Loading…
Attending this event?
Sunday September 8, 2024 13:00 - 14:00 CEST
Niemal nie ma miesiąca, żeby media nie przekazywały informacji o kolejnym wypadku w górach. Dziś tak naprawdę sezon trwa cały rok i turyści przemierzają góry. Nie ma obecnie martwego sezonu i są szlaki, które z różnym natężeniem są odwiedzane.

Szczególne natężenie ruchu turystycznego jest oczywiście w miesiącach letnich oraz podczas długiej, górskiej zimy. Ta zwiększona frekwencja ma wpływ na statystyki wypadków, których jest zdecydowanie więcej niż przed laty. 
Jednak na wzrost wypadków ma wpływ nie tylko większa liczba turystów na szlakach. Niestety, w dużej mierze trafiają w góry nieprzygotowani, źle wyposażeni, bez świadomości zagrożeń, a często też orientacji, gdzie w ogóle się znajdują. 
Szerokim echem odbiła się akcja ratunkowa po turystów zmierzających z Zakopanego do Morskiego Oka, którzy kierowali się google maps. Latem nie zważając na prognozy i to, co dzieje się na niebie, prą w stronę szczytu. Tragiczna historia z Giewontu ma olbrzymią szansę powtórzyć się w każdym letnim sezonie. Zimą turyści zdobywają trudne szczyty wyposażeni w raczki, a czasem bez podstawowego sprzętu zimowego. Wypadku w Piekiełku pod Przełęczą Kondracką mogłoby nie być, gdyby grupa, która spadła z lawiną posłuchała ostrzeżenia ratownika TOPR-u.
Dlaczego tak się dzieje, że pomimo powtarzających się w ogólnopolskich mediach informacji o złych, albo bardzo złych warunkach panujących w górach, pomimo ostrzeżeń przekazywanych przez ratowników, pomimo kompletnego braku umiejętności na szlaki wciąż wybiera się ogromna rzesza ludzi? 
Z czego wynika ignorowanie ostrzeżeń i trwanie w ignorancji? Jaki wpływ na tę przemożną chęć wejścia na szczyt, czy przełęcz mają media społecznościowe? 
Dlaczego kursy, szkolenia, warsztaty – również takie, jakie prowadzone są na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju, są niewystarczające? Czy problemem jest fakt, iż pokolenie tak licznie przemierzające góry nie jest przygotowane, aby zmierzyć się z bądź co bądź ekstremalnymi wyzwaniami? Czy można temu jakoś systemowo zaradzić, poprzez wprowadzenie do edukacji szkolnej podstaw z poruszania się w terenie, niekoniecznie górskim?

Na te i inne pytania spróbują znaleźć odpowiedź Piotr Pustelnik, Sławomir Parzonka i  Kajetan Domagała, z którymi rozmowę przeprowadzi Bogusław Kowalski.
Goście
avatar for Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej... Read More →
Sunday September 8, 2024 13:00 - 14:00 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

Attendees (2)


Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Share Modal

Share this link via

Or copy link