Loading…
turystyka górska clear filter
arrow_back View All Dates
Friday, September 6
 

07:00 CEST

Wyprawa górska z Moniką Witkowską i Keen - z Bielic do repliki dawnej wieży na Śnieżniku - Dalimilova rozhledna
Friday September 6, 2024 07:00 - 15:00 CEST
Takiej wycieczki jeszcze nie było.
Wyprawa górska z Moniką Witkowską i Keen - Z Bielic do repliki dawnej wieży na Śnieżniku - Dalimilova rozhledna!
A na szczycie Monika Witkowska czytać będzie fragmenty swojej najnowszej, biorącej udział w naszym konkursie KSIĄŻKA ROKU 2024" - publikacji.

Miejsce zbiórki: Parking dla narciarzy biegowych - Bielice
Link do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/aY2nMxGMGsdXgwMp8
Godzina zbiórki: 06.45
Planowany czas wycieczki: 7-8 h
Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.
Wycieczkę rozpoczynamy od parkingu dla narciarzy biegowych w górnej części wsi Bielice. Trasa o długości prawie 22 km, poprowadzona została po szlakach turystycznych, drogach szutrowych, wzdłuż granicy a także przez miejsca obfitujące w piękne panoramy górskie. Przejdziemy przez najdziksze odcinki Gór Bialskich i czeskich Rychlebskich Hor. Odwiedzimy czeskie kultowe schronisko Paprsek, słynące z najlepszych w Republice Czeskiej knedli z jagodami oraz wejdziemy na pięknie położoną na Górze Vetrov Dalimilova Rozhledna, będącą repliką poniemieckiej wieży na szczycie Śnieżnika zburzonej w 1973 roku. Trasa do łatwych nie będzie należała ale warto ją przejść, chociażby z uwagi na walory kulinarne i widokowe oraz ze względu na towarzystwo Moniki Witkowskiej.
Wycieczkę rozpoczynamy idąc w górę Doliny Białej Lądeckiej wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, po chwili skręcamy w prawo ostro do góry do Drogi Rezerwatowej. Jest to jedna z Pętli biegówkowych, wykorzystywanych przez narciarzy zimą. Po dojściu do skrzyżowania skręcamy w lewo i nadal idąc pod górę, już drogą o nazwie Dukt nad Splawami dochodzimy do zielonego szlaku turystycznego, który prowadzi na Rudawiec, szczyt należący do Korony Gór Polski. Wchodzimy w leśną wąska ścieżkę, która prowadzi nas przez rezerwat ponad 200 letnich drzew o nazwie Puszcza Śnieżnej Białki. Jest to jeden z ładniejszych odcinków na trasie. Po dojściu do granicy Państwa, skręcamy w lewo i dalej wzdłuż czeskiej trasy narciarstwa biegowego, granicą idziemy w kierunku niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego z Bielic do schroniska Paprsek. Po dotarciu do schroniska warto zatrzymać się w nim na odpoczynek i spróbowanie czeskich smakołyków. Od schroniska schodzimy w dół do parkingu przy wyciągu narciarskim w miejscowości Velke Vrbno skąd podchodzimy do wieży widokowej na Górze Vetrov. Roztocza się stąd piękna panorama na Masyw Śnieżnika i Masyw Wysokiego Jesennika z Pradziadem (z charakterystyczną wieżą). Wstęp na Dalimilova Rozhledna jest płatny, płatność kartą. Przy wieży znajduje się małe schronisko gdzie można napić się dobrego czeskiego piwa lub skorzystać z toalety.
Po zejściu z wieży udajemy się w drogę powrotną idąc w górę w kierunku schroniska Paprsek niebieskim szlakiem turystycznym a po dotarciu do kapliczki przy schronisku skręcamy w lewo i idziemy czerwonym szlakiem w kierunku kolejnego schroniska o nazwie Nedweda Bouda. Od tego miejsca idziemy cały czas pod górkę szutrową drogą aż do skrzyżowania pod Rudawcem i dalej już trasą narciarstwa biegowego pn. Wielki Szengen. Po przejściu przez granicę i dotarciu do Duktu nad Splawami skręcamy w lewo w kierunku Przełęczy Suchej by po 300 metrach skręcić w prawo do Czarnego Duktu, którą to drogą, po kilku kilometrach idąc wzdłuż malowniczej Doliny Bielawki docieramy do miejsca startu czyli górnego parkingu dla narciarzy biegowych w Bielicach. Tutaj kończymy naszą Pętlę.
https://mapy.cz/s/lacuzosafo
Trasa 21,6 km
Autor trasy: Paweł Dywański, przewodnik sudecki.
Koordynator wycieczek: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372
Kontakt do przewodnika: Jola Nowak ‭+48 605 498 236‬
Udział: w celu wzięcia udziału w wyprawie, trzeba posiadać bilet na dany dzień festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy.
Zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski
Goście Sponsorzy
avatar for KEEN

KEEN

Markę Keen założono w styczniu 2003 w Kalifornii. Misja Keen zawsze była jasno określona - tworzyć najwyższej jakości produkty, uczciwie, odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Zaczęło się od sandałów, rozpoznawanych przez swój hybrydowy design i opatentowany... Read More →

Friday September 6, 2024 07:00 - 15:00 CEST
Śnieżnik Kłodzki

08:00 CEST

Poszukiwanie sudeckich wilków – spacer przyrodniczy z Michałem Figurą
Friday September 6, 2024 08:00 - 12:00 CEST
Jack Wolfskin zaprasza na wyjątkowy spacer przyrodniczy „Poszukiwanie sudeckich wilków”, podczas którego na własne oczy będzie można się przekonać, że na szlaku nie jesteśmy sami. Na tropienie i fascynującą opowieść o lesie zabierze nas Michał Figura, badacz dużych drapieżników, współautor bestsellerowego komiksu edukacyjnego "Wilki - historie prawdziwe" i członek zarządu Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".
Ten 4-godzinny spacer odmieni Twoje postrzeganie lasu!Zabierz wygodne buty, zapas wody oraz coś na głowę – sprawdź pogodę przed wyjściem na szlak.
Spacer jest darmowy. Obowiązują zapisy, przewidzianych jest tylko 20 miejsc, ze względu na specyfikę spaceru. Dzieci są mile widziane.
__
Więcej informacji o działaniach Jack Wolfskin dla środowiska, w tym współpracy ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk” znajduje się tutaj:
Jack Wolfskin | ReWilding – JACK WOLFSKIN (jack-wolfskin.pl)
Goście
avatar for Michał Figura

Michał Figura

Jack Wolfskin
Michał Figura od lat jako członek zespołu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” prowadzi badania naukowe nad wilkami, rysiami i niedźwiedziami - dużymi drapieżnikami żyjącymi w polskich lasach i puszczach. Aktywnie działa także na rzecz ochrony ich siedlisk i łączących... Read More →
Sponsorzy
avatar for eobuwie.pl

eobuwie.pl

eobuwie.pl to europejski lider e-commerce sprzedaży obuwia i akcesoriów, który oferuje produkty od ponad 800 marek z kategorii: sport, outdoor, casual i premium. Multibrand jest ekspertem w dziedzinie obuwia i dodatków. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i bogatemu doświadczeniu... Read More →
avatar for JACK WOLFSKIN POLAND

JACK WOLFSKIN POLAND

Jack Wolfskin to wiodący na świecie producent najwyższej jakości niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przy ognisku, przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników... Read More →

Friday September 6, 2024 08:00 - 12:00 CEST
Stoisko Jack Wolfskin - strefa Basecamp

09:00 CEST

Idę! - Dorota Szparaga 860 km solo przez Kaukaz, czyli Transcaucasian Trail
Friday September 6, 2024 09:00 - 10:00 CEST

Dorota Szparaga jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo!
Trasa przechodzi przez Armenię i Gruzję i ciągle się rozwija, więc wyprawa miała charakter zdecydowanie odkrywczy. W sumie Dorota pokonała 1710 km, 55 000 m przewyższenia (najwyższy punkt: Azhdahak 3597 m n.p.m.). Wędrowała przez masyw Małego Kaukazu przez 76 dni.

Szlak Transcaucasian docelowo będzie mieć około 3000 km i prowadzić przez trzy kraje: Gruzję, Armenię i Azerbejdżan.
Inicjatorami szlaku Transcaucasian były dwie niezależne osoby - Tom Allen oraz Paul Stephens. Obaj Panowie niezależnie mieli pomysł na stworzenie szlaku długodystansowego wiodącego przez Kaukaz, aby umożliwić wędrówki po tym terenie z ogromnym potencjałem dla piechurów. Z tym, że Paul Stephens koncentrował się na drodze wiodącej przez Wielki Kaukaz przez Gruzję i Azerbejdżan. Natomiast Tom Allen miał ideę stworzenia szlaku wiodącego przez Mały Kaukaz przez Armenię i Gruzję. Po przejściu w roku 2021 części przez Mały Kaukaz, Tom Allen wraz z Meagan Neal z organizacji Transcaucasian Association uznali, że można ogłosić powstanie trasy północ-południe. Wydarzyło się to na koniec roku 2021. Pracę nad drugą częścią wiodącą przez Wielki Kaukaz nadal trwają. W roku 2022 na szlaku pojawili się pierwsi piechurzy tzw. „Trailblazers”. Bazując na zebranych od nich informacjach trasa została zmodyfikowana i w roku 2023 trasa wiodąca z północy na południe miała poniższe parametry:

Kraj Dystans Do góry W dół
Armenia 860 32,164 30,813
Gruzja 705 26,931 29,078
Razem 1,565 59,095 59,891



Goście
avatar for Dorota Szparaga

Dorota Szparaga

Wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Trenowała amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit. Ma na koncie kilka startów w biegach górskich ultra, pokonała wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii... Read More →

Friday September 6, 2024 09:00 - 10:00 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

10:00 CEST

Studenckie Bazy Namiotowe – bez prądu pod prąd. Z dziejów turystyki XXI wieku
Friday September 6, 2024 10:00 - 11:00 CEST
Studenckie Bazy Namiotowe – bez prądu pod prąd. Z dziejów turystyki XXI wieku - o swojej niesłabnącej miłości do bazowania opowiedzą przewodnicy Studenckiego Koła Przewodników Górskich - Natalia Figiel i Adrian Dudziak.

Gdy 56 lat temu przewodnicy z Krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich rozbijali namioty na Lubaniu, tworząc prowizoryczne zaplecze logistyczne studenckich obozów wędrownych, nie wiedzieli, że zapoczątkują trwały fenomen, który wrośnie w wakacyjny krajobraz polskiej turystyki.
Studenckie Bazy Namiotowe przetrwały dziejowe zawieruchy, upadające systemy i rodzący się kapitalizm, stawiły opór zmieniającym się modom, aby dzisiaj być ostatnim wspomnieniem turystyki w starym stylu.
Rozbijane podczas wakacji przez środowiska przewodnickie, prowadzone są niekomercyjnie i na zasadach wolontariatu. Od pól namiotowych zasadniczo różni je to, że rozstawione namioty czekają tam na gości.
Od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady na grzbietach, szczytach i w dolinach potoków oferują nocleg w namiocie, dobre słowo i miejsce przy ognisku.

O swojej niesłabnącej miłości do bazowania opowiedzą przewodnicy SKPG Natalia Figiel i Adrian Dudziak.
Goście
avatar for Adrian Dudziak

Adrian Dudziak

Przewodnik beskidzki związany ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie. W swoim górskim życiu zorganizował dwa kursy przewodnickie, prowadzi Studencką Bazę Namiotową na Lubaniu, regularnie pracował jako przewodnik a aktualnie w Centralnym Ośrodku Turystyki... Read More →
avatar for Natalia Figiel

Natalia Figiel

Natalia Figiel, przewodniczka górska beskidzka związana ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie, prowadzi Studencką Bazę Namiotową na Gorcu,zaangażowana w działalność SKPG oraz Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie, szwenda się z mapą w Akademickim Klubie... Read More →

Friday September 6, 2024 10:00 - 11:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

11:00 CEST

Pożegnanie z Samotnią – otwarcie wystawy fotograficznej
Friday September 6, 2024 11:00 - Sunday September 8, 2024 18:00 CEST
Wystawa „Pożegnanie z Samotnią” jest opowieścią poplenerową z dwóch wyjazdów zorganizowanych przez Radosława Czaplę dla grupy fotografów ze Śląska do Schroniska Samotnia zarządzanym przez rodzinę Siemaszków i Marka Arcimowicza. To był ostatni moment by wchłonąć ducha tego miejsca w takiej formie.

Schronisko Samotnia to wyjątkowe miejsce znajdujące się w samym sercu Karkonoszy, jest jednym z najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, a jego historia sięga XVII wieku. Od 1966 roku przez 58 lat zarządzała nim rodzina Siemaszków. Początkowo Waldemar, znany ratownik GOPR, wraz z żoną Sylwią, a po jego śmierci w 1994 roku, córki Sylwia i Magdalena oraz Marek Arcimowicz. Jednak teraz, po blisko 60 latach prowadzenia, w wyniku nieprzedłużenia umowy dzierżawy rodzina Siemaszków opuściła schronisko. Aktualnie schroniskiem zarządza Spółka Wysoka II z Zakopanego. Przejęcie tak ważnego i kultowego miejsca jakim jest Samotnia nie obyło się bez protestów i sprzeciwu wielu ludzi, którym bliska jest turystyka jak najmniej komercyjna. Bo właśnie takiego ducha miała Samotnia, było to miejsce, w którym czuć było prawdziwą pasję. Nie wiemy jaki los czeka Samotnię, nie wiemy jakie zmiany ją czekają. Z pewnością będziemy się temu uważnie przyglądać.

Samotnia z ugruntowanym charakterem dawała bezpieczeństwo, cechowała się niezwykłym ciepłem i magiczną atmosferą, która inspirowała wiele osób, turystów, artystów, fotografów, miłośników przyrody i gór podczas ich górskich wypraw i również nas. W czasie bardzo zmiennej pogody powstały prezentowane na wystawie fotografie. Na zdjęcia ma wpływ bardzo wiele czynników... światło, przysłona czy czas otwarcia migawki, to te najbardziej prozaiczne. Jednak dużo ważniejsze są te bardziej nieuchwytne. Mamy tutaj na myśli ludzi, miejsce i szczególna atmosfera, którą bardzo wyraźnie czuliśmy w czasie wspomnianych wyjazdów. Samotnia niezależnie od pogody otaczała ludzi niezwykłą aurą, którą roztaczali przez lata osoby sprawujący opiekę nad obiektem. Prezentowane zdjęcia są naszym hołdem dla tego miejsca, które zainspirowało nas do twórczych działań. Pewnym jest, że Samotnia ulegnie przemianie i być może dla nas nie będzie już tym niezwykłym miejscem, ale miłość do gór i pamięć o chwilach, które tam przeżyliśmy w nas zostanie już na zawsze.

Z dwóch naszych Śląskich wyjazdów - jesiennego pleneru Radosława Czapli i  zimowego Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego powstały prezentowane zdjęci uczestników:

Radosław Czapla
Lilianna Ligęza-Jasik
Katarzyna Janota
Mateusz Janiszewski
Michał Otrębski
Karol Małota

Dodatkowe informacje od kuratora wystawy Radosława Czapli:
„Gdy usłyszałem o problemach z przetargiem dla Samotni poczułem silną potrzebę pojechać w to miejsce i tak oto zorganizowałem dwa wyjazdy. Jesienią zorganizowałem plener górski dla grupy zaprzyjaźnionych fotografów, a zimą namówiłem parę osób na plener zorganizowany przez Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego. Karkonosze są moimi najbliższymi górami – 20 lat mieszkałem we Wrocławiu i większość ferii czy wakacji spędzałem w tych górach, dlatego chciałem podzielić się swoim zamiłowaniem do tego miejsca z moimi kolegami i koleżankami z województwa śląskiego. Niezmiernie się cieszę, że udało nam się wyjechać taką grupą fotografów i wchłonąć jeszcze ile się da tej atmosfery, bo trzeba powiedzieć, że schronisko pod skrzydłami Siemaszków były cudownym , ciepłym i wielce przyjaznym miejscem. Finalnie postanowiliśmy domknąć te wspomnienia wystawą pokazując szeroki spektrum inspiracji jaki w te pare dni potrafiło dać to magiczne miejsce.”

Data: 6 września (piątek)
Wystawa będzie dostępna przez cały Festiwal: 5-8 września
Godzina: 11:00
Miejsce: Zdrój Wojciech
Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte
Udział: bezpłatny
Zapisy: brak zapisów



Goście
avatar for Radosław Czapla

Radosław Czapla

Radosław Czapla – fotograf ZPAF okręg Śląski, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.Miłośnik podróży i fotografii analogowej.Zajmuje się profesjonalnym drukiem wystaw fotograficznych i wydruków kolekcjonerskich FineArt... Read More →

Friday September 6, 2024 11:00 - Sunday September 8, 2024 18:00 CEST
Zdrój Wojciech
  wystawa

11:15 CEST

Przez góry Austrii. Günter Mussnig o zrównoważonych wyprawach i wytyczaniu nowych szlaków, takich jak: m.in. Alpe Adria Trail, Luchs Trail, High Scardus Trail i innych
Friday September 6, 2024 11:15 - 12:45 CEST
Na festiwalowym pokładzie nasz kolejny znakomity Gość! Günter Mussnig! Współtwórca projektów takich jak: Alpe Adria Trail (słynny szlak długodystansowy z Alp Austriackich na wybrzeże Adriatyku we Włoszech), Luchs Trail (Austria), High Scardus Trail (Kosowo, Albania, Macedonia), Snow Leopard Trail (Nepal); Amazon of Europe Bike Trail (Austria, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Serbia) i innych…
W latach 1990-2005 pracownik największego parku narodowego w Alpach, Parku Narodowego Wysokich Taurów, ostatnio zastępca dyrektora. 
W latach 2006-2015 dyrektor zarządzający ośrodka turystycznego Parku Narodowego Wysokich Taurów w Karyntii.
Geograf, przewodnik górski, autor, założyciel biura, które promuje i organizuje zrównoważone wyprawy (w trosce o przyrodę i klimat) - Trail Angels GmbH.
„Jako entuzjasta alpinizmu, długodystansowy turysta i mieszkaniec gór, mam przywilej łączyć osobistą pasję z wyzwaniem zawodowym: rozwojem produktów turystycznych w sektorze przyrody i outdooru na rzecz zrównoważonego rozwoju regionalnego".
Jak organizuje się zrównoważone wyprawy? Jak wytycza się nowe szlaki przez góry i tworzy z nich wysokiej jakości „produkty" turystyczne? Jak współpracować z regionami, krajami, co z infrastrukturą, promocją…? O tym m.,in. podczas spotkania z naszym austriackim Gościem - Günterem Mussnigiem!
 Na prelekcję mamy zaszczyt zaprosić wraz z Narodowym Biurem Promocji Austrii.
Goście
avatar for Günter Mussnig

Günter Mussnig

Na festiwalowym pokładzie nasz kolejny znakomity Gość! Günter Mussnig! Współtwórca projektów takich jak: Alpe Adria Trail (słynny szlak długodystansowy z Alp Austriackich na wybrzeże Adriatyku we Włoszech), Luchs Trail (Austria), High Scardus Trail (Kosowo, Albania, Macedonia... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →

Friday September 6, 2024 11:15 - 12:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

12:00 CEST

Marta Sokołowska podpisuje książkę "Dolomity i Jezioro Garda"
Friday September 6, 2024 12:00 - 12:30 CEST
Dolomity i jezioro Garda to jedne z najbardziej zachwycających zakątków Europy. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym wędrowcem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, znajdziesz tu atrakcje dla siebie. Wspólnie odkryjemy majestatyczne szczyty, urokliwe jeziora i malownicze doliny. Przemierzymy pasterskie hale i poczujemy dreszcz emocji na via ferratach, będziemy podziwiać znane na całym świecie scenerie, takie jak Tre Cime di Lavaredo, Lago do Braies czy Passo Giau, a po wszystkim odpoczniemy, racząc się specjałami lokalnej kuchni.

trek&,travel to przewodnik, dzięki któremu poznasz najpiękniejsze górskie trasy oraz odkryjesz najciekawsze atrakcje regionu. Mapy, profile wysokości, panoramy i szczegółowe informacje pomogą odpowiednio przygotować się do wędrówki, a bogate opisy krajoznawcze oraz propozycje miejsc wartych odwiedzenia przybliżą historię, kulturę i zabytki odwiedzanego obszaru. Niezależnie od tego, czy planujesz samotną wyprawę, czy wakacje z dziećmi, w przewodniku trek&,travel znajdziesz wszystko, co potrzeba, aby wyjazd w góry był udany i pełen atrakcji.
Goście
avatar for Marta Sokołowska

Marta Sokołowska

Wspinaczka, alpinistka, joginka, skoczek BASE i instruktorka wspinaczki. Od 2012 roku uczy jogi, którą zaczęła praktykować pięć lat wcześniej. W 2009 roku rozpoczęła przygodę, która okazała się być przygodą jej życia – wspinaczkę skalną i tatrzańską. To zaprowadziło... Read More →

Friday September 6, 2024 12:00 - 12:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

12:30 CEST

Filip Springer podpisuje swoje książki "Miedzianka", "Mein Gott, jak pięknie" i inne
Friday September 6, 2024 12:30 - 13:00 CEST
"Mein Gott, jak pięknie" to napisana z rozmachem książka Filipa Springera. Nosi ona zarówno znamiona powieści dokumentalnej, jak i fabularyzowanej opowieści. Głównym bohaterem tej historii jest pejzaż.

Statek z tajemniczym ładunkiem przybył do portu w Swinemünde w maju 1787 roku. To właśnie wtedy u szypra Winfrieda Koschke dało się zaobserwować pierwsze sygnały obłędu. Gdy Alexander von Humboldt wrócił z Ameryki Południowej, stanął na szczycie Rosengarten i zaczął zachwycać się roztaczającymi się z niego widokami. Po upływie pół roku żona naczelnika poczty w Weissenhohe, pani Gertude Teske, obserwuje znikające z jej sadu na wzgórzu jabłonie, a następnie zniknięcie samego wzgórza. Co łączy wszystkie te historie? Kraina i antropocen.

Springer ruszył śladami osób, które pochłonęła wizja postępu. Sprawiła ona, że włączyły się w rewolucję przemysłową i powoli zaczęły zmieniać otaczający je świat. Wydarzenia rozgrywają się nad Odrą i w prakwickich lasach. Autor próbuje spojrzeć na pejzaż oczami litografów ze Schmiedebergu, budowniczego pruskiej kolei, a także ojca polskiej fotografii. Ale czym właściwie jest Kraina?
Goście
avatar for Filip Springer

Filip Springer

Jeden z najlepszych reportażystów polskich, pisarz, fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in.: „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury... Read More →

Friday September 6, 2024 12:30 - 13:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:00 CEST

Dorota Szparaga podpisuje swoją książkę „Szlak Transcaucasian Armenia - 860 km solo przez Mały Kaukaz"
Friday September 6, 2024 13:00 - 13:30 CEST
Dorota Szparaga, pionierka i inspiracja dla podróżników i podróżniczek, dzieli się swoją niezwykła historią przemierzania szlaku Transcaucasian - wyjątkowego szlaku ciągnącego się przez serce Kaukazu. Jej książka to nie tylko relacja z podróży, ale przede wszystkim skarbnica wiedzy dla każdego, kto marzy o wyprawie w nieznane. Na stronach książki znajdziesz opis dzikich, często nieprzebytych terenów Kaukazu, ale także praktyczne porady dotyczące trekkingu i biwakowanie. A także radzenia sobie z wyzwaniami jakie niesie podróżowanie solo w trudnym terenie. Autorka dzieli się także swoimi przemyśleniami na temat podróżowania solo jako kobieta, rozwiewając mity i obawy.
Goście
avatar for Dorota Szparaga

Dorota Szparaga

Wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Trenowała amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit. Ma na koncie kilka startów w biegach górskich ultra, pokonała wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii... Read More →

Friday September 6, 2024 13:00 - 13:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

14:00 CEST

Robb Maciąg podpisuje nominowaną w konkursie KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 "Książkę o górach"oraz "Wielką Ucieczkę Smoka Wawelskiego", "Tysiąc szklanek herbaty" i inne
Friday September 6, 2024 14:00 - 14:30 CEST
 „Książka o górach” jakiej jeszcze nie było! Wciągająca a zarazem pełna praktycznych wskazówek opowieść o relacji człowieka z górami i o szukaniu własnej drogi, która wiedzie hen, wysoko.

Cześć, człowieku gór!
Nie ma znaczenia, czy jesteś dziewczyną, chłopakiem, dzieckiem czy dorosłym. Wszyscy ludzie gór są dla siebie przyjaciółmi i mówią sobie po imieniu. Czy wiesz, że jedna czwarta całego lądu na Ziemi to góry? Wyobraź sobie, że 100 tysięcy szczytów wciąż nie ma nazwy - nikt na nich nie był.

Czyżby czekały na ciebie? A może zamiast zdobywać, wolisz wędrować po graniach i dolinach lub śmigać po ośnieżonych stokach? Też wspaniale. W górach jest miejsce dla każdego.

Robb Maciąg – doświadczony podróżnik - zaprasza cię na wyprawę, podczas której dowiesz się miedzy innymi, co to jest szpej, jak wspinać się w spódnicy i czy można zjechać na nartach z ośmiotysięcznika.Poznasz też niezwykłych i barwnych ludzi, dzięki którym góry stały się nam wszystkim trochę bliższe.
Ilustratorka Patricija Bliuj Stodulska wzniosła się na wyżyny, aby je pokazać.

Książka bierze udział w Konkursie na Książkę Górską Roku 2024.



Goście

Friday September 6, 2024 14:00 - 14:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

14:00 CEST

#50latPZA - VIA FERRATY. Asekuracja i sytuacje awaryjne - warsztaty COS PZA "Betlejemka"
Friday September 6, 2024 14:00 - 17:00 CEST
Działasz turystycznie w górach, ale marzy Ci się wejście na wyższy poziom? Chcesz sprawdzić się w pokonywaniu bardziej eksponowanych odcinków? Kolejnym krokiem w rozwoju Twojej górskiej ścieżki mogą być via ferraty. Oferują adrenalinę i piękne widoki, a swój początek mają we włoskich Dolomitach.
Via ferrata to nie tylko znajomość asekuracji za pomocą lonży z absorberem. To także umiejętność sprawnego działania w sytuacji awaryjnej.

Wiek - od 12 lat, ale o kwalifikacji uczestników w warsztatach decyduje instruktor.
Zgłaszając swój udział uczestnik gwarantuje, że jest zdrowy oraz w należytej formie fizycznej do odbycia kursu.

Grupę zapisanych uczestników na miejsce zaprowadzi wolontariusz.
Zbiórka - godzina 13:00, stoisko PZA w Strefie Expo.
Jeżeli zdecydujecie się na samodzielne dotarcie do celu, pamiętajcie o punktualności.



Maksymalna ilość uczestników: 25.
Obowiązują zapisy:
ZAPISY

Goście
avatar for Joanna Piotrowicz

Joanna Piotrowicz

Na pytanie, od kiedy się wspina, odpowiada: „Od czasów, kiedy korkery i wiązanie się pod pachami były normą”. Instruktorka taternictwa, instruktorka w Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA Betlejemka na Hali Gąsienicowej, prowadzi też jedną z pierwszych w Polsce prywatnych... Read More →
avatar for Łukasz Sroka

Łukasz Sroka

Łukasz Sroka to człowiek wielu pasji, którego życie kręci się wokół gór i sportu. Jako Instruktor wspinania sportowego Polskiego Związku Alpinizmu, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc kursy i sekcje wspinaczkowe dla dorosłych i młodzieży.Tatry to... Read More →
Friday September 6, 2024 14:00 - 17:00 CEST
Skała Niżna

14:30 CEST

Rysie - historie prawdziwe. Najważniejsze fakty, które o rysiach warto wiedzieć
Friday September 6, 2024 14:30 - 15:30 CEST
Prelekcja „Rysie – historie prawdziwe” to kontynuacja wspólnych działań edukacyjnych Jack Wolfskin oraz Michała Figury z ramienia Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, którzy zajmują się badaniem dużych drapieżników żyjących obok nas. W poprzedniej edycji festiwalu Michał Figura opowiadał o naturze wilków, które niesłusznie stały się negatywnymi bohaterami bajek. Wiedząc o nich więcej, można z pewnością przyznać, że „nie taki wilk straszny, jak go malują!”

Teraz przyszedł czas na rysie! W Polsce, na Zachód od Wisły, zostały one wytępione już w XVIII wieku, a od 1995 roku są gatunkiem ściśle chronionym w całym kraju. Wielkość ich populacji szacuje się na około 300 osobników. Nic dziwnego, że choć to największy kot Europy, mało kto miał okazję zetknąć się z nim w jego naturalnym środowisku.

Rysie są też samotnikami. Samce spotykają się z samicami tylko raz w roku podczas rui, a zadanie opieki i wychowania młodych przypada wyłącznie samicom. Ale czy rysie faktycznie są tak tajemniczym i skrytym gatunkiem?

Wpadnijcie na prelekcję Michała Figury i dowiedzcie się więcej o tych niesamowitych stworzeniach – jednych z trzech dużych drapieżników żyjących w naszych puszczach i lasach.
Goście
avatar for Michał Figura

Michał Figura

Jack Wolfskin
Michał Figura od lat jako członek zespołu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” prowadzi badania naukowe nad wilkami, rysiami i niedźwiedziami - dużymi drapieżnikami żyjącymi w polskich lasach i puszczach. Aktywnie działa także na rzecz ochrony ich siedlisk i łączących... Read More →
Sponsorzy
avatar for JACK WOLFSKIN POLAND

JACK WOLFSKIN POLAND

Jack Wolfskin to wiodący na świecie producent najwyższej jakości niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przy ognisku, przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników... Read More →

Friday September 6, 2024 14:30 - 15:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

17:45 CEST

Jan Krzeptowski-Sabała podpisuje nominowaną książkę "Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody".
Friday September 6, 2024 17:45 - 18:15 CEST
 Czy Tatry, które co roku są odwiedzane przez miliony turystów, mogą być nadal dzikie? Wbrew pozorom tatrzańska przyroda pod wieloma względami ma się znacznie lepiej niż 50, 100 czy 200 lat temu, gdy wędrowali tu Chałubiński z Sabałą. 
Goście
avatar for Jan Krzeptowski-Sabała

Jan Krzeptowski-Sabała

Jan Krzeptowski-Sabała - przyrodnik, przewodnik tatrzański i edukator. Mieszka w Kościelisku i od dziecka wędruje po Tatrach. Kolejnymi stopniami tatrzańskiego wtajemniczenia były kurs taternictwa jaskiniowego i kurs przewodnicki. Wiedzę przyrodniczą zdobywał w Technikum... Read More →

Friday September 6, 2024 17:45 - 18:15 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa
 


Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -