Loading…
Attending this event?
taternictwo clear filter
Thursday, September 5
 

19:15 CEST

PIERWSZA POMOC W GÓRACH. Zanim przyleci helikopter - warsztaty ratowników TOPR i autorów podręcznika
Thursday September 5, 2024 19:15 - 20:15 CEST
To bardzo ważny temat, który poruszymy podczas festiwalu - zawodowi ratownicy TOPR: Andrzej Górka i Łukasz Migiel oraz Bezdroża zapraszają na WARSZTAT:

“Pierwsza pomoc w górach – zanim przyleci helikopter”.

Obrażenia ciała, porażenie piorunem, hipotermia, lawina – to realne zagrożenia, które mogą nas spotkać w górach. Nawet dobre przygotowanie do wyprawy może nie uchronić nas przed koniecznością udzielenia pomocy sobie lub innym. Zanim na miejsce przybędą ratownicy, będziemy zdani na własne siły i umiejętności.
Wiedza z pierwszej pomocy pozwoli nam nie tylko kalkulować ryzyko związane z zagrożeniami, ale przede wszystkim samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku.
To od Ciebie zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby w trudnych chwilach i w trudnym terenie rozpocząć łańcuch przeżycia.

Warsztaty prowadzone będą w oparciu o książkę "PIERWSZA POMOC W GÓRACH" autorstwa Andrzeja Górki, Łukasza Migiela, Macieja Minkiewicza i Przemysława Gancarczyka wydanej przez Wydawnictwo Bezdroża.

Pozycja zakwalifikowała się do konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 w kategorii “przewodniki i informatory”.

Finał konkursu, czyli Gala Literatury i Kultury Górskiej odbędzie się 6 września w Kinoteatrze.
 
Goście
avatar for Andrzej Górka

Andrzej Górka

Andrzej Górka – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, przewodnik tatrzański, anglista. 
avatar for Łukasz Migiel

Łukasz Migiel

Łukasz Migiel – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji.

Thursday September 5, 2024 19:15 - 20:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 
Friday, September 6
 

13:15 CEST

Żelazne percie Tatr - Andrzej Marcisz. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt
Friday September 6, 2024 13:15 - 14:15 CEST
Najsłynniejszym szlakiem uzbrojonym w żelazne zabezpieczenia jest Orla Perć. To jedyny znakowany szlak w Tatrach ściśle wytyczony granią na długości wielu kilometrów, wymagający doskonałego przygotowania kondycyjnego. Aby umożliwić wszystkim podziwianie tej trasy ― „najpiękniejszej wśród pięknych” ― autor podzielił ją na kilka odcinków. W rejon Orlej Perci prowadzi kilka ubezpieczonych szlaków, także opisanych w tym przewodniku. Podobnie, czyli z podziałem na odcinki, zaprezentowana jest w nim Grań Rohaczy, zwana często Orlą Percią Tatr Zachodnich.

Przewodnik zawiera opisy 32 szlaków w Tatrach Zachodnich i Wysokich, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia w postaci stalowych klamer, drabin i łańcuchów. Rysy, Świnica, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Czerwona Ławka czy Jagnięcy Szczyt to tylko wybrane nazwy, które powodują szybsze bicie serca u każdego pasjonata tatrzańskich wędrówek.

Andrzej Marcisz opisuje szlaki na podstawie własnych doświadczeń ― przeszedł każdą z opisanych tras. Niewątpliwą zaletą przewodnika są udostępnione przez autora zdjęcia praktycznie ze wszystkich zakątków Tatr, przez co szlaki i doliny można oglądać z perspektywy niedostępnej dla turysty. Mapy, oparte na najnowszej technologii Lidar, udostępnił zawodowy kartograf i tatrzański hobbysta Rafał Jońca.

Na spotkanie zapraszamy razem z Wydawnictwem BEZDROŻA.

Spotkanie prowadzi DANIEL GRUPA.
Goście
avatar for Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz ― instruktor wspinaczki sportowej, krakowski taternik i alpinista. Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych, jak i na trudność. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym: IFSC ― brązowy... Read More →
Sponsorzy
Friday September 6, 2024 13:15 - 14:15 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria

14:30 CEST

Andrzej Marcisz podpisuje swoje książki "Żelazne percie Tatr. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt' i "Wielka Korona Tatr"
Friday September 6, 2024 14:30 - 15:00 CEST
"Żelazne percie Tatr. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt', Andrzej Marcisz, Wydawnictwo Bezdroża.

Najsłynniejszym szlakiem uzbrojonym w żelazne zabezpieczenia jest Orla Perć. 
To jedyny znakowany szlak w Tatrach ściśle wytyczony granią na długości wielu kilometrów, wymagający doskonałego przygotowania kondycyjnego. Aby umożliwić wszystkim podziwianie tej trasy ... „najpiękniejszej wśród pięknych” ... autor podzielił ją na kilka odcinków. W rejon Orlej Perci prowadzi kilka ubezpieczonych szlaków, także opisanych w tym przewodniku. Podobnie, czyli z podziałem na odcinki, zaprezentowana jest w nim Grań Rohaczy, zwana często Orlą Percią Tatr Zachodnich.
Przewodnik zawiera opisy 32 szlaków w Tatrach Zachodnich i Wysokich, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia w postaci stalowych klamer, drabin i łańcuchów. Rysy, Świnica, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Czerwona Ławka czy Jagnięcy Szczyt to tylko wybrane nazwy, które powodują szybsze bicie serca u każdego pasjonata tatrzańskich wędrówek.
Andrzej Marcisz opisuje szlaki na podstawie własnych doświadczeń ... przeszedł każdą z opisanych tras. Niewątpliwą zaletą przewodnika są udostępnione przez autora zdjęcia praktycznie ze wszystkich zakątków Tatr, przez co szlaki i doliny można oglądać z perspektywy niedostępnej dla turysty. Mapy, oparte na najnowszej technologii Lidar, udostępnił zawodowy kartograf i tatrzański hobbysta Rafał Jońca.


Goście
avatar for Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz ― instruktor wspinaczki sportowej, krakowski taternik i alpinista. Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych, jak i na trudność. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym: IFSC ― brązowy... Read More →

Friday September 6, 2024 14:30 - 15:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

15:45 CEST

TOP 100. Najlepsze zimowe drogi w Tatrach Słowackich - nowy przewodnik wspinaczkowy
Friday September 6, 2024 15:45 - 16:45 CEST
Goście
avatar for Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński - młody alpinista, kierownik programu Polski Himalaizm Sportowy. Pomimo wielu wypraw w odległe i ciekawe góry świata umiłował sobie Tatry, u podnóża których mieszka już prawie czwarty rok. 10 rzeczy na raz to dla niego za mało. Oprócz wszelakich form... Read More →
avatar for Kuba Radziejowski

Kuba Radziejowski

JAKUB RADZIEJOWSKI:Rocznik 1976. Z wykształcenia socjolog. Autor pierwszego, monograficznego przewodnika wspinaczkowego po drogach zimowo klasycznych w Tatrach Polskich (2021).Wspina się od lat '90. Przez trzydzieści lat wspinania w górach przeszedł blisko tysiąc dróg wspinaczkowych. Poza Tatrami zimą, wspinał się między innymi w Patagonii – zdobył Cerro Torre i Fitz Roy, w Karakorum, gdzie zdobył dziewiczą turnię, na Alasce, w Dolomitach... Read More →
Friday September 6, 2024 15:45 - 16:45 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 
Saturday, September 7
 

14:00 CEST

#50latPZA - 50 lat na jednej linie - Jubileusz Polskiego Związku Alpinizmu i wręczenie nagród "Taternika"
Saturday September 7, 2024 14:00 - 15:30 CEST
Miło nam poinformować, że główna gala z okazji jubileuszu Polskiego Związku Alpinizmu odbędzie się właśnie u nas, na festiwalu.
Osobiście nad programem czuwa były prezes, a dziś wiceprezes PZA - Piotr Pustelnik, a reżyseruje Jerzy Połoński.
Gala PZA będzie połączona również z wręczeniem corocznych nagród "Taternika".

Nagroda „Taternika" im. Jerzego Kukuczki przyznawana jest od 2018 r.
· To nie tylko nagroda za sportowy wynik – za wysokość, głębokość, za cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem – za ducha gór.
· Chcemy dostrzegać najważniejsze wartości kształtujące etos środowiska: poświęcenie i oddanie innym. One narodziły się i kształtowały w Tatrach. Dlatego nagroda ma kształt symboliczny – jest wierną kopią czekana Mariusza Zaruskiego.
· Dlaczego Nagroda im. Jerzego Kukuczki? Bo Kukuczka jest symbolem i najwybitniejszym przedstawicielem środowiska największych wyzwań w górach.
· Dlaczego Mariusz Zaruski? Bo Zaruski, twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zdobywca wielu tatrzańskich szczytów, społecznik z duszy, łączył w sobie szlachetność wobec ludzi, pasję zdobywania gór, wiedzę o nich i przekonanie, że góry uszlachetniają.
· Dlaczego czekan Mariusza Zaruskiego? Bo to prawdziwy artefakt. Towarzyszył twórcy TOPR podczas najważniejszych wypraw. Znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Jego wierne kopie wykonał Stanisław Byrcyn, którego dziad zjeżdżał z Zaruskim z Kościelca na nartach. Dziękujemy Muzeum Tatrzańskiemu za wykorzystanie eksponatu i wsparcie.
· Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Alpinizmu, a patronem Fundacja Wielki Człowiek.

Nagrody i wyróżnienia przyznawane są za:
· Najlepsze przejścia górskie i wielkościanowe.
· Wspinaczkę sportową.
· Spektakularne osiągnięcia w kategoriach: alpinizm jaskiniowy, narciarstwo wysokogórskie, kanioning i w innych aktywnościach PZA.
· Dokonania sprzed 25 lat.
· Górskie dzieło życia.

Laureatami nagród byli najwybitniejsi wspinacze i narciarze wysokogórscy wszystkich pokoleń, a nagrodę za Górskie dzieło życia otrzymali m.in. Józef Nyka, Marian Bała, Jerzy Wala, Stanisław Biel, Adam Zyzak.


Goście
avatar for Iwona Baturo

Iwona Baturo

Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Z wykształcenia biolog, z zawodu redaktorka i graficzka komputerowa, z zamiłowania autorka przewodników. Za Euroregion Beskidy otrzymała główną Nagrodę Magellana w kategorii przewodnik kieszonkowy. Kilka lat temu zrezygnowała z dobrej pracy w Warszawie i przeniosła si... Read More →
avatar for Grzegorz Bielejec

Grzegorz Bielejec

Taternik, alpinista, himalaista – wspina się od ponad 40 lat – otrzymał dyplom Fair Play 2014 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w kategorii "Czyn czystej gry" za nocną akcję ratunkową tajwańskiego himalaisty w obozie IV na wysokości 7.400 metrów na Broad Peak (8051 m... Read More →
avatar for Iwona Bocian

Iwona Bocian

Wspina się od 2001 roku. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.Od wielu lat w składach kolejnych Zarządów PZA.Człowiek od spraw różnych.Opiekun Funduszu im. Krzysztofa Berbeki. Fundusz wspiera rodziny i członków klubów zrzeszonych w PZA, którzy zostali poszkodowani... Read More →
avatar for Leszek Cichy

Leszek Cichy

Urodzony w 1951 r. Wspina się od grudnia 1969 r. taternik, alpinista i himalaista. Trudne zimowe drogi w Tatrach. Potem Alpy. Najważniejsze przejścia alpejskie to: Lewy Filar Freney na Mont Blanc, jednodniowe przejścia wsch. ściany Grand Capucyn oraz północnej ściany Matterhornu.Od... Read More →
avatar for Ewa Grzęda

Ewa Grzęda

Przewodnicząca Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Autorka ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii poświęconych literaturze i kulturze. Redaguje... Read More →
avatar for Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński

Wadim Jabłoński - młody alpinista, kierownik programu Polski Himalaizm Sportowy. Pomimo wielu wypraw w odległe i ciekawe góry świata umiłował sobie Tatry, u podnóża których mieszka już prawie czwarty rok. 10 rzeczy na raz to dla niego za mało. Oprócz wszelakich form... Read More →
avatar for Iwona Januszyk

Iwona Januszyk

skialpinistka, biegaczka górska, członkini Kadry Olimpijskiej PZA, wielokrotna Mistrzyni Polski, podopieczna trenera Tomasza Klisza, jedyna Polka regularnie osiągająca sukcesy w Pucharze Świata, latem regularnie zdobywa medale w biegach górskichZawodowo Instruktorka Szkolenia... Read More →
avatar for Ditta Kicińska

Ditta Kicińska

Ditta Kicińska - geolożka, speleolożka, pracuje w Instytucie Geologii UAM.Jest członkinią Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.Jej zainteresowania naukowe obejmują genezę i ewolucję systemów jaskiniowych oraz geologię regionalną. Badania prowadzi w jaskiniach... Read More →
avatar for Maciej Kimel

Maciej Kimel

Maciej Kimel - rocznik 1998. Wspinacz młodego pokolenia, na stale związany z krakowskim klubem wysokogórskim Sakwa. Członek grupy młodzieżowej w latach 2019-2021. Obecnie członek programu Polski Himalaizm Sportowego. Na swoim koncie ma na kilka nowych dróg, pierwszych powtórze... Read More →
avatar for Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk – taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, afrykanista – jednym słowem Człowiek Przygody. Michał Kochańczyk, urodzony w 1950 roku w Gdańsku,  z wykształcenia ekonomista i afrykanista,  jest  alpinistą,  polarnikiem, żeglarzem,  wspinał się  w... Read More →
avatar for Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspina się od 1992, a od 1997 nieprzerwanie uczy wspinaczki.Wspinał się między innymi w Tatrach, Dolomitach, Alpach, w górach Szkocji, w Andach, Patagonii i w Himalajach. Współautor nowych dróg w wielkich ścianach gór Ameryki Południowej, między innymi na dziewiczej, tysiącmetrowej... Read More →
avatar for Maciej Kwaśniewski

Maciej Kwaśniewski

Redaktor naczelny „Taternika”Dziennikarz i wydawca nie dający się przekonać do intelektualnej pauperyzacji mediów. Prywatniewciąż wierzy, że Tatry należą do duchowego krajobrazy każdego Polaka, a taternicy to niemalbogowie. Co więcej uważa, że na spotkanie z górami... Read More →
avatar for Marek Maluda

Marek Maluda

Jury Konkursu "KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024"
Antykwariusz górski, bibliofil, znawca historii literatury górskiej, nasz juror w Konkursie na Książkę Górską Roku od 2018 r. Kolekcjonuje od ponad 40 lat literaturę górską (Tatry, historia alpinizmu, przewodniki górskie), turysta górski, z pasją wędruje po górach wszystkich... Read More →
avatar for Anna Okopińska

Anna Okopińska

Tak, to Ona dokonała 1. kobiecego przejścia grani Tatr Wysokich! I ustanowiła kobiecy rekord na ośmiotysięczniku! ANNA OKOPIŃSKA! Himalaistka. Taterniczka. Alpinistka. Fizyczka. Profesorka nauk fizycznych. Jej wspinaczkowe początki to 1966 rok. W 1970 r. z Danut... Read More →
avatar for Janusz Onyszkiewicz

Janusz Onyszkiewicz

About meJego biografią można wypełnić kilka życiorysów. Matematyk - wykładowca na wielu europejskich uniwersytetach, doktor Honoris Causa University of Leeds, grotołaz - uczestnik wielu wypraw do najtrudniejszych jaskiń, pierwszy osiągnął dno jaskini Śnieżnej w Tatrach... Read More →
avatar for Zuzanna Palińska

Zuzanna Palińska

Zuzanna Palińska – taterniczka jaskiniowa, członkini Komisji Taternictwa Jaskiniowego oraz Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Prowadzi badania na temat zmian klimatycznych w jaskiniach lodowych. Pomimo, że uwielbia jeździć po świecie i była na nie jednej wyprawie... Read More →
avatar for Oswald Rodrigo Pereira

Oswald Rodrigo Pereira

Filmowiec, reporter i himalaista, zimą 2018 roku pojechał na narodową zimową wyprawę na K2 jako reporter. Od tego czasu uczestnik dziewięciu wypraw w Himalaje i Karakorum, autor filmów dokumentalnych i reportaży. Wszedł na pięć ośmiotysięczników bez wspomagania si... Read More →
avatar for Maja Pietraszewska-Koper

Maja Pietraszewska-Koper

Producentka oraz autorka scenariusza i muzyki do filmu “Życie w biegu. Piotr Hercog”, który ma na festiwalu światową premierę.Prezeska Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady promującej kulturę górską oraz wszystkie inicjatywy związane z górami. Studiowała... Read More →
avatar for Zbigniew Piotrowicz

Zbigniew Piotrowicz

Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu.Pomysłodawca i pierwszy Dyrektor naszej imprezy (w latach 1995 – 2005).Emigrant wewnętrzny – Zauroczony ideą hippisów i zniechęcony brakiem perspektyw na normalne życie w socjalistycznej ojczyźnie – na wie... Read More →
avatar for Joanna Piotrowicz

Joanna Piotrowicz

Na pytanie, od kiedy się wspina, odpowiada: „Od czasów, kiedy korkery i wiązanie się pod pachami były normą”. Instruktorka taternictwa, instruktorka w Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA Betlejemka na Hali Gąsienicowej, prowadzi też jedną z pierwszych w Polsce prywatnych... Read More →
avatar for Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.Jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Koronę zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m n.p.m.) w dniu 27 kwietnia 2010 r. o 13:45 czasu lokalnego.Dokonał tego jako trzeci Polak w historii po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie... Read More →
avatar for Łukasz Sroka

Łukasz Sroka

Łukasz Sroka to człowiek wielu pasji, którego życie kręci się wokół gór i sportu. Jako Instruktor wspinania sportowego Polskiego Związku Alpinizmu, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc kursy i sekcje wspinaczkowe dla dorosłych i młodzieży.Tatry to... Read More →
avatar for Monika Strojny

Monika Strojny

Zarzad PZA
Monika Strojny przewodniczka tatrzańska III klasy, sędzia międzynarodowy ISMF, członek Zarządu PZA i ISMF, prowadzi stronę "skialpinizm", na co dzień pracuje w 5+Szkole Górskiej - https://szkola-gorska.pl/... Read More →
avatar for Agnieszka Szrek-Burczyk

Agnieszka Szrek-Burczyk

Od ponad 20 lat związana ze Speleoklubem Świętokrzyskim w Kielcach, Instruktor Taternictwa Jaskiniowego, członkini Zarządu PZA i obecna przewodnicząca Komisji Taternictwa Jaskiniowego.Współorganizatorka wielu eventów jaskiniowych takich jak Forum Speleo czy Speleomistrzostwa.Uczestniczka... Read More →
avatar for Bogumił Słama

Bogumił Słama

Moja przygoda z górami i taternictwem zaczęła się wcześnie.Będąc w Zakopanym w czasie wakacji poznałem pana Aleksandra Schiele – jednego z nestorów polskiego taternictwa, człowieka, który uczestniczył w akcji ratunkowej w Dolinie Jaworowej, kiedy to zginał Kilmek Bachleda... Read More →
avatar for Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.Krzysztof zaczął się wspinać w wieku 20 lat. Podobnie... Read More →
avatar for Marek Wierzbowski

Marek Wierzbowski

Uprawiał i uprawia skialpinizm, wspinaczkę, narciarstwo wysokogórskie oraz taternictwo jaskiniowe. Na swoim koncie ma przejścia wielu dróg wspinaczkowych w różnych górach i skałach świata, oraz wiele trudnych zjazdów narciarskich. Instruktor Wspinaczki Sportowej, AWF Katowice... Read More →
avatar for Piotr Xięski

Piotr Xięski

Zarzad PZA
Wspina się od 1986 r. Instruktor Taternictwa PZA, prezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Od 2002 r. w składach kolejnych Zarządów PZA, Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA, Komisji Tatrzańskiej PZA, Rady IŚW Nasze Skały. Współautor I klasycznego przejścia drogi Metanoia... Read More →
avatar for Paweł Zieliński

Paweł Zieliński

TRICAMP, Zalozyciel
Instruktor wspinaczki skalnej PZA. Członek Kadry Narodowej Alpinizmu PZA. Absolwent AWF Kraków. Paweł ze wspinaniem łączy całe życie. Pomysłodawca i założyciel organizacji Integrowanie Przez Wspinanie. Od 2017 roku jest instruktorem wspinaczki. Pasjonat wspinaczki górskiej... Read More →
avatar for Bartek Ziemski

Bartek Ziemski

Wspinacz i narciarz, członek Klubu Wysokogórskiego Sakwa, wszedł bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli na sześć ośmiotysięczników i zjechał z nich na nartach.W przypadku Kanczendzongi i Dhaulagiri były to pierwsze zjazdy narciarskie w historii. Bartek jest jednocześnie... Read More →
Saturday September 7, 2024 14:00 - 15:30 CEST
02. Kinoteatr 4challenge

17:15 CEST

#50latPZA - Zostań grotołazem, czyli jak zaczynali Kukuczka, Pawłowski, Onyszkiewicz...
Saturday September 7, 2024 17:15 - 18:30 CEST

Czy wiecie, że na świecie są cały czas miejsca, o których istnieniu nie mamy pojęcia, miejsca, w których jeszcze nigdy nie było człowieka?
Każdy z nas dobrze wie, jaki jest najwyższy szczyt na świecie, za to najgłębsza jaskinia, wciąż czeka na odkrycie. Podczas prelekcji chcemy przybliżyć Wam:
- na czym polega taternictwo jaskiniowe,
- ile dyscyplin górskich łączy,
Opowiemy Wam o niepowtarzalnych emocjach, które towarzyszą podziemnej eksploracji i zagłębianiu się w niezbadane ciemne otchłanie świata. O wspaniałych ludziach i przyjaźniach często na całe życie.

Prelekcja odbędzie się w ramach jubileuszu Polskiego Związku Alpinizmu.






Goście
avatar for Zuzanna Palińska

Zuzanna Palińska

Zuzanna Palińska – taterniczka jaskiniowa, członkini Komisji Taternictwa Jaskiniowego oraz Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Prowadzi badania na temat zmian klimatycznych w jaskiniach lodowych. Pomimo, że uwielbia jeździć po świecie i była na nie jednej wyprawie... Read More →
avatar for Agnieszka Szrek-Burczyk

Agnieszka Szrek-Burczyk

Od ponad 20 lat związana ze Speleoklubem Świętokrzyskim w Kielcach, Instruktor Taternictwa Jaskiniowego, członkini Zarządu PZA i obecna przewodnicząca Komisji Taternictwa Jaskiniowego.Współorganizatorka wielu eventów jaskiniowych takich jak Forum Speleo czy Speleomistrzostwa.Uczestniczka... Read More →

Saturday September 7, 2024 17:15 - 18:30 CEST
04. Scena Basecamp #feelaustria
 
Sunday, September 8
 

11:30 CEST

Janusz Majer podpisuje "JANUSZ MAJER. Góry w cieniu życia"
Sunday September 8, 2024 11:30 - 12:00 CEST
To nie jest biografia, jakich mnóstwo w księgarniach. To opowieść o miłości do gór, o pasji, o przyjaźniach, nie tylko górskich, i o doskonaleniu ciekawości świata. Dla Janusza Majera w górach zawsze najważniejszy był człowiek. Wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan. Był kierownikiem wielu wypraw w czasach złotej ery polskiego himalaizmu, świadkiem triumfów i porażek, wydarzeń zabawnych i tragicznych. Legenga polskiego himalaizmu opowie Wam o swoim górskim żywocie i o tym, jak odnaleźć w sobie dystans i pokorę wobec potęgi natury tam, gdzie o życiu i śmierci decydują niuanse. O tym, co dzieje się w człowieku, gdy na odludziu, wśród śniegu i lodu odchodzą przyjaciele, a Wy nie wiecie, co ze sobą począć. Pokaże, jak on i jemu podobni radzili sobie w chwilach, gdy gasła wszelka nadzieja. Zaprosi Was też do swojego domu, gdzie otoczony książkami, przy lampce dobrego wina, gości przyjaciół, snuje opowieści i plany kolejnych podróży.  

Goście

Sunday September 8, 2024 11:30 - 12:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa
 


Share Modal

Share this link via

Or copy link

Filter sessions
Apply filters to sessions.