Loading…
prezentacja clear filter
arrow_back View All Dates
Friday, September 6
 

09:00 CEST

Idę! - Dorota Szparaga 860 km solo przez Kaukaz, czyli Transcaucasian Trail
Friday September 6, 2024 09:00 - 10:00 CEST

Dorota Szparaga jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo!
Trasa przechodzi przez Armenię i Gruzję i ciągle się rozwija, więc wyprawa miała charakter zdecydowanie odkrywczy. W sumie Dorota pokonała 1710 km, 55 000 m przewyższenia (najwyższy punkt: Azhdahak 3597 m n.p.m.). Wędrowała przez masyw Małego Kaukazu przez 76 dni.

Szlak Transcaucasian docelowo będzie mieć około 3000 km i prowadzić przez trzy kraje: Gruzję, Armenię i Azerbejdżan.
Inicjatorami szlaku Transcaucasian były dwie niezależne osoby - Tom Allen oraz Paul Stephens. Obaj Panowie niezależnie mieli pomysł na stworzenie szlaku długodystansowego wiodącego przez Kaukaz, aby umożliwić wędrówki po tym terenie z ogromnym potencjałem dla piechurów. Z tym, że Paul Stephens koncentrował się na drodze wiodącej przez Wielki Kaukaz przez Gruzję i Azerbejdżan. Natomiast Tom Allen miał ideę stworzenia szlaku wiodącego przez Mały Kaukaz przez Armenię i Gruzję. Po przejściu w roku 2021 części przez Mały Kaukaz, Tom Allen wraz z Meagan Neal z organizacji Transcaucasian Association uznali, że można ogłosić powstanie trasy północ-południe. Wydarzyło się to na koniec roku 2021. Pracę nad drugą częścią wiodącą przez Wielki Kaukaz nadal trwają. W roku 2022 na szlaku pojawili się pierwsi piechurzy tzw. „Trailblazers”. Bazując na zebranych od nich informacjach trasa została zmodyfikowana i w roku 2023 trasa wiodąca z północy na południe miała poniższe parametry:

Kraj Dystans Do góry W dół
Armenia 860 32,164 30,813
Gruzja 705 26,931 29,078
Razem 1,565 59,095 59,891



Goście
avatar for Dorota Szparaga

Dorota Szparaga

Wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Trenowała amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit. Ma na koncie kilka startów w biegach górskich ultra, pokonała wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii... Read More →

Friday September 6, 2024 09:00 - 10:00 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

10:00 CEST

Studenckie Bazy Namiotowe – bez prądu pod prąd. Z dziejów turystyki XXI wieku
Friday September 6, 2024 10:00 - 11:00 CEST
Studenckie Bazy Namiotowe – bez prądu pod prąd. Z dziejów turystyki XXI wieku - o swojej niesłabnącej miłości do bazowania opowiedzą przewodnicy Studenckiego Koła Przewodników Górskich - Natalia Figiel i Adrian Dudziak.

Gdy 56 lat temu przewodnicy z Krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich rozbijali namioty na Lubaniu, tworząc prowizoryczne zaplecze logistyczne studenckich obozów wędrownych, nie wiedzieli, że zapoczątkują trwały fenomen, który wrośnie w wakacyjny krajobraz polskiej turystyki.
Studenckie Bazy Namiotowe przetrwały dziejowe zawieruchy, upadające systemy i rodzący się kapitalizm, stawiły opór zmieniającym się modom, aby dzisiaj być ostatnim wspomnieniem turystyki w starym stylu.
Rozbijane podczas wakacji przez środowiska przewodnickie, prowadzone są niekomercyjnie i na zasadach wolontariatu. Od pól namiotowych zasadniczo różni je to, że rozstawione namioty czekają tam na gości.
Od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady na grzbietach, szczytach i w dolinach potoków oferują nocleg w namiocie, dobre słowo i miejsce przy ognisku.

O swojej niesłabnącej miłości do bazowania opowiedzą przewodnicy SKPG Natalia Figiel i Adrian Dudziak.
Goście
avatar for Natalia Figiel

Natalia Figiel

Natalia Figiel, przewodniczka górska beskidzka związana ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie, prowadzi Studencką Bazę Namiotową na Gorcu,zaangażowana w działalność SKPG oraz Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie, szwenda się z mapą w Akademickim Klubie... Read More →
avatar for Adrian Dudziak

Adrian Dudziak

Przewodnik beskidzki związany ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie. W swoim górskim życiu zorganizował dwa kursy przewodnickie, prowadzi Studencką Bazę Namiotową na Lubaniu, regularnie pracował jako przewodnik a aktualnie w Centralnym Ośrodku Turystyki... Read More →

Friday September 6, 2024 10:00 - 11:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

11:15 CEST

Przez góry Austrii. Günter Mussnig o zrównoważonych wyprawach i wytyczaniu nowych szlaków, takich jak: m.in. Alpe Adria Trail, Luchs Trail, High Scardus Trail i innych
Friday September 6, 2024 11:15 - 12:45 CEST
Na festiwalowym pokładzie nasz kolejny znakomity Gość! Günter Mussnig! Współtwórca projektów takich jak: Alpe Adria Trail (słynny szlak długodystansowy z Alp Austriackich na wybrzeże Adriatyku we Włoszech), Luchs Trail (Austria), High Scardus Trail (Kosowo, Albania, Macedonia), Snow Leopard Trail (Nepal); Amazon of Europe Bike Trail (Austria, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Serbia) i innych…
W latach 1990-2005 pracownik największego parku narodowego w Alpach, Parku Narodowego Wysokich Taurów, ostatnio zastępca dyrektora. 
W latach 2006-2015 dyrektor zarządzający ośrodka turystycznego Parku Narodowego Wysokich Taurów w Karyntii.
Geograf, przewodnik górski, autor, założyciel biura, które promuje i organizuje zrównoważone wyprawy (w trosce o przyrodę i klimat) - Trail Angels GmbH.
„Jako entuzjasta alpinizmu, długodystansowy turysta i mieszkaniec gór, mam przywilej łączyć osobistą pasję z wyzwaniem zawodowym: rozwojem produktów turystycznych w sektorze przyrody i outdooru na rzecz zrównoważonego rozwoju regionalnego".
Jak organizuje się zrównoważone wyprawy? Jak wytycza się nowe szlaki przez góry i tworzy z nich wysokiej jakości „produkty" turystyczne? Jak współpracować z regionami, krajami, co z infrastrukturą, promocją…? O tym m.,in. podczas spotkania z naszym austriackim Gościem - Günterem Mussnigiem!
 Na prelekcję mamy zaszczyt zaprosić wraz z Narodowym Biurem Promocji Austrii.
Goście
avatar for Günter Mussnig

Günter Mussnig

Na festiwalowym pokładzie nasz kolejny znakomity Gość! Günter Mussnig! Współtwórca projektów takich jak: Alpe Adria Trail (słynny szlak długodystansowy z Alp Austriackich na wybrzeże Adriatyku we Włoszech), Luchs Trail (Austria), High Scardus Trail (Kosowo, Albania, Macedonia... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →

Friday September 6, 2024 11:15 - 12:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

11:30 CEST

#SKANDYNAWIA Lofoty wspinaczkowo i turystycznie - Paweł Zieliński
Friday September 6, 2024 11:30 - 12:30 CEST
Całą dobę jasno, idealny warun i wybitne wspinanie Brzmi jak raj?

Dla nas zdecydowanie tak!

Takim miejscem są LOFOTY - norweski archipelag wysp i wysepek, położonych na wysokości Narviku, czyli... daleko za północnym kołem polarnym!

To właśnie w te odległe rejony zeszłego roku zapuścił się nasz przyjaciel z Tricamp Szkoła Wspinania - PAWEŁ ZIELIŃSKI i wraz z ROBERTEM PALLUSEM (Lamą) mocno eksplorował wspinaczkowo.
W trakcie prezentacji Pawła poznacie wyzwania, jakie niesie wspinaczka w tym odległym zakątku świata, oraz zobaczycie zapierające dech w piersiach zdjęcia i filmy Opowieści Pawła będą pełne emocji, inspiracji oraz praktycznych wskazówek dla każdego miłośnika gór. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by posłuchać o niezwykłych wspinaczkowych przygodach na Lofotach!
 
Goście
avatar for Paweł Zieliński

Paweł Zieliński

TRICAMP, Zalozyciel
Instruktor wspinaczki skalnej PZA. Członek Kadry Narodowej Alpinizmu PZA. Absolwent AWF Kraków. Paweł ze wspinaniem łączy całe życie. Pomysłodawca i założyciel organizacji Integrowanie Przez Wspinanie. Od 2017 roku jest instruktorem wspinaczki. Pasjonat wspinaczki górskiej... Read More →

Friday September 6, 2024 11:30 - 12:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

11:30 CEST

Moja droga na Dach Świata - Piotr Krzyżowski
Friday September 6, 2024 11:30 - 12:30 CEST
Piotr opowie o swoich doświadczeniach wysokogórskich i drodze na najwyższe szczyty Ziemi, o tegorocznym przejściu trawersu Lhotse-Everest, i o tym, jak w rekordowym czasie w niespełna 48 godzin stanął na obu szczytach, wspinając się bez użycia tlenu z butli i bez wsparcia Szerpów.
Piotr podzieli się również swoim patentem na to, jak można łączyć życie rodzinne i aktywność zawodową pracownika wymiaru sprawiedliwości z intensywnymi treningami.
Goście
avatar for Piotr Krzyżowski

Piotr Krzyżowski

Piotr Krzyżowski, urodzony w 1979 roku, himalaista, ale również ratownik GOPR i prawnik. Swoje umiejętności wspinaczkowe rozwijał zdobywając szczyty w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze i Tienszanie.Zimą 2019 roku, wraz z partnerem Mariuszem Hatalą, dokonał historycznego... Read More →
Sponsorzy
avatar for 8a.pl

8a.pl

Snap Outdoor Sp. z o. o.
ul. Bojkowska 92C, 44-141 Gliwice

Friday September 6, 2024 11:30 - 12:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin

12:45 CEST

#50latPZA - PREMIERA! Droga do Chobutse
Friday September 6, 2024 12:45 - 13:45 CEST
Goście
avatar for Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński - młody alpinista, kierownik programu Polski Himalaizm Sportowy. Pomimo wielu wypraw w odległe i ciekawe góry świata umiłował sobie Tatry, u podnóża których mieszka już prawie czwarty rok. 10 rzeczy na raz to dla niego za mało. Oprócz wszelakich form... Read More →
avatar for Maciej Kimel

Maciej Kimel

Maciej Kimel - rocznik 1998. Wspinacz młodego pokolenia, na stale związany z krakowskim klubem wysokogórskim Sakwa. Członek grupy młodzieżowej w latach 2019-2021. Obecnie członek programu Polski Himalaizm Sportowego. Na swoim koncie ma na kilka nowych dróg, pierwszych powtórze... Read More →
Friday September 6, 2024 12:45 - 13:45 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

12:45 CEST

Góry i przyjaciele - Krzysztof Wielicki. PREMIERA!
Friday September 6, 2024 12:45 - 13:45 CEST
PREMIERY!
KRZYSZTOF WIELICKI specjalnie na festiwal szykuje nową opowieść - "GÓRY I PRZYJACIELE"!
Jak podkreśla Krzysiek:
"W zespole świadomość, że nie tylko mi jest ciężko, że kolega tak samo cierpi, stanowi psychiczną kotwicę. Wysiłek jest niejako dzielony na kilka osób. Kiedy zagrożenie wynosi sto, to jedna osoba odczuwa zagrożenie o takiej właśnie mocy, natomiast gdy są trzy osoby, subiektywnie dzieli się ono na trzy. W tym względzie trzymanie się razem w górach ma głęboki sens.

Źródło: Krzysztof Wielicki, Piotr Drożdż Mój wybór, Góry Books
Goście
avatar for Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.Krzysztof zaczął się wspinać w wieku 20 lat. Podobnie... Read More →
Friday September 6, 2024 12:45 - 13:45 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

13:15 CEST

Żelazne percie Tatr - Andrzej Marcisz. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt
Friday September 6, 2024 13:15 - 14:15 CEST
Najsłynniejszym szlakiem uzbrojonym w żelazne zabezpieczenia jest Orla Perć. To jedyny znakowany szlak w Tatrach ściśle wytyczony granią na długości wielu kilometrów, wymagający doskonałego przygotowania kondycyjnego. Aby umożliwić wszystkim podziwianie tej trasy ― „najpiękniejszej wśród pięknych” ― autor podzielił ją na kilka odcinków. W rejon Orlej Perci prowadzi kilka ubezpieczonych szlaków, także opisanych w tym przewodniku. Podobnie, czyli z podziałem na odcinki, zaprezentowana jest w nim Grań Rohaczy, zwana często Orlą Percią Tatr Zachodnich.

Przewodnik zawiera opisy 32 szlaków w Tatrach Zachodnich i Wysokich, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia w postaci stalowych klamer, drabin i łańcuchów. Rysy, Świnica, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Czerwona Ławka czy Jagnięcy Szczyt to tylko wybrane nazwy, które powodują szybsze bicie serca u każdego pasjonata tatrzańskich wędrówek.

Andrzej Marcisz opisuje szlaki na podstawie własnych doświadczeń ― przeszedł każdą z opisanych tras. Niewątpliwą zaletą przewodnika są udostępnione przez autora zdjęcia praktycznie ze wszystkich zakątków Tatr, przez co szlaki i doliny można oglądać z perspektywy niedostępnej dla turysty. Mapy, oparte na najnowszej technologii Lidar, udostępnił zawodowy kartograf i tatrzański hobbysta Rafał Jońca.

Na spotkanie zapraszamy razem z Wydawnictwem BEZDROŻA.

Spotkanie prowadzi DANIEL GRUPA.
Goście
avatar for Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz ― instruktor wspinaczki sportowej, krakowski taternik i alpinista. Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych, jak i na trudność. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym: IFSC ― brązowy... Read More →
Sponsorzy
Friday September 6, 2024 13:15 - 14:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

14:00 CEST

Mallory & Irvine - stulecie zdobycia Mount Everestu. Prawda czy legenda?
Friday September 6, 2024 14:00 - 15:30 CEST
Czy Everest mógł zostać zdobyty wcześniej niż dokonali tego Hillary i Tenzing?

Gdzie Mallory zostawił zdjęcie żony?
Czy kiedykolwiek zostanie znalezione ciało Irvina ? Czy będzie przy nim słynny aparat Kodak?

Filmy i ponad sto fotogramów analizujących aspekty ataku szczytowego w dniu 8 czerwca 1924 roku przedstawi zimowy zdobywca najwyższego szczytu Ziemi - Leszek Cichy w interaktywnej prezentacji.
Zapraszamy!
Goście
avatar for Leszek Cichy

Leszek Cichy

Urodzony w 1951 r. Wspina się od grudnia 1969 r. taternik, alpinista i himalaista. Trudne zimowe drogi w Tatrach. Potem Alpy. Najważniejsze przejścia alpejskie to: Lewy Filar Freney na Mont Blanc, jednodniowe przejścia wsch. ściany Grand Capucyn oraz północnej ściany Matterhornu.Od... Read More →
Friday September 6, 2024 14:00 - 15:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

14:00 CEST

VERTICAL LIFE - Ondrej Húserka, jeden z najbardziej wszechstronnych słowackich wspinaczy
Friday September 6, 2024 14:00 - 15:30 CEST
Podczas 29. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju w cyklu "SAKWA prezentuje" kontynuujemy wątek mało znanych w polskim środowisku wspinaczkowym sąsiadów spod południowej strony Tatr. Naszym gościem będzie Ondrej Húserka – jeden z najbardziej wszechstronnych słowackich wspinaczy.

Ondro ma na koncie wiele wymagających dróg w Alpach, Dolomitach i Pamirze, pierwsze przejścia i uklasycznienia w Tatrach zarówno zimą, jak i latem oraz wyprawy w Himalaje. Na co dzień miłośnik słowackich skałek i czeskich piachów. Przede wszystkim jednak ukochał sobie Patagonię – z całą pewnością można go umieścić w czołówce europejskich wspinaczy mogących pochwalić się tak bogatym dorobkiem w tych spektakularnych i trudnych górach – włącznie z przejściami takich ekstremów jak: Southeast ridge 7a+, WI5, C1 na Cerro Torre, czy kilkoma nowymi drogami. Przede wszystkim jednak Ondrej to fantastyczny i serdeczny człowiek, którego nie da się nie lubić!
Wszystko to okraszone będzie amatorsko-humorystycznym tłumaczeniem z języka słowackiego w stylu SAKWY w wykonaniu Michała Czecha i Wadima Jabłońskiego
Bądź z nami!
 
Goście
avatar for Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński - młody alpinista, kierownik programu Polski Himalaizm Sportowy. Pomimo wielu wypraw w odległe i ciekawe góry świata umiłował sobie Tatry, u podnóża których mieszka już prawie czwarty rok. 10 rzeczy na raz to dla niego za mało. Oprócz wszelakich form... Read More →
avatar for Ondrej Húserka

Ondrej Húserka

Ondro ma na koncie wiele wymagających dróg w Alpach, Dolomitach i Pamirze, pierwsze przejścia i uklasycznienia w Tatrach zarówno zimą, jak i latem oraz wyprawy w Himalaje. Na co dzień miłośnik słowackich skałek i czeskich piachów. Przede wszystkim jednak ukochał sobie... Read More →

Friday September 6, 2024 14:00 - 15:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

14:30 CEST

Rysie - historie prawdziwe. Najważniejsze fakty, które o rysiach warto wiedzieć
Friday September 6, 2024 14:30 - 15:30 CEST
Prelekcja „Rysie – historie prawdziwe” to kontynuacja wspólnych działań edukacyjnych Jack Wolfskin oraz Michała Figury z ramienia Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, którzy zajmują się badaniem dużych drapieżników żyjących obok nas. W poprzedniej edycji festiwalu Michał Figura opowiadał o naturze wilków, które niesłusznie stały się negatywnymi bohaterami bajek. Wiedząc o nich więcej, można z pewnością przyznać, że „nie taki wilk straszny, jak go malują!”

Teraz przyszedł czas na rysie! W Polsce, na Zachód od Wisły, zostały one wytępione już w XVIII wieku, a od 1995 roku są gatunkiem ściśle chronionym w całym kraju. Wielkość ich populacji szacuje się na około 300 osobników. Nic dziwnego, że choć to największy kot Europy, mało kto miał okazję zetknąć się z nim w jego naturalnym środowisku.

Rysie są też samotnikami. Samce spotykają się z samicami tylko raz w roku podczas rui, a zadanie opieki i wychowania młodych przypada wyłącznie samicom. Ale czy rysie faktycznie są tak tajemniczym i skrytym gatunkiem?

Wpadnijcie na prelekcję Michała Figury i dowiedzcie się więcej o tych niesamowitych stworzeniach – jednych z trzech dużych drapieżników żyjących w naszych puszczach i lasach.
Goście
avatar for Michał Figura

Michał Figura

Jack Wolfskin
Michał Figura od lat jako członek zespołu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” prowadzi badania naukowe nad wilkami, rysiami i niedźwiedziami - dużymi drapieżnikami żyjącymi w polskich lasach i puszczach. Aktywnie działa także na rzecz ochrony ich siedlisk i łączących... Read More →
Sponsorzy
avatar for JACK WOLFSKIN POLAND

JACK WOLFSKIN POLAND

Jack Wolfskin to wiodący na świecie producent najwyższej jakości niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przy ognisku, przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników... Read More →

Friday September 6, 2024 14:30 - 15:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

16:00 CEST

Martyna Wojciechowska - NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE, czyli o tym, co mi w życiu nie wyszło i dlaczego wyszło to na dobre
Friday September 6, 2024 16:00 - 17:30 CEST
Martyna zaprasza na podróż nie tylko na krańce świata, ale też na podróż w czasie!
Dziennikarka, zdobywczyni Korony Ziemi, kierowczyni rajdowa (m.in. ukończyła uchodzący za najtrudniejszy na świecie Rajd Dakar), jej autorski program podróżniczy „Kobieta na krańcu świata” od kilkunastu lat jest jednym z najpopularniejszych programów, twórczyni nagradzanych na świecie filmów dokumentalnych, autorka bestsellerowych książek, regularnie pojawia się na okładkach magazynów, a w 2021 roku znalazła się na 1. miejscu w rankingu "World’s Most Admired" jako Najbardziej Podziwiana Polka.
Brzmi jak pasmo sukcesów?

A za tym wszystkim tak naprawdę stoi wiele porażek, o które nikt nie pyta i nikt o nich nie pisze w gazetach, bo zwykle przeżywa się je w zaciszu własnego domu. Zanim Martyna uwierzyła, że NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE na jej drodze pojawiło się wiele wątpliwości i pytań o to, czy warto to wszystko robić i dokąd prowadzi ta kręta droga.

Martyna podczas swojej prelekcji opowie o kulisach wspinaczki na najwyższą górę świata, opowie o tym, jak to jest walczyć o każdy krok po złamaniu kręgosłupa, jak to jest ścigać marzenie, w które nie wierzy nikt poza tobą. I dlaczego każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od jednego kroku. Pojawi się dużo niepublikowanych wcześniej i dosyć zaskakujących materiałów z archiwum prywatnego.

„Nie wymarzyłam sobie takiego życia jakie mam, bo moja wyobraźnia nie sięgała tak daleko” – powtarza Martyna. A my zapraszamy na prelekcję o tym jak podnosić się po porażkach i że zawsze warto mieć odwagę realizować swoje marzenia.
Goście
avatar for Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska

Przez 10 lat była redaktorką naczelną polskiej edycji magazynów "National Geographic" i "National Geographic Traveler". Miłośniczka przygody i ciągłego odkrywania świata. Zdobyła Koronę Ziemi (7 summits), z czego Mount Everest zaledwie po 1,5 roku po złamaniu kręgosłupa. Jako pierwsza i do niedawna jedyna kobieta z Polski ukończyła Rajd Dakar. Jest licencjonowanym skoczkiem spadochronowym oraz technicznym nurkiem głębinowym, z osobistym rekordem 125 metrów. Członkini The Explorers Club. Jeśli nie ma jej na krańcu świata, to p... Read More →
Sponsorzy
avatar for JACK WOLFSKIN POLAND

JACK WOLFSKIN POLAND

Jack Wolfskin to wiodący na świecie producent najwyższej jakości niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przy ognisku, przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników... Read More →
Friday September 6, 2024 16:00 - 17:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin

18:00 CEST

REINHOLD MESSNER. Nanga Parbat – najważniejsza dla mnie góra
Friday September 6, 2024 18:00 - 20:30 CEST
Reinhold Messner gościem honorowym 29. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!
Z ogromną radością przekazujemy Wam tę wspaniałą informację – w piątek, 6 września, na scenie Wielkiego Namiotu Jack Wolfskin wystąpi jeden z najsłynniejszych himalaistów świata – Reinhold Messner! To będzie jego pierwsza wizyta w Polsce od ponad dekady, a ostatni raz wystąpił na scenie w naszym kraju aż 14 lat temu! Jesteśmy zaszczyceni, że właśnie w tym roku, na chwilę przed swoimi urodzinami, odwiedzi Lądek i zajmie ważne miejsce wśród gości Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady.

O PRELEKCJI:

Trudno w świecie o inną górę, której sława i tragedia tak ściśle łączą się ze sobą – to właśnie Nanga Parbat o wysokości 8125 m. Reinhold Messner łączy ze sobą obydwa te aspekty jak nikt inny.
Opowieści Messnera towarzyszą nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia i filmy, a wykład obejmuje całą historię od początków zdobywania Nanga Parbat, aż po swoje własne poruszające i ekscytujące doświadczenie.

Prezentację rozpoczyna wspomnieniem o Albercie Mummery'm, najlepszym alpiniście swoich czasów, który w 1895 roku zaginął przy próbie przejścia ze strony Diamir na Rakhiot.

Dalej opowiada o niezapomnianym Willo Welzenbachu, znanym jako "Lodowy Wojownik", który zginął wraz ośmioma innymi osobami w burzy śnieżnej w 1934 roku.
Wreszcie o Hermannie Buhlu, pierwszym zdobywcy szczytu, który w 1953 roku samotnie i wbrew decyzji kierownika wyprawy, staje na wierzchołku Nangi – to wielki moment w historii alpinizmu! Podobnie jak dobre 50 lat później, kiedy Steve House wraz z partnerem pokonali w stylu alpejskim osławioną ścianę Rupal. 

Na koniec opowiada o swojej brzemiennej w skutkach wyprawie z 1970 roku, podczas której tragicznie zginął jego brat Günther.
Osiem lat później dokonał wyczynu swojego życia, podejmując pierwszą solową próbę zdobycia ośmiotysięcznika ścianą Diamir.
Po piekle, jaki wcześniej zgotowała mu Naga Góra, nareszcie dotknął nieba ze szczytu swojej osobistej góry przeznaczenia.

 
Goście
avatar for Reinhold Messner

Reinhold Messner

Reinhold Messner urodził się 17 września 1944 r. w Bressanone w Południowym Tyrolu we Włoszech. Wybitny eksplorator, podróżnik i jeden z najbardziej utytułowanych alpinistów na świecie – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Kompletowanie szczytów zakończył w 1986 r., zajęło mu to 16 lat. Na swój pierwszy trzytysięcznik... Read More →

Friday September 6, 2024 18:00 - 20:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

18:00 CEST

REINHOLD MESSNER. Nanga Parbat – najważniejsza dla mnie góra - RETRANSMISJA
Friday September 6, 2024 18:00 - 20:30 CEST
Transmisja na żywo z Wielkiego Namiotu Jack Wolfskin do Namiotu Kinowego spotkania z Reinholdem Messnerem.
Dla tych, którzy chcieliby w mniejszym ścisku, bliżej ekranu posłuchać i zobaczyć pierwszego zdobywcę Korony Himalajów.


O PRELEKCJI:

Trudno w świecie o inną górę, której sława i tragedia tak ściśle łączą się ze sobą – to właśnie Nanga Parbat o wysokości 8125 m. Reinhold Messner łączy ze sobą obydwa te aspekty jak nikt inny.
Opowieści Messnera towarzyszą nigdy wcześniej niepublikowane zdjęcia i filmy, a wykład obejmuje całą historię od początków zdobywania Nanga Parbat, aż po swoje własne poruszające i ekscytujące doświadczenie.

Prezentację rozpoczyna wspomnieniem o Albercie Mummery'm, najlepszym alpiniście swoich czasów, który w 1895 roku zaginął przy próbie przejścia ze strony Diamir na Rakhiot.

Dalej opowiada o niezapomnianym Willo Welzenbachu, znanym jako "Lodowy Wojownik", który zginął wraz ośmioma innymi osobami w burzy śnieżnej w 1934 roku.
Wreszcie o Hermannie Buhlu, pierwszym zdobywcy szczytu, który w 1953 roku samotnie i wbrew decyzji kierownika wyprawy, staje na wierzchołku Nangi – to wielki moment w historii alpinizmu! Podobnie jak dobre 50 lat później, kiedy Steve House wraz z partnerem pokonali w stylu alpejskim osławioną ścianę Rupal.

Na koniec opowiada o swojej brzemiennej w skutkach wyprawie z 1970 roku, podczas której tragicznie zginął jego brat Günther.
Osiem lat później dokonał wyczynu swojego życia, podejmując pierwszą solową próbę zdobycia ośmiotysięcznika ścianą Diamir.
Po piekle, jaki wcześniej zgotowała mu Naga Góra, nareszcie dotknął nieba ze szczytu swojej osobistej góry przeznaczenia.

 
Goście
avatar for Reinhold Messner

Reinhold Messner

Reinhold Messner urodził się 17 września 1944 r. w Bressanone w Południowym Tyrolu we Włoszech. Wybitny eksplorator, podróżnik i jeden z najbardziej utytułowanych alpinistów na świecie – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Kompletowanie szczytów zakończył w 1986 r., zajęło mu to 16 lat. Na swój pierwszy trzytysięcznik... Read More →

Friday September 6, 2024 18:00 - 20:30 CEST
03. Namiot Filmowy

18:15 CEST

Puchaczówka - spotkanie z Anetą i Marcinem Marcami z Fundacji i Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Puchaczówka"
Friday September 6, 2024 18:15 - 19:15 CEST
Z radością zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Anetą i Marcinem Marcem, założycielami Fundacji i Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Puchaczówka. Aneta i Marcin z wielką pasją i zaangażowaniem poświęcają się ratowaniu i rehabilitacji dzikich zwierząt. To dzięki ich wysiłkom i nieustającej determinacji wiele zwierząt otrzymuje drugą szansę na życie w naturalnym środowisku. Troska o dobrostan zwierząt to dla nich codzienność, a ich działania przyczyniają się do ochrony lokalnej fauny.

Podczas spotkania poruszymy niezwykle istotny temat wpływu odpadów na środowisko i dzikie zwierzęta. Aneta i Marcin opowiedzą, jak odpowiedzialnie postępować ze śmieciami w kontekście ochrony przyrody. Podzielą się również praktycznymi poradami, jak samodzielnie pomagać zwierzętom. Ważnym punktem spotkania będą również choroby odzwierzęce – dowiemy się, jak ich unikać i jak dbać o własne zdrowie podczas działań na rzecz dzikiej przyrody.

Jeśli czas pozwoli i uczestnicy wyrażą chęć, Aneta i Marcin podzielą się swoimi fascynującymi historiami z pracy ze zwierzętami.

Spotkanie odbywa się w ramach kampanii NoTrashNoTrace, której celem jest promowanie odpowiedzialności ekologicznej i troski o nasze wspólne dobro. Wydarzenie organizuje marka Helikon-Tex.

Nie przegapcie tej okazji, aby dowiedzieć się, jak możemy wspólnie działać na rzecz ochrony dzikiej fauny i zachowania różnorodności biologicznej w naszych regionach!
Goście
avatar for Marcin Marzec

Marcin Marzec

Aneta Marzec i Marcin Marzec prowadzą Fundację Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Puchaczówka".
avatar for Aneta Marzec

Aneta Marzec

Aneta Marzec i Marcin Marzec – twórcy Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Puchaczówka.
Sponsorzy
avatar for HELIKON-TEX

HELIKON-TEX

Helikon-Tex® to marka skierowana do wszystkich entuzjastów aktywnego spędzania czasu. Łączy rozwiązania znane ze świata militarnego z całkowicie nowoczesnymi projektami dla strzelców, entuzjastów bushcraftu, outdoorowców oraz osób poszukujących taktycznych udogodnie... Read More →

Friday September 6, 2024 18:15 - 19:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
  prezentacja
 


Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -