Loading…
prezentacja clear filter
arrow_back View All Dates
Sunday, September 8
 

08:45 CEST

#Poranekzksiążką - „Kejsi” – opowieść o Zofii Radwańskiej-Paryskiej
Sunday September 8, 2024 08:45 - 09:45 CEST
Zofia Radwańska-Paryska była taterniczką i narciarką, pierwszą kobietą w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz pierwszą przewodniczką tatrzańską.
Z wykształcenia botaniczka, pracowała przez wiele lat w Tatrzańskiej Stacji Naukowej Zakładu Ochrony Przyrody PAN, w której zajmowała się badaniami nad przyrodą Tatr i Podtatrza. Żyła sto lat.
Jej biografia autorstwa Szczepanik-Ładygin to niezwykła opowieść o romantycznych Tatrach lat międzywojennych, dramatycznych wyborach czasów okupacji i niełatwej rzeczywistości drogiej połowy XX w.

O autorce:
Ksenia Szczepanik-Ładygin, lekarz medycyny, absolwentka literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autorka przewodników krajoznawczych, trzech tomików wierszy oraz zbioru opowiadań „Jadąc do Włoch”. Mieszka w Zakopanem.

Spotkanie z autorką poprowadzi Sebastian Kłosok, dyrektor Centralnej Biblioteki PTTK w Krakowie i nasz juror w konkursie "Książka Górska Roku 2024".
Goście
avatar for Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin, lekarz medycyny, absolwentka literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autorka przewodników krajoznawczych, trzech tomików wierszy oraz zbioru opowiadań  "Jadąc do Włoch". Mieszka w Zakopanem.
avatar for Sebastian Kłosok

Sebastian Kłosok

Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. Kolejny rok zasiada w jury Konkursu na Książkę Górską Roku.
Sunday September 8, 2024 08:45 - 09:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

09:00 CEST

Biało, zimno, i do celu daleko... - Monika Witkowska o pierwszym zimowym trawersie Deosai
Sunday September 8, 2024 09:00 - 10:00 CEST
Celem wyprawy był pierwszy zimowy trawers Deosai – drugiego co do wysokości płaskowyżu świata. Według Pakistańczyków dwie idące samotnie dziewczyny dokonać tego nie miały szans. Asia i Monika straszeniem niedźwiedziami się nie przejęły, mrozy i śnieżyce jakoś zniosły, mimo braku cywilizacji nie pogubiły się, a jak wyglądała ich wędrówka – na nartach, z sankami – dowiemy się podczas pokazu.
Serdecznie zapraszamy!
 
Sunday September 8, 2024 09:00 - 10:00 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin

09:30 CEST

Śladami MESSNERA. Legendy Dolomitów.
Sunday September 8, 2024 09:30 - 10:30 CEST
Autorzy nagradzanych na naszym festiwalu przewodników - Dolomity na ferratach – zapraszają na bajki i mity oraz niesamowite historie i historyjki, czyli legendy Dolomitów. Pokażą i opowiedzą nie tylko o najpiękniejszych ikonach Dolomitów, ale też o miejscach może mniej znanych, ale z pewnością nie mniej pięknych.
A każde z nich skrywa jakąś baśń, legendę, historię i kto wie, może wszyscy poczujemy magię tych wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju gór? Bo ile tu emocji, ile szacunku i respektu budzą ich sięgające nieba pionowe ściany. Z dołu ich niebotyczne szczyty wyglądają zupełnie nierealnie, ale kilka opowieści o tych, którzy odważyli się z nimi zmierzyć sprawia, że wydają się one znacznie bliższe, a jednocześnie ciągle pozostają tak niedostępne.

Przejdźmy się więc po śladach ich legendarnych zdobywców: Johna Balla, Paula Preussa, Angelo Dibony, Ricardo Cassiniego, Ettore Castiglioniego, Bruno Detassisa, Reinholda Meisnera i posłuchajmy ladyńskich legend i bajd. Bo te góry zachwycają, a zakochujemy się w nich od pierwszego wejrzenia.

Zapraszamy na opowieść o największych legendach wspinaczki, o ich najsłynniejszych wyczynach, i oczywiście o samych Dolomitach. A wszystko to będzie się działo, w cieniu ferrat, bo to dzięki nim stały się one autorom bliższe, łatwiejsze i tak namacalnie realne.

Na wycieczkę po Dolomitach zapraszają
Katarzyna i Lech Dutkiewicz




Goście
avatar for Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Współautorka przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończyła Politechnikę Gdańską. Od dwudziestu lat zachwycona Dolomitami zjeździła je na nartach, przeszła pieszo, wspinając się i przemierzając na ferratach. Gdy kilka lat temu... Read More →
avatar for Lech Dutkiewicz

Lech Dutkiewicz

Współautor przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończył Politechnikę Gdańską i pracuje zawodowo. Bliskość morza sprawiła, że pierwszą pasją był windsurfing i żeglarstwo. Jednak ostatecznie wygrały góry i dziecięca ch... Read More →
Sunday September 8, 2024 09:30 - 10:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

10:00 CEST

Neuro góry, czyli o górach z perspektywy ADHD
Sunday September 8, 2024 10:00 - 11:00 CEST
Opowieść o tym, jak to jest być osobą neuroróżnorodną w górach.
Jestem psycholożką, prowadzę terapię na szlaku, a sama mam ADHD. Wykorzystuję góry jako narzędzie pracy. Dodatkowo jako osoba z ADHD w górach często szukam dopaminy pakując się w różne tarapaty.
No i sensoryka w górach przy ADHD to też ciekawa sprawa!
Goście
avatar for Olga Knapek

Olga Knapek

Olga KnapekDr n. humanistycznych, psycholożka, była polonistka, zapalona górzystka. Od kilku lat po kolei staram się zdobywać poszczególne pasma górskie. Mam już na koncie pełna Koronę Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Karkonoszy. Powoli kończę Beskid Mały, Masyw Śnieżnika... Read More →
Sunday September 8, 2024 10:00 - 11:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

11:15 CEST

#50 lat PZA Wspinaczka lodowa, czyli zimowa wspinaczka sportowa. Jak rodzi się nowy sport w Polsce
Sunday September 8, 2024 11:15 - 12:15 CEST
Jeszcze 5 lat temu w Polsce nie było kadry, trenera, zaplecza...
Tylko trzech zawodników, trenowanie w Polsce właściwie niemożliwe, poza bulderownią...
Za to już w 2024 roku podczas Pucharu Europy nasz kraj we wspinaczce lodowej reprezentowało 12 osób.
W Warszawie powstała ścianka, na której można ćwiczyć, były już lokalne zawody na panelu.
Kadra się rozrasta - zawodnicy, routsetterzy, trenerzy...

W tym roku w Polskim Związku Alpinizmu powstała Komisja Wspinaczki Lodowej.

Jak mówi Olga Kosek, nasza ubiegłoroczna i tegoroczna Gościni, wielokrotna mistrzyni w tym sporcie - to podążanie za zapotrzebowaniem:
- Chcemy popularyzować wiedzę o wspinaczce zimowej, lodowej i tworzyć warunki do rozwoju dyscypliny. Trwają dyskusje z Komitetem Olimpijskim o włączeniu tego sportu do programu igrzysk zimowych.

W Polsce po raz pierwszy odbędą się kwalifikacje do Pucharu Świata, a w styczniu tytuł wicemistrza świata juniorów zdobył Daniel Kokoszka.
Najbardziej utytułowana w tym sporcie w Polsce jest Olga Kosek - jedna z najlepszych na świecie kobiet uprawiających wspinaczkę lodową, która o swojej drodze opowiedziała nam podczas ubiegłorocznego festiwalu w rozmowie ze swoim mężem i trenerem Alkiem Huszczo oraz Piotrem Drożdżem.



Goście
avatar for Olga Kosek

Olga Kosek

Olga Kosek urodziła się 21 marca 1991 roku. Zamiłowanie do wspinaczki zaszczepili w niej rodzice. Wszechstronna wspinaczka, taterniczka, alpinistka. Członkini Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska).Olga Kosek należy do światowej czołówki wspinaczy... Read More →
Sunday September 8, 2024 11:15 - 12:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

12:00 CEST

#50 lat PZA Polski Himalaizm Sportowy
Sunday September 8, 2024 12:00 - 13:00 CEST
Goście
avatar for Paweł Zieliński

Paweł Zieliński

TRICAMP, Zalozyciel
Instruktor wspinaczki skalnej PZA. Członek Kadry Narodowej Alpinizmu PZA. Absolwent AWF Kraków. Paweł ze wspinaniem łączy całe życie. Pomysłodawca i założyciel organizacji Integrowanie Przez Wspinanie. Od 2017 roku jest instruktorem wspinaczki. Pasjonat wspinaczki górskiej... Read More →
avatar for Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński - młody alpinista, kierownik programu Polski Himalaizm Sportowy. Pomimo wielu wypraw w odległe i ciekawe góry świata umiłował sobie Tatry, u podnóża których mieszka już prawie czwarty rok. 10 rzeczy na raz to dla niego za mało. Oprócz wszelakich form... Read More →
avatar for Maciej Kimel

Maciej Kimel

Maciej Kimel - rocznik 1998. Wspinacz młodego pokolenia, na stale związany z krakowskim klubem wysokogórskim Sakwa. Członek grupy młodzieżowej w latach 2019-2021. Obecnie członek programu Polski Himalaizm Sportowego. Na swoim koncie ma na kilka nowych dróg, pierwszych powtórze... Read More →
avatar for Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.Jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. o 13:45 czasu lokalnego.Dokonał tego jako trzeci Polak w historii po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie... Read More →
Sunday September 8, 2024 12:00 - 13:00 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

12:30 CEST

Przez góry Austrii z dziećmi
Sunday September 8, 2024 12:30 - 13:30 CEST
Goście
avatar for Agnieszka Jagoda

Agnieszka Jagoda

Wykładowczyni akademicka, trenerka, coach grupowy. Od 2002 zawodowo związana z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, gdzie od 2023 roku pełni funkcję Dyrektora Centrum Edukacji Outdoorowej. Z górami związana od kołyski. Wędrówki, wspinanie, bieganie, narty, skituring... Read More →
avatar for Rajmund Kondratowicz

Rajmund Kondratowicz

Rajmund Kondratowicz - członek Speleoklubu Bobry z Żagania od 1983 roku, instruktor taternictwa jaskiniowego PZA, uczestnik i kierownik kilkudziesięciu zagranicznych wypraw jaskiniowych i wysokogórskich na pięciu kontynentach, zawodowy ratownik GOPR i instruktor ratownictwa górskiego... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →
Sunday September 8, 2024 12:30 - 13:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

13:45 CEST

DZIKIE BIESZCZADY – czy takie jeszcze istnieją?
Sunday September 8, 2024 13:45 - 14:45 CEST
DZIKIE BIESZCZADY – czy takie jeszcze istnieją?

W cieniu majestatycznych połonin, nad brzegami górskich potoków i w zieleni buczyny karpackiej natura skrywa miejsca, do których nie prowadzą wydeptane ścieżki. U stóp obleganej Tarnicy każdego roku nikną pod łanami polnych chabrów lub zielonego barwinka ślady po cerkwiach i drewnianych chyżach. Dzikość Bieszczadów narodziła się z ich nieodległej historii i jest z nią nierozłącznie związana. Opowieść o górach snują dziś niepozorne zdziczałe jabłonie, stare bojkowskie piwnice i inne ślady nieistniejących wiosek. W położonych na uboczu uroczyskach łatwiej znaleźć trop niedźwiedzia niż odcisk buta człowieka. Góry te są domem dla unikatowej w skali Europy fauny i flory, którym wciąż jeszcze można przyjrzeć się z bliska. Posłuchaj o świecie bieszczadzkiej przyrody, śladach dawnych mieszkańców gór, a także niezwykłych bieszczadzkich zakątkach.



Goście
avatar for Martin Martinger

Martin Martinger

Martin Martinger  - przewodnik beskidzki z Krosna od lat mieszkający w Krakowie. Miłośnik mało znanych miejsc na mapie Bieszczadów i Beskidu Niskiego, które poznaje od najmłodszych lat. Najbliższe są mu zagadnienia związane ze śladami dawnych mieszkańców wspomnianych... Read More →
Sunday September 8, 2024 13:45 - 14:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

14:00 CEST

"Traditional Alpinism" - o tym, co ukształtowało Simona Messnera
Sunday September 8, 2024 14:00 - 15:30 CEST
Jego pierwsze wejścia i nowe drogi trafiają na listy kandydatów do Złotych Czekanów.

Wspina się solo i z partnerami - mało tego, najczęściej są to przejścia z... innym GOŚCIEM Festiwalu - MARTINEM SIEBEREREM!

Wśród ich wspólnych wspinaczek są:

🗻 26 lipca 2019 - dziewiczy BlackTooth 6718 m (pierwsze wejście, z Martinem Siebererem), trudny szczyt w masywie Muztagh Tower, Karakorum, Pakistan.
Na liście do ZŁOTYCH CZEKANÓW. Trudności M4+ w dolnej skalnej partii ściany, śnieżne pole lodowe o nachyleniu 55-60°, w kopule szczytowej trudności do M5, znaczna część drogi bez asekuracji

🗻 8 lutego 2021, Eremit (pierwsze wejście, z Martinem Siebererem) Pinnisalm w dolinie Stubaita (to jeden z najsłynniejszych lodowych rejonów wspinaczkowych w Tyrolu), Austria, droga lodowo-mikstowa, trudności (M9-, WI7-, R)

🗻 Goodbye Innsbrooklyn pierwsze wejście, z Martinem Sibererem), ok. 800 m, dolna część drytooling, górna VIII klasyczna) – na pn.-zach. ściana Schrammacher (3410 m), Valsertal – Austria. Na liście kandydatów do Złotego Czekana.

🗻 16 lipca 2023, Yernamandu Kangri, 7180 m (pierwsze wejście, z Martinem Siebererem), Karakorum – Pakistan. Yernamandu Kangri była 10. najwyższą niezdobytą górą świata (wg W. Jurgalskiego), na płd.-wsch. od Masherbruma


34-letni Simon studiował biologię molekularną i jest zapalonym alpinistą. Już jako szesnastolatek zakochał się w górach przechodząc klasyczne skalne i lodowe drogi w Alpach.

Na przestrzeni lat Simon dokonał wielu znakomitych przejść zarówno w skale, jak i w lodzie, otworzył wiele nowych dróg w takich miejscach jak Oman, Jordania, Pakistan, Alpy i naturalnie rodzime Dolomity.

Dla Simona najistotniejszy we wspinaniu jest styl. Nie przywiązuje wagi do samej cyfry, trudności czy czasu ukończenia przejścia. Za to sposób otwarcia drogi, jest dla niego równie ważny jak sam akt wspinaczki.

Według jego filozofii, góry stanowią królestwo głębokich doświadczeń i to jest TO, co należy pielęgnować.

W swoim wystąpieniu "Traditional Alpinism" Simon snuje opowieść o swoim życiu w górach, daje się poznać nie tylko jako spełniony alpinista, ale także typowy górski farmer.

Zabierze Was w odległe miejsca, które ukształtowały go dokładnie takim, jakim jest obecnie.

Więcej o Simonie znajdziecie również tu: https://www.simon-messner.com/
Goście
avatar for Simon Messner

Simon Messner

Jego pierwsze wejścia i nowe drogi trafiają na listy kandydatów do Złotych Czekanów. Wspina się solo i z partnerami - mało tego, najczęściej są to przejścia z... ogłoszonym już przez nas wcześniej GOŚCIEM Festiwalu - MARTINEM SIEBEREREM!Wśród ich wspólnych wspinaczek są:- 26 lipca 2019 – dziewiczy BlackTooth 6718 m (pierwsze wejście, z Martinem Siebererem), trudny szczyt w masywie Muztagh Tower, Karakorum, Pakistan. Na liście do ZŁOTYCH CZEKANÓW. Trudności M4+ w dolnej skalnej partii ściany, śnieżne pole lo... Read More →

Sunday September 8, 2024 14:00 - 15:30 CEST
01. Wielki Namiot Jack Wolfskin
  prezentacja

15:00 CEST

PREMIERA KSIĄŻKI! I opowieść "Pod niebem obcych bogów - przejście Gór Skandynawskich"
Sunday September 8, 2024 15:00 - 16:00 CEST
"Pod niebem obcych bogów - przejście Gór Skandynawskich" Ewy Chwałko - zapraszamy na premierę książki i prelekcję pod tym samym tytułem!


Przejście Gór Skandynawskich - drugiego po Uralu najdłuższego łańcucha Europy. 
Rozpoczęłam je 2 czerwca na Nordkappie, czyli Przylądku Północnym i dotarłam 17 września, czyli po 105 dniach, aż do najdalej na południe wysuniętego skrawka Półwyspu, czyli do Lindesnes.
 Opowieść o tym przejściu będzie opowieścią o Laponii, Saamach, wypasach reniferów, białych nocach, bagnach, Norwegach, hyttach, ogromnych górskich pustkowiach. Tym razem nie byłam pierwszą Polką, która to zrobiła, tylko drugą, ale też jedną z zaledwie pięciuset kilkunastu osób z całego świata, które się odważyły na takie przejście. Było to 105 dni życia w tajdze, tundrze, bagnistych terenach lub mimo lata pokrytych śniegiem lub wieczną zmarzliną.








Goście
avatar for Ewa Chwałko

Ewa Chwałko

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - filologii polskiej i historii.Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Mieszka w Gminie Czernica. Mama dwóch nastoletnich córek.Chodzenie po górach jest... Read More →

Sunday September 8, 2024 15:00 - 16:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 


Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -