Loading…
Attending this event?
Karkonosze clear filter
Thursday, September 5
 

19:15 CEST

PIERWSZA POMOC W GÓRACH. Zanim przyleci helikopter - warsztaty ratowników TOPR i autorów podręcznika
Thursday September 5, 2024 19:15 - 20:15 CEST
To bardzo ważny temat, który poruszymy podczas festiwalu - zawodowi ratownicy TOPR: Andrzej Górka i Łukasz Migiel oraz Bezdroża zapraszają na WARSZTAT:

“Pierwsza pomoc w górach – zanim przyleci helikopter”.

Obrażenia ciała, porażenie piorunem, hipotermia, lawina – to realne zagrożenia, które mogą nas spotkać w górach. Nawet dobre przygotowanie do wyprawy może nie uchronić nas przed koniecznością udzielenia pomocy sobie lub innym. Zanim na miejsce przybędą ratownicy, będziemy zdani na własne siły i umiejętności.
Wiedza z pierwszej pomocy pozwoli nam nie tylko kalkulować ryzyko związane z zagrożeniami, ale przede wszystkim samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku.
To od Ciebie zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby w trudnych chwilach i w trudnym terenie rozpocząć łańcuch przeżycia.

Warsztaty prowadzone będą w oparciu o książkę "PIERWSZA POMOC W GÓRACH" autorstwa Andrzeja Górki, Łukasza Migiela, Macieja Minkiewicza i Przemysława Gancarczyka wydanej przez Wydawnictwo Bezdroża.

Pozycja zakwalifikowała się do konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 w kategorii “przewodniki i informatory”.

Finał konkursu, czyli Gala Literatury i Kultury Górskiej odbędzie się 6 września w Kinoteatrze.
 
Goście
avatar for Andrzej Górka

Andrzej Górka

Andrzej Górka – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, przewodnik tatrzański, anglista. 
avatar for Łukasz Migiel

Łukasz Migiel

Łukasz Migiel – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji.

Thursday September 5, 2024 19:15 - 20:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 
Friday, September 6
 

11:00 CEST

Pożegnanie z Samotnią – otwarcie wystawy fotograficznej
Friday September 6, 2024 11:00 - Sunday September 8, 2024 18:00 CEST
Wystawa „Pożegnanie z Samotnią” jest opowieścią poplenerową z dwóch wyjazdów zorganizowanych przez Radosława Czaplę dla grupy fotografów ze Śląska do Schroniska Samotnia zarządzanym przez rodzinę Siemaszków i Marka Arcimowicza. To był ostatni moment by wchłonąć ducha tego miejsca w takiej formie.

Schronisko Samotnia to wyjątkowe miejsce znajdujące się w samym sercu Karkonoszy, jest jednym z najstarszych schronisk turystycznych w Polsce, a jego historia sięga XVII wieku. Od 1966 roku przez 58 lat zarządzała nim rodzina Siemaszków. Początkowo Waldemar, znany ratownik GOPR, wraz z żoną Sylwią, a po jego śmierci w 1994 roku, córki Sylwia i Magdalena oraz Marek Arcimowicz. Jednak teraz, po blisko 60 latach prowadzenia, w wyniku nieprzedłużenia umowy dzierżawy rodzina Siemaszków opuściła schronisko. Aktualnie schroniskiem zarządza Spółka Wysoka II z Zakopanego. Przejęcie tak ważnego i kultowego miejsca jakim jest Samotnia nie obyło się bez protestów i sprzeciwu wielu ludzi, którym bliska jest turystyka jak najmniej komercyjna. Bo właśnie takiego ducha miała Samotnia, było to miejsce, w którym czuć było prawdziwą pasję. Nie wiemy jaki los czeka Samotnię, nie wiemy jakie zmiany ją czekają. Z pewnością będziemy się temu uważnie przyglądać.

Samotnia z ugruntowanym charakterem dawała bezpieczeństwo, cechowała się niezwykłym ciepłem i magiczną atmosferą, która inspirowała wiele osób, turystów, artystów, fotografów, miłośników przyrody i gór podczas ich górskich wypraw i również nas. W czasie bardzo zmiennej pogody powstały prezentowane na wystawie fotografie. Na zdjęcia ma wpływ bardzo wiele czynników... światło, przysłona czy czas otwarcia migawki, to te najbardziej prozaiczne. Jednak dużo ważniejsze są te bardziej nieuchwytne. Mamy tutaj na myśli ludzi, miejsce i szczególna atmosfera, którą bardzo wyraźnie czuliśmy w czasie wspomnianych wyjazdów. Samotnia niezależnie od pogody otaczała ludzi niezwykłą aurą, którą roztaczali przez lata osoby sprawujący opiekę nad obiektem. Prezentowane zdjęcia są naszym hołdem dla tego miejsca, które zainspirowało nas do twórczych działań. Pewnym jest, że Samotnia ulegnie przemianie i być może dla nas nie będzie już tym niezwykłym miejscem, ale miłość do gór i pamięć o chwilach, które tam przeżyliśmy w nas zostanie już na zawsze.

Z dwóch naszych Śląskich wyjazdów - jesiennego pleneru Radosława Czapli i  zimowego Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego powstały prezentowane zdjęci uczestników:

Radosław Czapla
Lilianna Ligęza-Jasik
Katarzyna Janota
Mateusz Janiszewski
Michał Otrębski
Karol Małota

Dodatkowe informacje od kuratora wystawy Radosława Czapli:
„Gdy usłyszałem o problemach z przetargiem dla Samotni poczułem silną potrzebę pojechać w to miejsce i tak oto zorganizowałem dwa wyjazdy. Jesienią zorganizowałem plener górski dla grupy zaprzyjaźnionych fotografów, a zimą namówiłem parę osób na plener zorganizowany przez Marka Arcimowicza i Jana Zawadzkiego. Karkonosze są moimi najbliższymi górami – 20 lat mieszkałem we Wrocławiu i większość ferii czy wakacji spędzałem w tych górach, dlatego chciałem podzielić się swoim zamiłowaniem do tego miejsca z moimi kolegami i koleżankami z województwa śląskiego. Niezmiernie się cieszę, że udało nam się wyjechać taką grupą fotografów i wchłonąć jeszcze ile się da tej atmosfery, bo trzeba powiedzieć, że schronisko pod skrzydłami Siemaszków były cudownym , ciepłym i wielce przyjaznym miejscem. Finalnie postanowiliśmy domknąć te wspomnienia wystawą pokazując szeroki spektrum inspiracji jaki w te pare dni potrafiło dać to magiczne miejsce.”

Data: 6 września (piątek)
Wystawa będzie dostępna przez cały Festiwal: 5-8 września
Godzina: 11:00
Miejsce: Zdrój Wojciech
Limit miejsc: brak, wydarzenie otwarte
Udział: bezpłatny
Zapisy: brak zapisów



Goście
avatar for Radosław Czapla

Radosław Czapla

Radosław Czapla – fotograf ZPAF okręg Śląski, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii, student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie.Miłośnik podróży i fotografii analogowej.Zajmuje się profesjonalnym drukiem wystaw fotograficznych i wydruków kolekcjonerskich FineArt... Read More →

Friday September 6, 2024 11:00 - Sunday September 8, 2024 18:00 CEST
Zdrój Wojciech
  wystawa
 
Saturday, September 7
 

10:30 CEST

"Czy istnieje dolnośląska tożsamość? - Sławek GORTYCH w rozmowie z Katarzyną ZYSKOWSKĄ
Saturday September 7, 2024 10:30 - 11:45 CEST
Spotkanie autorskie z Katarzyną Zyskowską, autorką nominowanej w konkursie KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 powieści "Nocami krzyczą sarny" oraz Sławkiem Gortychem, autorem również nominowanego kryminału  "Schronisko, które spowijał mrok".

Obie książki dostały się do tegorocznego finału konkursu na książkę górską roku w kategorii literatura fikcjonalna.

Podczas rozmowy pisarze opowiedzą o swojej pracy nad książkami, które bardzo mocno osadzone są w prawdziwej, skomplikowanej historii Gór Sowich i Karkonoszy. Postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje coś takiego jak dolnośląska tożsamość, na czym jest zbudowana i jaką rolę odgrywają w niej góry. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań - zachęcamy do wspólnej dyskusji :)

Goście
avatar for Sławomir Gortych

Sławomir Gortych

Sławomir Gortych - autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach, i wielki miłośnik tych gór. Od najmłodszych lat zgłębia ich sekrety, związane z nimi legendy i historie. Poza tym stomatolog z wykształcenia i pasji. W wolnych chwilach prowadzi... Read More →
avatar for Katarzyna Zyskowska

Katarzyna Zyskowska

Autorka bestsellerowych powieści, m.in. „Sprawy Hoffmanowej”,„Szklanych ptaków”, „Alchemii” oraz „Nocami krzycząsarny”. fot.: WuKa Studio
Saturday September 7, 2024 10:30 - 11:45 CEST
0. Amfiteatr Dolnośląski

13:45 CEST

Okno na Dolny Śląsk – Debata Dolnośląska
Saturday September 7, 2024 13:45 - 14:45 CEST
Rola Kolei Dolnośląskich w popularyzacji turystyki w regionie
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, które zabierze Cię w podróż przez malownicze zakątki Dolnego Śląska odkrywane w rytmie stukotu kół. Dowiedz się, jak kolej staje się motorem napędowym turystyki w tym niezwykłym regionie! Omówimy również, jak pociąg może stać się idealnym uzupełnieniem oferty turystycznej. Jeśli fascynuje Cię, jak pociągi mogą otworzyć drzwi do nieodkrytych skarbów Dolnego Śląska, to wydarzenie jest dla Ciebie obowiązkowe!
W dyskusji wezmą udział Joanna Lamparska – podróżniczka, dziennikarka i pisarka, Bartłomiej Kubicz – Dyrektor Departamentu Gospodarki i Promocji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Bartosz Jungiewicz – Dyrektor Handlowy Kolei Dolnośląskich.
Dolny Śląsk to miejsce, gdzie możesz przeżyć niezapomniane podróże kolejowe – to tutaj znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce, a także najdłuższe górskie tunele. Podróż pociągiem przez ten region nie służy jedynie dotarciu do celu, ale jest turystyką samą w sobie. Koleje Dolnośląskie, nawiązując do idei pociągów panoramicznych, w ubiegłym roku rozpoczęły wyjątkowe przejazdy z Joanną Lamparską. Zaczęliśmy od trasy uważanej przez wielu za najpiękniejszą w Polsce – z Wałbrzycha do Kłodzka. W tym roku kontynuujemy tę tradycję, odkrywając kolejne niezwykłe miejsca.
Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o innowacyjnym cyklu przejazdów turystycznych organizowanych przez Joannę Lamparską i Koleje Dolnośląskie – „Te wspaniałe Dolnoślązaczki”. W trakcie tych wyjątkowych podróży pasażerowie mają okazję wsłuchać się w fascynujące opowieści o kobietach, które na zawsze zapisały się w historii regionu. 
Nie przegap tej okazji, by poznać Dolny Śląsk z zupełnie nowej perspektywy!
Goście
avatar for Joanna Lamparska

Joanna Lamparska

Joanna Lamparska – pisarka, dziennikarka, specjalistka od tajemnic, poszukiwaczka skarbówwszelakich, autorka książek i programów o sekretach historii. Z wykształcenia filologklasyczny i archeolog sądowy, swoimi odkryciami dzieli się na łamach magazynów Traveler iNational... Read More →
Expo
avatar for Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Na Festiwalu Górskim nie może zabraknąć strefy Dolnego Śląska, gdzie otrzymacie w pigułce całąwiedzę na temat naszego regionu. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz zpartnerami udowodni, że województwo dolnośląskie swoją różnorodnością przyciąga... Read More →

Saturday September 7, 2024 13:45 - 14:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.