Loading…
literatura clear filter
arrow_back View All Dates
Sunday, September 8
 

09:30 CEST

Śladami MESSNERA. Legendy Dolomitów.
Sunday September 8, 2024 09:30 - 10:30 CEST
Autorzy nagradzanych na naszym festiwalu przewodników - Dolomity na ferratach – zapraszają na bajki i mity oraz niesamowite historie i historyjki, czyli legendy Dolomitów. Pokażą i opowiedzą nie tylko o najpiękniejszych ikonach Dolomitów, ale też o miejscach może mniej znanych, ale z pewnością nie mniej pięknych.
A każde z nich skrywa jakąś baśń, legendę, historię i kto wie, może wszyscy poczujemy magię tych wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju gór? Bo ile tu emocji, ile szacunku i respektu budzą ich sięgające nieba pionowe ściany. Z dołu ich niebotyczne szczyty wyglądają zupełnie nierealnie, ale kilka opowieści o tych, którzy odważyli się z nimi zmierzyć sprawia, że wydają się one znacznie bliższe, a jednocześnie ciągle pozostają tak niedostępne.

Przejdźmy się więc po śladach ich legendarnych zdobywców: Johna Balla, Paula Preussa, Angelo Dibony, Ricardo Cassiniego, Ettore Castiglioniego, Bruno Detassisa, Reinholda Meisnera i posłuchajmy ladyńskich legend i bajd. Bo te góry zachwycają, a zakochujemy się w nich od pierwszego wejrzenia.

Zapraszamy na opowieść o największych legendach wspinaczki, o ich najsłynniejszych wyczynach, i oczywiście o samych Dolomitach. A wszystko to będzie się działo, w cieniu ferrat, bo to dzięki nim stały się one autorom bliższe, łatwiejsze i tak namacalnie realne.

Na wycieczkę po Dolomitach zapraszają
Katarzyna i Lech Dutkiewicz




Goście
avatar for Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Współautorka przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończyła Politechnikę Gdańską. Od dwudziestu lat zachwycona Dolomitami zjeździła je na nartach, przeszła pieszo, wspinając się i przemierzając na ferratach. Gdy kilka lat temu... Read More →
avatar for Lech Dutkiewicz

Lech Dutkiewicz

Współautor przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończył Politechnikę Gdańską i pracuje zawodowo. Bliskość morza sprawiła, że pierwszą pasją był windsurfing i żeglarstwo. Jednak ostatecznie wygrały góry i dziecięca ch... Read More →
Sunday September 8, 2024 09:30 - 10:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

11:30 CEST

Janusz Majer podpisuje "JANUSZ MAJER. Góry w cieniu życia"
Sunday September 8, 2024 11:30 - 12:00 CEST
To nie jest biografia, jakich mnóstwo w księgarniach. To opowieść o miłości do gór, o pasji, o przyjaźniach, nie tylko górskich, i o doskonaleniu ciekawości świata. Dla Janusza Majera w górach zawsze najważniejszy był człowiek. Wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan. Był kierownikiem wielu wypraw w czasach złotej ery polskiego himalaizmu, świadkiem triumfów i porażek, wydarzeń zabawnych i tragicznych. Legenga polskiego himalaizmu opowie Wam o swoim górskim żywocie i o tym, jak odnaleźć w sobie dystans i pokorę wobec potęgi natury tam, gdzie o życiu i śmierci decydują niuanse. O tym, co dzieje się w człowieku, gdy na odludziu, wśród śniegu i lodu odchodzą przyjaciele, a Wy nie wiecie, co ze sobą począć. Pokaże, jak on i jemu podobni radzili sobie w chwilach, gdy gasła wszelka nadzieja. Zaprosi Was też do swojego domu, gdzie otoczony książkami, przy lampce dobrego wina, gości przyjaciół, snuje opowieści i plany kolejnych podróży.  

Goście

Sunday September 8, 2024 11:30 - 12:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:00 CEST

PREMIERA! Ewa Chwałko podpisuje książkę "Pod niebem obcych bogów. Samotne przejście Gór Skandynawskich"
Sunday September 8, 2024 13:00 - 13:30 CEST
Ewa Chwałko zabiera nas w niezwykłą podróż, o której mówi: „Ta samotna podróż wzdłuż największego półwyspu europejskiego rozpoczęła się 2 czerwca 2023 r., gdy stojąc na Nordkappie odwróciłam się plecami od Oceanu Arktycznego i pomaszerowałam na południe. Przez 105 dni pokonałam około 2900 km i ponad 123 tys. metrów przewyższeń, doświadczając – mimo astronomicznego lata – wszystkich pór roku i każdej pogody. Gdy 14 września stanęłam na mecie, czyli przy latarni morskiej w Lindesnes, patrząc na Morze Północne, wiedziałam, że powiodła mi się niezwykła wyprawa szlakiem reniferów i lapońskich myśliwych. Tubylcy nazywają to Norge på langs.”
Goście
avatar for Ewa Chwałko

Ewa Chwałko

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - filologii polskiej i historii.Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Mieszka w Gminie Czernica. Mama dwóch nastoletnich córek.Chodzenie po górach jest... Read More →

Sunday September 8, 2024 13:00 - 13:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

14:00 CEST

"Traditional Alpinism" - o tym, co ukształtowało Simona Messnera
Sunday September 8, 2024 14:00 - 15:30 CEST
Jego pierwsze wejścia i nowe drogi trafiają na listy kandydatów do Złotych Czekanów.

Wspina się solo i z partnerami - mało tego, najczęściej są to przejścia z... innym GOŚCIEM Festiwalu - MARTINEM SIEBEREREM!

Wśród ich wspólnych wspinaczek są:

🗻 26 lipca 2019 - dziewiczy BlackTooth 6718 m (pierwsze wejście, z Martinem Siebererem), trudny szczyt w masywie Muztagh Tower, Karakorum, Pakistan.
Na liście do ZŁOTYCH CZEKANÓW. Trudności M4+ w dolnej skalnej partii ściany, śnieżne pole lodowe o nachyleniu 55-60°, w kopule szczytowej trudności do M5, znaczna część drogi bez asekuracji

🗻 8 lutego 2021, Eremit (pierwsze wejście, z Martinem Siebererem) Pinnisalm w dolinie Stubaita (to jeden z najsłynniejszych lodowych rejonów wspinaczkowych w Tyrolu), Austria, droga lodowo-mikstowa, trudności (M9-, WI7-, R)

🗻 Goodbye Innsbrooklyn pierwsze wejście, z Martinem Sibererem), ok. 800 m, dolna część drytooling, górna VIII klasyczna) – na pn.-zach. ściana Schrammacher (3410 m), Valsertal – Austria. Na liście kandydatów do Złotego Czekana.

🗻 16 lipca 2023, Yernamandu Kangri, 7180 m (pierwsze wejście, z Martinem Siebererem), Karakorum – Pakistan. Yernamandu Kangri była 10. najwyższą niezdobytą górą świata (wg W. Jurgalskiego), na płd.-wsch. od Masherbruma


34-letni Simon studiował biologię molekularną i jest zapalonym alpinistą. Już jako szesnastolatek zakochał się w górach przechodząc klasyczne skalne i lodowe drogi w Alpach.

Na przestrzeni lat Simon dokonał wielu znakomitych przejść zarówno w skale, jak i w lodzie, otworzył wiele nowych dróg w takich miejscach jak Oman, Jordania, Pakistan, Alpy i naturalnie rodzime Dolomity.

Dla Simona najistotniejszy we wspinaniu jest styl. Nie przywiązuje wagi do samej cyfry, trudności czy czasu ukończenia przejścia. Za to sposób otwarcia drogi, jest dla niego równie ważny jak sam akt wspinaczki.

Według jego filozofii, góry stanowią królestwo głębokich doświadczeń i to jest TO, co należy pielęgnować.

W swoim wystąpieniu "Traditional Alpinism" Simon snuje opowieść o swoim życiu w górach, daje się poznać nie tylko jako spełniony alpinista, ale także typowy górski farmer.

Zabierze Was w odległe miejsca, które ukształtowały go dokładnie takim, jakim jest obecnie.

Więcej o Simonie znajdziecie również tu: https://www.simon-messner.com/
Goście
avatar for Simon Messner

Simon Messner

Jego pierwsze wejścia i nowe drogi trafiają na listy kandydatów do Złotych Czekanów. Wspina się solo i z partnerami - mało tego, najczęściej są to przejścia z... ogłoszonym już przez nas wcześniej GOŚCIEM Festiwalu - MARTINEM SIEBEREREM!Wśród ich wspólnych wspinaczek są:- 26 lipca 2019 – dziewiczy BlackTooth 6718 m (pierwsze wejście, z Martinem Siebererem), trudny szczyt w masywie Muztagh Tower, Karakorum, Pakistan. Na liście do ZŁOTYCH CZEKANÓW. Trudności M4+ w dolnej skalnej partii ściany, śnieżne pole lo... Read More →

Sunday September 8, 2024 14:00 - 15:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

15:00 CEST

Martin Martinger podpisuje swoją książkę "Dzikie Bieszczady. 100 nieznanych miejsc blisko natury", "Beskid Niski", "Bieszczady pełne wrażeń" i inne
Sunday September 8, 2024 15:00 - 15:30 CEST
W cieniu majestatycznych połonin, nad brzegami górskich potoków i w zieleni buczyny karpackiej natura skrywa miejsca, do których nie prowadzą wydeptane ścieżki. U stóp obleganej Tarnicy każdego roku nikną pod łanami polnych chabrów lub zielonego barwinka ślady po cerkwiach i drewnianych chyżach. Opowieść o górach snują dziś niepozorne zdziczałe jabłonie, stare bojkowskie piwnice i inne ślady nieistniejących wiosek. W położonych na uboczu uroczyskach łatwiej znaleźć trop niedźwiedzia niż odcisk buta człowieka. Góry te są domem dla unikatowej w skali Europy fauny i flory, którym wciąż jeszcze można przyjrzeć się z bliska.

Sunday September 8, 2024 15:00 - 15:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

15:00 CEST

PREMIERA KSIĄŻKI! I opowieść "Pod niebem obcych bogów - przejście Gór Skandynawskich"
Sunday September 8, 2024 15:00 - 16:00 CEST
"Pod niebem obcych bogów - przejście Gór Skandynawskich" Ewy Chwałko - zapraszamy na premierę książki i prelekcję pod tym samym tytułem!


Przejście Gór Skandynawskich - drugiego po Uralu najdłuższego łańcucha Europy. 
Rozpoczęłam je 2 czerwca na Nordkappie, czyli Przylądku Północnym i dotarłam 17 września, czyli po 105 dniach, aż do najdalej na południe wysuniętego skrawka Półwyspu, czyli do Lindesnes.
 Opowieść o tym przejściu będzie opowieścią o Laponii, Saamach, wypasach reniferów, białych nocach, bagnach, Norwegach, hyttach, ogromnych górskich pustkowiach. Tym razem nie byłam pierwszą Polką, która to zrobiła, tylko drugą, ale też jedną z zaledwie pięciuset kilkunastu osób z całego świata, które się odważyły na takie przejście. Było to 105 dni życia w tajdze, tundrze, bagnistych terenach lub mimo lata pokrytych śniegiem lub wieczną zmarzliną.








Goście
avatar for Ewa Chwałko

Ewa Chwałko

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - filologii polskiej i historii.Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Mieszka w Gminie Czernica. Mama dwóch nastoletnich córek.Chodzenie po górach jest... Read More →

Sunday September 8, 2024 15:00 - 16:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 


Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -