenie w naszym kraju aż 14 lat temu! Jesteśmy zaszczyceni, że właśnie w tym roku, na chwilę przed swoimi urodzinami, odwiedzi Lądek i zajmie ważne miejsce wśród gości Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady.

O PRELEKCJI:

Trudno w świecie o inną górę, której sława i tragedia tak ściśle łączą się ze sobą – to właśnie Nanga Parbat o wysokości 8125 m. Reinhold Messner łączy ze sobą obydwa te aspekty jak nikt inny.
Opowieści Messnera towarzyszą nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia i filmy, a wykład obejmuje całą historię od początków zdobywania Nanga Parbat, aż po swoje własne poruszające i ekscytujące doświadczenie.

Prezentację rozpoczyna wspomnieniem o Albercie Mummery'm, najlepszym alpiniście swoich czasów, który w 1895 roku zaginął przy próbie przejścia ze strony Diamir na Rakhiot.

Dalej opowiada o niezapomnianym Willo Welzenbachu, znanym jako "Lodowy Wojownik", który zginął wraz ośmioma innymi osobami w burzy śnieżnej w 1934 roku.
Wreszcie o Hermannie Buhlu, pierwszym zdobywcy szczytu, który w 1953 roku samotnie i wbrew decyzji kierownika wyprawy, staje na wierzchołku Nangi – to wielki moment w historii alpinizmu! Podobnie jak dobre 50 lat później, kiedy Steve House wraz z partnerem pokonali w stylu alpejskim osławioną ścianę Rupal. 

Na koniec opowiada o swojej brzemiennej w skutkach wyprawie z 1970 roku, podczas której tragicznie zginął jego brat Günther.
Osiem lat później dokonał wyczynu swojego życia, podejmując pierwszą solową próbę zdobycia ośmiotysięcznika ścianą Diamir.
Po piekle, jaki wcześniej zgotowała mu Naga Góra, nareszcie dotknął nieba ze szczytu swojej osobistej góry przeznaczenia.

 
Goście
avatar for Reinhold Messner

Reinhold Messner

Reinhold Messner urodził się 17 września 1944 r. w Bressanone w Południowym Tyrolu we Włoszech. Wybitny eksplorator, podróżnik i jeden z najbardziej utytułowanych alpinistów na świecie – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Kompletowanie szczytów zakończył w 1986 r., zajęło mu to 16 lat. Na swój pierwszy trzytysięcznik... Read More →

Friday September 6, 2024 18:00 - 20:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

18:00 CEST

REINHOLD MESSNER. Nanga Parbat – najważniejsza dla mnie góra - RETRANSMISJA
Friday September 6, 2024 18:00 - 20:30 CEST
Transmisja na żywo z Wielkiego Namiotu Jack Wolfskin do Namiotu Kinowego spotkania z Reinholdem Messnerem.
Dla tych, którzy chcieliby w mniejszym ścisku, bliżej ekranu posłuchać i zobaczyć pierwszego zdobywcę Korony Himalajów.


O PRELEKCJI:

Trudno w świecie o inną górę, której sława i tragedia tak ściśle łączą się ze sobą – to właśnie Nanga Parbat o wysokości 8125 m. Reinhold Messner łączy ze sobą obydwa te aspekty jak nikt inny.
Opowieści Messnera towarzyszą nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia i filmy, a wykład obejmuje całą historię od początków zdobywania Nanga Parbat, aż po swoje własne poruszające i ekscytujące doświadczenie.

Prezentację rozpoczyna wspomnieniem o Albercie Mummery'm, najlepszym alpiniście swoich czasów, który w 1895 roku zaginął przy próbie przejścia ze strony Diamir na Rakhiot.

Dalej opowiada o niezapomnianym Willo Welzenbachu, znanym jako "Lodowy Wojownik", który zginął wraz ośmioma innymi osobami w burzy śnieżnej w 1934 roku.
Wreszcie o Hermannie Buhlu, pierwszym zdobywcy szczytu, który w 1953 roku samotnie i wbrew decyzji kierownika wyprawy, staje na wierzchołku Nangi – to wielki moment w historii alpinizmu! Podobnie jak dobre 50 lat później, kiedy Steve House wraz z partnerem pokonali w stylu alpejskim osławioną ścianę Rupal.

Na koniec opowiada o swojej brzemiennej w skutkach wyprawie z 1970 roku, podczas której tragicznie zginął jego brat Günther.
Osiem lat później dokonał wyczynu swojego życia, podejmując pierwszą solową próbę zdobycia ośmiotysięcznika ścianą Diamir.
Po piekle, jaki wcześniej zgotowała mu Naga Góra, nareszcie dotknął nieba ze szczytu swojej osobistej góry przeznaczenia.

 
Goście
avatar for Reinhold Messner

Reinhold Messner

Reinhold Messner urodził się 17 września 1944 r. w Bressanone w Południowym Tyrolu we Włoszech. Wybitny eksplorator, podróżnik i jeden z najbardziej utytułowanych alpinistów na świecie – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Kompletowanie szczytów zakończył w 1986 r., zajęło mu to 16 lat. Na swój pierwszy trzytysięcznik... Read More →

Friday September 6, 2024 18:00 - 20:30 CEST
03. Namiot Filmowy
 


Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -