Loading…
ludzie clear filter
arrow_back View All Dates
Saturday, September 7
 

08:00 CEST

Wyprawa na Trojak z LESZKIEM CICHYM oraz eobuwie.pl&Jack Wolfskin
Saturday September 7, 2024 08:00 - 12:00 CEST
Miejsce zbiórki: Pomnik Andrzeja Zawady przy Zdroju Wojciech
Link do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/6fpWuWSVBXfjYwwW8
Godzina zbiórki: 07:45
Planowany czas wycieczki: 4-5 h
Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.
Wyprawę rozpoczynamy przy pomniku Andrzeja Zawady obok lądeckiego Zdroju Wojciech. Trasa o długości około 11 km poprowadzona została w pobliżu najciekawszych atrakcji części uzdrowiskowej Lądka Zdroju. Przejdziemy przez Park Jana Pawła II, obok najstarszego uzdrowiskowego budynku Stary Jerzy z końca XV wieku oraz obok Biskupich Stawów, lądeckiego Arbitetum i źródła św. Jadwigi. Dalej trasa poprowadzona została przez lasy komunalne, ścieżkami spacerowymi do ciekawej skałki z krzyżem - Iglicy Skalnej w paśmie Sztolnych Skał. Uczestnicy wycieczki w dalszej kolejności przejdą obok punktu widokowego na skałkach Trzy Ambony aby dotrzeć do Ruin Zamku Karpień, w średniowieczu siedziby rycerzy rabusiów, napadających na karawany kupieckie przejeżdżające przez Przełęcz Karpiowską. Dalszy ciąg trasy poprowadzony został przez Rozdroże Zamkowe, skałki na Trojanie (Skalna Brama, Trzy Baszty, Skalnym Mur) do platformy widokowej na skale o nazwie Trojan. Platforma została otwarta w roku 2022 i roztacza się z niej piękna panorama na całą Ziemię Kłodzką z największym pasmem górskim Masywem Śnieżnika ze Śnieżnikiem (1425 mnpm). Zejście z platformy do Lądka najszybszą drogą, niebieskim szlakiem turystycznym. Zakończenie wycieczki przy Zdroju Wojciech.
Trasa łatwa, dla rodzin z dziećmi o długości około 11 km. Jest to jedna z najchętniej pokonywanych tras w lądeckim uzdrowisku, z licznymi punktami widokowymi i ciekawymi panoramami górskim.
Trasa 11,2 km
https://mapy.cz/s/husulateza
Autor trasy: Paweł Dywański, przewodnik sudecki.
Koordynator wycieczek: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372
Kontakt do przewodnika: Robert Sadko ‭+48 609 401 745‬

Zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski
Goście
avatar for Leszek Cichy

Leszek Cichy

Urodzony w 1951 r. Wspina się od grudnia 1969 r. taternik, alpinista i himalaista. Trudne zimowe drogi w Tatrach. Potem Alpy. Najważniejsze przejścia alpejskie to: Lewy Filar Freney na Mont Blanc, jednodniowe przejścia wsch. ściany Grand Capucyn oraz północnej ściany Matterhornu.Od... Read More →
Sponsorzy
avatar for eobuwie.pl

eobuwie.pl

eobuwie.pl to europejski lider e-commerce sprzedaży obuwia i akcesoriów, który oferuje produkty od ponad 800 marek z kategorii: sport, outdoor, casual i premium. Multibrand jest ekspertem w dziedzinie obuwia i dodatków. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i bogatemu doświadczeniu... Read More →
avatar for JACK WOLFSKIN POLAND

JACK WOLFSKIN POLAND

Jack Wolfskin to wiodący na świecie producent najwyższej jakości niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przy ognisku, przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników... Read More →
Saturday September 7, 2024 08:00 - 12:00 CEST
Trojak

08:45 CEST

#poranekzksiążką - Uważność w górach i w podróży - opowieść Meg Szumskiej, autorki książki "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania"
Saturday September 7, 2024 08:45 - 09:45 CEST

O stresslaxingu, wypaleniu zawodowym, o shinrin yoku i uważności w przyrodzie.
O leczniczym działaniu natury.
O tym, jak na nowo odkrywać zdeptane już szlaki, jak zachwycić się światem i dlaczego warto wejść na tę ścieżkę opowie podróżniczka i autorka książki "Uważnik, Przewodnik świadomego podróżowania" Małgorzata Szumska.

Po spotkaniu zapraszamy na rozmowę.

Goście
avatar for Meg Szumska

Meg Szumska

Meg Szumska - pisarka, podróżniczka, prelegentka i nasza festiwalowa konferansjerka, prezeska Kopalni Złota w Złotym Stoku i właściciel Złotego Jaru.

Saturday September 7, 2024 08:45 - 09:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

09:00 CEST

Fotograficzna podróż po Himalajach. Opowieść Magdy Jończyk
Saturday September 7, 2024 09:00 - 10:00 CEST
Fotografia dokumentalna potrzebuje czasu. Wymaga powrotów i uwagi. Magda Jończyk patrzy holistycznie na wyprawy wysokogórskie, od lat pokazując ich drugą stronę. Fotografuje ludzi gór. Ludzi, którzy idą w wysokie góry nie dla przyjemności, nie dla doznań estetycznych, nie po to też, aby się sprawdzić, czy osiągnąć sukces. Idą, bo muszą.
Jej uwagę przykuwa zaplecze wysokogórskich wypraw, ten mniej znany świat. Idzie z tragarzami po lodowcu, zagląda do ich domów. Fotograficzna narracja Magdy jest nieśpieszna, pełna szacunku do bohaterów i z poszanowaniem ich godności. Ukazuje prostą codzienność Himalajów i Karakorum w sposób piękny.

O tym jak, pomimo bariery kulturowej, buduje relacje z ludźmi w Pakistanie i w Nepalu. Jak zdobywa ich zaufanie i czy relacje z ludźmi są potrzebne, aby stworzyć fotograficzną opowieść zdradzi podczas Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju.

Magda Jończyk, fotografka od przeszło dziesięciu lat związana z Himalajami, skupia się na mieszkańcach wysokogórskich, odizolowanych regionów. W jej obiektywie i relacjach Szerpowie nigdy nie będą po prostu tragarzami. Będą ludem o bogatej kulturze i ludźmi o własnych historiach. Prowadzi trekkingi w wysokich górach z poszanowaniem natury.


Nawet najwyższy szczyt zdobywa się małymi krokami  
www.magdajonczyk.com 

 

Goście
avatar for Magda Jończyk

Magda Jończyk

Magda Jończyk, fotografka od przeszło dziesięciu lat związana z Himalajami, skupia się na mieszkańcach wysokogórskich, odizolowanych regionów. W jej obiektywie i relacjach Szerpowie nigdy nie będą po prostu tragarzami. Będą ludem o bogatej kulturze i ludźmi o własnych... Read More →

Saturday September 7, 2024 09:00 - 10:00 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

09:30 CEST

Patagonia, nasz dom. Bracia Odelll -dzieci El Chaltén
Saturday September 7, 2024 09:30 - 11:00 CEST
Co, kiedy urodzisz się pod Fitz Royem, a Patagonia to dla Ciebie piaskownica?

21-letni Pedro i 18-letni Tomas to bracia, którzy od urodzenia, codziennie budzą się z widokiem na Fitz Roya. Urodzeni i wychowani w społeczności wspinaczy w El Chalten, mekce alpinizmu, przygodę ze wspinaniem rozpoczęli już jako mali chłopcy, wchodząc, oczywiście, również na takie szczyty jak Cerro Torre czy Fitz Roy.
Wspinali się też w Cordillera Blanca w Peru, Dolomitach i Yosemite, ale ich ulubione cele znajdują się w ich rodzimych rejonach.
Jak to jest wychowywać się w małym miasteczku w Patagoni, gdzie wiatr i śnieg wyznaczają rytm życia?
Jak to jest uczyć się alpinizmu w mekce wspinania?
Jakie są następne kroki tych dwóch Patagońskich braci?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z braćmi Odell!
Goście
avatar for Tomas i Pedro Odell

Tomas i Pedro Odell

Bracia Tomas i Pedro Odell. Dwóch młodych alpinistów (18 i 20 lat!), którzy nie tylko urodzili się w El Chalten, ale także wychowali w cieniu (i na) jego majestatycznych szczytach. Na Fitz Roya weszli mając 15 i 17 lat!El Chalten to miasteczko, które dla wielu staje się synonimem... Read More →

Saturday September 7, 2024 09:30 - 11:00 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin

10:15 CEST

Karl “Charly” Gabl - Papież Meteorologii (z udziałem Adama Bieleckiego)
Saturday September 7, 2024 10:15 - 11:45 CEST
PAPIEŻ METEOROLOGII u nas! Z jego prognoz korzystali najwybitniejsi himalaiści i alpiniści świata. Simone Moro nazwał KARLA GABLA swoim "pogodowym guru". "Mogę przejść na emeryturę dopiero wtedy, gdy Gerlinde zdobędzie wszystkie 14 ośmiotysięczników" - takie oświadczenie wynegocjowała z nim himalaistka Gerlinde Kaltenbrunner.

Każdego roku pomagał ok. 50-60 wyprawom. Tak przez dziesiątki lat.

Nawet po przejściu na emeryturę nadal wspiera wspinaczy. Szczególne więzi łączą go z Ralfem Dujmovitsem i Gerlinde Kaltenbrunner.

Był konsultantem Hansjörga Auera, jego brata Matthiasa Auera i Simona Anthamattena podczas ich pierwszego wejścia na Kunyang Chhish East w Pakistanie.

Hansjörg Auer korzystał z jego usług również podczas pierwszego solowego wejścia na Lupghar Sar West (7157 m).

David Lama polegał również na jego prognozach pogody podczas pierwszego solowego wejścia na Lunag Ri.

Karl Gabl ma swój wkład w nagrodzone Piolet d'Or 2023 pierwsze wejście Pumari Chhish Eastw wykonaniu Christophe'a Ogiera, Jérôme'a Sullivana i Victora Saucède'a.

Przyjaźni się również z wieloma polskimi himalaistami, a sweter od Artura Hajzera jest mu... szczególnie bliski.

Goście
avatar for Adam Bielecki

Adam Bielecki

Adam Bielecki – urodzony w 1983 roku. Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu... Read More →
avatar for Karl Gabl

Karl Gabl

Karl "Charly" Gabl (ur. 21 grudnia 1946 r. w St. Anton am Arlberg) jest austriackim meteorologiem i alpinistą. Jako ekspert meteorologiczny jest znany ze swoich raportów pogodowych w regionalnym studiu ORF Tyrol i prognoz dla alpinistów i himalaistów na całym świecie.Karl Gabl... Read More →
avatar for Aga Szewczyk-Ładanowska

Aga Szewczyk-Ładanowska

tłumaczka
Tłumaczka ustna języka angielskiego.Mieszka w Krakowie, choć jej serce przepadło dla Portugalii, gdzie ponad dekadę temu zaczęła się wspinać.Najczęściej tłumaczy ustnie dla instytucji kultury, festiwali i organizacji międzynarodowych.Współpracuje też z biurem The Action... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →

Saturday September 7, 2024 10:15 - 11:45 CEST
02. Kinoteatr 4challenge
  prezentacja

10:30 CEST

"Czy istnieje dolnośląska tożsamość? - Sławek GORTYCH w rozmowie z Katarzyną ZYSKOWSKĄ
Saturday September 7, 2024 10:30 - 11:45 CEST
Spotkanie autorskie z Katarzyną Zyskowską, autorką nominowanej w konkursie KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 powieści "Nocami krzyczą sarny" oraz Sławkiem Gortychem, autorem również nominowanego kryminału  "Schronisko, które spowijał mrok".

Obie książki dostały się do tegorocznego finału konkursu na książkę górską roku w kategorii literatura fikcjonalna.

Podczas rozmowy pisarze opowiedzą o swojej pracy nad książkami, które bardzo mocno osadzone są w prawdziwej, skomplikowanej historii Gór Sowich i Karkonoszy. Postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje coś takiego jak dolnośląska tożsamość, na czym jest zbudowana i jaką rolę odgrywają w niej góry. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań - zachęcamy do wspólnej dyskusji :)

Goście
avatar for Sławomir Gortych

Sławomir Gortych

Sławomir Gortych - autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach, i wielki miłośnik tych gór. Od najmłodszych lat zgłębia ich sekrety, związane z nimi legendy i historie. Poza tym stomatolog z wykształcenia i pasji. W wolnych chwilach prowadzi... Read More →
avatar for Katarzyna Zyskowska

Katarzyna Zyskowska

Autorka bestsellerowych powieści, m.in. „Sprawy Hoffmanowej”,„Szklanych ptaków”, „Alchemii” oraz „Nocami krzycząsarny”. fot.: WuKa Studio
Saturday September 7, 2024 10:30 - 11:45 CEST
0. Amfiteatr Dolnośląski

11:00 CEST

Zbigniew Piotrowicz podpisuje "Sudeckość" i "Moje pagóry"
Saturday September 7, 2024 11:00 - 11:30 CEST
Sudeckość, jest słowem, którego nie znajdziemy w słownikach, prowokującym, bez definicji. Może mieć znaczenie wszelakie, ale zawsze związane z górami, ciągnącymi się łańcuchem 22 pasm na przestrzeni 300 km. To Sudety. Znane i eksplorowane od stuleci. Góry bogate, piękne, tajemnicze, pożądane, z mocno skomplikowaną historią. W te góry kilkadziesiąt lat temu, jeszcze jako student, wkroczył autor. Po latach opisał swoją życiową ścieżkę, krętą, sudecką. W literaturze górskiej pojawiła się nowa pozycja o nieznanej do tej pory narracji. Czy „sudeckość” w wydaniu Zbyszka jest próbą pokazania rodzącej się od dziesięcioleci wartości i tożsamości regionalnej? Czytelnik znajdzie odpowiedź po wnikliwym przeczytaniu tej pasjonującej lektury.



Goście
avatar for Zbigniew Piotrowicz

Zbigniew Piotrowicz

Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu.Pomysłodawca i pierwszy Dyrektor naszej imprezy (w latach 1995 – 2005).Emigrant wewnętrzny – Zauroczony ideą hippisów i zniechęcony brakiem perspektyw na normalne życie w socjalistycznej ojczyźnie – na wie... Read More →

Saturday September 7, 2024 11:00 - 11:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

11:30 CEST

Dorota Rasińska-Samoćko podpisuje książkę-Dora na szlaku: Moja Azja
Saturday September 7, 2024 11:30 - 12:00 CEST
Dora to odważna poszukiwaczka przygód, która nie boi się samotnych wypraw nawet w najodleglejsze rejony świata. Tym razem wybiera się do Azji. Będąc cały czas w ruchu, w pół roku przemierza wszystkimi dostępnymi środkami transportu ponad 46 tysięcy kilometrów, odwiedzając takie kraje jak Kambodża, Wietnam, Chiny, Hongkong, Macau, Laos, Birma, Tajlandia, Malezja czy Brunei. Podczas swojej wyprawy podróżniczka przekonuje się, że w wielu z tych miejsc da się zjeść dosłownie wszystko, a niektóre potrawy okazują się naprawdę zaskakujące dla europejskiego podniebienia. Jednak czy odważy się spróbować dość kontrowersyjnej dla nas potrawy, jaką jest balut? Niezwykłe kulinaria to nie wszystko, co może nas w Azji zaskoczyć. Piękne krajobrazy, niecodzienne zwyczaje i kontekst społeczny to kolejne aspekty podróży, na które autorka zwraca szczególną uwagę. Ważną sprawą jest też oczywiście kwestia komunikacji – no bo jak porozumieć się z Chińczykiem, nie znając chińskiego? W jaki sposób Dora radzi sobie w takich sytuacjach? Odpowiedź na to pytanie i na wiele innych znajdziemy w niniejszej pozycji. Zwięzłe opisy, praktyczne informacje oraz lekki styl sprawiają, że tę kolorową i bogato ilustrowaną książkę czyta się jednym tchem.  
Goście
avatar for Dorota Rasińska-Samoćko

Dorota Rasińska-Samoćko

Dorota Rasińska-Samoćko czyli „Speed Lady”.W sumie ma w swoim dorobku już 10 8-tysięczników osiągniętych w 2 lata (z Mt. Everest, Manaslu i Dhaulagiri) oraz 7 szczytów z Korony Ziemi.2022 rok, to był jej rok, bo ustanowiła światowy rekord – w zaledwie 3 miesiące weszła na 7 ośmiotysięczników bez wsparcia teamu, bez sponsorów. Stała się przez to najszybszym himalaistą na świecie.Nazywana jest przez szerpów po prostu „Speed Lady” albo Iron Lad... Read More →

Saturday September 7, 2024 11:30 - 12:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:00 CEST

Adam Bielecki podpisuje książkę "Spod zamarzniętych powiek"
Saturday September 7, 2024 13:00 - 13:30 CEST
"Spod zamarzniętych powiek"
Adam Bielecki, Dominik Szczepanski
Wydawnictwo: Agora

Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaście lat, z powodu wieku odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Gdy skończył piętnaście, usłyszał od starszego taternika, że kiedyś będzie z niego świetny wspinacz. Jeśli wcześniej się nie zabije.

Ta książka to pierwsza pełna opowieść Adama Bieleckiego o jego osobnej drodze z górniczych Tychów na szczyty najwyższych gór świata. To także hołd dla bohaterów i twórców polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść Bielecki przede wszystkim opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością.

„Możesz zostać w życiu, kim chcesz. Byleby nie górnikiem” ? usłyszał od ojca młody Adam Bielecki. Dorosły Adam nie mógł wziąć sobie tych słów do serca bardziej.




Goście
avatar for Adam Bielecki

Adam Bielecki

Adam Bielecki – urodzony w 1983 roku. Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu... Read More →

Saturday September 7, 2024 13:00 - 13:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:00 CEST

Spotkanie z Łukaszem Superganem - Jak dobrać odpowiedni sprzęt na wyprawy na 5, 6 i 7-tysięczniki
Saturday September 7, 2024 13:00 - 13:45 CEST
Spotkanie z Łukaszem Superganem:
- Jak dobrać odpowiedni sprzęt na wyprawy na 5, 6 i 7-tysięczniki.

Goście
avatar for Łukasz Supergan

Łukasz Supergan

Niektórzy nazywają mnie podróżnikiem, choć sam się tak nie przedstawiam. Wolę mówić, że jestem człowiekiem, który spełnia swoje marzenia, nie dbając czy pasuje do jakiejkolwiek definicji. Moją pasją są długodystansowe wyprawy, podczas których pokonuję setki lub... Read More →
Expo
avatar for 4challenge - AGENCJA WYPRAW GÓRSKICH

4challenge - AGENCJA WYPRAW GÓRSKICH

Wyprawy Górskie z 4CHALLENGEOd 2005 roku regularnie prowadzimy wyprawy górskie. Naszą perełką są wyprawy na Kilimandżaro. Każdego roku ponad 150 osób - kilkanaście wypraw górskich - zdobywa najwyższy szczyt Czarnego Lądu z naszym udziałem. W 2007 roku poprowadzili... Read More →
Sponsorzy
avatar for 4challenge - AGENCJA WYPRAW GÓRSKICH

4challenge - AGENCJA WYPRAW GÓRSKICH

Wyprawy Górskie z 4CHALLENGEOd 2005 roku regularnie prowadzimy wyprawy górskie. Naszą perełką są wyprawy na Kilimandżaro. Każdego roku ponad 150 osób - kilkanaście wypraw górskich - zdobywa najwyższy szczyt Czarnego Lądu z naszym udziałem. W 2007 roku poprowadzili... Read More →
Saturday September 7, 2024 13:00 - 13:45 CEST
Stoisko 4Challenge

13:30 CEST

Spróbuj latać na paralotni! Warsztat rodzinny w terenie - Jacek Matuszek
Saturday September 7, 2024 13:30 - 15:30 CEST
Zapraszam  na warsztaty z paralotnią w terenie, godz. 13.30, sobota, Ośla Łąka. 

A po warsztatach praktycznych na teorię: 19.30-20.30 - Alhambra. 

Chcesz zobaczyć zachód słońca na szczycie, ale nie chce Ci się schodzić po ciemku i ponadto szkoda Ci kolan? Chciałbyś szybko znaleźć się na dole?
Jak łatwo zamienić przykry obowiązek schodzenia, na coś ekscytującego i prostego? Paralotnie ważą 1200 gram i zmieszczą się w Twoim plecaku! Możesz mieć taką zawsze ze sobą!

Podczas prelekcji "Od zera do bohatera" opowiem, jak zacząć swoją przygodę, czy trzeba iść na kurs, ile kosztuje sprzęt paralotniowy. Podzielę się moimi doświadczeniami z latania w górach. Opowiem, gdzie są najlepsze miejsca do latania w Polsce i za granicą.

Latanie na paralotni w górach to przede wszystkim niesamowita przygoda, która zapewni Ci niezapomniane wrażenia i emocje.
Każdy, kto choć raz spróbuje tego, z pewnością zachwyci się pięknem górskich krajobrazów, wolnością lotu i adrenaliną, jaka temu towarzyszy.

Podczas prelekcji dowiesz się, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas lotu na paralotni. Będziesz miał także okazję poznać podstawowe techniki lotu.
Przekonasz się, że latanie na paralotni w górach to nie tylko sport dla ekstremalistów, ale również dla ludzi lubiących spokojniejsze, ale wciąż niezwykle piękne loty, podziwiając przy tym przepiękne krajobrazy gór.

Przedstawię także osoby, które już uprawiają ten sport. Dowiesz się, że to nie tylko sport dla młodych i spragnionych ekstremalnych wrażeń, ale również dla ludzi w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Zobaczysz zdjęcia i filmy z lotów na paralotni w górach, które na pewno rozbudzą Twoją wyobraźnię i sprawią, że poczujesz się jakbyś już tam był.

Serdecznie zapraszam,
Jacek Matuszek

ZAPISY
Goście
avatar for Jacek Matuszek

Jacek Matuszek

Jacek Matuszek - rocznik 1985. Alpinista, filmowiec.Vicemistrz Polski w Boulderingu 2007.Pomysłodawca polskiego zespołu wspinaczkowego Alpine Wall Tour. Za zespołowe przejście Brento Centro 8b 900m - nominowany do Kolosów 2015 i nagrody Travelerów National Geographic. W zespole... Read More →

Saturday September 7, 2024 13:30 - 15:30 CEST
Ośla Łąka przed Trojanem

13:45 CEST

Okno na Dolny Śląsk – Debata Dolnośląska
Saturday September 7, 2024 13:45 - 14:45 CEST
Rola Kolei Dolnośląskich w popularyzacji turystyki w regionie
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, które zabierze Cię w podróż przez malownicze zakątki Dolnego Śląska odkrywane w rytmie stukotu kół. Dowiedz się, jak kolej staje się motorem napędowym turystyki w tym niezwykłym regionie! Omówimy również, jak pociąg może stać się idealnym uzupełnieniem oferty turystycznej. Jeśli fascynuje Cię, jak pociągi mogą otworzyć drzwi do nieodkrytych skarbów Dolnego Śląska, to wydarzenie jest dla Ciebie obowiązkowe!
W dyskusji wezmą udział Joanna Lamparska – podróżniczka, dziennikarka i pisarka, Bartłomiej Kubicz – Dyrektor Departamentu Gospodarki i Promocji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Bartosz Jungiewicz – Dyrektor Handlowy Kolei Dolnośląskich.
Dolny Śląsk to miejsce, gdzie możesz przeżyć niezapomniane podróże kolejowe – to tutaj znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce, a także najdłuższe górskie tunele. Podróż pociągiem przez ten region nie służy jedynie dotarciu do celu, ale jest turystyką samą w sobie. Koleje Dolnośląskie, nawiązując do idei pociągów panoramicznych, w ubiegłym roku rozpoczęły wyjątkowe przejazdy z Joanną Lamparską. Zaczęliśmy od trasy uważanej przez wielu za najpiękniejszą w Polsce – z Wałbrzycha do Kłodzka. W tym roku kontynuujemy tę tradycję, odkrywając kolejne niezwykłe miejsca.
Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o innowacyjnym cyklu przejazdów turystycznych organizowanych przez Joannę Lamparską i Koleje Dolnośląskie – „Te wspaniałe Dolnoślązaczki”. W trakcie tych wyjątkowych podróży pasażerowie mają okazję wsłuchać się w fascynujące opowieści o kobietach, które na zawsze zapisały się w historii regionu. 
Nie przegap tej okazji, by poznać Dolny Śląsk z zupełnie nowej perspektywy!
Goście
avatar for Joanna Lamparska

Joanna Lamparska

Joanna Lamparska – pisarka, dziennikarka, specjalistka od tajemnic, poszukiwaczka skarbówwszelakich, autorka książek i programów o sekretach historii. Z wykształcenia filologklasyczny i archeolog sądowy, swoimi odkryciami dzieli się na łamach magazynów Traveler iNational... Read More →
Expo
avatar for Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Na Festiwalu Górskim nie może zabraknąć strefy Dolnego Śląska, gdzie otrzymacie w pigułce całąwiedzę na temat naszego regionu. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz zpartnerami udowodni, że województwo dolnośląskie swoją różnorodnością przyciąga... Read More →

Saturday September 7, 2024 13:45 - 14:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

14:00 CEST

#50latPZA - 50 lat na jednej linie - Jubileusz Polskiego Związku Alpinizmu i wręczenie nagród "Taternika"
Saturday September 7, 2024 14:00 - 15:30 CEST
Miło nam poinformować, że główna gala z okazji jubileuszu Polskiego Związku Alpinizmu odbędzie się właśnie u nas, na festiwalu.
Osobiście nad programem czuwa były prezes, a dziś wiceprezes PZA - Piotr Pustelnik, a reżyseruje Jerzy Połoński.
Gala PZA będzie połączona również z wręczeniem corocznych nagród "Taternika".

Nagroda „Taternika" im. Jerzego Kukuczki przyznawana jest od 2018 r.
· To nie tylko nagroda za sportowy wynik – za wysokość, głębokość, za cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem – za ducha gór.
· Chcemy dostrzegać najważniejsze wartości kształtujące etos środowiska: poświęcenie i oddanie innym. One narodziły się i kształtowały w Tatrach. Dlatego nagroda ma kształt symboliczny – jest wierną kopią czekana Mariusza Zaruskiego.
· Dlaczego Nagroda im. Jerzego Kukuczki? Bo Kukuczka jest symbolem i najwybitniejszym przedstawicielem środowiska największych wyzwań w górach.
· Dlaczego Mariusz Zaruski? Bo Zaruski, twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zdobywca wielu tatrzańskich szczytów, społecznik z duszy, łączył w sobie szlachetność wobec ludzi, pasję zdobywania gór, wiedzę o nich i przekonanie, że góry uszlachetniają.
· Dlaczego czekan Mariusza Zaruskiego? Bo to prawdziwy artefakt. Towarzyszył twórcy TOPR podczas najważniejszych wypraw. Znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Jego wierne kopie wykonał Stanisław Byrcyn, którego dziad zjeżdżał z Zaruskim z Kościelca na nartach. Dziękujemy Muzeum Tatrzańskiemu za wykorzystanie eksponatu i wsparcie.
· Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Alpinizmu, a patronem Fundacja Wielki Człowiek.

Nagrody i wyróżnienia przyznawane są za:
· Najlepsze przejścia górskie i wielkościanowe.
· Wspinaczkę sportową.
· Spektakularne osiągnięcia w kategoriach: alpinizm jaskiniowy, narciarstwo wysokogórskie, kanioning i w innych aktywnościach PZA.
· Dokonania sprzed 25 lat.
· Górskie dzieło życia.

Laureatami nagród byli najwybitniejsi wspinacze i narciarze wysokogórscy wszystkich pokoleń, a nagrodę za Górskie dzieło życia otrzymali m.in. Józef Nyka, Marian Bała, Jerzy Wala, Stanisław Biel, Adam Zyzak.


Goście
avatar for Iwona Baturo

Iwona Baturo

Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Z wykształcenia biolog, z zawodu redaktorka i graficzka komputerowa, z zamiłowania autorka przewodników. Za Euroregion Beskidy otrzymała główną Nagrodę Magellana w kategorii przewodnik kieszonkowy. Kilka lat temu zrezygnowała z dobrej pracy w Warszawie i przeniosła si... Read More →
avatar for Grzegorz Bielejec

Grzegorz Bielejec

Taternik, alpinista, himalaista – wspina się od ponad 40 lat – otrzymał dyplom Fair Play 2014 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w kategorii "Czyn czystej gry" za nocną akcję ratunkową tajwańskiego himalaisty w obozie IV na wysokości 7.400 metrów na Broad Peak (8051 m... Read More →
avatar for Iwona Bocian

Iwona Bocian

Wspina się od 2001 roku. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.Od wielu lat w składach kolejnych Zarządów PZA.Człowiek od spraw różnych.Opiekun Funduszu im. Krzysztofa Berbeki. Fundusz wspiera rodziny i członków klubów zrzeszonych w PZA, którzy zostali poszkodowani... Read More →
avatar for Leszek Cichy

Leszek Cichy

Urodzony w 1951 r. Wspina się od grudnia 1969 r. taternik, alpinista i himalaista. Trudne zimowe drogi w Tatrach. Potem Alpy. Najważniejsze przejścia alpejskie to: Lewy Filar Freney na Mont Blanc, jednodniowe przejścia wsch. ściany Grand Capucyn oraz północnej ściany Matterhornu.Od... Read More →
avatar for Ewa Grzęda

Ewa Grzęda

Przewodnicząca Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Autorka ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii poświęconych literaturze i kulturze. Redaguje... Read More →
avatar for Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński - młody alpinista, kierownik programu Polski Himalaizm Sportowy. Pomimo wielu wypraw w odległe i ciekawe góry świata umiłował sobie Tatry, u podnóża których mieszka już prawie czwarty rok. 10 rzeczy na raz to dla niego za mało. Oprócz wszelakich form... Read More →
avatar for Iwona Januszyk

Iwona Januszyk

skialpinistka, biegaczka górska, członkini Kadry Olimpijskiej PZA, wielokrotna Mistrzyni Polski, podopieczna trenera Tomasza Klisza, jedyna Polka regularnie osiągająca sukcesy w Pucharze Świata, latem regularnie zdobywa medale w biegach górskichZawodowo Instruktorka Szkolenia... Read More →
avatar for Ditta Kicińska

Ditta Kicińska

Ditta Kicińska - geolożka, speleolożka, pracuje w Instytucie Geologii UAM.Jest członkinią Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.Jej zainteresowania naukowe obejmują genezę i ewolucję systemów jaskiniowych oraz geologię regionalną. Badania prowadzi w jaskiniach... Read More →
avatar for Maciej Kimel

Maciej Kimel

Maciej Kimel - rocznik 1998. Wspinacz młodego pokolenia, na stale związany z krakowskim klubem wysokogórskim Sakwa. Członek grupy młodzieżowej w latach 2019-2021. Obecnie członek programu Polski Himalaizm Sportowego. Na swoim koncie ma na kilka nowych dróg, pierwszych powtórze... Read More →
avatar for Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk – taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, afrykanista – jednym słowem Człowiek Przygody. Michał Kochańczyk, urodzony w 1950 roku w Gdańsku,  z wykształcenia ekonomista i afrykanista,  jest  alpinistą,  polarnikiem, żeglarzem,  wspinał się  w... Read More →
avatar for Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej... Read More →
avatar for Maciej Kwaśniewski

Maciej Kwaśniewski

Redaktor naczelny „Taternika”Dziennikarz i wydawca nie dający się przekonać do intelektualnej pauperyzacji mediów. Prywatniewciąż wierzy, że Tatry należą do duchowego krajobrazy każdego Polaka, a taternicy to niemalbogowie. Co więcej uważa, że na spotkanie z górami... Read More →
avatar for Marek Maluda

Marek Maluda

Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Antykwariusz górski, bibliofil, znawca historii literatury górskiej, nasz juror w Konkursie na Książkę Górską Roku od 2018 r. Kolekcjonuje od ponad 40 lat literaturę górską (Tatry, historia alpinizmu, przewodniki górskie), turysta górski, z pasją wędruje po górach wszystkich... Read More →
avatar for Anna Okopińska

Anna Okopińska

Tak, to Ona dokonała 1. kobiecego przejścia grani Tatr Wysokich! I ustanowiła kobiecy rekord na ośmiotysięczniku! ANNA OKOPIŃSKA! Himalaistka. Taterniczka. Alpinistka. Fizyczka. Profesorka nauk fizycznych. Jej wspinaczkowe początki to 1966 rok. W 1970 r. z Danut... Read More →
avatar for Janusz Onyszkiewicz

Janusz Onyszkiewicz

About meJego biografią można wypełnić kilka życiorysów. Matematyk - wykładowca na wielu europejskich uniwersytetach, doktor Honoris Causa University of Leeds, grotołaz - uczestnik wielu wypraw do najtrudniejszych jaskiń, pierwszy osiągnął dno jaskini Śnieżnej w Tatrach... Read More →
avatar for Zuzanna Palińska

Zuzanna Palińska

Zuzanna Palińska – taterniczka jaskiniowa, członkini Komisji Taternictwa Jaskiniowego oraz Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Prowadzi badania na temat zmian klimatycznych w jaskiniach lodowych. Pomimo, że uwielbia jeździć po świecie i była na nie jednej wyprawie... Read More →
avatar for Oswald Rodrigo Pereira

Oswald Rodrigo Pereira

Filmowiec, reporter i himalaista, zimą 2018 roku pojechał na narodową zimową wyprawę na K2 jako reporter. Od tego czasu uczestnik dziewięciu wypraw w Himalaje i Karakorum, autor filmów dokumentalnych i reportaży. Wszedł na pięć ośmiotysięczników bez wspomagania si... Read More →
avatar for Maja Pietraszewska-Koper

Maja Pietraszewska-Koper

Producentka oraz autorka scenariusza i muzyki do filmu “Życie w biegu. Piotr Hercog”, który ma na festiwalu światową premierę.Prezeska Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady promującej kulturę górską oraz wszystkie inicjatywy związane z górami. Studiowała... Read More →
avatar for Zbigniew Piotrowicz

Zbigniew Piotrowicz

Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu.Pomysłodawca i pierwszy Dyrektor naszej imprezy (w latach 1995 – 2005).Emigrant wewnętrzny – Zauroczony ideą hippisów i zniechęcony brakiem perspektyw na normalne życie w socjalistycznej ojczyźnie – na wie... Read More →
avatar for Joanna Piotrowicz

Joanna Piotrowicz

Na pytanie, od kiedy się wspina, odpowiada: „Od czasów, kiedy korkery i wiązanie się pod pachami były normą”. Instruktorka taternictwa, instruktorka w Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA Betlejemka na Hali Gąsienicowej, prowadzi też jedną z pierwszych w Polsce prywatnych... Read More →
avatar for Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.Jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. o 13:45 czasu lokalnego.Dokonał tego jako trzeci Polak w historii po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie... Read More →
avatar for Łukasz Sroka

Łukasz Sroka

Łukasz Sroka to człowiek wielu pasji, którego życie kręci się wokół gór i sportu. Jako Instruktor wspinania sportowego Polskiego Związku Alpinizmu, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc kursy i sekcje wspinaczkowe dla dorosłych i młodzieży.Tatry to... Read More →
avatar for Monika Strojny

Monika Strojny

Zarzad PZA
Monika Strojny przewodniczka tatrzańska III klasy, sędzia międzynarodowy ISMF, członek Zarządu PZA i ISMF, prowadzi stronę "skialpinizm", na co dzień pracuje w 5+Szkole Górskiej - https://szkola-gorska.pl/... Read More →
avatar for Agnieszka Szrek-Burczyk

Agnieszka Szrek-Burczyk

Od ponad 20 lat związana ze Speleoklubem Świętokrzyskim w Kielcach, Instruktor Taternictwa Jaskiniowego, członkini Zarządu PZA i obecna przewodnicząca Komisji Taternictwa Jaskiniowego.Współorganizatorka wielu eventów jaskiniowych takich jak Forum Speleo czy Speleomistrzostwa.Uczestniczka... Read More →
avatar for Bogumił Słama

Bogumił Słama

Moja przygoda z górami i taternictwem zaczęła się wcześnie.Będąc w Zakopanym w czasie wakacji poznałem pana Aleksandra Schiele – jednego z nestorów polskiego taternictwa, człowieka, który uczestniczył w akcji ratunkowej w Dolinie Jaworowej, kiedy to zginał Kilmek Bachleda... Read More →
avatar for Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.Krzysztof zaczął się wspinać w wieku 20 lat. Podobnie... Read More →
avatar for Marek Wierzbowski

Marek Wierzbowski

Uprawiał i uprawia skialpinizm, wspinaczkę, narciarstwo wysokogórskie oraz taternictwo jaskiniowe. Na swoim koncie ma przejścia wielu dróg wspinaczkowych w różnych górach i skałach świata, oraz wiele trudnych zjazdów narciarskich. Instruktor Wspinaczki Sportowej, AWF Katowice... Read More →
avatar for Piotr Xięski

Piotr Xięski

Zarzad PZA
Wspina się od 1986 r. Instruktor Taternictwa PZA, prezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Od 2002 r. w składach kolejnych Zarządów PZA, Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA, Komisji Tatrzańskiej PZA, Rady IŚW Nasze Skały. Współautor I klasycznego przejścia drogi Metanoia... Read More →
avatar for Paweł Zieliński

Paweł Zieliński

TRICAMP, Zalozyciel
Instruktor wspinaczki skalnej PZA. Członek Kadry Narodowej Alpinizmu PZA. Absolwent AWF Kraków. Paweł ze wspinaniem łączy całe życie. Pomysłodawca i założyciel organizacji Integrowanie Przez Wspinanie. Od 2017 roku jest instruktorem wspinaczki. Pasjonat wspinaczki górskiej... Read More →
avatar for Bartek Ziemski

Bartek Ziemski

Wspinacz i narciarz, członek Klubu Wysokogórskiego Sakwa, wszedł bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli na sześć ośmiotysięczników i zjechał z nich na nartach.W przypadku Kanczendzongi i Dhaulagiri były to pierwsze zjazdy narciarskie w historii. Bartek jest jednocześnie... Read More →
Saturday September 7, 2024 14:00 - 15:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

16:00 CEST

"Pora na oddech" - dzikie i piękne wspinaczki ALEXA HUBERA, legendy alpinizmu i jednego ze wspinaczy wszechczasów
Saturday September 7, 2024 16:00 - 17:30 CEST
Otóż po owacyjnie przyjętym w ubiegłym roku Thomasie, na najbliższej wrześniowej edycji naszego festiwalu zobaczymy jego młodszego brata – Alexa!

Wszyscy, nawet tylko trochę zainteresowani tematem, wiedzą, że Alexander to wspinaczkowa gwiazda co najmniej tej samej wielkości, co nieco starszy braciszek. A można powiedzieć, że jest nawet bardziej wszechstronny, bo na swoim koncie ma nie tylko niesamowite big-walle, autorskie przejście w Yosemite czy wielowyciągowe ekstremy na wapiennych ścianach Alp, ale był także pionierem na sportowych drogach o trudnościach 9a i 9a+ (np. „Open Air" 9a+ z 1996 roku!) oraz robił niesamowite górskie przejścia bez asekuracji (np. „Hasse-Brandler" na Cima Grande di Lavaredo czy „Drogę Szwajcarską" na Grand Capucin).

W Lądku Alex pokaże zupełnie nową prezentację, pięknie prezentującą jego największe wertykalne pasje i ostatnie znakomite przejścia, ale przede wszystkim – życiową i górską filozofię.

Zobaczymy niesamowitą wspinaczkę największym skalnym dachem w Europie, czyli drogę Bavarese na Sardynii. Na tej samej słonecznej wyspie Alex zabierze nas bez asekuracji na przepiękną iglicę Cala Goloritzè. Oczywiście nie zabraknie gór najwyższych – przeniesiemy się do Karakorum na niesamowitą grań sześciotysięcznika Choktoi Ri. Oczywiście będą także ukochane wielowyciągówki we wschodnich Alpach – zobaczymy między innymi przepiękną „Highway" w Alpach Bawarskich.

„To będzie fajna mieszanka wspinaczki skalnej i alpinizmu. Po niemiecku nazwałem tę prelekcję 'Zeit zum Atmen", ale zostawiam wam wolną rękę w kwestii tytułu. Zobaczcie, co lepiej sprawdzi się po polsku. Może po prostu 'Czas na oddech', albo zupełnie inaczej: 'Dzikie i piękne'" – pisze do lądeckich organizatorów Alex.

Pokazy Alexandra to zawsze najwyższej jakości zdjęcia (m. in. legendarnego Heinza Zaka), filmy, ale przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju charyzma prelegenta. A że nasi czołowi wspinacze często idą śladami Mistrza z Bawarii (dość powiedzieć o drogach-legendach w Yosemite: „Freerider", "El Niño" czy "El Corazón"), spotkanie z Nim będzie miało dodatkowy smaczek!

Goście
avatar for Alex Huber

Alex Huber

Charyzmatyczny, wszechstronny, nietuzinkowy. Po prostu wielki – jeden z najwybitniejszych wspinaczy naszych czasów!Po owacyjnie przyjętym w ubiegłym roku THOMASIE HUBERZE (ta prelekcja, ten koncert!), na najbliższej edycji festiwalu zobaczymy jego młodszego brata – ALEXA.Wszyscy... Read More →
OS

Ola Stelmach

tłumaczka
Saturday September 7, 2024 16:00 - 17:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin

18:00 CEST

Zmiana. Jak na nowo napisać swoją życiową historię - wykład motywacyjny PAWŁA KUNACHOWICZA
Saturday September 7, 2024 18:00 - 19:30 CEST
Czy kiedykolwiek marzyliście o zmianie, ale brakowało Wam odwagi, by postawić pierwszy krok?
W ramach festiwalu będziecie mieli niepowtarzalną okazję posłuchać historii Pawła, który odważył się zmienić swoje życie o 180 stopni.
Prelekcja i warsztat motywacyjny „Zmiana. Jak na nowo napisać swoją życiową historię” to inspirujący wykład, podczas którego Paweł opowie, jak podjąć decyzję o zmianie i jak przetrwać tę fascynującą, choć często trudną podróż ku nowemu życiu.
Jego opowieść jest nie tylko inspiracją, ale również dowodem na to, że każdy z nas może napisać swoją historię na nowo.

Książka pod tym samym tytułem bierze udział w konkursie "KSIĄŻKA ROKU 2024".
Po prelekcji, wraz z wydawnictwem PASCAL, zapraszamy na spotkanie z autorem do naszej Księgarni Festiwalowej oraz podpisywanie książki, która z pewnością dostarczy Wam motywacji do działania.

O KSIĄŻCE:

„Zmiana. Jak na nowo napisać swoją życiową historię” - PAWEŁ KUNACHOWICZ, Wydawnictwo Pascal

Pewnego letniego dnia oddał swoją legitymację radcy prawnego i poprosił o wykreślenie z zawodu. Z eleganckimi butami, garniturami i krawatami spakowanymi w worki na śmieci, stał się kimś prawdziwszym. Poczuł w sobie moc. Zdecydował się kupić bilet w jedną stronę, mimo że nie do końca znał odpowiedź na pytanie: jak to będzie?
Paweł Kunachowicz zmienił w swoim życiu (prawie) wszystko. Z miasta wyprowadził się na wieś, język polski zamienił na francuski, z prawnika stał się przewodnikiem wysokogórskim.
Każdy pragnie zmiany, niewielu wie, jak to zrobić. Odkładamy zmianę na później: gdy zarobimy wystarczająco dużo pieniędzy, rozwiążemy domowe problemy, poukładamy sprawy w firmie. To „później” często nie następuje nigdy.
  •     
  • Jak znaleźć miejsce na marzenia?
  •    
  • Jak posprzątać stare, by możliwe stało się nowe ?
  •    
  • Jak nauczyć się odnajdywać swoje powołanie i talenty?
  •    
  • Jak nieustająco ustalać cele i priorytety i mówić: sprawdzam?
  •    
  • Jak zrealizować plany, zanim stracą termin ważności?
Zmiana to podróż, która się nie kończy. Pozwól sobie na przemianę tyle razy, ile potrzebujesz, aby być w pełni szczęśliwym i wolnym. Jeżeli nadal brakuje ci odwagi, przeczytaj tę książkę. To niezwykły zapis skomplikowanego procesu zmiany – osobisty, szczery i do głębi motywujący.


Goście
avatar for Paweł Kunachowicz

Paweł Kunachowicz

Paweł Kunachowicz - przewodnik wysokogórski IFMGA i instruktor narciarstwa. Członek francuskiego syndykatu przewodników wysokogórskich SNGM oraz Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich PSPW.  Zamiast sądu i kancelarii (był radcą prawnym) wybrał góry, cho... Read More →

Saturday September 7, 2024 18:00 - 19:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

18:00 CEST

WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA (reżyseria Eliza Kubarska) – POKAZ SPECJALNY oraz spotkania wokół filmu (Film Konkursowy)
Saturday September 7, 2024 18:00 - 20:45 CEST
Film "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa" w reżyserii Elizy Kubarskiej, oparty na nieznanych materiałach archiwalnych, odkrywa na nowo postać wybitnej himalaistki i rzuca światło na ostatnie lata jej życia. "Dzięki odnalezieniu nagrań filmowych, slajdów, listów, rękopisów oraz pamiętnika audio Wandy, miałam dostęp do jej myśli" – mówi Eliza Kubarska, reżyserka, alpinistka i autorka nowych górskich dróg.

Po seansie odbędzie się rozmowa z reżyserką, którą poprowadzi Martyna Wojciechowska – dziennikarka, podróżniczka, autorka filmów dokumentalnych, działaczka społeczna i zdobywczyni Korony Ziemi. To wyjątkowe spotkanie, jakiego jeszcze nie było w Lądku-Zdroju! Bazując na biografii Wandy oraz doświadczeniach z planu filmowego, Eliza i Martyna poruszą temat kobiet realizujących swoje pasje – nie tylko w górach. Czy kobieta, która wybiera własną drogę, łamiąc przyjęte normy i narzucone role, musi płacić za swoje marzenia tak wysoką cenę jak Wanda?

W drugiej części spotkania do rozmowy dołączą dwie polskie himalaistki. Ania Okopińska, profesor nauk fizycznych, która w 1975 roku wraz z Haliną Krüger-Syrokomską jako pierwsze kobiety na świecie zdobyły ośmiotysięcznik (Gasherbrum II) w niezależnym zespole kobiecym. Oraz Kinga Baranowska, która wspięła się na 9 ośmiotysięczników bez użycia tlenu z butli, z czego na 3 z nich jako pierwsza Polka. Swoją wyprawę na Kanczendzongę Kinga dedykowała Wandzie Rutkiewicz.

Goście
avatar for Kinga Baranowska

Kinga Baranowska

Polska himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka: Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Na wszystkie ośmiotysięczniki wspięła się bez używania tlenu z butli i wparcia personalnego Szerpów. Swoje wejście... Read More →
avatar for Eliza Kubarska

Eliza Kubarska

Reżyserka, artystka i alpinistka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Filmowej Wajdy w Warszawie.Autorka nagradzanych szeroko filmów dokumentalnych, których premiery i pokazy odbywały się na prestiżowych festiwalach całego świata: m.in. Hot Docs Kanada, Locarno... Read More →
avatar for Anna Okopińska

Anna Okopińska

Tak, to Ona dokonała 1. kobiecego przejścia grani Tatr Wysokich! I ustanowiła kobiecy rekord na ośmiotysięczniku! ANNA OKOPIŃSKA! Himalaistka. Taterniczka. Alpinistka. Fizyczka. Profesorka nauk fizycznych. Jej wspinaczkowe początki to 1966 rok. W 1970 r. z Danut... Read More →
avatar for Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska

Przez 10 lat była redaktorką naczelną polskiej edycji magazynów "National Geographic" i "National Geographic Traveler". Miłośniczka przygody i ciągłego odkrywania świata. Zdobyła Koronę Ziemi (7 summits), z czego Mount Everest zaledwie po 1,5 roku po złamaniu kręgosłupa. Jako pierwsza i do niedawna jedyna kobieta z Polski ukończyła Rajd Dakar. Jest licencjonowanym skoczkiem spadochronowym oraz technicznym nurkiem głębinowym, z osobistym rekordem 125 metrów. Członkini The Explorers Club. Jeśli nie ma jej na krańcu świata, to p... Read More →
Filmy
avatar for Wanda Rutkiewicz. Ostatnia Wyprawa

Wanda Rutkiewicz. Ostatnia Wyprawa

wyst. Wanda Rutkiewicz, Marion Feik, Carlos Carsolio, Reinhold Messner, Krzysztof Wielicki, reż. Eliza Kubarska/Braidmade Films
CZAS: 85 minTRAILER: https://youtu.be/Ql6wzoey664OPISPrawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach Ziemi (K2, Everest). Wanda  wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistk... Read More →
Sponsorzy
avatar for JACK WOLFSKIN POLAND

JACK WOLFSKIN POLAND

Jack Wolfskin to wiodący na świecie producent najwyższej jakości niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przy ognisku, przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników... Read More →
Saturday September 7, 2024 18:00 - 20:45 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  film i spotkanie, filmy konkursowe

18:45 CEST

#50latPZA - Od Stanisława Motyki do szkoleń PZA i "Betlejemki"
Saturday September 7, 2024 18:45 - 19:45 CEST
Osoba, która chce rozpocząć przygodę ze wspinaniem ma obecnie wiele możliwości.
W niemal każdym dużym mieście znajduje się ścianka wspinaczkowa, często również klub wysokogórski.
Szkolenia i kursy na ogół odbywają się co najmniej w nawiązaniu do programów stworzonych przez Komisję Szkolenia PZA. Tradycja szkoleń, które nie były oparte na koleżeńskim przekazywaniu wiedzy ma swój początek w dwudziestoleciu międzywojennym. Na pomysł Szkoły Taternictwa w 1939 roku wpadła Zofia Radwańska-Paryska i namówiła do prowadzenia kursów Stanisława Motykę. 
Niestety z powodu wybuchu drugiej wojny światowej szkoła mieszcząca się na Hali Gąsienicowej nie miała szansy rozwinąć skrzydeł.
Jednak to właśnie postać Stanisława Motyki jest symboliczna dla szkolenia taternickiego.  
Jako pierwszy nie-góral zdobył uprawnienia przewodnika tatrzańskiego II klasy. Wytyczył wiele dróg wspinaczkowych, a niektóre przeszedł w roli instruktora kilkadziesiąt razy.
Podczas prelekcji zaprezentowany zostanie opis jego największych dokonań taternickich, opowiemy też o historii szkolenia w Polskim Związku Alpinizmu oraz o Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA, o tym, gdzie, jak i z kim się szkolić.
Złożymy również oficjalny wniosek do Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu - o nadanie Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia "Betlejemka" imienia Stanisława Motyki.
Goście
avatar for Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej... Read More →
avatar for Bogumił Słama

Bogumił Słama

Moja przygoda z górami i taternictwem zaczęła się wcześnie.Będąc w Zakopanym w czasie wakacji poznałem pana Aleksandra Schiele – jednego z nestorów polskiego taternictwa, człowieka, który uczestniczył w akcji ratunkowej w Dolinie Jaworowej, kiedy to zginał Kilmek Bachleda... Read More →
Saturday September 7, 2024 18:45 - 19:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

19:45 CEST

Paweł Kunachowicz podpisuje książkę "Zmiana. Jak na nowo napisać swoją życiową historię"
Saturday September 7, 2024 19:45 - 20:15 CEST
Pewnego letniego dnia oddał swoją legitymację radcy prawnego i poprosił o wykreślenie z zawodu. Z eleganckimi butami, garniturami i krawatami spakowanymi w worki na śmieci stał się kimś prawdziwszym. Poczuł w sobie moc. Zdecydował się kupić bilet w jedną stronę, mimo że nie do końca znał odpowiedź na pytanie: jak to będzie? Paweł Kunachowicz zmienił w swoim życiu (prawie) wszystko. Z miasta wyprowadził się na wieś, język polski zamienił na francuski, z prawnika stał się przewodnikiem wysokogórskim. Każdy pragnie zmiany, niewielu wie, jak to zrobić. Odkładamy zmianę na później. Ale to „później” często nie następuje nigdy.
Goście
avatar for Paweł Kunachowicz

Paweł Kunachowicz

Paweł Kunachowicz - przewodnik wysokogórski IFMGA i instruktor narciarstwa. Członek francuskiego syndykatu przewodników wysokogórskich SNGM oraz Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich PSPW.  Zamiast sądu i kancelarii (był radcą prawnym) wybrał góry, cho... Read More →

Saturday September 7, 2024 19:45 - 20:15 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -