Loading…
Attending this event?
spotkanie autorskie clear filter
Thursday, September 5
 

15:30 CEST

Ola i Daniel Sienkiewiczowie podpisują książkę "Szlaki rowerowe Polski. 70 najpiękniejszych tras na jeden i kilka dni"
Thursday September 5, 2024 15:30 - 16:00 CEST
Szlaki rowerowe Polski. 70 najpiękniejszych tras na jeden i na kilka dni
Turystyczna infrastruktura rowerowa w Polsce cały czas się rozwija, ale już teraz nie mamy się czego wstydzić. Szlaki rowerowe pozwolą przeżyć niezapomnianą przygodę, inne będą dobrym materiałem na trening, a jeszcze inne okażą się idealnym pomysłem na spędzenie rodzinnego weekendu.
Jesteśmy przekonani, że niezależnie od Twojego rowerowego doświadczenia, znajdziesz tu swó,j ulubiony szlak, do któ,rego będziesz wracać z uśmiechem.  ,A jest z czego wybierać! Przygotowaliśmy 70 propozycji długodystansowych i kró,tkich tras oraz wycieczek rowerowych. Każda z nich posiada techniczne wskazó,wki, kod QR do mapy i śladu GPS, zdjęcia i całą paletę inspiracji oraz ciekawych miejsc.
Do zobaczenia na polskich szlakach rowerowych!
Goście
avatar for Ola i Daniel Sienkiewicz

Ola i Daniel Sienkiewicz

Daniel Sienkiewicz i Aleksandra Sienkiewicz - para rowerowych podróżników, znana jako duet Loverowi. W swoich przygodach cenią sobie poczucie wolności i niezależności, a próbują to osiągnąć przemierzając Polskę i Europę na jednośladach z sakwami. Za nimi dwie duże... Read More →
Thursday September 5, 2024 15:30 - 16:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

16:45 CEST

Ewa Chwałko podpisuje książkę "Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki"
Thursday September 5, 2024 16:45 - 17:15 CEST
Ewa Chwałko jako pierwsza Polka i druga kobieta na świecie przeszła samotnie Łuk Karpat. Szlakiem przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Słowację, głównie szczytami gór, w 84 dni przemierzyła blisko 2400 km – trasą, którą sama ułożyła, nie korzystając z depozytów i suportu. Początkiem i końcem jej wędrówki były przełomy Dunaju – pierwszy przy Żelaznych Wrotach w Rumunii, zaś drugi przy Bramie Devińskiej u ujścia Morawy na Słowacji, zwanej też Bramą Hainburską.
Efektem jej podróży jest barwna opowieść o podróży pełnej przygód, czasem zabawnych, czasem niebezpiecznych. Czytelnik znajdzie tu mapy z zaznaczoną trasą przejścia, zgrabnie wplecioną dawkę wiedzy historycznej i przyrodniczej o przemierzanych regionach - autorka niczego nie pozostawia bez kontekstu. Całość okraszają znakomite zdjęcia.

Autorka została doceniona Wyróżnieniem KOLOSÓW 2021 roku w kategorii Wyczyn.

Natomiast książka zdobyła nagrody: Kolosa za najlepszy debiut podróżniczy roku 2022, wyróżnienie Magellana za najlepszą książkę podróżniczą roku 2022.
Goście
avatar for Ewa Chwałko

Ewa Chwałko

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - filologii polskiej i historii.Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Mieszka w Gminie Czernica. Mama dwóch nastoletnich córek.Chodzenie po górach jest... Read More →

Thursday September 5, 2024 16:45 - 17:15 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

18:00 CEST

Michał Kochańczyk podpisuje swoje książki "Fitz Roy" i "Jedno lato w Himalajach"
Thursday September 5, 2024 18:00 - 18:30 CEST
            Rok 1984 zespól w składzie: Piotr Lutyński (kierownik Wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco Dąsal, Michał Kochańczyk, Jacek Kozaczkiewicz wytycza nową drogę na szczyt Fitz Roya. Było to pierwsze polskie wejście na wierzchołek. Droga (znana w literaturze alpinistycznej jako "Polaca") ma 33 nowe wyciągi aż do przełęczy, na której łączy się z drogą Casarotto. Skalne zacięcia i kominy z dużą ilością wspinaczki w skale pokrytej lodem uczyniło tę drogę jedną z najbardziej ekstremalnych na Cerro Fitz Roy, która do dnia dzisiejszego nie doczekała się powtórzenia.
Cała idea wyjazdu to samodzielny pomysł Piotra Lutyńskiego, kierownika i organizatora wyprawy... Był z nami motor całej akcji w sportowym sensie, czyli "Falco", filar wyprawy, wspinacz o wielkich umiejętnościach, doświadczeniu i ambicji. Miał on w sobie coś takiego, co powodowało, że i my myśleliśmy tylko o drodze, o szczycie, ciągnął to wszystko uparcie. Był Michał Kochańczyk, globtroter, po ojcowsku troszczący się o nas w górach; był Jacek Kozaczkiewicz, spokojny, zrównoważony i bezkonfliktowy człowiek, świetnie rozwspinany oraz Piotrek Lutyński, kierownik wyprawy, który wziął na swoje barki wszelkie kwestie organizacyjne, zdobył potrzebne informacje i załatwił znakomite kontakty.
Fragment wywiadu Piotra Michalskiego z Wiesławem Burzyńskim Fitz Roy 1984 w magazynie Góry goryonline.com z dnia 2 grudnia 2008Zdobycie Cerro Fitz Roy było dla naszej piątki dokonaniem wspinaczkowym, o którym każdy z nas marzył. Wejście nową drogą na szczyt tej góry było możliwe dzięki wspanialej koleżeńskiej atmosferze, jaka nam towarzyszyła podczas tej wyprawy, zacięciu Falco, który nas mobilizował i parł do przodu oraz zdolnościom Michała, który wspierał swoich wspinaczkowych kompanów i uzupełniał nasze braki językowe. Każdy z nas dał z siebie wszystko, aby osiągnąć ten górski cel, a szczególną radością dla mnie był fakt, że wszyscy uczestnicy wyprawy stanęli na szczycie.
Po powrocie do Polski straciliśmy dwóch naszych kompanów z wyprawy na Fitz Roya. Mirosław Falco Dąsal zginął na Evereście, Jacek Kozaczkiewicz w wypadku samochodowym, ale pozostała trojka -Michał Kochańczyk, Wiesław Burzyński oraz piszący te słowa pozostają w serdecznym kontakcie i sądzę, że będą zawsze związani tą niewidoczną liną wspaniałych wspólnych wspomnień górskich.
Piotr Lutyński




Goście
avatar for Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk – taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, afrykanista – jednym słowem Człowiek Przygody. Michał Kochańczyk, urodzony w 1950 roku w Gdańsku,  z wykształcenia ekonomista i afrykanista,  jest  alpinistą,  polarnikiem, żeglarzem,  wspinał się  w... Read More →

Thursday September 5, 2024 18:00 - 18:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

18:15 CEST

Andrzej Górka i Łukasz Migiel podpisują nominowaną książkę “Pierwsza pomoc w górach”
Thursday September 5, 2024 18:15 - 18:45 CEST
“Pierwsza pomoc w górach” - autorstwa Andrzeja Górki, Łukasza Migiela, Macieja Minkiewicza, Adama Ubycha i Przemysława Gancarczyka wydana przez Wydawnictwo Bezdroża.

Obrażenia ciała, porażenie piorunem, hipotermia, lawina – to realne zagrożenia, które mogą nas spotkać w górach. Nawet dobre przygotowanie do wyprawy może nie uchronić nas przed koniecznością udzielenia pomocy sobie lub innym. Zanim na miejsce przybędą ratownicy, będziemy zdani na własne siły i umiejętności.
Wiedza z pierwszej pomocy pozwoli nam nie tylko kalkulować ryzyko związane z zagrożeniami, ale przede wszystkim samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku.
To od Ciebie zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby w trudnych chwilach i w trudnym terenie rozpocząć łańcuch przeżycia.

Pozycja zakwalifikowała się do konkursu KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 w kategorii “przewodniki i informatory”.

Finał konkursu, czyli Gala Literatury i Kultury Górskiej odbędzie się 6 września w Kinoteatrze.
Goście
avatar for Andrzej Górka

Andrzej Górka

Andrzej Górka – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, przewodnik tatrzański, anglista. 
avatar for Łukasz Migiel

Łukasz Migiel

Łukasz Migiel – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji.

Thursday September 5, 2024 18:15 - 18:45 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa
 
Friday, September 6
 

10:30 CEST

Reinhold Messner podpisuje swoje książki - limit czasowy - 1 h!
Friday September 6, 2024 10:30 - 11:30 CEST
Reinhold Messner od początku chodził dalej niż inni, ciągle łamał tabu. Najpierw opuścił wąską dolinę swojego południowotyrolskiego dzieciństwa, pierwszy wszedł bez użycia tlenu z butli na wierzchołek Mount Everestu i zdobył wszystkie (14) ośmiotysięczniki. Po wspinaczkach skalnych i alpinizmie wysokościowym przemierzył pieszo największe piaskowe i lodowe pustynie kuli ziemskiej. „Dobrowolnie idę do piekła” – pisze dzisiaj. Po zakończeniu swojej kadencji w Parlamencie Europejskim realizuej własny ambitny projekt muzeum górskiego. Co dodaje energii temu cieszącemu się licznymi sukcesami człowiekowi? Skąd czerpie siły i fantazję do odkrywania się ciągle na nowo? W rozmowie z reporterem czasopisma Der Spiegel Thomasem Hüetlinem opowiada Messner o swoim kraju ojczystym, rodzinie, przyjaźni i egoizmie, o niepowodzeniu i o instynkcie, który prawie zawsze podpowiadał mu, jak wybrać dobrą drogę

Goście
avatar for Reinhold Messner

Reinhold Messner

Reinhold Messner urodził się 17 września 1944 r. w Bressanone w Południowym Tyrolu we Włoszech. Wybitny eksplorator, podróżnik i jeden z najbardziej utytułowanych alpinistów na świecie – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Kompletowanie szczytów zakończył w 1986 r., zajęło mu to 16 lat. Na swój pierwszy trzytysięcznik... Read More →

Friday September 6, 2024 10:30 - 11:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

12:00 CEST

Marta Sokołowska podpisuje książkę "Dolomity i Jezioro Garda"
Friday September 6, 2024 12:00 - 12:30 CEST
Dolomity i jezioro Garda to jedne z najbardziej zachwycających zakątków Europy. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym wędrowcem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, znajdziesz tu atrakcje dla siebie. Wspólnie odkryjemy majestatyczne szczyty, urokliwe jeziora i malownicze doliny. Przemierzymy pasterskie hale i poczujemy dreszcz emocji na via ferratach, będziemy podziwiać znane na całym świecie scenerie, takie jak Tre Cime di Lavaredo, Lago do Braies czy Passo Giau, a po wszystkim odpoczniemy, racząc się specjałami lokalnej kuchni.

trek&,travel to przewodnik, dzięki któremu poznasz najpiękniejsze górskie trasy oraz odkryjesz najciekawsze atrakcje regionu. Mapy, profile wysokości, panoramy i szczegółowe informacje pomogą odpowiednio przygotować się do wędrówki, a bogate opisy krajoznawcze oraz propozycje miejsc wartych odwiedzenia przybliżą historię, kulturę i zabytki odwiedzanego obszaru. Niezależnie od tego, czy planujesz samotną wyprawę, czy wakacje z dziećmi, w przewodniku trek&,travel znajdziesz wszystko, co potrzeba, aby wyjazd w góry był udany i pełen atrakcji.
Goście
avatar for Marta Sokołowska

Marta Sokołowska

Wspinaczka, alpinistka, joginka, skoczek BASE i instruktorka wspinaczki. Od 2012 roku uczy jogi, którą zaczęła praktykować pięć lat wcześniej. W 2009 roku rozpoczęła przygodę, która okazała się być przygodą jej życia – wspinaczkę skalną i tatrzańską. To zaprowadziło... Read More →

Friday September 6, 2024 12:00 - 12:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

12:30 CEST

Filip Springer podpisuje swoje książki "Miedzianka", "Mein Gott, jak pięknie" i inne
Friday September 6, 2024 12:30 - 13:00 CEST
"Mein Gott, jak pięknie" to napisana z rozmachem książka Filipa Springera. Nosi ona zarówno znamiona powieści dokumentalnej, jak i fabularyzowanej opowieści. Głównym bohaterem tej historii jest pejzaż.

Statek z tajemniczym ładunkiem przybył do portu w Swinemünde w maju 1787 roku. To właśnie wtedy u szypra Winfrieda Koschke dało się zaobserwować pierwsze sygnały obłędu. Gdy Alexander von Humboldt wrócił z Ameryki Południowej, stanął na szczycie Rosengarten i zaczął zachwycać się roztaczającymi się z niego widokami. Po upływie pół roku żona naczelnika poczty w Weissenhohe, pani Gertude Teske, obserwuje znikające z jej sadu na wzgórzu jabłonie, a następnie zniknięcie samego wzgórza. Co łączy wszystkie te historie? Kraina i antropocen.

Springer ruszył śladami osób, które pochłonęła wizja postępu. Sprawiła ona, że włączyły się w rewolucję przemysłową i powoli zaczęły zmieniać otaczający je świat. Wydarzenia rozgrywają się nad Odrą i w prakwickich lasach. Autor próbuje spojrzeć na pejzaż oczami litografów ze Schmiedebergu, budowniczego pruskiej kolei, a także ojca polskiej fotografii. Ale czym właściwie jest Kraina?
Goście
avatar for Filip Springer

Filip Springer

Jeden z najlepszych reportażystów polskich, pisarz, fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in.: „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury... Read More →

Friday September 6, 2024 12:30 - 13:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:00 CEST

Dorota Szparaga podpisuje swoją książkę „Szlak Transcaucasian Armenia - 860 km solo przez Mały Kaukaz"
Friday September 6, 2024 13:00 - 13:30 CEST
Dorota Szparaga, pionierka i inspiracja dla podróżników i podróżniczek, dzieli się swoją niezwykła historią przemierzania szlaku Transcaucasian - wyjątkowego szlaku ciągnącego się przez serce Kaukazu. Jej książka to nie tylko relacja z podróży, ale przede wszystkim skarbnica wiedzy dla każdego, kto marzy o wyprawie w nieznane. Na stronach książki znajdziesz opis dzikich, często nieprzebytych terenów Kaukazu, ale także praktyczne porady dotyczące trekkingu i biwakowanie. A także radzenia sobie z wyzwaniami jakie niesie podróżowanie solo w trudnym terenie. Autorka dzieli się także swoimi przemyśleniami na temat podróżowania solo jako kobieta, rozwiewając mity i obawy.
Goście
avatar for Dorota Szparaga

Dorota Szparaga

Wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Trenowała amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit. Ma na koncie kilka startów w biegach górskich ultra, pokonała wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii... Read More →

Friday September 6, 2024 13:00 - 13:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:30 CEST

Steve House podpisuje swoje książki "Poza górą" i "Pod górę. Trening dla biegaczy i skiturowców"
Friday September 6, 2024 13:30 - 14:00 CEST
Poza górą Steve’a House’a nie jest lekką opowiastką o radosnym paśmie sukcesów, nie jest narracją pyszałkowatego samochwała, porwanego manią wielkości, nie jest historią szczęśliwego ryzykanctwa. Jest za to autentyczną, miejscami gorzką  autobiografią człowieka, który uczynił wspinaczkę treścią swego życia. House prezentuje swoje porażki i sukcesy, które były jego udziałem w dziesięcioleciu 1998-2008. 
Jak sam mówi, w zaskakującym miejscu, bo w epilogu:
Te opowieści to nie bajki. To myśli i działania omylnego człowieka i jego bardzo ludzkich partnerów. Nie zakładajcie, że przedstawione na kartach tej książki sylwetki  gloryfikują odwagę, męstwo, umiejętności i inteligencję. Choć to jest ważne, tak samo liczy się strach, nieudolność i bezsensowne narażanie się na niebezpieczeństwo. W wąskich granicach alpinizmu szukamy transcendencji i nieustępliwie gonimy to, co zostaje w ukryciu, gdy jesteśmy na nizinach: nasze prawdziwe ja.
Motto, zaczerpnięte ze słów Waltera Bonatti’ego, sugeruje, że będzie to opowieść o tym, co jest „poza górą”. Rozumieć to można na dwa sposoby: po pierwsze, poza górą jest człowiek jako istota społeczna, racjonalna, ale i powodowana osobistymi emocjami, jak miłość czy strach. Po drugie, poza górą, a może „oprócz góry” jest wspinacz – człowiek stroniący od układów społecznych, lekceważący je aż do ich negacji, działający irracjonalnie, gdyż zaprzeczający instynktowi przetrwania i zdrowemu rozsądkowi, a wreszcie – manipulujący swymi emocjami tak, by wywierały jak najmniejszy wpływ na działalność górską w ogóle, jak i w trakcie pokonywania danej drogi. House w swej książce stara się dać wyraz obydwu postawom, zdecydowanie akcentując tę drugą.
Narracja prowadzona jest w formie opowiadań o pokonywaniu poważnych dróg w górach wysokich, najczęściej dróg wielowyciągowych, wymagających kondycyjnie i technicznie. Zwieńczeniem rozwoju wspinaczkowego House’a jest pokonanie ściany Rupal na południowej stronie Nanga Parbat, czego House dokonał wraz ze swoim partnerem, Vince’m Andersonem, 6 września 2005 roku.
Goście
avatar for Steve House

Steve House

STEVE HOUSE do swoich najbardziej znanych osiągnięć zalicza przejście Filaru Centralnego na ścianie Rupal wraz z Vincem Andersonem, za który otrzymali ZŁOTEGO CZEKANA. Jednak lista jego dokonań wspinaczkowych i alpinistycznych jest bardzo długa i imponująca.Autor wielu pierwszych przejść i nowych dróg na Alasce, w kanadyjskich Górach Skalistych, Alpach i Karakorum.Od 1992 przewodnik górski, a od 1999, jako dziewiąty Amerykanin na świec... Read More →

Friday September 6, 2024 13:30 - 14:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

14:00 CEST

Robb Maciąg podpisuje nominowaną w konkursie KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2024 "Książkę o górach"oraz "Wielką Ucieczkę Smoka Wawelskiego", "Tysiąc szklanek herbaty" i inne
Friday September 6, 2024 14:00 - 14:30 CEST
 „Książka o górach” jakiej jeszcze nie było! Wciągająca a zarazem pełna praktycznych wskazówek opowieść o relacji człowieka z górami i o szukaniu własnej drogi, która wiedzie hen, wysoko.

Cześć, człowieku gór!
Nie ma znaczenia, czy jesteś dziewczyną, chłopakiem, dzieckiem czy dorosłym. Wszyscy ludzie gór są dla siebie przyjaciółmi i mówią sobie po imieniu. Czy wiesz, że jedna czwarta całego lądu na Ziemi to góry? Wyobraź sobie, że 100 tysięcy szczytów wciąż nie ma nazwy - nikt na nich nie był.

Czyżby czekały na ciebie? A może zamiast zdobywać, wolisz wędrować po graniach i dolinach lub śmigać po ośnieżonych stokach? Też wspaniale. W górach jest miejsce dla każdego.

Robb Maciąg – doświadczony podróżnik - zaprasza cię na wyprawę, podczas której dowiesz się miedzy innymi, co to jest szpej, jak wspinać się w spódnicy i czy można zjechać na nartach z ośmiotysięcznika.Poznasz też niezwykłych i barwnych ludzi, dzięki którym góry stały się nam wszystkim trochę bliższe.
Ilustratorka Patricija Bliuj Stodulska wzniosła się na wyżyny, aby je pokazać.

Książka bierze udział w Konkursie na Książkę Górską Roku 2024.



Goście

Friday September 6, 2024 14:00 - 14:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

14:30 CEST

Andrzej Marcisz podpisuje swoje książki "Żelazne percie Tatr. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt' i "Wielka Korona Tatr"
Friday September 6, 2024 14:30 - 15:00 CEST
"Żelazne percie Tatr. Od Siwego Wierchu po Jagnięcy Szczyt', Andrzej Marcisz, Wydawnictwo Bezdroża.

Najsłynniejszym szlakiem uzbrojonym w żelazne zabezpieczenia jest Orla Perć. 
To jedyny znakowany szlak w Tatrach ściśle wytyczony granią na długości wielu kilometrów, wymagający doskonałego przygotowania kondycyjnego. Aby umożliwić wszystkim podziwianie tej trasy ... „najpiękniejszej wśród pięknych” ... autor podzielił ją na kilka odcinków. W rejon Orlej Perci prowadzi kilka ubezpieczonych szlaków, także opisanych w tym przewodniku. Podobnie, czyli z podziałem na odcinki, zaprezentowana jest w nim Grań Rohaczy, zwana często Orlą Percią Tatr Zachodnich.
Przewodnik zawiera opisy 32 szlaków w Tatrach Zachodnich i Wysokich, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia w postaci stalowych klamer, drabin i łańcuchów. Rysy, Świnica, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Czerwona Ławka czy Jagnięcy Szczyt to tylko wybrane nazwy, które powodują szybsze bicie serca u każdego pasjonata tatrzańskich wędrówek.
Andrzej Marcisz opisuje szlaki na podstawie własnych doświadczeń ... przeszedł każdą z opisanych tras. Niewątpliwą zaletą przewodnika są udostępnione przez autora zdjęcia praktycznie ze wszystkich zakątków Tatr, przez co szlaki i doliny można oglądać z perspektywy niedostępnej dla turysty. Mapy, oparte na najnowszej technologii Lidar, udostępnił zawodowy kartograf i tatrzański hobbysta Rafał Jońca.


Goście
avatar for Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz ― instruktor wspinaczki sportowej, krakowski taternik i alpinista. Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych, jak i na trudność. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym: IFSC ― brązowy... Read More →

Friday September 6, 2024 14:30 - 15:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

15:00 CEST

Krzysztof Wielicki podpisuje swoje książki: "Krzysztof Wielicki - mój wybór", "Jeden dzień z życia", "Solo. Moje samotne wspinaczki", "Rozmowy o Evereście"
Friday September 6, 2024 15:00 - 15:30 CEST
"Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1"
Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Wydawnictwo:

Rok 1996. Krzysztof Wielicki zdobywa Koronę Himalajów i Karakorum, a ja połykam wspinaczkowego bakcyla. „Mistrz sztuki cierpienia” przez długi czas kojarzył mi się ze zdjęciem, które otwierało obszerny wywiad opublikowany wówczas na łamach kolorowego „Magazynu”, dodatku do „Gazety Wyborczej”: Wielicki z kałasznikowem w ręku po zejściu z Nanga Parbat. Klimat tej fotografii świetnie pasował do nadzwyczaj śmiałego stylu, w jakim zdobył „Morderczą Górę”.

Niedługo później po raz pierwszy zobaczyłem go na żywo. Było to w hali Korony Kraków podczas finałów Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej, gdzie prelekcja Krzysztofa stanowiła jedną z atrakcji przygotowanych przez organizatorów dla tłumnie zgromadzonej publiczności. Dziś niewiele pamiętam z tego wystąpienia, poza jednym – himalaista zrobił na mnie wrażenie bezpretensjonalnością oraz dystansem do siebie i swoich osiągnięć. Spodziewałem się „martyrologii” i patosu, które kojarzyły mi się z ośmiotysięcznikami i strefą śmierci, a otrzymałem lekką i pełną humoru opowieść elokwentnego i dowcipnego bohatera.
W tym czasie zainteresowałem się historią sportów wspinaczkowych na dobre. I dopiero wtedy mogłem w pełni docenić znaczenie Wielickiego nie tylko w dziejach polskiego, ale także światowego himalaizmu. Zacząłem gromadzić literaturę górską, której szukałem zarówno w księgarniach, jak i na zakurzonych regałach – wtedy jeszcze licznych – krakowskich antykwariatów.

Pamiętam swoje zdziwienie, kiedy uświadomiłem sobie, że wydany w 1997 roku albumik Korona Himalajów jest jedyną książkową pozycją omawiającą – i to wyrywkowo – karierę Mistrza. W zestawieniu z czterema książkami o Wandzie Rutkiewicz i trzema o Jerzym Kukuczce, które ukazały się do tamtego czasu, był to oczywisty dysonans. Jedyne wytłumaczenie było takie, że ci wielcy himalaiści nie mogli już zapisać nowych kart w historii swoich karier. Krzysztof zaś wciąż był czynnym alpinistą, który – choć ewidentnie stworzył właśnie swoje opus magnum – miał ochotę na więcej. Wówczas byłbym gotów założyć się o duże pieniądze, że owa, jakże ewidentna luka w polskim piśmiennictwie górskim, zostanie wypełniona w ciągu maksymalnie kilku lat. Z pewnością nie uwierzyłbym, że nic się w tej kwestii nie wydarzy przez następne, bagatela, półtorej dekady! Nie muszę chyba dodawać, że przez myśl mi nawet nie przeszło, że kiedyś sam postaram się te zaległości nadrobić...

W pierwszej dekadzie XXI wieku, już jako redaktor naczelny magazynu GÓRY, spotykałem się z Krzysztofem wielokrotnie. Najczęściej widywaliśmy się w kuluarach festiwali górskich i w salkach obrad jury alpinistycznych lub filmowych nagród. Przy bliższym poznaniu czar nie prysł. Zdobywca Everestu zimą jest niezwykle otwartym i sympatycznym człowiekiem, który potrafi być prawdziwą duszą towarzystwa. Zdumiewa także swoboda, jaką prezentuje podczas wszelakich wystąpień publicznych. Tylko jednostki mają taki dar, że jest im obojętne, czy występują przed dwoma osobami czy dwoma tysiącami ludzi.

Na początku drugiej dekady XXI wieku brak biografii Wielickiego zaczął mi „doskwierać” osobiście. Wówczas myślałem już o tym, by samemu zmierzyć się z tym wyzwaniem, którego – nie wiedzieć czemu – nikt przede mną nie podjął.

Pamiętam, jak po raz pierwszy zaproponowałem Krzysztofowi wspólną pracę nad książkowym wywiadem. Korzystając z uprzejmości organizatorów górskiego festiwalu, zjeżdżaliśmy terenowym samochodem z alpejskiego schroniska w południowym Tyrolu – Krzysztof jako prelegent, a ja jako fotograf imprezy. Szybki transport był konieczny, aby Wielicki bezproblemowo zdążył na swoje wystąpienie. Niestety, moja propozycja nie padła wtedy na korzystny grunt... Do tematu wróciłem kilka lat później. Ku mojemu miłemu zaskoczeniu, tym razem Mistrz powiedział tak.

Pierwszą połówkę owocu naszej pracy, trzymasz, Drogi Czytelniku, w ręce. Zapewne nasuwa się pytanie, dlaczego zdecydowaliśmy się podzielić materiał na dwie części. Były dwa powody takiego rozwiązania.
Po pierwsze, bogactwo materiału archiwalnego. Wielicki przez lata zgromadził ogromne archiwum zdjęć, dokumentów, korespondencji, pocztówek wyprawowych i pamiątek. Po ich wstępnej inwentaryzacji okazało się, że jeśli chcemy je choćby częściowo wykorzystać, jeden wolumen zmusi nas do redukcji i ograniczeń. A że od zawsze jest mi bliskie powiedzenie „jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów” – decyzja była prosta.

Po drugie – i chyba ważniejsze – omawiając, etap po etapie, barwną karierę alpinistyczną Wielickiego, nie musieliśmy polegać jedynie na jego pamięci. Otóż Krzysztof przez prawie całe życie prowadził wyprawowe pamiętniki. Na nizinach nie robił żadnych notatek, ale udając się w jakiekolwiek – wyższe lub niższe – góry, chwytał za pióro i skrzętnie, dzień po dniu, opisywał swoje górskie przygody. Wprawdzie w tych zapiskach nie ma zbyt wielu osobistych przemyśleń, przeważają skrupulatnie odnotowane fakty, ale były one nieocenionym materiałem źródłowym w czasie naszej pracy. Wykorzystywałem je zarówno podczas przygotowywania się do rozmów, jak i na etapie weryfikacji nagrań. Czasem nawet starałem się podsyłać mojemu rozmówcy skany wyselekcjonowanych stron przed rozmową – aby „odświeżyć” jego pamięć.

Bez sięgania do pamiętników część anegdot, zabawnych lub dramatycznych sytuacji poszłaby w zapomnienie. Przy okazji obaj wielokrotnie przekonaliśmy się, jak zawodna potrafi być ludzka pamięć.

Z drugiej strony, „skutkiem ubocznym” tej metodologii, choć oczywiście w pewnym sensie pożądanym, była powiększająca się objętość tekstu.

Mój wybór jest bardzo bogato ilustrowany. Siłą rzeczy średnia jakość techniczna ilustracji publikowanych w pierwszym tomie jest gorsza niż w drugim. Jestem jednak pewien, że nie tylko ja mam słabość do historycznych zdjęciowych ciekawostek, które świetnie oddają klimat epoki.

Pojemna forma opowieści oraz dygresyjna narracja bohatera o jego życiowych drogach i ścieżkach spowodowała, że zrezygnowaliśmy z wprowadzenia rozdziałów czy podrozdziałów. W wyszukaniu określonych tematów pomoże zainteresowanym żywa pagina, a historyczne informacje o przejściach i wyprawach opisanych w tym tomie znalazły się w zestawieniu zamieszczonym na końcu książki. Pełen wykaz przejść i bibliografia zostaną dołączone do drugiego tomu.

Podczas pobytu w Chamonix w trakcie tegorocznej uroczystości rozdania Złotych Czekanów, najważniejszych nagród przyznawanych za osiągnięcia alpinistyczne, spotkałem Ueliego Stecka. Szwajcar, którego z pewnością można nazwać jednym z najlepszych obecnie alpinistów na świecie, wskazywał wyczyny Wielickiego jako wielką inspirację do swoich szybkich, samotnych przejść w górach najwyższych. Kiedy dowiedział się, że pracuję nad książką o polskim himalaiście, poprosił mnie o wysłanie kilku informacji i zdjęć Krzysztofa w akcji, aby mógł ich używać w trakcie swoich prelekcji. Jak widać, nawet trzydzieści lat później najwybitniejsi światowi przedstawiciele młodszego pokolenia alpinistów doceniają dokonania naszego bohatera. Mam nadzieję, że dla wszystkich czytelników Mój wybór będzie inspiracją do podejmowania wyzwań, i to nie tylko tych górskich.

„Każda dyscyplina sportu na początkowym etapie rozwoju charakteryzuje się pewnego rodzaju spontanicznością i beztroską, która przepada w procesie jej profesjonalizacji” – pisał kiedyś szwajcarski narciarz i alpinista Sir Arnold Lunn. Zapraszam do wehikułu czasu – w podróż po najbardziej spontanicznych latach kariery alpinistycznej Krzysztofa Wielickiego, a także polskiego himalaizmu w ogóle.



Goście
avatar for Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.Krzysztof zaczął się wspinać w wieku 20 lat. Podobnie... Read More →

Friday September 6, 2024 15:00 - 15:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

15:45 CEST

Michał Figura podpisuje "Wilki. Historie prawdziwe"
Friday September 6, 2024 15:45 - 16:15 CEST
Michał Figura to przede wszystkim wieloletni członek zespołu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz badacz dużych drapieżników żyjących w Polsce. Jest współautorem bestsellerowego komiksu popularno-naukowego „Wilki. Historie prawdziwe.”. 

Michał opowiada w niej na przykładzie prawdziwych historii, jaka jest struktura wilczych grup, jak duże są wilcze terytoria i po co wilki odbywają dalekie wędrówki. Komentuje częste mity na temat tych zwierząt i wyjaśnia, w jaki sposób badacze zbierają informacje: jak tropią wilki i jak je liczą, co potrafią wywnioskować z badania wilczych kup i resztek wilczych posiłków, jak działa fotopułapka, a jak obroża GPS – i jak tę ostatnią wilkowi założyć.

Ludzie zajęli całą Ziemię i nieodwracalnie ją zmienili. W tak ukształtowanym świecie dzikie zwierzęta nie przetrwają bez naszej pomocy. Ale pomagać trzeba mądrze – kierując się nie emocjami, lecz wiedzą. I o tym, w najszerszej perspektywie, jest ta książka.

Książka „Wilki – historie prawdziwe” została dotąd wydana w  7 językach oraz zdobyła tytuł Najpiękniejszej Książki Roku 2022 w kategorii Książki dla dzieci i młodzieży PTWK,  Naukowej Książki Miesiąca (EMYS) dla najlepszej książki popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży na niemieckim rynku w październiku 2023 oraz nominacje do nagród Deutscher Jugendliteraturpreis w kategorii książki non-fiction (najbardziej wpływowa nagroda dla książki dziecięcej na niemieckim rynku), nominację do nagrody w plebiscycie blogerów książkowych LOKOMOTYWA 2022 oraz nominację graficzna za ilustracje i opracowanie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. Włoskie wydanie “Lupi” zdobyło “Legambietne” = Premio nazionale “Un Libro per l’Ambiente” , czyli państwową nagrodę dla książki na rzecz środowiska naturalnego.
Goście
avatar for Michał Figura

Michał Figura

Jack Wolfskin
Michał Figura od lat jako członek zespołu Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” prowadzi badania naukowe nad wilkami, rysiami i niedźwiedziami - dużymi drapieżnikami żyjącymi w polskich lasach i puszczach. Aktywnie działa także na rzecz ochrony ich siedlisk i łączących... Read More →
Sponsorzy
avatar for JACK WOLFSKIN POLAND

JACK WOLFSKIN POLAND

Jack Wolfskin to wiodący na świecie producent najwyższej jakości niemieckiej odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma została założona w 1981 roku przy ognisku, przez przyjaciół, głęboko w kanadyjskiej dziczy. Ich misją było inspirowanie wszystkich Odkrywców i Podróżników... Read More →

Friday September 6, 2024 15:45 - 16:15 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

17:45 CEST

Jan Krzeptowski-Sabała podpisuje nominowaną książkę "Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody".
Friday September 6, 2024 17:45 - 18:15 CEST
 Czy Tatry, które co roku są odwiedzane przez miliony turystów, mogą być nadal dzikie? Wbrew pozorom tatrzańska przyroda pod wieloma względami ma się znacznie lepiej niż 50, 100 czy 200 lat temu, gdy wędrowali tu Chałubiński z Sabałą. 
Goście
avatar for Jan Krzeptowski-Sabała

Jan Krzeptowski-Sabała

Jan Krzeptowski-Sabała - przyrodnik, przewodnik tatrzański i edukator. Mieszka w Kościelisku i od dziecka wędruje po Tatrach. Kolejnymi stopniami tatrzańskiego wtajemniczenia były kurs taternictwa jaskiniowego i kurs przewodnicki. Wiedzę przyrodniczą zdobywał w Technikum... Read More →

Friday September 6, 2024 17:45 - 18:15 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa
 
Saturday, September 7
 

10:30 CEST

MONIKA WITKOWSKA podpisuje swoje książki: "K2. Ostatnia szansa", "Moje Karpaty. 10 gór z charakterem", "Broad Peak. Darowane życie", "Lhotse. Lodowa siostra Everest", "Manaslu. Góra Ducha, Góra Kobiet", "Góry z duszą. Tom 3. Szczyty marzeń" i inne
Saturday September 7, 2024 10:30 - 11:00 CEST
K2. Ostatnia nadzieja
Wydawnictwo Dewi - Monika Witkowska
Zgłoszona w kategorii: Literatura non-fiction

K2 to druga pod względem wysokości góra świata, uważana za najtrudniejszy i zarazem jeden
z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników.
W 2022 roku Monika została drugą Polką, po Wandzie Rutkiewicz, która stanęła na tym szczycie. Książka Moniki Witkowskiej jest pełną relacją z jej wyprawy na K2, pełną anegdot o zabawnych, a czasem tragicznych zdarzeniach. Zawiera także wiele ciekawych informacji o miejscach i ludziach związanych z historią himalaizmu (zwłaszcza polskiego) i zarysowuje jego współczesny, międzynarodowy obraz.

Saturday September 7, 2024 10:30 - 11:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

11:00 CEST

Zbigniew Piotrowicz podpisuje "Sudeckość" i "Moje pagóry"
Saturday September 7, 2024 11:00 - 11:30 CEST
Sudeckość, jest słowem, którego nie znajdziemy w słownikach, prowokującym, bez definicji. Może mieć znaczenie wszelakie, ale zawsze związane z górami, ciągnącymi się łańcuchem 22 pasm na przestrzeni 300 km. To Sudety. Znane i eksplorowane od stuleci. Góry bogate, piękne, tajemnicze, pożądane, z mocno skomplikowaną historią. W te góry kilkadziesiąt lat temu, jeszcze jako student, wkroczył autor. Po latach opisał swoją życiową ścieżkę, krętą, sudecką. W literaturze górskiej pojawiła się nowa pozycja o nieznanej do tej pory narracji. Czy „sudeckość” w wydaniu Zbyszka jest próbą pokazania rodzącej się od dziesięcioleci wartości i tożsamości regionalnej? Czytelnik znajdzie odpowiedź po wnikliwym przeczytaniu tej pasjonującej lektury.



Goście
avatar for Zbigniew Piotrowicz

Zbigniew Piotrowicz

Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu.Pomysłodawca i pierwszy Dyrektor naszej imprezy (w latach 1995 – 2005).Emigrant wewnętrzny – Zauroczony ideą hippisów i zniechęcony brakiem perspektyw na normalne życie w socjalistycznej ojczyźnie – na wie... Read More →

Saturday September 7, 2024 11:00 - 11:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

11:30 CEST

Dorota Rasińska-Samoćko podpisuje książkę-Dora na szlaku: Moja Azja
Saturday September 7, 2024 11:30 - 12:00 CEST
Dora to odważna poszukiwaczka przygód, która nie boi się samotnych wypraw nawet w najodleglejsze rejony świata. Tym razem wybiera się do Azji. Będąc cały czas w ruchu, w pół roku przemierza wszystkimi dostępnymi środkami transportu ponad 46 tysięcy kilometrów, odwiedzając takie kraje jak Kambodża, Wietnam, Chiny, Hongkong, Macau, Laos, Birma, Tajlandia, Malezja czy Brunei. Podczas swojej wyprawy podróżniczka przekonuje się, że w wielu z tych miejsc da się zjeść dosłownie wszystko, a niektóre potrawy okazują się naprawdę zaskakujące dla europejskiego podniebienia. Jednak czy odważy się spróbować dość kontrowersyjnej dla nas potrawy, jaką jest balut? Niezwykłe kulinaria to nie wszystko, co może nas w Azji zaskoczyć. Piękne krajobrazy, niecodzienne zwyczaje i kontekst społeczny to kolejne aspekty podróży, na które autorka zwraca szczególną uwagę. Ważną sprawą jest też oczywiście kwestia komunikacji – no bo jak porozumieć się z Chińczykiem, nie znając chińskiego? W jaki sposób Dora radzi sobie w takich sytuacjach? Odpowiedź na to pytanie i na wiele innych znajdziemy w niniejszej pozycji. Zwięzłe opisy, praktyczne informacje oraz lekki styl sprawiają, że tę kolorową i bogato ilustrowaną książkę czyta się jednym tchem.  
Goście
avatar for Dorota Rasińska-Samoćko

Dorota Rasińska-Samoćko

Dorota Rasińska-Samoćko czyli „Speed Lady”.W sumie ma w swoim dorobku już 10 8-tysięczników osiągniętych w 2 lata (z Mt. Everest, Manaslu i Dhaulagiri) oraz 7 szczytów z Korony Ziemi.2022 rok, to był jej rok, bo ustanowiła światowy rekord – w zaledwie 3 miesiące weszła na 7 ośmiotysięczników bez wsparcia teamu, bez sponsorów. Stała się przez to najszybszym himalaistą na świecie.Nazywana jest przez szerpów po prostu „Speed Lady” albo Iron Lad... Read More →

Saturday September 7, 2024 11:30 - 12:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

12:00 CEST

SŁAWEK GORTYCH i KATARZYNA ZYSKOWSKA podpisują nominowane książki "Schronisko, które spowijał mrok" i "Nocami krzyczą sarny". SŁAWEK GORTYCH podpisuje również nagrodzone w poprzednich latach książki "Schronisko, które przetrwało" i "Schronisko, ktore prze
Saturday September 7, 2024 12:00 - 13:00 CEST
"NOCAMI KRZYCZĄ SARNY"
HISTORIĘ PISZĄ ZWYCIĘZCY, ALE CZEMU ZAWSZE PRZEGRYWAJĄ KOBIETY?
Maria zaginęła na 3 dni. To było 20 lat temu, kiedy spędzała ostatnie lato u babci w Górach Sowich. Ani ona, ani nikt inny nie wie, co wtedy się z nią działo. Teraz, gdy wraca w tamto miejsce, nie przypuszcza, że będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoją traumą, ale i z tym, co zdarzyło się na tych terenach pod koniec wojny. Stare poniemieckie domy w spowitej mgłą dolinie szepczą mroczne tajemnice.

"SCHRONISKO, KTÓRE SPOWIJAŁ MROK"
Wrzesień 1947, Cieplice. Uczeń miejscowego liceum zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać. Grudzień 1991 roku, do schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni późnej ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii gór lawinie. Marzec 2007 roku. Autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego.
Goście
avatar for Sławomir Gortych

Sławomir Gortych

Sławomir Gortych - autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach, i wielki miłośnik tych gór. Od najmłodszych lat zgłębia ich sekrety, związane z nimi legendy i historie. Poza tym stomatolog z wykształcenia i pasji. W wolnych chwilach prowadzi... Read More →
avatar for Katarzyna Zyskowska

Katarzyna Zyskowska

Autorka bestsellerowych powieści, m.in. „Sprawy Hoffmanowej”,„Szklanych ptaków”, „Alchemii” oraz „Nocami krzycząsarny”. fot.: WuKa Studio
Sponsorzy

Saturday September 7, 2024 12:00 - 13:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:00 CEST

Adam Bielecki podpisuje książkę "Spod zamarzniętych powiek"
Saturday September 7, 2024 13:00 - 13:30 CEST
"Spod zamarzniętych powiek"
Adam Bielecki, Dominik Szczepanski
Wydawnictwo: Agora

Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaście lat, z powodu wieku odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Gdy skończył piętnaście, usłyszał od starszego taternika, że kiedyś będzie z niego świetny wspinacz. Jeśli wcześniej się nie zabije.

Ta książka to pierwsza pełna opowieść Adama Bieleckiego o jego osobnej drodze z górniczych Tychów na szczyty najwyższych gór świata. To także hołd dla bohaterów i twórców polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść Bielecki przede wszystkim opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością.

„Możesz zostać w życiu, kim chcesz. Byleby nie górnikiem” ? usłyszał od ojca młody Adam Bielecki. Dorosły Adam nie mógł wziąć sobie tych słów do serca bardziej.




Goście
avatar for Adam Bielecki

Adam Bielecki

Adam Bielecki – urodzony w 1983 roku. Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu... Read More →

Saturday September 7, 2024 13:00 - 13:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:30 CEST

Iwona Dominek podpisuje nominowaną książkę "Władysław Krygowski (1906-1998)"
Saturday September 7, 2024 13:30 - 14:00 CEST
Władysław Krygowski - taternik, pisarz, działacz turystyczny, redaktor, prawnik, wielbiciel muzyki klasycznej. W każdej dziedzinie, w którą się angażował chciał dać całego siebie – pozostawił wiele, chociaż jego spuścizna jest dzisiaj nieco zapomniana. Urodził się w 1905 roku, wybuch pierwszej wojny zaskoczył go w schronisku w Roztoce podczas wycieczki z ojcem, odszedł w 1995 roku, już w wolnej Polsce, w przededniu rewolucji cyfrowej, która zmieniła bezpowrotnie również i nasz górski świat.  Krygowski, chociaż był prawnikiem z wykształcenia, całe swoje zawodowe życie poświęcił turystyce, najpierw jako działacz PTT i PTTK oraz redaktor „Wierchów”, później jako pisarz.  
Goście
avatar for Iwona Dominek

Iwona Dominek

Iwona Dominek, doktor nauk o kulturze fizycznej. Od 2003 pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, obecnie adiunkt w Instytucie Turystyki Wydziału Turystyki i Rekreacji. Autorka publikacji z zakresu metodycznych i humanistycznych aspektów... Read More →

Saturday September 7, 2024 13:30 - 14:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

14:15 CEST

Marcin Jamkowski podpisuje swoje książki: "Wielcy naukowcy", "Uratowane z Potopu", "Wielcy wynalazcy", "Wielcy odkrywcy"
Saturday September 7, 2024 14:15 - 14:45 CEST
Seria Wielcy ludzie, autorstwa Marcina Jamkowskiego, to cykl książek prezentujących wybitne postacie, których nazwiska zapisały się w dziejach świata. Pierwszy tom „Wielcy odkrywcy” w lekki i zabawny sposób przedstawia sylwetki dwudziestu sześciu podróżników oraz historie ich największych odkryć geograficznych. Poznamy Krzysztofa Kolumba, Marco Polo, Vasco da Gamę, Benedykta Polaka, Jacques’a Cousteau, Thora Heyerdahla i innych. Dowcipnie i pięknie sportretowani przez byłego redaktora naczelnego polskiej edycji National Geographic i wybitnie uzdolnionego ilustratora Karola Banacha „Odkrywcy” stanowią początek niezwykłej kolekcji.

„Ciekawość świata, odwaga i determinacja – te cechy musi posiadać każdy z odkrywców i eksploratorów. W tej książce Autor barwnie opisuje ich losy, prowadząc jednocześnie fascynującą lekcję historii i geografii. Gdyby tylko wykłady w mojej szkole były tak ciekawe… Pomiędzy światowej sławy odkrywcami są też polskie nazwiska – Benedykt Polak, Kazimierz Nowak czy mój przyjaciel Piotr Chmieliński, dzięki któremu lepiej znamy najpotężniejszą z rzek, czyli Amazonkę. I pamiętajcie, że jeśli ktoś Wam mówi, że wszystko już zostało zbadane, to nie jest prawda. Świat jest fascynujący i wciąż pozostawia tak wiele do odkrycia! Odwagi! Ta książka działa jak solidna dawka inspiracji ;-)”
Martyna Wojciechowska
Goście
avatar for Marcin Jamkowski

Marcin Jamkowski

Filmowiec i autor książek. Wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, nowojorskiej organizacji zrzeszającej odkrywców i naukowców. Skończył studia chemiczne w Warszawie, a reżyserię, scenopisanie i produkcję filmową studiował na Harvardzie i MIT. Były redaktor... Read More →

Saturday September 7, 2024 14:15 - 14:45 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

15:00 CEST

Hasające Zające podpisują "Góry na weekend z Polski. Słowacja. Czechy. Niemcy" i inne swoje książki
Saturday September 7, 2024 15:00 - 15:30 CEST
Przekrocz granicę i odkryj razem z nami wyjątkowe szlaki w górach naszych sąsiadów - w Słowacji, Czechach i Niemczech. My - czyli Hasające Zające - wiemy, co w górach jest najlepsze! Razem odbędziemy 33 wycieczki, przejdziemy przez 20 pasm górskich, pogórzy i wysoczyzn. Zachwycimy się przepięknymi panoramami, wąwozami i skalnymi miastami. Opisy przygotowanych przez nas tras zawierają długość, czas przejścia i przewyższenie. Dowiesz się z nich, czy szlak zatacza pętlę i czy po drodze będzie możliwość odpoczynku w schronisku. Zadbaliśmy też o to, byś nie przeoczył licznych atrakcji w okolicy. Nawigację i planowanie wspomagają szczegółowe mapy.
Goście

Saturday September 7, 2024 15:00 - 15:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

15:45 CEST

Karol Nienartowicz podpisuje swoje albumy: "Góry" (nagroda KSIĄŻKA GÓRSKA ROKU 2023) i "Górskie wyprawy fotograficzne"
Saturday September 7, 2024 15:45 - 16:15 CEST
Góry i fotografia to dwie pasje wypełniające karty tego albumu. Karol Nienartowicz oswajał się z nimi długo, ale dzięki temu osiągnął mistrzostwo. Jego górskie obrazy są rozpoznawalne i wyjątkowe. Każdym kolejnym kadrem udowadnia, że nawet miejsca sfotografowane tysiące razy można pokazać inaczej, „po swojemu”. Przemierzając dziesiątki pasm górskich, często w niesprzyjających warunkach pogodowych, ze swoich wypraw przywozi materiał, który budzi zachwyt. Podziwiamy nie tylko jego ujęcia, ale też niezwykłą determinację i ekstremalną odwagę. Czekając na światło, rozstawia swój charakterystyczny żółty namiot w miejscach, gdzie wielu nie odważyłoby się nawet stanąć. Jego serce bije w rytmie grani i szczytów – uderzając tak samo mocno w obliczu alpejskich czy andyjskich gigantów, jak i niższych, choć nie mniej pięknych gór. Dla wielu góry to narkotyk, dla Karola Nienartowicza to ciągle świetne plastyczne fotografie, owoc talentu, ale też inspiracji czerpanych z artystycznego wykształcenia. Naszemu zachwytowi nad dopracowanymi ujęciami często będzie towarzyszyć marzenie, by się w tych sfotografowanych miejscach znaleźć i podążać po śladach wytyczonych przez autora.
Goście
avatar for Karol Nienartowicz

Karol Nienartowicz

Karol NienartowiczFotografuje w górach od 2003 roku. Chętnie podróżuje po rejonach górskich Europy i Świata, odwiedził z aparatem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Dużym sentymentem darzy również polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady i... Read More →

Saturday September 7, 2024 15:45 - 16:15 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

16:15 CEST

Janusz Onyszkiewicz podpisuje książkę "Bywały szczęśliwe powroty..."
Saturday September 7, 2024 16:15 - 16:45 CEST
Tą jedną biografią można wypełnić kilka życiorysów! Eksplorował jaskinie i wspinał się w Himalajach. Jako opozycjonista w PRL-u był aresztowany i internowany. W nowej Polsce wszedł do wielkiej polityki – był pierwszym cywilem w ministerstwie obrony. Z wykształcenia matematyk, pracował w kilku zawodach, w różnych krajach i w dwóch kompletnie odmiennych epokach. Jego życie osobiste to niezwykle dramatyczna historia miłości i straty. Janusz Onyszkiewicz ma o czym opowiadać. Jak z Wandą Rutkiewicz zdobyli Gaszerbrum III? Którą z wielkich gwiazd kina dublował w filmie potępionym przez Gomułkę? I co dla jego pokolenia oznaczał rok ‘68? Z jakiego powodu władze uważały, że jest agentem MI6? Czemu „twórczo” tłumaczył rozmowę Margaret Thatcher z Lechem Wałęsą? I dlaczego kolegę z celi nazywał „herbatnikiem”? Jak przyjął go Ronald Reagan, a czym był zainteresowany Kim Ir Sen? Dlaczego odwołał salwę honorową na cześć papieża? I jak to się stało, że wziął ślub z wnuczką Piłsudskiego w więzieniu na Rakowieckiej, po czym odnaleźli rodzinę w Japonii? Rozmowy z Januszem Onyszkiewiczem trwały trzy lata, przerwane przez czas pandemii, bohater książki snuje więc też pasjonujące refleksje o tym, co dzieje się w Polsce obecnie, zastanawiając się, „gdzie to pękło”... Swoje historie, związane z mężem i ojcem, opowiadają także żona Joanna Jaraczewska i dzieci.

Goście
avatar for Janusz Onyszkiewicz

Janusz Onyszkiewicz

About meJego biografią można wypełnić kilka życiorysów. Matematyk - wykładowca na wielu europejskich uniwersytetach, doktor Honoris Causa University of Leeds, grotołaz - uczestnik wielu wypraw do najtrudniejszych jaskiń, pierwszy osiągnął dno jaskini Śnieżnej w Tatrach... Read More →

Saturday September 7, 2024 16:15 - 16:45 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

17:00 CEST

Andrzej Mirek podpisuje nominowaną książkę „Riko - niebiografia Ryśka Malczyka"
Saturday September 7, 2024 17:00 - 17:30 CEST
Rysiek „Riko” Malczyk był postacią barwną i nietuzinkową. Z niebywałym talentem wspinał się w skałkach, Tatrach i Dolomitach, wytyczając nowe drogi. Nosił się luźno i stylowo, miał dystans do świata, talent do tworzenia półsłówek, wyjątkowe poczucie humoru, niechęć do wszelkich rygorów i organizacji oraz zamiłowanie do tanich napojów alkoholowych. Mimo iż od jego odejścia minęło wiele lat, wciąż jest wzorem i ikoną.
Goście
avatar for Andrzej Mirek

Andrzej Mirek

Andrzej Mirek (ur. 1963 w Krakowie) – z wykształcenia biolog, z przekonań ewolucjonista, z zamiłowania wspinacz. Najbardziej ceni sobie wyjazdy, na których można zarówno napić się  dobrego, lokalnego wina, jak i zacnie powspinać się. Publikował mi. in. w „BruLionie... Read More →

Saturday September 7, 2024 17:00 - 17:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

17:30 CEST

Leszek Cichy podpisuje "Rozmowy o Evereście" i "Gdyby to nie był Everest"
Saturday September 7, 2024 17:30 - 18:00 CEST
W lutym 1980 roku wszystkie agencje prasowe świata podały wiadomość: Polacy jako pierwsi osiągnęli zimą najwyższy szczyt kuli ziemskiej. W ten sposób trzydziestoletni wówczas Krzysztof Wielicki i o blisko dwa lata młodszy Leszek Cichy dali początek epoce zimowych wejść na ośmiotysięczniki. To dlatego w latach osiemdziesiątych polskich wspinaczy zaczęto nazywać „Lodowymi Wojownikami”. Nigdy wcześniej żadna polska wyprawa nie cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem jak tamta na Everest. Tej samej wiosny ówczesny student dziennikarstwa Jacek Żakowski nagrał trzydzieści sześć godzin rozmów z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym. To zapis szczerych i pełnych emocji opowieści o wyprawie, o ludziach, górach i niezwykłych czasach, w jakich przyszło żyć zdobywcom Everestu. Ten bezcenny wywiad po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1982 roku. Nowe wydanie zostało uzupełnione o rozdział, w którym cała trójka po czterdziestu latach wraca na Everest.
Goście
avatar for Leszek Cichy

Leszek Cichy

Urodzony w 1951 r. Wspina się od grudnia 1969 r. taternik, alpinista i himalaista. Trudne zimowe drogi w Tatrach. Potem Alpy. Najważniejsze przejścia alpejskie to: Lewy Filar Freney na Mont Blanc, jednodniowe przejścia wsch. ściany Grand Capucyn oraz północnej ściany Matterhornu.Od... Read More →

Saturday September 7, 2024 17:30 - 18:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

18:15 CEST

Damian Granowski podpisuje swój nowy przewodnik "50 tatrzańskich klasyków. Przewodnik wspinaczkowy dla początkujących taterników i zaawansowanych turystów"
Saturday September 7, 2024 18:15 - 18:45 CEST
Zamysłem autora było, aby 50 TATRZAŃSKICH KLASYKÓW stało się nowoczesnym przewodnikiem wspinaczkowym, z którego skorzystają początkujący i zaawansowani taternicy oraz ambitni turyści wysokogórscy. Niniejsza publikacja jest owocem pięcioletniej pracy, w której Czytelnik znajdzie:     32 opisy klasycznych dróg wejściowych/zejściowych na wybrane tatrzańskie szczyty,    50 opisów wybranych dróg wspinaczkowych w przedziale trudności II-VII-,    44 fototopo ścian i grani z wyrysowanymi łącznie 663 drogami wspinaczkowymi,    szczegółowy opis i schemat do każdej drogi,    mapki poglądowe oraz współrzędne i tracki podejść/zejść GPS,    krótką historię wspinaczkowej eksploracji Tatr,    notki biograficzne i listy dróg ciekawych postaci taternictwa sprzed II wojny światowej.
Ten przewodnik został przygotowany z myślą o początkujących tatrzańskich wspinaczach oraz ambitnych turystach wysokogórskich, dla których opracowano 50 taternickich dróg. W książce znajdziemy opisy klasycznych dróg wejściowych, nierzadko wyprowadzających na piękne szczyty, oraz zejściowych, gdyż – jak to w górach bywa – po zdobyciu wierzchołka należy z niego wrócić.

Goście
avatar for Damian Granowski

Damian Granowski

Rocznik 1985, z urodzenia nowotarżanin, z wyboru - krakus. Entuzjasta skały w każdej postaci – wspina się od 21 czerwca 2006 roku. W skałkach przeszedł kilka tysięcy dróg (w tym swojego autorstwa). Nie gardzi tradem, drytoolingiem czy lodospadami.Wspinał się w Alpach... Read More →

Saturday September 7, 2024 18:15 - 18:45 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

19:45 CEST

Paweł Kunachowicz podpisuje książkę "Zmiana. Jak na nowo napisać swoją życiową historię"
Saturday September 7, 2024 19:45 - 20:15 CEST
Pewnego letniego dnia oddał swoją legitymację radcy prawnego i poprosił o wykreślenie z zawodu. Z eleganckimi butami, garniturami i krawatami spakowanymi w worki na śmieci stał się kimś prawdziwszym. Poczuł w sobie moc. Zdecydował się kupić bilet w jedną stronę, mimo że nie do końca znał odpowiedź na pytanie: jak to będzie? Paweł Kunachowicz zmienił w swoim życiu (prawie) wszystko. Z miasta wyprowadził się na wieś, język polski zamienił na francuski, z prawnika stał się przewodnikiem wysokogórskim. Każdy pragnie zmiany, niewielu wie, jak to zrobić. Odkładamy zmianę na później. Ale to „później” często nie następuje nigdy.
Goście
avatar for Paweł Kunachowicz

Paweł Kunachowicz

Paweł Kunachowicz - przewodnik wysokogórski IFMGA i instruktor narciarstwa. Członek francuskiego syndykatu przewodników wysokogórskich SNGM oraz Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich PSPW.  Zamiast sądu i kancelarii (był radcą prawnym) wybrał góry, cho... Read More →

Saturday September 7, 2024 19:45 - 20:15 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa
 
Sunday, September 8
 

10:00 CEST

Meg Szumska podpisuje swoje książki, m.in.: "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania" i inne
Sunday September 8, 2024 10:00 - 10:30 CEST
Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania”. Książka z kartami motywacyjnymi Czym jest mądra i uważna turystyka? Jak zwiedzać i podróżować doceniając piękno, które nas otacza i ciesząc się każdą chwilą? Co zrobić, by każdy wyjazd był wspaniałą przygodą? Książce towarzyszy talia 25 kart, które są zaproszeniem do praktykowania uważności w podróży. Wyciągając losowo kartę, dostajesz zadanie do zrealizowania w terenie. Możesz realizować jedno albo kilka dziennie. Nie musisz też wyjeżdżać, by z nich skorzystać – niech inspirują cię na co dzień! Codzienna praktyka uważności sprawi, że będziesz tworzyć piękniejsze wspomnienia, świat poczujesz wszystkimi zmysłami, staniesz się szczęśliwszym podróżnikiem, a co za tym idzie – szczęśliwszym człowiekiem!

Goście
avatar for Meg Szumska

Meg Szumska

Meg Szumska - pisarka, podróżniczka, prelegentka i nasza festiwalowa konferansjerka, prezeska Kopalni Złota w Złotym Stoku i właściciel Złotego Jaru.

Sunday September 8, 2024 10:00 - 10:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

10:30 CEST

Ksenia Szczepanik-Ładygin podpisuje swoją książkę "Zakopane. Spacery i wycieczki. Przewodnik turystyczny"
Sunday September 8, 2024 10:30 - 11:00 CEST
"Zakopane. Spacery i wycieczki Przewodnik turystyczny"
Autor :Ksenia Szczepanik-Ladygin
Wydawnictwo: Rewasz

Wszystkie wycieczki opisane w przewodniku mają odniesienia do czasów mionych, bowiem ślady przeszłości spotyka się w Zakopanem na każdym kroku. Bywa, że są ukryte i niepozorne, ich blask dawno przygasł, zaćmiony przez nowe obiekty i budowle. Tym bardziej wydają się godne wspomnienia, zatrzymania w ludzkiej świadomości, warte odszukania przez tych, których interesują korzenie naszej kultury.

Zawartość przewodnika:
Rzut oka na Zakopane...
... i na Tatry
Wycieczki i spacery:
1. Do Muzeum Tatrzańskkiego i na Gubałówkę
2. Spacer z dolnych Krupówek przez zakopiańską "starówkę"
3. Wycieczka na Antałówkę i Koziniec
4. Wycieczka w kierunku Regli, z propozycją krótkiego spaceru w Dolinę Białego
5. Wycieczka odcinkie Ścieżki nad Reglami
6. Wycieczka w najpiękniejsze doliny Tatr Zachodnich
7. Wycieczka na Kasprowy Wierch, do Doliny Gąsienicowej i do Kuźnic
8. Wycieczka podnóżami Tatr Wysokich
9. Przejście grzbietem Pasma Gubałowskiego
10. Wycieczka do Morskiego Oka i do Doliny Pięciu Stawów Polskich
11. Wycieczka samochodowa na południową stronę Tatr (wyjazd przez Łysą Polanę, powrót przez Chochołów)
Sanktuaria Podhala
Zakopane zimą
Informacje praktyczne
Goście
avatar for Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin

Ksenia Szczepanik-Ładygin, lekarz medycyny, absolwentka literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Collegium Civitas. Autorka przewodników krajoznawczych, trzech tomików wierszy oraz zbioru opowiadań  "Jadąc do Włoch". Mieszka w Zakopanem.

Sunday September 8, 2024 10:30 - 11:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

11:00 CEST

Katarzyna i Lech Dutkiewiczowie podpisują "Dolomity na ferratach"
Sunday September 8, 2024 11:00 - 11:30 CEST
Część 1
Podtytuł: Ampezzane, Fanes, Sella, Puez-Odle
Autor: Katarzyna i Lech Dutkiewicz
Wydawnictwo: „KLD

Część 2
Podtytuł: Dolomiti di Sesto
Autor: Katarzyna i Lech Dutkiewicz
Wydawnictwo: „KLD

Część 3
Podtytuł: Dolomiti di Brenta
Autor: Katarzyna i Lech Dutkiewicz
Wydawnictwo: „KLD

Chciałbyś wybrać się na ferraty w Dolomitach i nie wiesz od czego zacząć? Słyszałaś, że można wybrać się na ferraty w Dolomitach ale nie wiesz które ferraty wybrać i jak tam dotrzeć? Z naszymi PRZEWODNIKAMI łatwo zaplanujesz swój wypad, a BAZA FERRAT do której otrzymasz dostęp zapewni Ci wszystkie informacje online i dodatkowo nawigację do miejsca startu! Tyle razy słyszeliśmy pytania: “Czy to jest trudne? Co mnie spotka na trasie? Jak tam dotrzeć? Jak odnaleźć to miejsce?” W naszych książkach znajdziesz odpowiedź jak odróżniać stopnie trudności ferrat, na co uważać, jak trafić na miejsce, gdzie zaparkować, jak dojść do początku ferraty i co cię spotka na ferracie; jak wrócić, jakie są inne opcje dojścia i powrotu lub jak połączyć kilka tras ferrat w jedną dłuższą wycieczkę. Ferraty w Dolomitach to świetny, aktywny wypoczynek. Zapraszamy!


Goście
avatar for Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Współautorka przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończyła Politechnikę Gdańską. Od dwudziestu lat zachwycona Dolomitami zjeździła je na nartach, przeszła pieszo, wspinając się i przemierzając na ferratach. Gdy kilka lat temu... Read More →
avatar for Lech Dutkiewicz

Lech Dutkiewicz

Współautor przewodników DOLOMITY NA FERRATACH. Od urodzenia mieszka w Trójmieście, gdzie ukończył Politechnikę Gdańską i pracuje zawodowo. Bliskość morza sprawiła, że pierwszą pasją był windsurfing i żeglarstwo. Jednak ostatecznie wygrały góry i dziecięca ch... Read More →

Sunday September 8, 2024 11:00 - 11:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

11:30 CEST

Janusz Majer podpisuje "JANUSZ MAJER. Góry w cieniu życia"
Sunday September 8, 2024 11:30 - 12:00 CEST
To nie jest biografia, jakich mnóstwo w księgarniach. To opowieść o miłości do gór, o pasji, o przyjaźniach, nie tylko górskich, i o doskonaleniu ciekawości świata. Dla Janusza Majera w górach zawsze najważniejszy był człowiek. Wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan. Był kierownikiem wielu wypraw w czasach złotej ery polskiego himalaizmu, świadkiem triumfów i porażek, wydarzeń zabawnych i tragicznych. Legenga polskiego himalaizmu opowie Wam o swoim górskim żywocie i o tym, jak odnaleźć w sobie dystans i pokorę wobec potęgi natury tam, gdzie o życiu i śmierci decydują niuanse. O tym, co dzieje się w człowieku, gdy na odludziu, wśród śniegu i lodu odchodzą przyjaciele, a Wy nie wiecie, co ze sobą począć. Pokaże, jak on i jemu podobni radzili sobie w chwilach, gdy gasła wszelka nadzieja. Zaprosi Was też do swojego domu, gdzie otoczony książkami, przy lampce dobrego wina, gości przyjaciół, snuje opowieści i plany kolejnych podróży.  

Goście

Sunday September 8, 2024 11:30 - 12:00 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

12:00 CEST

Maciej Kwaśniewski podpisuje nominowaną książkę "Tatry. Na granicy życia i śmierci"
Sunday September 8, 2024 12:00 - 12:30 CEST
Śmierć jest elementem legendy Tatr. Przeznaczeniem, przestrogą, czasem wyzwoleniem. Tatry nieraz darują życie, ale czy da się je raz jeszcze zagospodarować w górach? Jedenaście opowieści tatrzańskich o życiu i śmierci, m.in. o: - ostatnich chwilach słynnego kompozytora Mieczysława Karłowicza i Mariuszu Zaruskim, który próbował gołymi rękami wydrapać przyjaciela spod lawiny; - Klimku Bachledzie, który nie chciał wziąć niczyjej duszy na swoje sumienie; - Witkacym, który nie znał żadnej świętości, który umarł na rozpacz, ale nie dał się pochować; - najsłynniejszej tragedii Tatr i dziewczynie, która uszła z życiem, ale żyć już nie mogła; - kosmicznej katastrofie w Dolinie Chochołowskiej...
Goście
avatar for Maciej Kwaśniewski

Maciej Kwaśniewski

Redaktor naczelny „Taternika”Dziennikarz i wydawca nie dający się przekonać do intelektualnej pauperyzacji mediów. Prywatniewciąż wierzy, że Tatry należą do duchowego krajobrazy każdego Polaka, a taternicy to niemalbogowie. Co więcej uważa, że na spotkanie z górami... Read More →

Sunday September 8, 2024 12:00 - 12:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

13:00 CEST

PREMIERA! Ewa Chwałko podpisuje książkę "Pod niebem obcych bogów. Samotne przejście Gór Skandynawskich"
Sunday September 8, 2024 13:00 - 13:30 CEST
Ewa Chwałko zabiera nas w niezwykłą podróż, o której mówi: „Ta samotna podróż wzdłuż największego półwyspu europejskiego rozpoczęła się 2 czerwca 2023 r., gdy stojąc na Nordkappie odwróciłam się plecami od Oceanu Arktycznego i pomaszerowałam na południe. Przez 105 dni pokonałam około 2900 km i ponad 123 tys. metrów przewyższeń, doświadczając – mimo astronomicznego lata – wszystkich pór roku i każdej pogody. Gdy 14 września stanęłam na mecie, czyli przy latarni morskiej w Lindesnes, patrząc na Morze Północne, wiedziałam, że powiodła mi się niezwykła wyprawa szlakiem reniferów i lapońskich myśliwych. Tubylcy nazywają to Norge på langs.”
Goście
avatar for Ewa Chwałko

Ewa Chwałko

Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego - filologii polskiej i historii.Zawodowo pracuje jako wydawca książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.Mieszka w Gminie Czernica. Mama dwóch nastoletnich córek.Chodzenie po górach jest... Read More →

Sunday September 8, 2024 13:00 - 13:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa

15:00 CEST

Martin Martinger podpisuje swoją książkę "Dzikie Bieszczady. 100 nieznanych miejsc blisko natury", "Beskid Niski", "Bieszczady pełne wrażeń" i inne
Sunday September 8, 2024 15:00 - 15:30 CEST
W cieniu majestatycznych połonin, nad brzegami górskich potoków i w zieleni buczyny karpackiej natura skrywa miejsca, do których nie prowadzą wydeptane ścieżki. U stóp obleganej Tarnicy każdego roku nikną pod łanami polnych chabrów lub zielonego barwinka ślady po cerkwiach i drewnianych chyżach. Opowieść o górach snują dziś niepozorne zdziczałe jabłonie, stare bojkowskie piwnice i inne ślady nieistniejących wiosek. W położonych na uboczu uroczyskach łatwiej znaleźć trop niedźwiedzia niż odcisk buta człowieka. Góry te są domem dla unikatowej w skali Europy fauny i flory, którym wciąż jeszcze można przyjrzeć się z bliska.

Sunday September 8, 2024 15:00 - 15:30 CEST
08. Księgarnia Festiwalowa
 


Filter sessions
Apply filters to sessions.