Loading…
sprzęt clear filter
arrow_back View All Dates
Friday, September 6
 

10:15 CEST

Specyfika wspinania w Dolomitach - warszaty i prelekcja MARTY SOKOŁOWSKIEJ, autorki "Dolomity i Jezioro Garda. trek&travel"
Friday September 6, 2024 10:15 - 11:15 CEST
Żyje jogą i górami. Oddycha Dolomitami.
MARTA SOKOŁOWSKA przyleci do nas z Włoch, żeby poprowadzić poranną jogę i prelekcję połączoną z warsztatem "Specyfika wspinania w Dolomitach".
Będzie o historii wspinania w tych górach, sposobach asekuracji, wycenach trudności dróg, zagrożeniach...
To, jak mówi Marta, jest temat, o który pyta wiele osób.
Dlatego tym razem będziecie mogli nie tylko posłuchać, ale i zadawać Marcie pytania.
W końcu... Dolomity to codzienność Marty.
Goście
avatar for Marta Sokołowska

Marta Sokołowska

Wspinaczka, alpinistka, joginka, skoczek BASE i instruktorka wspinaczki. Od 2012 roku uczy jogi, którą zaczęła praktykować pięć lat wcześniej. W 2009 roku rozpoczęła przygodę, która okazała się być przygodą jej życia – wspinaczkę skalną i tatrzańską. To zaprowadziło... Read More →

Friday September 6, 2024 10:15 - 11:15 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

11:15 CEST

Przez góry Austrii. Günter Mussnig o zrównoważonych wyprawach i wytyczaniu nowych szlaków, takich jak: m.in. Alpe Adria Trail, Luchs Trail, High Scardus Trail i innych
Friday September 6, 2024 11:15 - 12:45 CEST
Na festiwalowym pokładzie nasz kolejny znakomity Gość! Günter Mussnig! Współtwórca projektów takich jak: Alpe Adria Trail (słynny szlak długodystansowy z Alp Austriackich na wybrzeże Adriatyku we Włoszech), Luchs Trail (Austria), High Scardus Trail (Kosowo, Albania, Macedonia), Snow Leopard Trail (Nepal); Amazon of Europe Bike Trail (Austria, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Serbia) i innych…
W latach 1990-2005 pracownik największego parku narodowego w Alpach, Parku Narodowego Wysokich Taurów, ostatnio zastępca dyrektora. 
W latach 2006-2015 dyrektor zarządzający ośrodka turystycznego Parku Narodowego Wysokich Taurów w Karyntii.
Geograf, przewodnik górski, autor, założyciel biura, które promuje i organizuje zrównoważone wyprawy (w trosce o przyrodę i klimat) - Trail Angels GmbH.
„Jako entuzjasta alpinizmu, długodystansowy turysta i mieszkaniec gór, mam przywilej łączyć osobistą pasję z wyzwaniem zawodowym: rozwojem produktów turystycznych w sektorze przyrody i outdooru na rzecz zrównoważonego rozwoju regionalnego".
Jak organizuje się zrównoważone wyprawy? Jak wytycza się nowe szlaki przez góry i tworzy z nich wysokiej jakości „produkty" turystyczne? Jak współpracować z regionami, krajami, co z infrastrukturą, promocją…? O tym m.,in. podczas spotkania z naszym austriackim Gościem - Günterem Mussnigiem!
 Na prelekcję mamy zaszczyt zaprosić wraz z Narodowym Biurem Promocji Austrii.
Goście
avatar for Günter Mussnig

Günter Mussnig

Na festiwalowym pokładzie nasz kolejny znakomity Gość! Günter Mussnig! Współtwórca projektów takich jak: Alpe Adria Trail (słynny szlak długodystansowy z Alp Austriackich na wybrzeże Adriatyku we Włoszech), Luchs Trail (Austria), High Scardus Trail (Kosowo, Albania, Macedonia... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →

Friday September 6, 2024 11:15 - 12:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

13:30 CEST

Steve House podpisuje swoje książki "Poza górą" i "Pod górę. Trening dla biegaczy i skiturowców"
Friday September 6, 2024 13:30 - 14:00 CEST
Poza górą Steve’a House’a nie jest lekką opowiastką o radosnym paśmie sukcesów, nie jest narracją pyszałkowatego samochwała, porwanego manią wielkości, nie jest historią szczęśliwego ryzykanctwa. Jest za to autentyczną, miejscami gorzką  autobiografią człowieka, który uczynił wspinaczkę treścią swego życia. House prezentuje swoje porażki i sukcesy, które były jego udziałem w dziesięcioleciu 1998-2008. 
Jak sam mówi, w zaskakującym miejscu, bo w epilogu:
Te opowieści to nie bajki. To myśli i działania omylnego człowieka i jego bardzo ludzkich partnerów. Nie zakładajcie, że przedstawione na kartach tej książki sylwetki  gloryfikują odwagę, męstwo, umiejętności i inteligencję. Choć to jest ważne, tak samo liczy się strach, nieudolność i bezsensowne narażanie się na niebezpieczeństwo. W wąskich granicach alpinizmu szukamy transcendencji i nieustępliwie gonimy to, co zostaje w ukryciu, gdy jesteśmy na nizinach: nasze prawdziwe ja.
Motto, zaczerpnięte ze słów Waltera Bonatti’ego, sugeruje, że będzie to opowieść o tym, co jest „poza górą”. Rozumieć to można na dwa sposoby: po pierwsze, poza górą jest człowiek jako istota społeczna, racjonalna, ale i powodowana osobistymi emocjami, jak miłość czy strach. Po drugie, poza górą, a może „oprócz góry” jest wspinacz – człowiek stroniący od układów społecznych, lekceważący je aż do ich negacji, działający irracjonalnie, gdyż zaprzeczający instynktowi przetrwania i zdrowemu rozsądkowi, a wreszcie – manipulujący swymi emocjami tak, by wywierały jak najmniejszy wpływ na działalność górską w ogóle, jak i w trakcie pokonywania danej drogi. House w swej książce stara się dać wyraz obydwu postawom, zdecydowanie akcentując tę drugą.
Narracja prowadzona jest w formie opowiadań o pokonywaniu poważnych dróg w górach wysokich, najczęściej dróg wielowyciągowych, wymagających kondycyjnie i technicznie. Zwieńczeniem rozwoju wspinaczkowego House’a jest pokonanie ściany Rupal na południowej stronie Nanga Parbat, czego House dokonał wraz ze swoim partnerem, Vince’m Andersonem, 6 września 2005 roku.
Goście
avatar for Steve House

Steve House

STEVE HOUSE do swoich najbardziej znanych osiągnięć zalicza przejście Filaru Centralnego na ścianie Rupal wraz z Vincem Andersonem, za który otrzymali ZŁOTEGO CZEKANA. Jednak lista jego dokonań wspinaczkowych i alpinistycznych jest bardzo długa i imponująca.Autor wielu pierwszych przejść i nowych dróg na Alasce, w kanadyjskich Górach Skalistych, Alpach i Karakorum.Od 1992 przewodnik górski, a od 1999, jako dziewiąty Amerykanin na świec... Read More →

Friday September 6, 2024 13:30 - 14:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

14:00 CEST

Robb Maciąg podpisuje nominowaną w konkursie KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 "Książkę o górach"oraz "Wielką Ucieczkę Smoka Wawelskiego", "Tysiąc szklanek herbaty" i inne
Friday September 6, 2024 14:00 - 14:30 CEST
 „Książka o górach” jakiej jeszcze nie było! Wciągająca a zarazem pełna praktycznych wskazówek opowieść o relacji człowieka z górami i o szukaniu własnej drogi, która wiedzie hen, wysoko.

Cześć, człowieku gór!
Nie ma znaczenia, czy jesteś dziewczyną, chłopakiem, dzieckiem czy dorosłym. Wszyscy ludzie gór są dla siebie przyjaciółmi i mówią sobie po imieniu. Czy wiesz, że jedna czwarta całego lądu na Ziemi to góry? Wyobraź sobie, że 100 tysięcy szczytów wciąż nie ma nazwy - nikt na nich nie był.

Czyżby czekały na ciebie? A może zamiast zdobywać, wolisz wędrować po graniach i dolinach lub śmigać po ośnieżonych stokach? Też wspaniale. W górach jest miejsce dla każdego.

Robb Maciąg – doświadczony podróżnik - zaprasza cię na wyprawę, podczas której dowiesz się miedzy innymi, co to jest szpej, jak wspinać się w spódnicy i czy można zjechać na nartach z ośmiotysięcznika.Poznasz też niezwykłych i barwnych ludzi, dzięki którym góry stały się nam wszystkim trochę bliższe.
Ilustratorka Patricija Bliuj Stodulska wzniosła się na wyżyny, aby je pokazać.

Książka bierze udział w Konkursie na Książkę Górską Roku 2024.



Goście

Friday September 6, 2024 14:00 - 14:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

14:00 CEST

#50latPZA - VIA FERRATY. Asekuracja i sytuacje awaryjne - warsztaty COS PZA "Betlejemka"
Friday September 6, 2024 14:00 - 17:00 CEST
Działasz turystycznie w górach, ale marzy Ci się wejście na wyższy poziom? Chcesz sprawdzić się w pokonywaniu bardziej eksponowanych odcinków? Kolejnym krokiem w rozwoju Twojej górskiej ścieżki mogą być via ferraty. Oferują adrenalinę i piękne widoki, a swój początek mają we włoskich Dolomitach.
Via ferrata to nie tylko znajomość asekuracji za pomocą lonży z absorberem. To także umiejętność sprawnego działania w sytuacji awaryjnej.

Wiek - od 12 lat, ale o kwalifikacji uczestników w warsztatach decyduje instruktor.
Zgłaszając swój udział uczestnik gwarantuje, że jest zdrowy oraz w należytej formie fizycznej do odbycia kursu.

Grupę zapisanych uczestników na miejsce zaprowadzi wolontariusz.
Zbiórka - godzina 13:00, stoisko PZA w Strefie Expo.
Jeżeli zdecydujecie się na samodzielne dotarcie do celu, pamiętajcie o punktualności.



Maksymalna ilość uczestników: 25.
Obowiązują zapisy:
ZAPISY

Goście
avatar for Joanna Piotrowicz

Joanna Piotrowicz

Na pytanie, od kiedy się wspina, odpowiada: „Od czasów, kiedy korkery i wiązanie się pod pachami były normą”. Instruktorka taternictwa, instruktorka w Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA Betlejemka na Hali Gąsienicowej, prowadzi też jedną z pierwszych w Polsce prywatnych... Read More →
avatar for Łukasz Sroka

Łukasz Sroka

Łukasz Sroka to człowiek wielu pasji, którego życie kręci się wokół gór i sportu. Jako Instruktor wspinania sportowego Polskiego Związku Alpinizmu, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc kursy i sekcje wspinaczkowe dla dorosłych i młodzieży.Tatry to... Read More →
Friday September 6, 2024 14:00 - 17:00 CEST
Skała Niżna

16:15 CEST

Arco i Dolomity, czyli wspinanie wielowyciągowe (nie tylko) dla początkujących
Friday September 6, 2024 16:15 - 17:15 CEST
Paweł Łuczeczko – jeden z największych fanów naszego festiwalu. Wspina się już niemal od ćwierćwiecza, a pierwsze kroki w skale stawiał właśnie podczas lądeckiego Przeglądu Filmów Górskich w 1996 roku. Jest wielkim miłośnikiem włoskich Dolomitów, choć ceni sobie również wyślizg jurajskiego wapienia i nad wyraz szanuje pomysłowość tatrzańskiej aury. Dorastał nieopodal najwyższego szczytu Żuław Wiślanych (14,6 m n.p.m.) i stąd zapewne wzięła się jego miłość do gór. Jest instruktorem sportu o specjalności wspinaczka, członkiem Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto, wykładowcą akademickim i właścicielem firmy Climb More.
Goście
avatar for Paweł Łuczeczko

Paweł Łuczeczko

Jeden z największych fanów naszego Festiwalu. Wspina się już niemal od ćwierćwiecza, a pierwsze kroki w skale stawiał właśnie podczas lądeckiego Przeglądu Filmów Górskich w 1996 roku. Jest wielkim miłośnikiem włoskich Dolomitów, choć ceni sobie również wyślizg... Read More →
Friday September 6, 2024 16:15 - 17:15 CEST
05. Hotel ALHAMBRA

16:30 CEST

Street Photo po Lądku - warsztaty
Friday September 6, 2024 16:30 - 19:00 CEST
Marzysz o niezapomnianych fotografiach ze swoich górskich wędrówek? Albo chciałbyś zachować wspomnienia z Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju to idealna okazja, aby rozwinąć swoje fotograficzne umiejętności!

Fotospacer z Krzysztofem Szlęzakiem, znanym fotografem i ambasadorem marki Leica.
Podczas wspólnego spaceru po urokliwych uliczkach uzdrowiska odkryjesz sekrety fotografowania w plenerze i stworzysz wyjątkowe zdjęcia festiwalowej atmosfery.

Wypróbuj legendarne aparaty Leica i przekonaj się, jak ich niepowtarzalny charakter może wzbogacić Twoje fotograficzne doświadczenia.
Liczba osób, które dostaną aparat Leicy do ręki na czas warsztatu ograniczona - max. 10.

Pozostałych uczestników warsztatu zapraszamy z własnym sprzętem fotograficznym.

Zapisz się na fotospacer, wysyłając email na adres: info@leicastore.pl


Goście
avatar for Krzysztof Szlęzak

Krzysztof Szlęzak

Krzysztof Szlęzak o sobie:Fotografuję od 14, filmuję od 9 a od 4 lat mam przyjemność i zaszczyt być ambasadorem marki Leica Camera Poland. To moja miłość, praca i styl życia.Terytorium fotograficzno-filmowe, po którym się poruszam, określiłbym jako mieszankę reportażu... Read More →
Sponsorzy
avatar for Leica

Leica

Leica Camera AG to międzynarodowa firma w segmencie aparatów i optyki sportowej premium.Wieloletnia tradycja w konstruowaniu doskonałych obiektywów oraz optyki sportowej przyczyniła się do powstania legendarnego statusu Leiki. W dzisiejszych czasach wykorzystanie innowacyjnych... Read More →
Friday September 6, 2024 16:30 - 19:00 CEST
Wejście do Kinoteatru

17:30 CEST

Fotografia szlachetna. Cyjanotypia z Radosławem Czaplą
Friday September 6, 2024 17:30 - 20:30 CEST
Nieco wiedzy o technice i historii cyjanotypii. Dowiemy się o procesie przygotowania papierów, materiałach, które można wykorzystać do tworzenia prac.

Każdy uczestnik wykona jedną pracę, którą będzie mógł zabrać ze sobą. Przetestujemy również tonowanie w herbacie.
Data: 6 września (piątek)
Godzina: 17:30 (do 20:30)
Miejsce: Hotel Alhambra
Limit miejsc: 15
Udział: płatny – posiadacze karnetów na Festiwal Górski 45 zł, bez karnetu – 500 zł
Zapisy: KLIKNIJ

Goście
avatar for Radosław Czapla

Radosław Czapla

Radosław Czapla – fotograf ZPAF okręg Śląski, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.Miłośnik podróży i fotografii analogowej.Zajmuje się profesjonalnym drukiem wystaw fotograficznych i wydruków kolekcjonerskich FineArt... Read More →
Friday September 6, 2024 17:30 - 20:30 CEST
05. Hotel ALHAMBRA
 


Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -