Loading…
Festiwal Literatury Górskiej clear filter
arrow_back View All Dates
Sunday, September 8
 

08:00 CEST

Poranna joga z Martą Sokołowską
Sunday September 8, 2024 08:00 - 08:30 CEST
Goście
avatar for Marta Sokołowska

Marta Sokołowska

Wspinaczka, alpinistka, joginka, skoczek BASE i instruktorka wspinaczki. Od 2012 roku uczy jogi, którą zaczęła praktykować pięć lat wcześniej. W 2009 roku rozpoczęła przygodę, która okazała się być przygodą jej życia – wspinaczkę skalną i tatrzańską. To zaprowadziło... Read More →
Sunday September 8, 2024 08:00 - 08:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

08:00 CEST

Wyprawa na Cierniak z KRZYSZTOFEM WIELICKIM i Helikon-Tex
Sunday September 8, 2024 08:00 - 13:00 CEST
Miejsce zbiórki: Pomnik Andrzeja Zawady przy Zdroju Wojciech
Link do lokalizacji: https://maps.app.goo.gl/6fpWuWSVBXfjYwwW8
Godzina zbiórki: 07:45
Planowany czas wycieczki: 5-6 h
Ze względu na przygraniczny przebieg trasy, proszę zabrać ze sobą dowód osobisty.

Zapraszamy na wyjątkową wycieczkę w towarzystwie Krzysztofa Wielickiego, która odbędzie się w niedzielę w ramach Festiwalu Górskiego. Trasa rozpoczyna się przy największej atrakcji części uzdrowiskowej Lądka-Zdroju – Zdroju Wojciech – i obejmuje około 15 km malowniczych szlaków.
Podczas wycieczki uczestnicy będą mieli okazję przejść przez najpiękniejsze parki uzdrowiska – Jana Pawła II i Tysiąclecia Państwa Polskiego (Centralny). Zwiedzimy również lądecką starówkę, skąd dalej wyruszymy do wsi Radochów, podążając wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego. Trasa poprowadzi Doliną rzeki Białej Lądeckiej, a po dotarciu do Radochowa czeka nas wspinaczka na szczyt góry Cierniak. Po pokonaniu 218 kamiennych schodów, ufundowanych przez pielgrzymów, dotrzemy do sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie co roku 15 sierpnia odbywa się odpust. Obok kaplicy znajduje się pustelnia, zamieszkana przez pustelniczkę, co dodaje miejscu szczególnej atmosfery.
Dalsza trasa poprowadzi nas przez Jaskinię Radochowską, którą będzie można zwiedzić, a następnie odwiedzimy winiarnię należącą do Zbyszka Piotrowicza, pomysłodawcy i twórcy Festiwalu Górskiego. Powrót do Lądka-Zdroju odbędzie się tą samą drogą, czyli niebieskim szlakiem turystycznym, a wycieczka zakończy się w miejscu startu, przy Zdroju Wojciech.

Wycieczka odbywa się we współpracy z polską marką Helikon-Tex w ramach kampanii NoTrashNoTrace. Kampania przypomina, że przyszłość świata leży w naszych rękach. Wystarczy kilka prostych działań, by minimalizować nasz ślad i chronić przyrodę. Śmiecenie nie tylko psuje krajobraz, ale i szkodzi – a przecież łatwo możemy tego uniknąć. Z odpowiednim planem nawet najbardziej kłopotliwe śmieci przestaną być problemem. Na każdego uczestnika czeka niespodzianka przygotowana przez Helikon-Tex!
Dołączcie do nas, by połączyć przyjemność wędrówki z inspirującymi opowieściami Krzysztofa Wielickiego i wsparciem dla idei NoTrashNoTrace!

Trasa łatwa, dla rodzin z dziećmi, poprowadzona przez najciekawsze miejsca północno-zachodniej części gminy Lądek Zdrój.
Trasa 15 km
https://mapy.cz/s/gosadebupe
Autor trasy: Paweł Dywański, przewodnik sudecki.
Koordynator wycieczek: Mateusz Kurdziel +48 608 361 372
Kontakt do przewodnika: Paweł Dywański ‭+48 602 451 697‬
Zapisy: bit.ly/aktywnyFestiwalGorski


Goście
avatar for Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.Krzysztof zaczął się wspinać w wieku 20 lat. Podobnie... Read More →
Sponsorzy
avatar for HELIKON-TEX

HELIKON-TEX

Helikon-Tex® to marka skierowana do wszystkich entuzjastów aktywnego spędzania czasu. Łączy rozwiązania znane ze świata militarnego z całkowicie nowoczesnymi projektami dla strzelców, entuzjastów bushcraftu, outdoorowców oraz osób poszukujących taktycznych udogodnie... Read More →
Sunday September 8, 2024 08:00 - 13:00 CEST
Cierniak

08:45 CEST

#Poranekzksiążką - „Kejsi” – opowieść o Zofii Radwańskiej-Paryskiej
Sunday September 8, 2024 08:45 - 09:45 CEST
Zofia Radwańska-Paryska była taterniczką i narciarką, pierwszą kobietą w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz pierwszą przewodniczką tatrzańską.
Z wykształcenia botaniczka, pracowała przez wiele lat w Tatrzańskiej Stacji Naukowej Zakładu Ochrony Przyrody PAN, w której zajmowała się badaniami nad przyrodą Tatr i Podtatrza. Żyła sto lat.
Jej biografia autorstwa Szczepanik-Ładygin to niezwykła opowieść o romantycznych Tatrach lat międzywojennych, dramatycznych wyborach czasów okupacji i niełatwej rzeczywistości drogiej połowy XX w.

O autorce:
Ksenia Szczepanik-Ładygin, lekarz medycyny, absolwentka literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autorka przewodników krajoznawczych, trzech tomików wierszy oraz zbioru opowiadań „Jadąc do Włoch”. Mieszka w Zakopanem.

Spotkanie z autorką poprowadzi Sebastian Kłosok, dyrektor Centralnej Biblioteki PTTK w Krakowie i nasz juror w konkursie "Książka Górska Roku 2024".
Goście
avatar for Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin, lekarz medycyny, absolwentka literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autorka przewodników krajoznawczych, trzech tomików wierszy oraz zbioru opowiadań  "Jadąc do Włoch". Mieszka w Zakopanem.
avatar for Sebastian Kłosok

Sebastian Kłosok

Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. Kolejny rok zasiada w jury Konkursu na Książkę Górską Roku.
Sunday September 8, 2024 08:45 - 09:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

09:00 CEST

Biało, zimno, i do celu daleko... - Monika Witkowska o pierwszym zimowym trawersie Deosai
Sunday September 8, 2024 09:00 - 10:00 CEST
Celem wyprawy był pierwszy zimowy trawers Deosai – drugiego co do wysokości płaskowyżu świata. Według Pakistańczyków dwie idące samotnie dziewczyny dokonać tego nie miały szans. Asia i Monika straszeniem niedźwiedziami się nie przejęły, mrozy i śnieżyce jakoś zniosły, mimo braku cywilizacji nie pogubiły się, a jak wyglądała ich wędrówka – na nartach, z sankami – dowiemy się podczas pokazu.
Serdecznie zapraszamy!
 
Sunday September 8, 2024 09:00 - 10:00 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin

09:30 CEST

Śladami MESSNERA. Legendy Dolomitów.
Sunday September 8, 2024 09:30 - 10:30 CEST
Autorzy nagradzanych na naszym festiwalu przewodników - Dolomity na ferratach – zapraszają na bajki i mity oraz niesamowite historie i historyjki, czyli legendy Dolomitów. Pokażą i opowiedzą nie tylko o najpiękniejszych ikonach Dolomitów, ale też o miejscach może mniej znanych, ale z pewnością nie mniej pięknych.
A każde z nich skrywa jakąś baśń, legendę, historię i kto wie, może wszyscy poczujemy magię tych wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju gór? Bo ile tu emocji, ile szacunku i respektu budzą ich sięgające nieba pionowe ściany. Z dołu ich niebotyczne szczyty wyglądają zupełnie nierealnie, ale kilka opowieści o tych, którzy odważyli się z nimi zmierzyć sprawia, że wydają się one znacznie bliższe, a jednocześnie ciągle pozostają tak niedostępne.

Przejdźmy się więc po śladach ich legendarnych zdobywców: Johna Balla, Paula Preussa, Angelo Dibony, Ricardo Cassiniego, Ettore Castiglioniego, Bruno Detassisa, Reinholda Meisnera i posłuchajmy ladyńskich legend i bajd. Bo te góry zachwycają, a zakochujemy się w nich od pierwszego wejrzenia.

Zapraszamy na opowieść o największych legendach wspinaczki, o ich najsłynniejszych wyczynach, i oczywiście o samych Dolomitach. A wszystko to będzie się działo, w cieniu ferrat, bo to dzięki nim stały się one autorom bliższe, łatwiejsze i tak namacalnie realne.

Na wycieczkę po Dolomitach zapraszają
Katarzyna i Lech Dutkiewicz




Goście
avatar for Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Współautorka przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończyła Politechnikę Gdańską. Od dwudziestu lat zachwycona Dolomitami zjeździła je na nartach, przeszła pieszo, wspinając się i przemierzając na ferratach. Gdy kilka lat temu... Read More →
avatar for Lech Dutkiewicz

Lech Dutkiewicz

Współautor przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończył Politechnikę Gdańską i pracuje zawodowo. Bliskość morza sprawiła, że pierwszą pasją był windsurfing i żeglarstwo. Jednak ostatecznie wygrały góry i dziecięca ch... Read More →
Sunday September 8, 2024 09:30 - 10:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

10:00 CEST

Meg Szumska podpisuje swoje książki, m.in.: "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania" i inne
Sunday September 8, 2024 10:00 - 10:30 CEST
Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania”. Książka z kartami motywacyjnymi Czym jest mądra i uważna turystyka? Jak zwiedzać i podróżować doceniając piękno, które nas otacza i ciesząc się każdą chwilą? Co zrobić, by każdy wyjazd był wspaniałą przygodą? Książce towarzyszy talia 25 kart, które są zaproszeniem do praktykowania uważności w podróży. Wyciągając losowo kartę, dostajesz zadanie do zrealizowania w terenie. Możesz realizować jedno albo kilka dziennie. Nie musisz też wyjeżdżać, by z nich skorzystać – niech inspirują cię na co dzień! Codzienna praktyka uważności sprawi, że będziesz tworzyć piękniejsze wspomnienia, świat poczujesz wszystkimi zmysłami, staniesz się szczęśliwszym podróżnikiem, a co za tym idzie – szczęśliwszym człowiekiem!

Goście
avatar for Meg Szumska

Meg Szumska

Meg Szumska - pisarka, podróżniczka, prelegentka i nasza festiwalowa konferansjerka, prezeska Kopalni Złota w Złotym Stoku i właściciel Złotego Jaru.

Sunday September 8, 2024 10:00 - 10:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

10:30 CEST

Ksenia Szczepanik-Ładygin podpisuje swoją książkę "Zakopane. Spacery i wycieczki. Przewodnik turystyczny"
Sunday September 8, 2024 10:30 - 11:00 CEST
"Zakopane. Spacery i wycieczki Przewodnik turystyczny"
Autor :Ksenia Szczepanik-Ladygin
Wydawnictwo: Rewasz

Wszystkie wycieczki opisane w przewodniku mają odniesienia do czasów mionych, bowiem ślady przeszłości spotyka się w Zakopanem na każdym kroku. Bywa, że są ukryte i niepozorne, ich blask dawno przygasł, zaćmiony przez nowe obiekty i budowle. Tym bardziej wydają się godne wspomnienia, zatrzymania w ludzkiej świadomości, warte odszukania przez tych, których interesują korzenie naszej kultury.

Zawartość przewodnika:
Rzut oka na Zakopane...
... i na Tatry
Wycieczki i spacery:
1. Do Muzeum Tatrzańskkiego i na Gubałówkę
2. Spacer z dolnych Krupówek przez zakopiańską "starówkę"
3. Wycieczka na Antałówkę i Koziniec
4. Wycieczka w kierunku Regli, z propozycją krótkiego spaceru w Dolinę Białego
5. Wycieczka odcinkie Ścieżki nad Reglami
6. Wycieczka w najpiękniejsze doliny Tatr Zachodnich
7. Wycieczka na Kasprowy Wierch, do Doliny Gąsienicowej i do Kuźnic
8. Wycieczka podnóżami Tatr Wysokich
9. Przejście grzbietem Pasma Gubałowskiego
10. Wycieczka do Morskiego Oka i do Doliny Pięciu Stawów Polskich
11. Wycieczka samochodowa na południową stronę Tatr (wyjazd przez Łysą Polanę, powrót przez Chochołów)
Sanktuaria Podhala
Zakopane zimą
Informacje praktyczne
Goście
avatar for Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin, lekarz medycyny, absolwentka literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autorka przewodników krajoznawczych, trzech tomików wierszy oraz zbioru opowiadań  "Jadąc do Włoch". Mieszka w Zakopanem.

Sunday September 8, 2024 10:30 - 11:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

11:00 CEST

Katarzyna i Lech Dutkiewiczowie podpisują "Dolomity na ferratach"
Sunday September 8, 2024 11:00 - 11:30 CEST
Część 1
Podtytuł: Ampezzane, Fanes, Sella, Puez-Odle
Autor: Katarzyna i Lech Dutkiewicz
Wydawnictwo: „KLD

Część 2
Podtytuł: Dolomiti di Sesto
Autor: Katarzyna i Lech Dutkiewicz
Wydawnictwo: „KLD

Część 3
Podtytuł: Dolomiti di Brenta
Autor: Katarzyna i Lech Dutkiewicz
Wydawnictwo: „KLD

Chciałbyś wybrać się na ferraty w Dolomitach i nie wiesz od czego zacząć? Słyszałaś, że można wybrać się na ferraty w Dolomitach ale nie wiesz które ferraty wybrać i jak tam dotrzeć? Z naszymi PRZEWODNIKAMI łatwo zaplanujesz swój wypad, a BAZA FERRAT do której otrzymasz dostęp zapewni Ci wszystkie informacje online i dodatkowo nawigację do miejsca startu! Tyle razy słyszeliśmy pytania: “Czy to jest trudne? Co mnie spotka na trasie? Jak tam dotrzeć? Jak odnaleźć to miejsce?” W naszych książkach znajdziesz odpowiedź jak odróżniać stopnie trudności ferrat, na co uważać, jak trafić na miejsce, gdzie zaparkować, jak dojść do początku ferraty i co cię spotka na ferracie; jak wrócić, jakie są inne opcje dojścia i powrotu lub jak połączyć kilka tras ferrat w jedną dłuższą wycieczkę. Ferraty w Dolomitach to świetny, aktywny wypoczynek. Zapraszamy!


Goście
avatar for Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Współautorka przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończyła Politechnikę Gdańską. Od dwudziestu lat zachwycona Dolomitami zjeździła je na nartach, przeszła pieszo, wspinając się i przemierzając na ferratach. Gdy kilka lat temu... Read More →
avatar for Lech Dutkiewicz

Lech Dutkiewicz

Współautor przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończył Politechnikę Gdańską i pracuje zawodowo. Bliskość morza sprawiła, że pierwszą pasją był windsurfing i żeglarstwo. Jednak ostatecznie wygrały góry i dziecięca ch... Read More →

Sunday September 8, 2024 11:00 - 11:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

11:30 CEST

Janusz Majer podpisuje "JANUSZ MAJER. Góry w cieniu życia"
Sunday September 8, 2024 11:30 - 12:00 CEST
To nie jest biografia, jakich mnóstwo w księgarniach. To opowieść o miłości do gór, o pasji, o przyjaźniach, nie tylko górskich, i o doskonaleniu ciekawości świata. Dla Janusza Majera w górach zawsze najważniejszy był człowiek. Wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan. Był kierownikiem wielu wypraw w czasach złotej ery polskiego himalaizmu, świadkiem triumfów i porażek, wydarzeń zabawnych i tragicznych. Legenga polskiego himalaizmu opowie Wam o swoim górskim żywocie i o tym, jak odnaleźć w sobie dystans i pokorę wobec potęgi natury tam, gdzie o życiu i śmierci decydują niuanse. O tym, co dzieje się w człowieku, gdy na odludziu, wśród śniegu i lodu odchodzą przyjaciele, a Wy nie wiecie, co ze sobą począć. Pokaże, jak on i jemu podobni radzili sobie w chwilach, gdy gasła wszelka nadzieja. Zaprosi Was też do swojego domu, gdzie otoczony książkami, przy lampce dobrego wina, gości przyjaciół, snuje opowieści i plany kolejnych podróży.  

Goście

Sunday September 8, 2024 11:30 - 12:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

12:00 CEST

Maciej Kwaśniewski podpisuje nominowaną książkę "Tatry. Na granicy życia i śmierci"
Sunday September 8, 2024 12:00 - 12:30 CEST
Śmierć jest elementem legendy Tatr. Przeznaczeniem, przestrogą, czasem wyzwoleniem. Tatry nieraz darują życie, ale czy da się je raz jeszcze zagospodarować w górach? Jedenaście opowieści tatrzańskich o życiu i śmierci, m.in. o: - ostatnich chwilach słynnego kompozytora Mieczysława Karłowicza i Mariuszu Zaruskim, który próbował gołymi rękami wydrapać przyjaciela spod lawiny; - Klimku Bachledzie, który nie chciał wziąć niczyjej duszy na swoje sumienie; - Witkacym, który nie znał żadnej świętości, który umarł na rozpacz, ale nie dał się pochować; - najsłynniejszej tragedii Tatr i dziewczynie, która uszła z życiem, ale żyć już nie mogła; - kosmicznej katastrofie w Dolinie Chochołowskiej...
Goście
avatar for Maciej Kwaśniewski

Maciej Kwaśniewski

Redaktor naczelny „Taternika”Dziennikarz i wydawca nie dający się przekonać do intelektualnej pauperyzacji mediów. Prywatniewciąż wierzy, że Tatry należą do duchowego krajobrazy każdego Polaka, a taternicy to niemalbogowie. Co więcej uważa, że na spotkanie z górami... Read More →

Sunday September 8, 2024 12:00 - 12:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:00 CEST

PREMIERA! Ewa Chwałko podpisuje książkę "Pod niebem obcych bogów. Samotne przejście Gór Skandynawskich"
Sunday September 8, 2024 13:00 - 13:30 CEST
Ewa Chwałko zabiera nas w niezwykłą podróż, o której mówi: „Ta samotna podróż wzdłuż największego półwyspu europejskiego rozpoczęła się 2 czerwca 2023 r., gdy stojąc na Nordkappie odwróciłam się plecami od Oceanu Arktycznego i pomaszerowałam na południe. Przez 105 dni pokonałam około 2900 km i ponad 123 tys. metrów przewyższeń, doświadczając – mimo astronomicznego lata – wszystkich pór roku i każdej pogody. Gdy 14 września stanęłam na mecie, czyli przy latarni morskiej w Lindesnes, patrząc na Morze Północne, wiedziałam, że powiodła mi się niezwykła wyprawa szlakiem reniferów i lapońskich myśliwych. Tubylcy nazywają to Norge på langs.”
Goście
avatar for Ewa Chwałko

Ewa Chwałko

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - filologii polskiej i historii.Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Mieszka w Gminie Czernica. Mama dwóch nastoletnich córek.Chodzenie po górach jest... Read More →

Sunday September 8, 2024 13:00 - 13:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:15 CEST

Jak „uważnie”/”świadomie” wędrować po górach?
Sunday September 8, 2024 13:15 - 14:45 CEST
Spotkanie z pisarzami, blogerami i kreatorami turystyki górskiej.
Czy literatura górska, aktywność blogerska i działalność naukowa ma wpływ na tendencje i mody w turystyce górskiej?
Czy współcześni turyści zwracają uwagę na różnorodność kulturową i bogactwo kulturowe odwiedzanych terenów. Czy to jest ciekawe?
Będziemy mówić o „nowym-starym” modelu uprawiania turystyki, nawiązującym do krajoznawstwa, o turystyce świadomej i uważnej. Postawimy ją w opozycji do turystyki monokulturowej i „selfie”.
Czy w turystyce jest miejsce na uważność? Czy można pogłębić sposób doświadczania miejsc? Co można robić, żeby wiedzieć więcej?
Będziemy mówić o różnych kierunkach pogłębiania turystyki. Na podstawie naszych doświadczeń pisarskich, dydaktycznych, naukowych i popularyzatorskich wiemy, że ta uważność może być powiązana z różnymi zainteresowaniami, dotyczyć różnych aspektów krajobrazu i przestrzeni, np.  środowiska naturalnego, sensualności; świadomości geologicznej, botanicznej, historycznej, kulturowej albo regionalno-etnograficznej.
Mówimy o turystyce masowej, popularnej, kwalifikowanej, elitarnej, a czy możemy stworzyć nowe pojęcie – turystyki świadomej/uważnej? I w jaki sposób można edukować w temacie uważnego podróżowania po górach? Dzięki takiej edukacji turystyka to nie tylko doznania estetyczne i zmysłowe, ale także refleksje, które nas wzbogacają. Czy można mówić, że taki model turystyki daje człowiekowi więcej satysfakcji?
Celem takiej edukacji byłoby wykształcenie turysty świadomego. Świadomy turysta nie będzie pożądał przemierzania tylko tych modnych szlaków.  Będzie potrafił projektować szlak według swoich potrzeb. Wszystko jedno jakich.
Czy to jest potrzebne? 
I czy współcześni influencerzy i pisarze mogą doprowadzić do pewnego przełomu?



Goście
avatar for Sławomir Gortych

Sławomir Gortych

Sławomir Gortych - autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach, i wielki miłośnik tych gór. Od najmłodszych lat zgłębia ich sekrety, związane z nimi legendy i historie. Poza tym stomatolog z wykształcenia i pasji. W wolnych chwilach prowadzi... Read More →
avatar for Ewa Grzęda

Ewa Grzęda

Przewodnicząca Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Autorka ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii poświęconych literaturze i kulturze. Redaguje... Read More →
avatar for Olga Knapek

Olga Knapek

Olga KnapekDr n. humanistycznych, psycholożka, była polonistka, zapalona górzystka. Od kilku lat po kolei staram się zdobywać poszczególne pasma górskie. Mam już na koncie pełna Koronę Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Karkonoszy. Powoli kończę Beskid Mały, Masyw Śnieżnika... Read More →
avatar for Marysia Kościelniak

Marysia Kościelniak

Marysia Kościelniak: badaczka literatury górskiej. Autorka rozprawy "Naprzeciw Tatr". Gorce w literaturze i kulturze polskiej. Twórczyni podkastu Górskie Historie popularyzującego wiedzę o historii i kulturze gór Polski i świata (gorskiehistorie.pl). Na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia Góry w popkulturze... Read More →
avatar for Meg Szumska

Meg Szumska

Meg Szumska - pisarka, podróżniczka, prelegentka i nasza festiwalowa konferansjerka, prezeska Kopalni Złota w Złotym Stoku i właściciel Złotego Jaru.
avatar for Renata Wcisło

Renata Wcisło

Festiwal Gorski im Andrzeja Zawady, Dyrektor Programowa
Dyrektorka programowa Festiwalu Górskiego, z imprezą związana od 2013 roku. Dziennikarka prasowa i radiowa, animatorka kultury. W latach 2009-2015 redaktor naczelna „Taternika”, najstarszego magazynu górskiego. Pisze, redaguje, inicjuje, organizuje, prowadzi imprezy, warsztaty... Read More →
Sunday September 8, 2024 13:15 - 14:45 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

13:45 CEST

DZIKIE BIESZCZADY – czy takie jeszcze istnieją?
Sunday September 8, 2024 13:45 - 14:45 CEST
DZIKIE BIESZCZADY – czy takie jeszcze istnieją?

W cieniu majestatycznych połonin, nad brzegami górskich potoków i w zieleni buczyny karpackiej natura skrywa miejsca, do których nie prowadzą wydeptane ścieżki. U stóp obleganej Tarnicy każdego roku nikną pod łanami polnych chabrów lub zielonego barwinka ślady po cerkwiach i drewnianych chyżach. Dzikość Bieszczadów narodziła się z ich nieodległej historii i jest z nią nierozłącznie związana. Opowieść o górach snują dziś niepozorne zdziczałe jabłonie, stare bojkowskie piwnice i inne ślady nieistniejących wiosek. W położonych na uboczu uroczyskach łatwiej znaleźć trop niedźwiedzia niż odcisk buta człowieka. Góry te są domem dla unikatowej w skali Europy fauny i flory, którym wciąż jeszcze można przyjrzeć się z bliska. Posłuchaj o świecie bieszczadzkiej przyrody, śladach dawnych mieszkańców gór, a także niezwykłych bieszczadzkich zakątkach.



Goście
avatar for Martin Martinger

Martin Martinger

Martin Martinger  - przewodnik beskidzki z Krosna od lat mieszkający w Krakowie. Miłośnik mało znanych miejsc na mapie Bieszczadów i Beskidu Niskiego, które poznaje od najmłodszych lat. Najbliższe są mu zagadnienia związane ze śladami dawnych mieszkańców wspomnianych... Read More →
Sunday September 8, 2024 13:45 - 14:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

15:00 CEST

Martin Martinger podpisuje swoją książkę "Dzikie Bieszczady. 100 nieznanych miejsc blisko natury", "Beskid Niski", "Bieszczady pełne wrażeń" i inne
Sunday September 8, 2024 15:00 - 15:30 CEST
W cieniu majestatycznych połonin, nad brzegami górskich potoków i w zieleni buczyny karpackiej natura skrywa miejsca, do których nie prowadzą wydeptane ścieżki. U stóp obleganej Tarnicy każdego roku nikną pod łanami polnych chabrów lub zielonego barwinka ślady po cerkwiach i drewnianych chyżach. Opowieść o górach snują dziś niepozorne zdziczałe jabłonie, stare bojkowskie piwnice i inne ślady nieistniejących wiosek. W położonych na uboczu uroczyskach łatwiej znaleźć trop niedźwiedzia niż odcisk buta człowieka. Góry te są domem dla unikatowej w skali Europy fauny i flory, którym wciąż jeszcze można przyjrzeć się z bliska.

Sunday September 8, 2024 15:00 - 15:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -