Loading…
04. Scena Basecamp #feelaustria clear filter
arrow_back View All Dates
Sunday, September 8
 

08:00 CEST

Poranna joga z Martą Sokołowską
Sunday September 8, 2024 08:00 - 08:30 CEST
Goście
avatar for Marta Sokołowska

Marta Sokołowska

Wspinaczka, alpinistka, joginka, skoczek BASE i instruktorka wspinaczki. Od 2012 roku uczy jogi, którą zaczęła praktykować pięć lat wcześniej. W 2009 roku rozpoczęła przygodę, która okazała się być przygodą jej życia – wspinaczkę skalną i tatrzańską. To zaprowadziło... Read More →
Sunday September 8, 2024 08:00 - 08:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

08:45 CEST

#Poranekzksiążką - „Kejsi” – opowieść o Zofii Radwańskiej-Paryskiej
Sunday September 8, 2024 08:45 - 09:45 CEST
Zofia Radwańska-Paryska była taterniczką i narciarką, pierwszą kobietą w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz pierwszą przewodniczką tatrzańską.
Z wykształcenia botaniczka, pracowała przez wiele lat w Tatrzańskiej Stacji Naukowej Zakładu Ochrony Przyrody PAN, w której zajmowała się badaniami nad przyrodą Tatr i Podtatrza. Żyła sto lat.
Jej biografia autorstwa Szczepanik-Ładygin to niezwykła opowieść o romantycznych Tatrach lat międzywojennych, dramatycznych wyborach czasów okupacji i niełatwej rzeczywistości drogiej połowy XX w.

O autorce:
Ksenia Szczepanik-Ładygin, lekarz medycyny, absolwentka literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autorka przewodników krajoznawczych, trzech tomików wierszy oraz zbioru opowiadań „Jadąc do Włoch”. Mieszka w Zakopanem.

Spotkanie z autorką poprowadzi Sebastian Kłosok, dyrektor Centralnej Biblioteki PTTK w Krakowie i nasz juror w konkursie "Książka Górska Roku 2024".
Goście
avatar for Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin, lekarz medycyny, absolwentka literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autorka przewodników krajoznawczych, trzech tomików wierszy oraz zbioru opowiadań  "Jadąc do Włoch". Mieszka w Zakopanem.
avatar for Sebastian Kłosok

Sebastian Kłosok

Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Polonista, absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR-u, kierownik Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie. Kolejny rok zasiada w jury Konkursu na Książkę Górską Roku.
Sunday September 8, 2024 08:45 - 09:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

10:00 CEST

Neuro góry, czyli o górach z perspektywy ADHD
Sunday September 8, 2024 10:00 - 11:00 CEST
Opowieść o tym, jak to jest być osobą neuroróżnorodną w górach.
Jestem psycholożką, prowadzę terapię na szlaku, a sama mam ADHD. Wykorzystuję góry jako narzędzie pracy. Dodatkowo jako osoba z ADHD w górach często szukam dopaminy pakując się w różne tarapaty.
No i sensoryka w górach przy ADHD to też ciekawa sprawa!
Goście
avatar for Olga Knapek

Olga Knapek

Olga KnapekDr n. humanistycznych, psycholożka, była polonistka, zapalona górzystka. Od kilku lat po kolei staram się zdobywać poszczególne pasma górskie. Mam już na koncie pełna Koronę Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Karkonoszy. Powoli kończę Beskid Mały, Masyw Śnieżnika... Read More →
Sunday September 8, 2024 10:00 - 11:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

11:15 CEST

#50 lat PZA Wspinaczka lodowa, czyli zimowa wspinaczka sportowa. Jak rodzi się nowy sport w Polsce
Sunday September 8, 2024 11:15 - 12:15 CEST
Jeszcze 5 lat temu w Polsce nie było kadry, trenera, zaplecza...
Tylko trzech zawodników, trenowanie w Polsce właściwie niemożliwe, poza bulderownią...
Za to już w 2024 roku podczas Pucharu Europy nasz kraj we wspinaczce lodowej reprezentowało 12 osób.
W Warszawie powstała ścianka, na której można ćwiczyć, były już lokalne zawody na panelu.
Kadra się rozrasta - zawodnicy, routsetterzy, trenerzy...

W tym roku w Polskim Związku Alpinizmu powstała Komisja Wspinaczki Lodowej.

Jak mówi Olga Kosek, nasza ubiegłoroczna i tegoroczna Gościni, wielokrotna mistrzyni w tym sporcie - to podążanie za zapotrzebowaniem:
- Chcemy popularyzować wiedzę o wspinaczce zimowej, lodowej i tworzyć warunki do rozwoju dyscypliny. Trwają dyskusje z Komitetem Olimpijskim o włączeniu tego sportu do programu igrzysk zimowych.

W Polsce po raz pierwszy odbędą się kwalifikacje do Pucharu Świata, a w styczniu tytuł wicemistrza świata juniorów zdobył Daniel Kokoszka.
Najbardziej utytułowana w tym sporcie w Polsce jest Olga Kosek - jedna z najlepszych na świecie kobiet uprawiających wspinaczkę lodową, która o swojej drodze opowiedziała nam podczas ubiegłorocznego festiwalu w rozmowie ze swoim mężem i trenerem Alkiem Huszczo oraz Piotrem Drożdżem.



Goście
avatar for Olga Kosek

Olga Kosek

Olga Kosek urodziła się 21 marca 1991 roku. Zamiłowanie do wspinaczki zaszczepili w niej rodzice. Wszechstronna wspinaczka, taterniczka, alpinistka. Członkini Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska).Olga Kosek należy do światowej czołówki wspinaczy... Read More →
Sunday September 8, 2024 11:15 - 12:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

12:30 CEST

Przez góry Austrii z dziećmi
Sunday September 8, 2024 12:30 - 13:30 CEST
Goście
avatar for Agnieszka Jagoda

Agnieszka Jagoda

Wykładowczyni akademicka, trenerka, coach grupowy. Od 2002 zawodowo związana z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, gdzie od 2023 roku pełni funkcję Dyrektora Centrum Edukacji Outdoorowej. Z górami związana od kołyski. Wędrówki, wspinanie, bieganie, narty, skituring... Read More →
avatar for Rajmund Kondratowicz

Rajmund Kondratowicz

Rajmund Kondratowicz - członek Speleoklubu Bobry z Żagania od 1983 roku, instruktor taternictwa jaskiniowego PZA, uczestnik i kierownik kilkudziesięciu zagranicznych wypraw jaskiniowych i wysokogórskich na pięciu kontynentach, zawodowy ratownik GOPR i instruktor ratownictwa górskiego... Read More →
Sponsorzy
avatar for Narodowe Biuro Promocji Austrii

Narodowe Biuro Promocji Austrii

Aktywność kluczem do szczęściaJak można osiągnąć szczęście? Jednym ze sposobów jest aktywny wypoczynek, który znacząco wpływa na samopoczucie. Nieważne czy nad wodą czy w górach: zawsze jest właściwa pora, aby przeżyć przygodę! Austriacka przyroda oferuje mnóstwo... Read More →
Sunday September 8, 2024 12:30 - 13:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

13:45 CEST

DZIKIE BIESZCZADY – czy takie jeszcze istnieją?
Sunday September 8, 2024 13:45 - 14:45 CEST
DZIKIE BIESZCZADY – czy takie jeszcze istnieją?

W cieniu majestatycznych połonin, nad brzegami górskich potoków i w zieleni buczyny karpackiej natura skrywa miejsca, do których nie prowadzą wydeptane ścieżki. U stóp obleganej Tarnicy każdego roku nikną pod łanami polnych chabrów lub zielonego barwinka ślady po cerkwiach i drewnianych chyżach. Dzikość Bieszczadów narodziła się z ich nieodległej historii i jest z nią nierozłącznie związana. Opowieść o górach snują dziś niepozorne zdziczałe jabłonie, stare bojkowskie piwnice i inne ślady nieistniejących wiosek. W położonych na uboczu uroczyskach łatwiej znaleźć trop niedźwiedzia niż odcisk buta człowieka. Góry te są domem dla unikatowej w skali Europy fauny i flory, którym wciąż jeszcze można przyjrzeć się z bliska. Posłuchaj o świecie bieszczadzkiej przyrody, śladach dawnych mieszkańców gór, a także niezwykłych bieszczadzkich zakątkach.



Goście
avatar for Martin Martinger

Martin Martinger

Martin Martinger  - przewodnik beskidzki z Krosna od lat mieszkający w Krakowie. Miłośnik mało znanych miejsc na mapie Bieszczadów i Beskidu Niskiego, które poznaje od najmłodszych lat. Najbliższe są mu zagadnienia związane ze śladami dawnych mieszkańców wspomnianych... Read More →
Sunday September 8, 2024 13:45 - 14:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

15:00 CEST

PREMIERA KSIĄŻKI! I opowieść "Pod niebem obcych bogów - przejście Gór Skandynawskich"
Sunday September 8, 2024 15:00 - 16:00 CEST
"Pod niebem obcych bogów - przejście Gór Skandynawskich" Ewy Chwałko - zapraszamy na premierę książki i prelekcję pod tym samym tytułem!


Przejście Gór Skandynawskich - drugiego po Uralu najdłuższego łańcucha Europy. 
Rozpoczęłam je 2 czerwca na Nordkappie, czyli Przylądku Północnym i dotarłam 17 września, czyli po 105 dniach, aż do najdalej na południe wysuniętego skrawka Półwyspu, czyli do Lindesnes.
 Opowieść o tym przejściu będzie opowieścią o Laponii, Saamach, wypasach reniferów, białych nocach, bagnach, Norwegach, hyttach, ogromnych górskich pustkowiach. Tym razem nie byłam pierwszą Polką, która to zrobiła, tylko drugą, ale też jedną z zaledwie pięciuset kilkunastu osób z całego świata, które się odważyły na takie przejście. Było to 105 dni życia w tajdze, tundrze, bagnistych terenach lub mimo lata pokrytych śniegiem lub wieczną zmarzliną.








Goście
avatar for Ewa Chwałko

Ewa Chwałko

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - filologii polskiej i historii.Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Mieszka w Gminie Czernica. Mama dwóch nastoletnich córek.Chodzenie po górach jest... Read More →

Sunday September 8, 2024 15:00 - 16:00 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 


Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by Date -