Loading…
04. Scena Basecamp #feelaustria clear filter
arrow_back View All Dates
Saturday, September 7
 

08:00 CEST

Poranna joga z Martą Sokołowską
Saturday September 7, 2024 08:00 - 08:30 CEST
Goście
avatar for Marta Sokołowska

Marta Sokołowska

Wspinaczka, alpinistka, joginka, skoczek BASE i instruktorka wspinaczki. Od 2012 roku uczy jogi, którą zaczęła praktykować pięć lat wcześniej. W 2009 roku rozpoczęła przygodę, która okazała się być przygodą jej życia – wspinaczkę skalną i tatrzańską. To zaprowadziło... Read More →
Saturday September 7, 2024 08:00 - 08:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

08:45 CEST

#poranekzksiążką - Uważność w górach i w podróży - opowieść Meg Szumskiej, autorki książki "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania"
Saturday September 7, 2024 08:45 - 09:45 CEST

O stresslaxingu, wypaleniu zawodowym, o shinrin yoku i uważności w przyrodzie.
O leczniczym działaniu natury.
O tym, jak na nowo odkrywać zdeptane już szlaki, jak zachwycić się światem i dlaczego warto wejść na tę ścieżkę opowie podróżniczka i autorka książki "Uważnik, Przewodnik świadomego podróżowania" Małgorzata Szumska.

Po spotkaniu zapraszamy na rozmowę.

Goście
avatar for Meg Szumska

Meg Szumska

Meg Szumska - pisarka, podróżniczka, prelegentka i nasza festiwalowa konferansjerka, prezeska Kopalni Złota w Złotym Stoku i właściciel Złotego Jaru.

Saturday September 7, 2024 08:45 - 09:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

10:00 CEST

Stracone pokolenie - rozmowa
Saturday September 7, 2024 10:00 - 11:00 CEST
Niemal nie ma miesiąca, żeby media nie przekazywały informacji o kolejnym wypadku w górach. Dziś tak naprawdę sezon trwa cały rok i turyści przemierzają góry. Nie ma obecnie martwego sezonu i są szlaki, które z różnym natężeniem są odwiedzane.

Szczególne natężenie ruchu turystycznego jest oczywiście w miesiącach letnich oraz podczas długiej, górskiej zimy. Ta zwiększona frekwencja ma wpływ na statystyki wypadków, których jest zdecydowanie więcej niż przed laty.
Jednak na wzrost wypadków ma wpływ nie tylko większa liczba turystów na szlakach. Niestety, w dużej mierze trafiają w góry nieprzygotowani, źle wyposażeni, bez świadomości zagrożeń, a często też orientacji, gdzie w ogóle się znajdują.
Szerokim echem odbiła się akcja ratunkowa po turystów zmierzających z Zakopanego do Morskiego Oka, którzy kierowali się google maps. Latem nie zważając na prognozy i to, co dzieje się na niebie, prą w stronę szczytu. Tragiczna historia z Giewontu ma olbrzymią szansę powtórzyć się w każdym letnim sezonie. Zimą turyści zdobywają trudne szczyty wyposażeni w raczki, a czasem bez podstawowego sprzętu zimowego. Wypadku w Piekiełku pod Przełęczą Kondracką mogłoby nie być, gdyby grupa, która spadła z lawiną posłuchała ostrzeżenia ratownika TOPR-u.
Dlaczego tak się dzieje, że pomimo powtarzających się w ogólnopolskich mediach informacji o złych, albo bardzo złych warunkach panujących w górach, pomimo ostrzeżeń przekazywanych przez ratowników, pomimo kompletnego braku umiejętności na szlaki wciąż wybiera się ogromna rzesza ludzi?
Z czego wynika ignorowanie ostrzeżeń i trwanie w ignorancji? Jaki wpływ na tę przemożną chęć wejścia na szczyt, czy przełęcz mają media społecznościowe?
Dlaczego kursy, szkolenia, warsztaty – również takie, jakie prowadzone są na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju, są niewystarczające? Czy problemem jest fakt, iż pokolenie tak licznie przemierzające góry nie jest przygotowane, aby zmierzyć się z bądź co bądź ekstremalnymi wyzwaniami? Czy można temu jakoś systemowo zaradzić, poprzez wprowadzenie do edukacji szkolnej podstaw z poruszania się w terenie, niekoniecznie górskim?

Na te i inne pytania spróbują znaleźć odpowiedź Piotr Pustelnik i Maciej Kimel, z którymi rozmowę przeprowadzi Bogusław Kowalski.
Goście
avatar for Maciej Kimel

Maciej Kimel

Maciej Kimel - rocznik 1998. Wspinacz młodego pokolenia, na stale związany z krakowskim klubem wysokogórskim Sakwa. Członek grupy młodzieżowej w latach 2019-2021. Obecnie członek programu Polski Himalaizm Sportowego. Na swoim koncie ma na kilka nowych dróg, pierwszych powtórze... Read More →
avatar for Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej... Read More →
avatar for Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.Jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. o 13:45 czasu lokalnego.Dokonał tego jako trzeci Polak w historii po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie... Read More →
Saturday September 7, 2024 10:00 - 11:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

11:15 CEST

"150 lat przewodnictwa w Polsce" - spotkanie z przewodnikami tatrzańskimi, beskidzkimi oraz sudeckimi
Saturday September 7, 2024 11:15 - 12:15 CEST
"150 lat przewodnictwa w Polsce" - spotkanie z przewodnikami tatrzańskimi, beskidzkimi oraz sudeckimi.

Za początek zorganizowanego przewodnictwa w Polsce przyjmuję się rok 1874. To wtedy Towarzystwo Tatrzańskie, w trosce o bezpieczeństwo turystów i samych przewodników, podjęło starania o sformalizowanie tego zawodu.
Początkowo przewodnikami byli jedynie górale, z czasem jednak zawód ten ewoluował, a rzeczywistość stawiała przed kandydatami coraz to nowe wymagania.

W 2024 r. przewodnictwo w Polsce obchodzi swoje 150 urodziny. Z tej okazji Koło Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie zaprasza na panel dyskusyjny poświęcony przyszłości tego zawodu.

Dlaczego warto chodzić w góry z przewodnikiem?

Jakie są kompetencje przewodników działających w ramach określonych stowarzyszeń?

W jakim kierunku zmierza polskie przewodnictwo?

Na te inne pytania opowiedzą nasi goście – przewodnicy i osoby zaangażowane w promocję przewodnictwa górskiego na różnych polach – przewodnicy tatrzańscy, beskidzcy oraz sudeccy.

Zapraszamy.
Goście
avatar for Adrian Dudziak

Adrian Dudziak

Przewodnik beskidzki związany ze Studenckim Kołem Przewodników Górskich w Krakowie. W swoim górskim życiu zorganizował dwa kursy przewodnickie, prowadzi Studencką Bazę Namiotową na Lubaniu, regularnie pracował jako przewodnik a aktualnie w Centralnym Ośrodku Turystyki... Read More →
avatar for Szymon Michlowicz

Szymon Michlowicz

Przewodnik górski tatrzański klasy II, a także przewodnik górski w części gór Austrii.Jest Prezesem Zarządu Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie, należy do Stowarzyszenia Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem oraz członkiem Klubu... Read More →
avatar for Piotr Mazik

Piotr Mazik

Wysokogórski Przewodnik Tatrzański, prezes Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich, autor książek o Zakopanem i o Tatrach
avatar for Marcin Winkiel

Marcin Winkiel

Marcin Winkiel - przewodnik sudecki od urodzenia mieszkający w Sudetach Środkowych, instruktor na kursach przewodnickich, z wykształcenia... filolog czeski. Pasję do pokazywania ludziom swojego regionu odkrył jeszcze w szkole średniej, później jako przewodnik górski uczyni... Read More →
avatar for Agnieszka Jurczyńska-Kłosok

Agnieszka Jurczyńska-Kłosok

Adiunktka w Katedrze Współczesnego Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UJ, przewodniczka tatrzańska. Obszary jej zainteresowań to toponimia, oronimia, etnolingwistyka, słownictwo gwarowe i ogólnopolskie, kultura i etyka języka, dydaktyka gramatyki języka polskiego... Read More →
avatar for Sebastian Kłosok

Sebastian Kłosok

Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. Kolejny rok zasiada w jury Konkursu na Książkę Górską Roku.

Saturday September 7, 2024 11:15 - 12:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

12:30 CEST

Dzieci w górach. Od oseska do nastolatka - jak wprowadzać dziecko w góry
Saturday September 7, 2024 12:30 - 13:30 CEST
Doświadczony Instruktor PZA i tata podpowie od czego zacząć, czego unikać, jak sprawić, żeby dziecko chciało wybrać się na "wyprawę".
Głównie na przykładzie swoich prywatnych doświadczeń i szkoleniowych.
Będzie o rowerach, turystyce, kajakach, wspinaniu, ferratach...
Zapraszamy. .
Goście
avatar for Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej... Read More →
Saturday September 7, 2024 12:30 - 13:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

13:45 CEST

Okno na Dolny Śląsk – Debata Dolnośląska
Saturday September 7, 2024 13:45 - 14:45 CEST
Rola Kolei Dolnośląskich w popularyzacji turystyki w regionie
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, które zabierze Cię w podróż przez malownicze zakątki Dolnego Śląska odkrywane w rytmie stukotu kół. Dowiedz się, jak kolej staje się motorem napędowym turystyki w tym niezwykłym regionie! Omówimy również, jak pociąg może stać się idealnym uzupełnieniem oferty turystycznej. Jeśli fascynuje Cię, jak pociągi mogą otworzyć drzwi do nieodkrytych skarbów Dolnego Śląska, to wydarzenie jest dla Ciebie obowiązkowe!
W dyskusji wezmą udział Joanna Lamparska – podróżniczka, dziennikarka i pisarka, Bartłomiej Kubicz – Dyrektor Departamentu Gospodarki i Promocji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Bartosz Jungiewicz – Dyrektor Handlowy Kolei Dolnośląskich.
Dolny Śląsk to miejsce, gdzie możesz przeżyć niezapomniane podróże kolejowe – to tutaj znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce, a także najdłuższe górskie tunele. Podróż pociągiem przez ten region nie służy jedynie dotarciu do celu, ale jest turystyką samą w sobie. Koleje Dolnośląskie, nawiązując do idei pociągów panoramicznych, w ubiegłym roku rozpoczęły wyjątkowe przejazdy z Joanną Lamparską. Zaczęliśmy od trasy uważanej przez wielu za najpiękniejszą w Polsce – z Wałbrzycha do Kłodzka. W tym roku kontynuujemy tę tradycję, odkrywając kolejne niezwykłe miejsca.
Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o innowacyjnym cyklu przejazdów turystycznych organizowanych przez Joannę Lamparską i Koleje Dolnośląskie – „Te wspaniałe Dolnoślązaczki”. W trakcie tych wyjątkowych podróży pasażerowie mają okazję wsłuchać się w fascynujące opowieści o kobietach, które na zawsze zapisały się w historii regionu. 
Nie przegap tej okazji, by poznać Dolny Śląsk z zupełnie nowej perspektywy!
Goście
avatar for Joanna Lamparska

Joanna Lamparska

Joanna Lamparska – pisarka, dziennikarka, specjalistka od tajemnic, poszukiwaczka skarbówwszelakich, autorka książek i programów o sekretach historii. Z wykształcenia filologklasyczny i archeolog sądowy, swoimi odkryciami dzieli się na łamach magazynów Traveler iNational... Read More →
Expo
avatar for Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Na Festiwalu Górskim nie może zabraknąć strefy Dolnego Śląska, gdzie otrzymacie w pigułce całąwiedzę na temat naszego regionu. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz zpartnerami udowodni, że województwo dolnośląskie swoją różnorodnością przyciąga... Read More →

Saturday September 7, 2024 13:45 - 14:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

15:00 CEST

Karl “Charly” Gabl - film
Saturday September 7, 2024 15:00 - 15:45 CEST
 Opowieść o akademickiej wyprawie na Noshaq (7492 m) z 1970 r.
Goście
avatar for Karl Gabl

Karl Gabl

Karl "Charly" Gabl (ur. 21 grudnia 1946 r. w St. Anton am Arlberg) jest austriackim meteorologiem i alpinistą. Jako ekspert meteorologiczny jest znany ze swoich raportów pogodowych w regionalnym studiu ORF Tyrol i prognoz dla alpinistów i himalaistów na całym świecie.Karl Gabl... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →
Saturday September 7, 2024 15:00 - 15:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

16:00 CEST

Z Polski na weekend. Pomysły na górskie wycieczki u naszych sąsiadów - Hasające Zające
Saturday September 7, 2024 16:00 - 17:00 CEST
Lubisz odkrywać nowe miejsca w górach?
Chcesz poznać góry wznoszące się tuż za polską granicą?
Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś "tak", to dobrze trafiłeś!
Przekrocz granicę i odkryj razem z nami wyjątkowe szlaki w górach naszych sąsiadów - w Słowacji, Czechach i Niemczech. My - czyli Hasające Zające - góry i podróże - wiemy, co w górach jest najlepsze! 
Razem zachwycimy się przepięknymi panoramami, wąwozami i skalnymi miastami i odkryjemy mniej znane górskie zakątki. 
Ne prelekcję zaprasza Festiwal i Wydawnictwo Bezdroża.
 
Goście

Saturday September 7, 2024 16:00 - 17:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

17:15 CEST

#50latPZA - Zostań grotołazem, czyli jak zaczynali Kukuczka, Pawłowski, Onyszkiewicz...
Saturday September 7, 2024 17:15 - 18:30 CEST

Czy wiecie, że na świecie są cały czas miejsca, o których istnieniu nie mamy pojęcia, miejsca, w których jeszcze nigdy nie było człowieka?
Każdy z nas dobrze wie, jaki jest najwyższy szczyt na świecie, za to najgłębsza jaskinia, wciąż czeka na odkrycie. Podczas prelekcji chcemy przybliżyć Wam:
- na czym polega taternictwo jaskiniowe,
- ile dyscyplin górskich łączy,
Opowiemy Wam o niepowtarzalnych emocjach, które towarzyszą podziemnej eksploracji i zagłębianiu się w niezbadane ciemne otchłanie świata. O wspaniałych ludziach i przyjaźniach często na całe życie.

Prelekcja odbędzie się w ramach jubileuszu Polskiego Związku Alpinizmu.






Goście
avatar for Zuzanna Palińska

Zuzanna Palińska

Zuzanna Palińska – taterniczka jaskiniowa, członkini Komisji Taternictwa Jaskiniowego oraz Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Prowadzi badania na temat zmian klimatycznych w jaskiniach lodowych. Pomimo, że uwielbia jeździć po świecie i była na nie jednej wyprawie... Read More →
avatar for Agnieszka Szrek-Burczyk

Agnieszka Szrek-Burczyk

Od ponad 20 lat związana ze Speleoklubem Świętokrzyskim w Kielcach, Instruktor Taternictwa Jaskiniowego, członkini Zarządu PZA i obecna przewodnicząca Komisji Taternictwa Jaskiniowego.Współorganizatorka wielu eventów jaskiniowych takich jak Forum Speleo czy Speleomistrzostwa.Uczestniczka... Read More →

Saturday September 7, 2024 17:15 - 18:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

18:45 CEST

#50latPZA - Od Stanisława Motyki do szkoleń PZA i "Betlejemki"
Saturday September 7, 2024 18:45 - 19:45 CEST
Osoba, która chce rozpocząć przygodę ze wspinaniem ma obecnie wiele możliwości.
W niemal każdym dużym mieście znajduje się ścianka wspinaczkowa, często również klub wysokogórski.
Szkolenia i kursy na ogół odbywają się co najmniej w nawiązaniu do programów stworzonych przez Komisję Szkolenia PZA. Tradycja szkoleń, które nie były oparte na koleżeńskim przekazywaniu wiedzy ma swój początek w dwudziestoleciu międzywojennym. Na pomysł Szkoły Taternictwa w 1939 roku wpadła Zofia Radwańska-Paryska i namówiła do prowadzenia kursów Stanisława Motykę. 
Niestety z powodu wybuchu drugiej wojny światowej szkoła mieszcząca się na Hali Gąsienicowej nie miała szansy rozwinąć skrzydeł.
Jednak to właśnie postać Stanisława Motyki jest symboliczna dla szkolenia taternickiego.  
Jako pierwszy nie-góral zdobył uprawnienia przewodnika tatrzańskiego II klasy. Wytyczył wiele dróg wspinaczkowych, a niektóre przeszedł w roli instruktora kilkadziesiąt razy.
Podczas prelekcji zaprezentowany zostanie opis jego największych dokonań taternickich, opowiemy też o historii szkolenia w Polskim Związku Alpinizmu oraz o Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA, o tym, gdzie, jak i z kim się szkolić.
Złożymy również oficjalny wniosek do Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu - o nadanie Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia "Betlejemka" imienia Stanisława Motyki.
Goście
avatar for Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej... Read More →
avatar for Bogumił Słama

Bogumił Słama

Moja przygoda z górami i taternictwem zaczęła się wcześnie.Będąc w Zakopanym w czasie wakacji poznałem pana Aleksandra Schiele – jednego z nestorów polskiego taternictwa, człowieka, który uczestniczył w akcji ratunkowej w Dolinie Jaworowej, kiedy to zginał Kilmek Bachleda... Read More →
Saturday September 7, 2024 18:45 - 19:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

20:00 CEST

Vanishing Lines (film pozakonkursowy)
Saturday September 7, 2024 20:00 - 20:30 CEST
Film od firmy Patagonia.
Filmy
avatar for Vanishing Lines (pozakonkursowy)

Vanishing Lines (pozakonkursowy)

Fancy Tree Films, Patagonia
CZAS: 18 minOPIS:Ekspansja ośrodków narciarskich niszczy nasze ostatnie żyjące lodowce.Alpejskie lodowce są zagrożone. Deweloperzy wkraczają w nie coraz dalej, w imię rozbudowy ośrodków narciarskich i ich infrastruktury – a wszystko to w obliczu katastrofy klimatycznej... Read More →
Sponsorzy
avatar for PATAGONIA

PATAGONIA

Jesteśmy młodą, dynamicznie rozwijającą się firmą, której celem jest dostarczenie najwyższej klasy produktów sportowych, turystycznych oraz lifestyle'owych.Od 2016 roku jesteśmy wyłącznym przedstawicielem marki Patagonia na polskim rynku. Promujemy zrównoważony styl... Read More →
Saturday September 7, 2024 20:00 - 20:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
  filmy, pozakonkursowe
  • JĘZYK / LANGUAGE Film in English, napisy polskie
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -