Loading…
Attending this event?
taternicctwo clear filter
Saturday, September 7
 

18:15 CEST

Damian Granowski podpisuje swój nowy przewodnik "50 tatrzańskich klasyków. Przewodnik wspinaczkowy dla początkujących taterników i zaawansowanych turystów"
Saturday September 7, 2024 18:15 - 18:45 CEST
Zamysłem autora było, aby 50 TATRZAŃSKICH KLASYKÓW stało się nowoczesnym przewodnikiem wspinaczkowym, z którego skorzystają początkujący i zaawansowani taternicy oraz ambitni turyści wysokogórscy. Niniejsza publikacja jest owocem pięcioletniej pracy, w której Czytelnik znajdzie:     32 opisy klasycznych dróg wejściowych/zejściowych na wybrane tatrzańskie szczyty,    50 opisów wybranych dróg wspinaczkowych w przedziale trudności II-VII-,    44 fototopo ścian i grani z wyrysowanymi łącznie 663 drogami wspinaczkowymi,    szczegółowy opis i schemat do każdej drogi,    mapki poglądowe oraz współrzędne i tracki podejść/zejść GPS,    krótką historię wspinaczkowej eksploracji Tatr,    notki biograficzne i listy dróg ciekawych postaci taternictwa sprzed II wojny światowej.
Ten przewodnik został przygotowany z myślą o początkujących tatrzańskich wspinaczach oraz ambitnych turystach wysokogórskich, dla których opracowano 50 taternickich dróg. W książce znajdziemy opisy klasycznych dróg wejściowych, nierzadko wyprowadzających na piękne szczyty, oraz zejściowych, gdyż – jak to w górach bywa – po zdobyciu wierzchołka należy z niego wrócić.

Goście
avatar for Damian Granowski

Damian Granowski

Rocznik 1985, z urodzenia nowotarżanin, z wyboru - krakus. Entuzjasta skały w każdej postaci – wspina się od 21 czerwca 2006 roku. W skałkach przeszedł kilka tysięcy dróg (w tym swojego autorstwa). Nie gardzi tradem, drytoolingiem czy lodospadami.Wspinał się w Alpach... Read More →

Saturday September 7, 2024 18:15 - 18:45 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

18:45 CEST

#50latPZA - Od Stanisława Motyki do szkoleń PZA i "Betlejemki"
Saturday September 7, 2024 18:45 - 19:45 CEST
Osoba, która chce rozpocząć przygodę ze wspinaniem ma obecnie wiele możliwości.
W niemal każdym dużym mieście znajduje się ścianka wspinaczkowa, często również klub wysokogórski.
Szkolenia i kursy na ogół odbywają się co najmniej w nawiązaniu do programów stworzonych przez Komisję Szkolenia PZA. Tradycja szkoleń, które nie były oparte na koleżeńskim przekazywaniu wiedzy ma swój początek w dwudziestoleciu międzywojennym. Na pomysł Szkoły Taternictwa w 1939 roku wpadła Zofia Radwańska-Paryska i namówiła do prowadzenia kursów Stanisława Motykę. 
Niestety z powodu wybuchu drugiej wojny światowej szkoła mieszcząca się na Hali Gąsienicowej nie miała szansy rozwinąć skrzydeł.
Jednak to właśnie postać Stanisława Motyki jest symboliczna dla szkolenia taternickiego.  
Jako pierwszy nie-góral zdobył uprawnienia przewodnika tatrzańskiego II klasy. Wytyczył wiele dróg wspinaczkowych, a niektóre przeszedł w roli instruktora kilkadziesiąt razy.
Podczas prelekcji zaprezentowany zostanie opis jego największych dokonań taternickich, opowiemy też o historii szkolenia w Polskim Związku Alpinizmu oraz o Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA, o tym, gdzie, jak i z kim się szkolić.
Złożymy również oficjalny wniosek do Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu - o nadanie Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia "Betlejemka" imienia Stanisława Motyki.
Goście
avatar for Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej... Read More →
avatar for Bogumił Słama

Bogumił Słama

Moja przygoda z górami i taternictwem zaczęła się wcześnie.Będąc w Zakopanym w czasie wakacji poznałem pana Aleksandra Schiele – jednego z nestorów polskiego taternictwa, człowieka, który uczestniczył w akcji ratunkowej w Dolinie Jaworowej, kiedy to zginał Kilmek Bachleda... Read More →
Saturday September 7, 2024 18:45 - 19:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.